fbpx
Meditácia

4. čakra (srdcová) – Anahata

Nájdeme ju: v oblasti hrudníka, v hrudnom koši medzi prsiami, medzi chrbticou a oblasťou srdca, ovplyvňuje hrudník, pľúca, krv, krvný obeh

Mantra: zvukovou vibráciou je “YAM”

Farba: zelená

Element: Vzduch

Zmyslová funkcia: Hmat

Počet okvetných lístkov: 12, názvy sú kam, kham, gam, gham, ngam, cham, chham, jam, jham, nyam, tam a tham. Symbolizujú  nasledujúce “vritti”-  žiadostivosť, podvod, váhavosť, ľútosť, nádej, úzkosť, túžbu, nepredpojatosť, aroganciu, neschopnosť, diskrimináciu a odpor.

Čo vyjadruje: bezpodmienečnú lásku a schopnosť súcitu, odpustenia. Musíte mať v srdci odvahu odpustiť tým, ktorí vám ublížili, aby ste mohli s otvoreným srdcom vykročiť dopredu. Uvedomte si, že ostatní sa snažia rovnako ako vy, len sa na nich nesmieme dívať z “nášho” (a teda zaujatého) pohľadu. Táto čakra je míľnikom medzi čakrami “nižšej” úrovne a tými “vyššími”, ale pozor zase, bez spodných, vyššie zákonite nemôžu fungovať. Hmat je výrazom toho, že sa chceme dotýkať, potreba kontaktu, aby sme sa ubezpečili. Pokiaľ je táto čakra harmonická a očistená od všetkého falošného ega, ste centrom lásky a viete uzmierovať okolie. Nehanbíte sa za svoje city, a preto viete prejavovať lásku aj ostatným. Viete odpúšťať a vždy veríte v nápravu. Pokiaľ sa to však zvrtne, a čakra vysiela viac energie než prijíma, príde k slovu ego a vy máte potrebu vlastniť, ovládať druhých a sem tam aj vydierať. Keď je nedostatočne funkčná, ste závislí na náklonnosti ostatných, pretože máte pocit, že bez nich nemáte cenu. Najskôr neviete odísť z nefunkčného či jednostranne výhodného vzťahu, pretože vás skľučuje vnútorný strach. Musíte si ale uvedomiť, že bez toho, aby ste mali radi seba, vás druhí nedocenia. Zvukom je tresk, kedy sa otvárame, nechávame minulosť v závese a otvárame sa novým zajtrajškom, novým zážitkom, novému poznaniu samých seba.

Neduhy spojené so zlou funkciou:  všetky srdcové choroby, cievne ochorenia, pľúcne problémy, infarkty, astma

Tipy na harmonizáciu: Obklopte sa zelenou farbou, kúpte si napr. zelený kabát a vyrazte do prírody. Natrhajte tomu, koho milujete, alebo sami sebe ruže, zjemní to váš vzťah. Muži by mohli svojej milej kúpiť smaragdový náhrdelník, nakvapkať do lampičky aromatický olej s vôňou ruží, pustiť klasickú hudbu a pod.

Pozície v jóge: Záklony, pretože sa v nich učíme otvárať srdce. Ťava, Luk, Most, Kruh, Kobra, Kobylka. Nezabúdajte u záklonov aktivovať mula bandhu (spevnite svaly panvového dna), uvedomte si, že základ pre bezpodmienečnú lásku vzniká v spodných čakrách. Na fyzickej úrovni potom chránite bedrá.  Sadnite si, vzpažte do strán a s nádychom nechajte preniknúť paprsky slnka a lásky do srdca (tam, kde sídli jiva – vaša individuálna duša).

Ideálnym a najrýchlejším spôsobom ako harmonizovať naše telo je pomocou mantra-yogy, ktorá usmerňuje a ukľudňuje našu myseľ. Výsledky môžeme vidieť v podstate okamžite, na duchovnej, jemnohmotnej a aj hrubohmotnej úrovni. Pre tento vek – Kali-yuga, je to tak isto odporúčaný druh obete, Sankírtana-yajna. Opakovaním tejto duchovnej zvukovej vibrácie sa živá bytosť postupne povýši na vyššie úrovne vedomia, čo automaticky aktivuje vyššie energetické hladiny v tele – čakry. Mantry je potrebné si opakovať pravidelne, ideálne ešte pred svitaním, a snažiť sa sústrediť svoju myseľ a zmysly na zvukovú vibráciu toho, čo vyslovujeme. Vždy, keď nám myseľ uletí k nejakej inej myšlienke, je potrebné si to včas uvedomiť a vrátiť ju späť k mantre.

 

Zdieľajte článok s vašimi priateľmi

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by vás zaujímať

9. júna 2015 Čomu verí ateista?

Ateizmus sa bežne chápe ako bezbožnosť. Teda konkrétne je to neviera v Boha, dušu a nič čo by bolo...

ČÍTAŤ VIAC
3. augusta 2012 Nástrahy duchovnej cesty I.

Téma tohto textu nemusí byť pre každého príjemná, ale verím, že je potrebná. Zmienime sa o možných...

ČÍTAŤ VIAC
20. júna 2012 Metódy poznávania

Porovnanie metód poznávania západnej materialistickej vedy a východného transcendentálneho poznania... ...

ČÍTAŤ VIAC