fbpx
logo
Jóga a meditácia

2. čakra (sakrálna) – Swadisthana – Tipy na odblokovanie čakry

🕐 4 min

Popis a tipy na odblokovanie čakry

Vyjadruje kreativitu, tvorbu a sexualitu, pretože tá dokáže priniesť život. Súvisí s emóciami, citmi (v romantickom slova zmysle, tzn. k partnerom) a nevedomím.

V prvej čakre (muladhara) prichádza karma vôbec ku slovu, v druhej je už pozdvihnutá a zatiaľ latentne spočíva a čaká na vyriešenie. V Svadisthane sídlia nevedomé túžby, prejavujúce sa najviac sexualitou, túžbou nadviazať vzťahy všetkého druhu, tvoriť, spájať sa s ostatnými. Prvá čakra, ako bolo spomenuté v predošlom článku, je pudová a zabezpečuje základné inštinkty, medzi ktoré patrí aj sexualita, rozmnožovanie, túžba prežiť atď. Pomocou tejto druhej čakry sa tento princíp dostáva na jemnejšiu úroveň, tj. jemná sexualita, kde patria aj vzťahy, túžba po uznaní, kreativita a i.

Pre silu kundalini je pomerne obtiažne zdolať túto prekážku na ceste k vyššiemu vedomiu, pretože mnohí z nás sa zamotávajú v medziľudských vzťahoch s partnermi, láskami, v pracovných vzťahoch atď. Pokiaľ sa táto čakra neotáča dostatočne, pôsobíme chladne, odťažito, s nezáujmom o hravosť a tvorivosť.

Pokiaľ je aktívna príliš, znamená to, že sme nevyužili potenciál efektívne a prejaví sa to napríklad častým striedaním partnerov, kde sex slúži ako nástroj moci. Pokiaľ je všetko v poriadku, v práci si nechávame radi poradiť, netrpíme komplexmi menejcennosti, že nás nikto nemá rád a v sexuálnej oblasti je pre nás milovanie cestou, ako splodiť potomkov, ktorých budeme viesť duchovnou cestou na rozdiel od materializmu – na rozdiel od prvej čakry, kde je sex čisto na hrubej fyzickej úrovni a spôsobuje z konečného hľadiska utrpenie a pokračovanie hmotnej existencie, nekonečného rodenia sa a umierania. Odblokovanie tejto čakry je preto veľmi dôležité.

Vďake vodnému elementu vieme odplaviť nepríjemné pocity a uvoľniť sa v spoločnosti ostatných, dovoliť tvorivej sile, aby sa prejavila – napr. maliari, skladatelia ju majú aktívnu, preto mávajú často svojrázny vzťah k sexualite.

 

Popis

Nájdeme ju: Asi 3 prsty dole pod pupkom, ovplyvňuje krížovú časť panvy, vaječníky/semenníky, močový mechúr, ľadviny

Mantra: Zvuková vibrácia je “VAM”

Farba: Oranžová (jedzte ovocie tejto farby, obliekajte sa do tejto farby, pokiaľ cítite, že táto čakra “drhne” )

Element: Voda

Zmyslová funkcia: Chuť (jazyk ako orgán tejto zmyslovej funkcie)

Počet okvetných lístkov: 6, názvy sú bam, bham, mam, yam, ram, lam. Symbolizujú “vritti” (to, čo nás odvádza od pokoja), citovú pripútanosť vo vonkajších veciach, neschopnosť súcitu, deštruktívne pocity, klam (ilúzia, nepochopenie), podozrievavosť, nedôvera.

Neduhy spojené s nesprávnou funkciou: Problémy s prostatou, cysty na vaječníkoch, endometrióza, nepravidelná menštruácia a celkovo problémy s rozmnožovacím ústrojenstvom. Problémy s ľadvinami a močovým mechúrom.

 

Odblokovanie čakry

Tipy na harmonizáciu: Choďte k vode a to najlepšie v noci. Napr. k jazeru, potoku, moru atď. Najlepšie je si k tomu obliecť oranžové tričko a zapáliť santalovú vonnú tyčinku. Samozrejme, tých metód je omnoho viac, ale sú zložitejšie a vyžadujú si prácu s mysľou a pokročilých adeptov.

