fbpx
Vegetariánstvo

Chýba vám železo? 13 potravín, ktoré ho obsahujú viac ako mäso!

Potraviny bohaté na železo

Mnohým ľuďom, najmä vegetariánom a vegánom, ktorí ignorujú pestrú stravu, chýba železo a to môže mať vážne negatívne účinky na zdravie. Národný inštitút zdravia hovorí, že odporúčaná denná dávka železa pre priemerného dospelého pacienta je medzi 10-15 mg (pre mužov cca 10 mg, pre ženy okolo 15mg). Muži potrebujú vo svojej strave výrazne menej železa ako ženy. Najmä dojčiace, tehotné alebo staršie ženy by mali mať veľký prísun tohto prvku.

Mäso je dobre známe ako vhodný zdroj železa, ale vegáni a vegetariáni potrebujú inú alternatívu, keďže sa nechcú podieľať na úplne zbytočnom vraždení zvieratiek (v tomto článku sme zhrnuli všetky logické argumenty na túto tému). Našťastie existujú mnohé potraviny bohaté na železo, ktoré tiež veľmi dobre chutia. Tieto sa dajú veľmi jednoducho pripraviť a poskytujú nám dostatočné množstvo železa, ktoré naše telo potrebuje pre správne fungovanie.

Kto je zvedavý na samotné recepty, nech scrollne nižšie na stránke a pre tých, ktorých zaujíma aj trocha teórie ohľadom vstrebávania železa, sem píšem tu:

 

Železo a jeho vstrebávanie

Významnú úlohu tu hrá vstrebávanie železa. V organizme sa bežne vstrebáva a využíva asi len 5-10 % celkového prijatého množstva železa (cca 0,5-2mg). Zvýšiť jeho využiteľnosť môžeme napríklad namáčaním (orechy, strukoviny), klíčením (rôzne semená a strukoviny), technologickou úpravou danej potraviny či pridaním určitej látky.

Namáčanie

Pri namáčaní orechov nedochádza iba k aktivácii prítomných enzýmov v orechoch, ale i zlepšení využiteľnosti železa, ktoré obsahujú. Je všeobecne známe, že pred samotným varením je vhodné strukoviny namáčať. Sú tak ľahšie stráviteľné a znižuje sa aj obsah kyseliny fytovej, ktorá bráni jeho dostatočnému vstrebávaniu.

Varenie

Zvýšeniu vstrebateľnosti prospieva aj krátke varenie či dusenie zeleniny, pretože zo surovej zeleniny sa železo využíva ťažšie. Ako príklad môžeme uviesť brokolicu – v surovom stave je jeho využiteľnosť v tele len 6%, avšak pri parení, resp. dusení využiteľnosť stúpa až na 30%. Ovsené vločky, ktoré sú tiež dobrým zdrojom, je lepšie uvariť, pretože namočenie do mlieka alebo vody je z hľadiska využiteľnosti železa opäť horšia voľba.

Ovocie

Pri ovocí je to zasa naopak, konzumujte radšej surové ovocie v porovnaní s ovocím uvareným (poprípade aj sušené ovocie je vhodná alternatíva).

Kyseliny

Pridaním kyseliny citrónovej, jablčnej alebo vínnej stúpa vstrebateľnosť železa niekoľkonásobne (cca 4-5 násobne). Kyseliny nachádzajúce sa v kvasených potravinách (napr. kvasená kapusta) taktiež zlepšujú využiteľnosť železa.

 

Ktoré potraviny a ich zložky znižujú vstrebateľnosť železa?

  • Mliečne výrobky
  • Kyselina fosforečná (prítomná v nápojoch ako sú Coca-cola, Pepsi-cola a pod.)
  • Nadmerná konzumácia zeleného a čierneho čaju, kávy. Pitie čierneho čaju popri jedle, ktoré obsahuje železo, môže znížiť jeho vstrebateľnosť až o 70% percent
  • Alkohol
  • Fytáty, resp. soli kyseliny fytovej (prítomné v niektorých obilninách, strukovinách, zelenine a pod. – viažu na seba niektoré minerály zahŕňajúce železo a tým znižujú ich vstrebateľnosť
  • Orechy – ak chcete konzumovať jedlo, aby ste si zvýšili príjem železa, nekombinujte ho s orechami
  • Vápnik – ak užívate napríklad železo a vápnik v tabletkovej forme, nikdy ho neužívajte naraz, pretože navzájom rušia svoje účinky.

