fbpx
Vegetariánstvo

Vegetariánstvo a deti

Vegetariánstvo a deti

 

Niekedy počúvame názory, že vegetariánstvo môže byť dobré len pre dospelého človeka, ktorý už má fyzický vývoj za sebou a ktorému už vegetariánska strava, ktorá neposkytuje „nevyhnutnú výživu“, nemôže uškodiť. Časy sa ale menia, lekársky výskum pokračuje dopredu a postupne odhaľuje to, čo už bolo známe a nasledované védskou kultúrou po celé tisícročia. Spomínaný názor je odrazom dávno minulej doby, kedy sa lekári napríklad domnievali, že dospelý človek potrebuje získať zo stravy 80-100 g bielkovín denne namiesto dnes uvádzaných približne 40-65 gramov a že všetky potrebné aminokyseliny môžeme získať len zo živočíšnych bielkovín a pod. Teraz aj u nás mnohí lekári odporúčajú vegetariánsku stravu ako prevenciu rôznych závažných ochorení a vôbec ako zdravší životný štýl. Mnohé moderné lekárske štúdie totiž vypovedajú o negatívnom vplyve nadbytočného prísunu bielkovín, živočíšnych tukov a i.

Napriek tomu v otázke výživy malých detí, dospievajúcej mládeže a dojčiacich matiek sú lekári u nás ešte trochu skeptickí (snáď preto, že nové poznatky prichádzajú príliš rýchlo a tých starých sa lekári stále pevne držia). Je ale dôležité podotknúť, že aj títo skalopevní propagátori nevyhnutnosti jedenia mäsa sú ochotní pripustiť, že lakto-vegetariánska strava s trochou starostlivosti a pozornosti poskytuje všetko potrebné pre správny rast a vývin jedinca, pretože práve mliečne výrobky obsahujú „nevyhnutné“ živočíšne bielkoviny a tuky. Títo lekári upozorňujú, že tí, ktorí chcú byť vegetariáni, musia dbať hlavne na dostatočné pokrytie potreby proteínov, vápnika, železa a vitamínu B12. Túto požiadavku ale nie je nijak zvlášť ťažké splniť, ak sme si vedomí niekoľkých základných poznatkov.

Je nesporné, že materské mlieko je pre dojčatá tou najlepšou výživou. Lekárske výskumy tiež ukázali, že mlieko vegetariánok v ničom nezaostáva za mliekom matiek, ktoré jedia mäso. V Indii ženy nedojčia svoje deti len pár mesiacov, ale celé roky. A v neskoršom veku, vlastne po zvyšok života, preberá túto úlohu krava, preto je aj krava vo védskej kultúre považovaná za matku.

Aby sme dieťaťu poskytli všetko potrebné pre jeho zdravý vývin (kalórie, proteíny, tuky, vitamíny, železo, vápnik, zinok, jód atď.), nie je potrebné dieťaťu dávať mäso. Stačí iba rozmanitá vegetariánska strava s dostatočným množstvom mliečnych produktov, obilnín, strukovín, čerstvej zeleniny a ovocia (ako popisuje článok o výžive), ktorá plne uspokojí potreby dieťaťa a navyše dieťa ochráni pred mnohými ťažkosťami a chorobami, ktoré so sebou pojedanie mäsa prináša. Dieťa si tak vytvorí správny stravovací návyk, ktorý mu po celý život zaistí pevné zdravie. Svojím prirodzeným spôsobom života bez spôsobovania zbytočného utrpenia druhým sa navyše učia, ako sa správne vzťahovať k prírode, k ostatným tvorom a k ľuďom všeobecne. Deti sú veľmi vnímavé a pozorujú okolie, z ktorého si potom berú príklad. Venujme im preto dostatočnú starostlivosť, aby z nich vyrástli charakterní ľudia, ktorí budú pre spoločnosť skutočným prínosom.

Bohužiaľ kvôli rôznym civilizačným chorobám, alergiám a pod. je medzi nami veľa tých, ktorí musia zo svojej stravy vypustiť mlieko alebo majú bezlepkové diéty. I títo ľudia však môžu byť bez problémov vegetariánmi. Pri zostavovaní svojho jedálnička ale musia byť o niečo opatrnejší a dôslednejší. Vegetariánstvo je predsa vždy prínosom, najmä keď mu dáme duchovný rozmer. Védska literatúra hovorí jasne. Jedeniu mäsa by sa mal vyhýbať jednoducho každý. V stávke je ako naše zdravie, tak aj náš duchovný vývoj.

 

Ako sa k téme vyjadruje Americká dietetická asociácia?

 

Na záver ešte môžeme pripojiť krátky výňatok z článku o vegetariánstve od Americkej dietetickej asociácie (ADA), ktorá vznikla už počas prvej svetovej vojny a od tej doby až do súčasnosti nazbierala bohaté poznatky a skúsenosti. Spoločnosť s mnohými expertmi na stravovanie sa zaoberá správnou výživou populácie, vykonáva v tejto oblasti výskumy, lieči ochorenia pochádzajúce z nesprávneho jedenia a tiež vzdeláva verejnosť v otázkach zdravej výživy.

„Vegetariánska strava poskytuje telu dostatok výživných látok. Navyše medzi vegetariánmi sa vo všeobecnosti oveľa menej vyskytujú srdcové choroby, zvýšený krvný tlak, cukrovka, obezita a určité druhy rakoviny. Dobre plánované vegetariánstvo je vhodné počas celého života, vrátane tehotenstva, dojčenia, detstva i dospievania. Vegetariánska strava je navyše prospešná v tom, že obsahuje nižší podiel nasýtených tukov, cholesterolu a živočíšnych bielkovín. Okrem toho obsahuje viac uhľohydrátov, vlákniny, magnézia, draslíka, vitamínov C a E ako strava mäsitá … „(ADA, 2003.)

 

Chýba vám inšpirácia čo bezmäsitého variť? Nechajte sa inšpirovať týmto profilom s množstvom výborných indických vege receptov:

 


Tento článok nie je lekárska rada ani nemá za cieľ navádzať na zanedbanie či nenasledovanie pokynov lekárov. Nasledovanie týchto odporúčaní je na vlastné riziko čitateľa a naša stránka neberie žiadnu zodpovednosť za aplikáciu týchto rád, postupov či prípravkov. Informácie v článku v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu a vyšetrenie lekárom v zdravotníckom zariadení a sú len názorom autora. Pred tým, ako sa budete riadiť niečím z tohto článku, skonzultujte to s vaším lekárom.

Zdieľajte článok s vašimi priateľmi

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by vás zaujímať

7. januára 2023 4 pravidlá spirituálneho života podľa majstra Lao C‘

Lao-c’, jeden z najväčších čínskych majstrov, ktorý kedy žil, vyslovil pred mnohými storočiami štyri...

ČÍTAŤ VIAC
8. júna 2016 Rovnováha

  Najlepšie je kráčať životom pokojne a vyrovnane – nebyť príliš ovplyvnený tým, čo sa nám stane....

ČÍTAŤ VIAC
6. mája 2019 Reinkarnácia (Teória všetkého, 8. časť)

Reinkarnácia bola v posledných desaťročiach podrobne študovaná a skúmaná aj v západnom svete. Aj keď...

ČÍTAŤ VIAC

Pin It on Pinterest

Zdieľaj článok priateľom