Pozície v hatha-yoge: Predklony a ešte viac predklonov. Janurshirsanana (predklon v sede cez narovnanú nohu, zatiaľ čo koleno druhej je ohnuté a chodidlo na vnútornej strane stehna natiahnutej nohy – ako u Stromu. Predklon u ktorého je aj twist, takže odbúravate aj tretiu čakru, napr. po nepríjemnom sexuálnom zážitku), Paschimottanasana (predklon dopredu v sede cez narovnané obe nohy, stiahnite brucho a vydržte pokojne aj desať minút a odpúšťajte, sebe aj všetkým ex 🙂 ), Baddha Konasana (motýľ), Tarasana (Hviezda), Kurmasana (Korytnačka). V stoji takisto predklon Utanasana, rozkročte nohy a predkloňte sa. Uvoľňujte svaly na zadnej časti tela, tj. stehná, lýtka, chrbát, tam, kde sa vám naskladali negatívne dopady všetkých vzťahov. Uvoľnením ich prečistíte (vodný element ich odplaví) a vy nájdete pravé sebavedomie, ktoré nezávisí na okolí.

 

Skutočná sebarealizácia pre tento vek

Ideálnym a najrýchlejším spôsobom, ako harmonizovať naše telo, myseľ a dušu je pomocou bhakti-yogy. Výsledky môžeme vidieť v podstate okamžite, na duchovnej, jemnohmotnej a aj hrubohmotnej úrovni. Pre tento vek – Kali-yuga, je takisto odporúčaný druh obete – Sankírtana-yajna, spievanie Mahá-mantry. Opakovaním tejto duchovnej zvukovej vibrácie sa živá bytosť postupne povýši na vyššie úrovne vedomia. To automaticky aktivuje vyššie energetické hladiny v tele – čakry. Mantry je potrebné si opakovať pravidelne. Ideálne ešte pred svitaním a snažiť sa sústrediť svoju myseľ a zmysly na zvukovú vibráciu toho, čo vyslovujeme. Vždy, keď nám myseľ uletí k nejakej inej myšlienke, je potrebné si to včas uvedomiť a vrátiť ju späť k mantre.

 

Haré Krišna Haré Krišna

Krišna Krišna Haré Haré

Haré Ráma Haré Ráma

Ráma Ráma Haré Haré

 

Táto mantra obsahuje všetky energie, duchovné aj hmotné, a prináša absolútny prospech tomu, kto ju recituje na všetkých úrovniach. Je potrebné koncentrovať sa na samotnú zvukovú vibráciu mantry a tak ovládnuť našu myseľ. Keď sa bude snažiť myseľ odbehnúť k nejakým svetským námetom, treba ju pritiahnuť späť. Pomocou načúvania a sústredenia sa na zvuk, počúvanie mantry, ktorú si opakujeme, je možné ovládnuť naše myslenie, upokojiť tak naše vedomie a postupne sa naladiť na čistú duchovnú vibráciu, ktorá očisťuje naše bytie, postupne ničí naše pripútanie sa k hmotnému zmyslovému pôžitku a dáva nám chuť v duchovných témach vrátane čítania transcendentálnej literatúry ako Bhagavad Gíta, Šrímad Bhagavatam a pod.

108x zarecitovaná mantra na ruženci mála znamená, že máme za sebou 1 „kolo“. Aby mantra priniesla výsledky v čo najkratšej dobe, je dobré sa ustáliť na istom počte kôl denne, ktoré potom dodržíme. Na začiatok napr. 2 kolá denne a keď v tom objavíme vyššiu chuť, postupne zvýšime na 4, 8 atď.

S praktikovaním tejto mantra-yogy môžeme realizovať, že postupne strácame záujem o nízkovibračné aktivity ako jedenie mäsa, požívanie omamných látok, holdovanie exponovanému sexuálnemu životu, hazard atď. Viac o týchto princípoch sa dočítate v článku 4 regulácie podporujúce slobodu. Naša myseľ sa prečistí, budeme vedieť triezvo uvažovať a ovládať svoje zmysly. Získame tak kontrolu nad svojou existenciou a budeme sa vedieť objektívne rozhodovať na báze našej inteligencie. Tá už nebude pútaná nenásytnými zmyslami prostredníctvom rozrušenej mysle.

 

Zdieľajte článok s vašimi priateľmi

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by vás zaujímať

25.jún 2012 3. čakra (solar plexus) – Manipura - Tipy na odblokovanie čakry

Popis a tipy na odblokovanie čakry Vyjadruje sebavedomie, spoľahnutie sa, dôveru. Je to sídlo pocitov a emócií....

ČÍTAŤ VIAC
4.máj 2019 Skutočná yoga (Teória všetkého, 10. časť)

Kto sa dočítal až sem, bude mojim vysvetleniam rozumieť (aspoň by mal), a kto začal len týmto v poradí desiatym...

ČÍTAŤ VIAC
10.máj 2019 Čo určite nie je "duchovno" (Teória všetkého, 3. časť)

Som duchovný? Čo si dnes ľudia predstavujú pod pojmom „som duchovný?“ Je to len akási nálepka, vďaka...

ČÍTAŤ VIAC

Pin It on Pinterest

Zdieľaj článok priateľom