 

Potraviny bohaté na železo rastlinného pôvodu

K základným potravinám, ktoré majú vysoký obsah železa patria obilniny (celozrnné výrobky, pšeno, ovsené vločky, ryža), ovocie (napríklad marhule, slivky, čerešne, čučoriedky, ríbezle, jablká, pomaranče, jahody, ostružiny), zelenina (napr. petržlenová vňať, brokolica, kel, pažítka, cvikla, paradajky, listová zelenina, červená kapusta, pór, cibuľa, špenát), strukoviny (najmä šošovica a fazuľa), orechy (hlavne mandle a para-orechy), semiačka (tekvicové, slnečnicové a hlavne sezamové), mak, melasa, hnedé morské riasy a pivovarské kvasnice.

Nezabudnite, že pre správne vstrebávanie železa a jeho spracovanie v organizme je potrebný dostatočný prísun vitamínov B12, C a E. V súčasnosti existujú aj výživové doplnky, ktoré priamo obsahujú železo v kombinácii s týmito vitamínmi. Dôležité je tiež nezabúdať na fakt, že telo má vyššiu schopnosť prijímať železo vo vyššej miere ráno ako večer.

Samozjreme, zohráva tu úlohu aj celkový zdravotný stav človeka. Jednotlivé potraviny, ktoré prijíma by mali byť v harmónii. Odporúčam tento článok, ktorý pekne vysvetľuje túto tému z hľadiska starovekej Áyurvédy.

Kto by chcel vedieť ešte viac, tu je tip na výborný Insta profil, ktorý rieši zdravie a výživu podľa týchto náuk:

Potraviny bohaté na železo v dostatočnom množstve:

 

1. Brokolica

Okrem toho, že je bohatá na železo, brokolica obsahuje aj rôzne iné živiny ako je horčík, vitamín K a vitamín C. Vitamín C je obzvlášť dôležitý, pretože pomáha telu absorbovať železo ľahšie.

Recept na obrázku nájdete v tomto článku.

 

2. Šošovica

Šošovica obsahuje aj vlákninu, bielkoviny a draslík. Jedna šálka šošovice denne poskytne viac železa ako jeden 250 gramový steak. Veľmi obľúbená je aj v Indii, kde majú veľa rôznych druhov šošovice. Najznámejšie jedlo z nej vytvorené sa nazýva dál. Recept tu.

 

3. Kel

Kel je vynikajúci na liečbu únavy a anémie vďaka svojmu vysokému obsahu železa. 3 šálky tejto zeleniny obsahujú 3,6 mg. Ak sa vám nepáči chuť surového kelu, môžete ho vždy použiť v šalátoch alebo polievkach.

Recept na zapekaný kel s balsamicom, hroznom a pekanovými orechmi.

 

4. Bok choy

Bok choy je kapusta s čínskym pôvodom, ktorá je bohatá na vitamín A, ale patrí aj medzi potraviny bohaté na železo. 1 šálka tejto zeleniny obsahuje 1,8 mg, čo je vynikajúci dôvod na to, aby ste ju zahrnuli viac do vašej stravy.

Bok-choy šalát s tofu a mrkovo-zázvorovým dresingom, recept tu.

 

 

5. Pečený zemiak

Len jeden pečený zemiak obsahuje trikrát viac železa ako nájdeme v jednom 250g kurati. Môžete ho skombinovať s dusenou brokolicou, alebo ho môžete jesť s roztaveným syrom a jogurtom.

Dvakrát prepečený zemiak s cheddarom a pažítkou. Recept tu.

 

 

6. Sezamové semienka

Sezamové semená sa môžu pridávať do takmer každého jedla, omáčky, šalátu alebo dressingu. Môžete získať dokonca 1,3 mg železa zjedením len 1 lyžice sezamových semien. Obľúbená forma sezamu je tahini. S tahini sa väčšina našincov stretla pri príprave originálneho domáceho hummusu. Ide o pastu zo sezamových semiačok, ktorá je mierne riedená, aby sa mohla lepšie natierať. Môžete ju používať ako dochucovadlo, na zahusťovanie teplých jedál, pridať ju môžete do nátierok a nemala by chýbať vo viacerých exotických pochúťkach.

Nátierka z tahini a cukety. Recept.

 

7. Kešu

Len ½ šálky kešu orieškov obsahuje 4 mg železa, ale sú taktiež veľmi bohaté na bielkoviny.

Tu nájdete návod na prípravu chutného tofu s kešu a kokosom na curry.

 

8. Sójové bôby

Sójové bôby sú ďalším vynikajúcim zdrojom pre bielkoviny a železo, pretože 1 šálka obsahuje 8-9 mg. Patria medzi 20 najbohatších potravín na proteín a medzi najznámejšie potraviny bohaté na železo.

Dusené sójové bôby so sójovkou, cesnakom a sezamom. Extra porcia železa 🙂 .

