V tomto svete existujú miesta, ktoré nám umožňujú spojiť sa s niečim vyšším. Tieto spirituálne miesta oplývajú silnými energiami, ktoré citlivým ľuďom navodzujú sny, vízie alebo prežitky určitých zážitkov alebo stretnutí, ktoré im môžu dať odpovede na otázky, ktoré ich dlho trápili.
Tisícky rokov duchovnej histórie ľudstva potvrdzujú, že na týchto miestach môžeme nájsť odpovede a obohatenie na našej ceste za duchovným pokrokom.
V tomto článku Vám teda prinášame prehľad dvanástich najznámejších duchovných miest sveta, ktoré stojí za to navštíviť.
Stonehenge, Anglicko
Zasvätený Slnku, Stonehenge sa nachádza vo Wiltshire v Anglicku. Je to jedna z najznámejších megalitických štruktúr sveta. Predpokladá sa, že fungoval ako astronomické observatórium, ale tiež mohol slúžiť ako rituálne miesto. Patrí medzi významné energetické body na Zemi. Tvorí ho kruh rozmerných kameňov a patrí do najhustejšieho komplexu monumentov z neolitu a doby bronzovej. V okolí sú rozsiahle pohrebiská. Archeológovia predpokladajú, že bol vybudovaný niekedy medzi rokmi 3000 a 2000 p.n.l.
Stonehenge je chránený zákonom od roku 1882, od doby, keď sa prvýkrát v Británii schválila legislatíva na ochranu historických pamiatok. Toto miesto sa dostalo aj do zoznamu chránených pamiatok UNESCO v roku 1986.
Verí sa, že Stonehenge mohol byť pohrebiskom už od svojho začiatku. Vykopávky obsahujú pozostatky kostí z obdobia okolo 3000 p.n.l., ale pokračovali ďalšie dlhé storočia.
Machu Pichu, Peru
„Daj mi ticho, vodu, nádej.
Daj mi boj, železo, sopky.
Pripevnite svoje telá ku mne ako magnety.
Ponáhľaj sa do mojich žíl, do mojich úst.
Vyriekni moje slová a moju krv. “ — Pablo Neruda, výšiny Machu Pichu.
Toto stratené mesto Inkov, ktoré sa nachádza na vrchoch Ánd v Peru, je nielen zdrojom inšpirácie pre renomovaných básnikov ako Pablo Neruda, ale aj miestom silných energií. Hovorí sa, že ľudia tu zažívajú veci, ktoré sú z iného sveta. Ktovie, aké zabudnuté technológie a vedomosti mali tunajší obyvatelia v časoch ich najväčšej slávy. (Prečítajte si aj náš článok Mayovia a Védy)
Obklopujú ho dve pohoria – Machu Picchu a Huayna Picchu. Machu Picchu nemalo administratívnu, vojenskú ani obchodnú dôležitosť. Prečo mesto Inkovia postavili, nikto nevie. Historici sa dohadujú, že chceli byť bližšie k svojmu božstvu – Slnku, pričom v meste žili najkrajšie ženy, ktoré sa s ním zosobášili. Dokazuje to aj 136 kostier, prevažne žien, ktoré na mieste našli archeológovia. Možno išlo o „ajillas“, ako sa hovorilo mladým dievčatám, špeciálne vybraným pre slnečné rituály.
Vrchol Kailás, Tibet
Významný pre hinduizmus a budhizmus, vrchol Kailás, ktorý sa nachádza v Tibete, je známy ako sídlo mudrcov a samotného poloboha Šivu. Tento vrchol šíri duchovnú auru vôkol a obzvlášť pôsobí na tých, ktorí sa dostanú do jeho blízkosti. Tento vrch je jediným z Himalájskych pohorí, na ktoré sa nikomu nepodarilo vyliezť, väčšinou kvôli rôznym zvláštnym okolnostiam.
Jedna tibetská legenda hovorí o tom, že na posvätnú horu Kailás, ktorá je domovom polobohov, nemôže vyliezť žiaden živý človek. Po internete kolujú príbehy, ktoré túto legendu len potvrdzujú a je len na vás, či im budete veriť. Prvý z nich je o Colonelovi Wilsonovi, horolezcovi, ktorý údajne našiel cestu na vrchol Kailásu, no v ten moment ho zasiahla silná snehová búrka a výstup sa mu nepodaril. Rus Sergei Cistiakov mal zas tesne pod vrcholom pociťovať veľmi nepríjemné pocity a silné búšenie srdca. Keď sa rozhodol výstup zastaviť a otočil sa na zostup, takmer okamžite pocítil ohromnú úľavu a radosť. Iní popisovali zvláštne plynutie času či iné fenomény. Či už týmto príbehom veríte alebo nie, je na vás.
Vrchol Kailásu, ktorý pripomína pyramídu, má byť údajne skutočnou „pyramídou“ ukrývajúcou tajné priestory. Mnohými je zas považovaný za veľkú prírodnú mandalu. Pre hinduistov je Kailás vnímaný ako symbol mužského princípu, falus z kameňa a ľadu. Tvorí tak celok s blízkym posvätným jazerom Manasarovar, ktorý reprezentuje bezodný a tajomný ženský prvok.
