Mantra

Každej forme a každému skutku predchádza nejaká myšlienka. Pomocou nich – či sú dobré a či zlé – vytvárame svoje postoje a svoj svet. Keďže vychádzame z teórie, že svet sa skladá z vibrácií, dostaneme sa týmto smerom k mantre.

Myšlienky sú taktiež zvuk, ktorý však nepočuje nik len ich majiteľ. Výskumy zistili, že ľudia ešte aj pri tichom čítaní aktivujú svoje hlasivky – teda ešte i pri čítaní textu vzniká dvojaká vibrácia: jedna na hlasivkách, ktorú však tentokrát nepočuť, a druhá na mozgu v podobe mozgových vĺn – a tú tiež nepočuť, ale obe sa prenášajú do prostredia a ovplyvňujú ho.

Čo teda vlastne mantry sú? Pôvod nájdeme vo Védach. Slovo mantra sa skladá z dvoch sanskritských slov, manas – myseľ, a trayate – oslobodiť. Takže mantru by sme mohli interpretovať ako nástroj, pomocou ktorého sa môžeme oslobodiť od myslenia, alebo ho usmerniť.

 

„Človek sa musí pomocou svojej mysle oslobodiť, nie degradovať. Myseľ je ako priateľom, tak aj nepriateľom podmienenej duše.“

Bhagavad-Gíta 6.5

 

Mantra môže byť slabika, slovo či veta. Dôležitý je jej zvuk, ktorý vibruje vesmírom. Večné ÓM je stále a nemenné. Mantry taktiež nie je možné preložiť doslova. Neoznačujú objekt, ktorý popisujú, ale sami sú zvukovou reprezentáciou toho objektu.

V hinduizme existuje presvedčenie o totožnosti mena a toho, čo je tým menom označené, preto opakovanie mena niečoho sprítomňuje označované. Keďže je mantra zvuková vibrácia a tá je druhom energie, každá energia existuje aj v svojej zosobnenej podobe, ktorá je jej pôvodom. Najvyššia Božská Osobnosť je podľa Véd absolútna, tzn. nachádza sa v plnej miere aj v svojom mene. Opakovanie tejto vibrácie nás dostáva teda do priamej spoločnosti zosobnenej energie, záleží podľa mantry koho ňou vzývame. Napríklad mantrou – “om namah shivaya”, oslovujeme Pána Šivu, óm – je spravidla na začiatku mantier, namah-(námahá) znamená “meno” a shiva(ya), je samotné meno – cieľ uctievania. Opakovaním tejto mantry (bez priestupkov) je možné získať si priazeň Pána Šivu, a On nám poskytne to, čo je v Jeho moci nám dať podľa našich túžob. Môže ísť napríklad o materiálny prospech, atď.

om namo bhagavate vasudevaya – oslavuje Vasudevu, ktorý je Najvyššia Božská Osobnosť (jedna z Jeho expanzií). Fakt, že sa jedná o zvrchovaného Boha označuje slovo “bhagavate”. Je vyššie ako Pán Šiva, polobohovia, Brahma, atď. Je to konečný prijímateľ všetkých obetí a uctievania. Zo zásady je vždy najlepšie uctievať Najvyššieho, lebo aj polobohovia, ktorí majú svoje mantry spadajú v konečnom dôsledku pod Jeho zvolenie. On teda udeľuje a schvaľuje všetky požehnania. V Kali-yuge, v ktorej sa práve nachádzame je doporučené Védami opakovať si Mahá-mantru, ktorá je obzvlášť účinná v tomto veku. Spomezi všetkých mantier má najvyššiu potenciu, keďže je reprezentáciou duchovného sveta.

 

 

Mantru je možné odriekavať štyrmi spôsobmi:

1. vaikhari – jasne nahlas
2. nadhjama – potichu (aby ju ostatní nepočuli)
3. pašjanti – v myšlienkach
4. para – mantra sa tu javí ako prazvuk, základ všetkých ostatných zvukov, ktorý je nevysloviteľný

 

Mantra funguje aj keď v ňu človek neverí, lebo vibrácia funguje na subatomárnej úrovni. Ideálne je ale veriť a posilňovať tým silu mantry. Bez viery tiež nevydržíme opakovať mantru dostatočne svedomito, pravidelne a dlhodobo. Ideálne je opakovať mantru stále keď sa dá, a neprestať, kým nie je cieľ splnený. V prípade odriekania mantry pre Najvyššiu Božskú Osobnosť (Mahá-mantra) teda až do momentu, kým nie sme oslobodení z materiálnej existencie.

Najpriaznivejší čas na odriekanie mantier je nazývaný Brahma muhurta a je hodinu a pol pred svitaním, teda priemerne v čase od 3.40 do 5.40 ráno.

6 Komentárov Pripojiť sa ku konverzácii →


 1. Marco

  ako mam teda ovladnut tento druh cakry? dakujem za odpoved

  Reply
 2. Ondrej

  Zdravím,
  Môžem sa opýtať čo táto mantra http://www.youtube.com/watch?v=Ukr6ohaShM0
  komu je to smerované a o čo ide pri tejto mantre ?

  Ďakujem

  Reply
  • nrayn

   To je buddhistická mantra, smerovaná k Tare. Nie je to ale autorizovaná mantra, môže byť príjemná na počúvanie, ale neprinesie ten skutočný efekt.

   Reply (in reply to Ondrej)
 3. Roman Romeo Beňo

  Kolko alebo aky pocet ich je spolu myslim MANTRI ?

  Reply

Pridaj komentár

play_circle_filled
pause_circle_filled
Louis Armstrong - Hello Dolly
volume_down
volume_up
volume_off
89789