Veľmi jednoduchý recept tejto zaujímavej prílohy nájdete na tejto stránke.

 

9. Cícer

1 šálka cíceru vám poskytne viac ako polovicu odporúčanej dennej dávky pre dospelých. Môžete ho skombinovať s fetou, uhorkou a paradajkami alebo si pripraviť chrumkavé občerstvenie pražením na olivovom oleji.

Dusený cícer na španielsky spôsob tu.

 

10. Tmavá čokoláda

Okrem toho, že je tmavá čokoláda vynikajúcou pochúťkou, je skutočne veľmi zdravá, pretože zvyšuje hladinu železa v tele, podporuje zdravie pokožky a zubov a tiež pomáha znižovať úzkosť.

Iba 30g tmavej čokolády poskytne vášmu telu to isté množstvo železa, ktoré poskytuje 30g hovädzieho mäsa.

Obrázok čokolády vám sem dávať nebudem, pretože nechcem mať karmicky na svedomí podporovanie vašej závislosti 😀 (úplne stačí, že ste si ju predstavili).

 

11. Švajčiarsky chard – Mangold

Švajčiarsky chard alebo inak Mangold je bohatý na omega-3 mastné kyseliny, vitamín A, C a K, foláty a železo. 1 šálka tejto zeleniny poskytuje viac železa ako 180g hamburger. Táto zelenina nie je u nás príliš známa, ale má veľmi zaujímavú a príjemnú chuť.

Recept na šalát z mangoldu nájdete tu.

 

12. Tofu

Tofu je možné pripraviť mnohými spôsobmi; stačí nájsť ten, ktorý sa vám bude páčiť najviac. Môžete poskytnúť svojmu telu 3 mg železa zjedením ½ šálky tofu.

Na tejto stránke nájdete až 38 super-zaujímavých vegetariánskych receptov na jedlá z tofu.

Do pozornosti dávam aj značku Tofurky, ktorá vyrába kvalitné a chutné náhrady mäsa, práve prevažne z organického tofu. Dá sa kúpiť v mnohých bioshopoch, napr. tu.

 

13. Fazuľa

Fazuľa môže byť použitá v rôznych vegetariánskych a vegánskych jedlách. 1 šálka tejto strukoviny obsahuje 3-4 mg železa.

Chilli z čiernej fazuľky nájdete na tejto stránke.

 

Pokiaľ sa Vám článok páčil a chceli by ste viac spoznať skvelé vege indické recepty, sledujte tento profil:

 

Pre tých, ktorým letmo napadla odvážna myšlienka, že by prestali týrať a vraždiť zvieratká v koncentračných táboroch (áno, aj platenie ich prevádzkovateľom sa ráta) odporúčam tento článok – Vegetariánstvo – Argumenty z hľadiska karmy, zdravia a ekonomiky ako aj odporúčané články, ktoré nájdete nižšie.

 


Tento článok nie je lekárska rada ani nemá za cieľ navádzať na zanedbanie či nenasledovanie pokynov lekárov. Nasledovanie týchto odporúčaní je na vlastné riziko čitateľa a naša stránka neberie žiadnu zodpovednosť za aplikáciu týchto rád, postupov či prípravkov. Informácie v článku v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu a vyšetrenie lekárom v zdravotníckom zariadení a sú len názorom autora. Predtým, ako sa budete riadiť niečím z tohto článku, skonzultujte to s vaším lekárom.

 

 

Zdieľajte článok s vašimi priateľmi

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

3 komentáre Zanechať komentár
  • a baby ak mate problem so vstrebavanim zeleza z potravy, tak skuste captafer ten podporuje vstrebavanie zeleza bez toho aby sam nejake obsahoval a tak som ho mohla aj pocas tehu a prezili sme bez anemie

Mohlo by vás zaujímať

20.jún 2012 Vegetariánstvo - Argumenty z hľadiska karmy, zdravia a ekonomiky

Aký dopad má jedenie mäsa v týchto oblastiach: zdravie a výživa, ekonomika, etika či karma? Pozrime sa spoločne...

ČÍTAŤ VIAC
8.december 2023 Harmonická výživa podľa āyurvédy

Áyurvédska medicína môže pomôcť ľudskému organizmu v dobe akútnej alebo chronickej choroby, ale v čase...

ČÍTAŤ VIAC
8.máj 2019 Nie som toto hmotné telo (Teória všetkého, 5. časť)

V tomto piatom pokračovaní Teórie všetkého začínam konečne rozoberať samotné védske princípy. Keď si ich...

ČÍTAŤ VIAC

Pin It on Pinterest

Zdieľaj článok priateľom