Veľkonočný ostrov, Tichý oceán
Čilské územie Veľkonočného ostrova v Polynézii je domovom tajomných sôch, 53 skladov bez dverí a okien a „Pupku Sveta“, okrúhleho kameňa, o ktorom sa hovorí, že skrýva tajomstvá sveta. Vedci neboli schopní zistiť pôvod a význam týchto sôch a artefaktov. Verí sa, že miesto je priesečníkom významných energií Zeme.
Takmer všetky sochy Moai majú príliš veľké hlavy (takmer tri pätiny veľkosti ich tiel). Predstavujú hlavne živé tváre (aringa ora) zbožňovaných predkov (aringa ora ata tepuna). Všetky sochy sú orientované tvárami do vnútrozemia ostrova, smerom kde existovali ich rodové klany. Tak ich videli Európania, keď prvýkrát navštívili ostrov. Väčšina sôch bola zvalená pri neskorších konfliktoch medzi klanmi. Výroba a preprava 887 sôch je považovaná za pozoruhodný a tvorivý fyzický výkon. Najvyššia stojaca socha zo všetkých sôch Moai sa volala Paro. Bola takmer 10 metrov vysoká a vážila 82 ton.
Náhorná plošina Uluru v Austrálii
Nachádza sa v centre Austrálie. Náhorná plošina Uluru je tiež známa ako Tiukurpa, čo u aborigénov znamená „Čas snívania“. Hovorí sa, že maľby v okolitých jaskyniach sú príbehy z čias snívania, ktoré tu zanechali staroveké kmene. Podľa nich sa každému návštevníkovi tohto miesta dostane duchovných vízií.
Uluru je známa aj tým, že mení farbu v závislosti od ročného obdobia a času dopadu svetla. Pri západe slnka je monolit červený, počas zriedkavých dažďov nadobúda striebristo sivú s čiernymi pruhmi, ktoré tvoria riasy v ryhách, kade tečie voda. Uluru tvorí červený pieskovec z najstarších prvohôr. Jeho vek sa odhaduje na viac ako 500 miliónov rokov.
Vrindávan, India
Toto najposvätnejšie mesto v Indii sa nachádza necelé tri hodiny autom od hlavného mesta Nai Dilí. Táto pôvodom malá dedinka, ktorá má dnes už rozsah menšieho mesta, má momentálne okolo 60 000 obyvateľov. Jej posvätnosť je daná hlavne tým, že sa tu pred viac než 5200 rokmi zjavil Krišna, Boh podľa najstaršej náboženskej tradície na Zemi – indických Véd (dnešný hinduizmus). Vrindávan je plný veriacich, jogínov a sádhuov, ktorí uctievajú Krišnu pomocou bhakti-yogy. Nájdeme tu doslova tisíce menších či väčších chrámov a pustovní.
Atmosféru Vrindávanu je len veľmi ťažké slovami popísať, hlavne pre tisíceročnú tradíciu, ktorá pretrváva dodnes. Duchovno možno doslova hmatať na každom rohu. Kto hľadá odpovede na zmysel života a chce zažiť skutočné spojenie s vlastnou dušou, toto miesto je na to priam stvorené.
Pyramídy v Bosne
Bosenské pyramídy, nachádzajúce sa v strednej Bosne a Hercegovine, sú na Zemi celé veky. Boli tu dokonca ešte pred neolitickým obdobím. Rádio-karbónová analýza ukázala, že majú 12 350 rokov, sú teda o 1 000 rokov staršie ako egyptské pyramídy. Tieto bosnianske pyramídy podľa niektorých vykazujú liečivé energie. Tvrdí sa, že v nich boli 3 miestnosti a malé modré jazero naplnené čírou vodou, ktorá je tiež známe ako „živá voda“ kvôli svojim liečivým vlastnostiam.
V Bosnianskom údolí pyramíd stojí celkom 5 podobných útvarov – Pyramída Slnka, Mesiaca, Draka, Zeme a Lásky. Sú väčšie a staršie ako slávne egyptské pyramídy a sú postavené smerom na sever (podobne ako tie egyptské). Pyramídy sú vraj navzájom prepojené chodbami a podzemnými priestormi. Pyramída Slnka, Mesiaca a Draka medzi sebou vytvárajú dokonalý pravidelný rovnostranný trojuholník, čo malo byť aj cieľom pri ich výstavbe dávnou civilizáciou. Podľa skeptikov a niektorých vedcov však ide o prírodné úkazy a nie o dielo človeka.
Rila, Bulharsko
Nachádza sa v juhozápadnom Bulharsku na najvyššom pohorí krajiny. Rilu niektorí považujú za jedno z popredných energetických centier sveta. Benisa Duno, jeden z najväčších liečiteľov dvadsiateho storočia, sa rozhodol odovzdať svoju múdrosť práve v Rile. Okolie tohto pohoria plné jazier má silné energie. Mnohí citliví návštevníci to pocítili a počas svojho pobytu tu zažili zvláštne sny.
Toto pohorie je vyhľadávané aj z iného dôvodu. Ukrýva najvýznamnejšiu kultúrnu a historickú pamiatku Bulharska. Kláštor, ktorý tu bol založený už v 10. storočí, je srdcom a najposvätnejším miestom východnej ortodoxnej cirkvi v Bulharsku. Zároveň ide o pamiatku zo zoznamu svetového dedičstva UNESCO a je najpopulárnejšou turistickou destináciou v krajine. Za zakladateľa kláštora sa považuje sv. Ján z Rily (v bulh. sv. Joan Rilski). Pôvodne pastier, narodený v 9. storočí, sa stal kňazom a neskôr mníchom. Začal žiť pustovníckym životom v pohorí Rila na niekoľkých rôznych miestach v jaskyniach. Žil tu tak bez akýchkoľvek vtedajších “vymožeností”, v úplnej skromnosti a bez akéhokoľvek majetku.
Haridwar, India
Toto pradávne védske mesto patrí medzi najvyhľadávanejšie pútne miesta Indie. V preklade znamená „dvere k Bohu“ (Hari – jedno z mien Boha Krišnu, dvara – dvere). Každý deň sa tu po tisícročia odohrávajú prastaré hinduistické tradície, najznámejšou z nich je v tomto meste Ganga púdža alebo inak, uctievanie posvätnej rieky Gangy. Práve z dôvodu výskytu mnohých pútnikov, jogínov a svätých mužov je spolu s neďalekým Hrišikéšom považovaný Haridwar za duchovné miesto s veľmi silnou a hlbokou atmosférou.
Každých 12 rokov tu prebieha obrovská hinduistická púť zvaná Kumbha-mela, čo je vôbec najväčšia náboženská púť na svete, ktorá predčí aj povestnú púť do Mekky. Posledná Kumbha-mela sa v Haridware konala v roku 2010.
Nachádzajú sa tu stovky chrámov a jógových ášramov, ktoré môže ktokoľvek navštíviť. Samotné okúpanie sa vo vodách svätej rieky Gangy očisťuje od nahromadenej negatívnej karmy.
Svätyňa Belintash, Bulharsko
Nachádza sa na náhornej plošine Belintash v Rhodopských horách v Bulharsku. Táto svätyňa je jedným z troch významných miest, Belintash, Les Cross a Karadjob, ktoré tvoria jednu z najvýznamnejších energetických zón v Európe. Svätyňa je zasvätená starovekému Thráckemu Bohu Sabaziosovi. Táto svätyňa bola spomenutá už v knihe História od „otca dejín“ Herodota.
Belintash nesie stopy pradávnej ľudskej činnosti. Ide o rôzne výklenky, okrúhle otvory, schody a podľa niektorých mohlo ísť dokonca aj o akúsi hviezdnu mapu.
Plošina má rozlohu asi 5000 metrov štvorcových a nájdeme tu hromadu guľatých otvorov, najviac (asi 300) v severnej a strednej časti. K čomu presne slúžili je dodnes veľkou záhadou. Brnenie rúk, pocity eufórie či zlepšenia zdravotného stavu popísalo už veľa ľudí. Určite stojí za to sa sem vybrať, už len zo zvedavosti.
Socotra, Arabské more
Socotra leží v blízkosti Afrického rohu a geograficky je považovaná za integrálnu súčasť Afriky. Nachádza sa v severozápadnej časti Indického oceánu, asi 240 km od východného pobrežia Somálska a zhruba 350 km juhovýchodne od Arabského poloostrova.
Súostrovie 4 ostrovov, Socotra, časť Jemenu, je domovom jedinečnej flóry a fauny, ktorú nenájdete nikde inde na svete. Táto zvláštna flóra a fauna vytvára dojem, že to je iný svet a miestne životné prostredie vraj napomáha návštevníkom k spojeniu s matkou prírodou.
Súostrovie Socotry má jednoducho neobyčajný ráz. Keď sa tu nachádzame, máme pocit akoby sme sa zrazu premiestnili do inej dimenzie. Naozaj tu môžeme cítiť spojenie s vesmírom a obrovské množstvo energie, ktorá preteká týmto prazvláštnym miestom.
Sedona, Arizona
Sedona v Arizone, okrem toho, že je nádherná a pokojná, bola tiež odnepamäti považovaná za centrum duchovnej sily. Sila a energia, ktoré tu prúdia v podobe energetických vírov, sú výnimočné.
Zvláštna energia, ktorá sa tu nachádza, je preto hlavným dôvodom rozrastajúcich sa komunít hnutia New Age a podobných ezoterických hnutí v oblasti Sedony.
Tieto komunity, ktoré vyznávajú rôzne „duchovné“ presvedčenia, sú aj dôvodom, prečo si Sedona vyslúžila prezývku „duchovný Disneyland“.
Osoby, ktoré majú schopnosť vnímať jemné energie, budú mať zo Sedony ohromujúci zážitok. Keď sa postavia do jedného z týchto energetických vírov, energia, ktorá ním prúdi, vie byť naozaj veľmi intenzívna. Kvôli tomuto zážitku sa v Sedone pravidelne schádza veľký počet ľudí z celého sveta.