fbpx
Meditácia

5. čakra (krčná)– Vishuddha

Nájdeme ju: ako už názov napovedá, v krku, medzi cervikálnym pletencom (nahmatáte si ho na zadnej strane krku, najvystúpenejší stavec krčnej chrbtice) a krčnou jamkou. Ovplyvňuje krk, hlasivky, štítnu žľazu, ale aj ramená, ruky, zátylok, hrtan, priedušky.

Mantra: zvukovou vibráciou je “HAM”

Farba: svetlomodrá (so striebornou)

Element: Éter

Zmyslová funkcia: Sluch  (krk, odtiaľ pochádza to, čo môžeme sluchom zachytiť)

Počet okvetných lístkov: 16. Korešpondujú s “vritti” mantry ong.

Čo vyjadruje: schopnosť priamej komunikácie. Pretože poznáte sami seba, ste si vedomí, že ste božským stvorením – duchovnou bytosťou, poznáte svoju náturu, pocity, zažívate pravú duchovnú lásku, vaše slová majú veľkú moc. Viete pravdivo vyjadriť svoje emócie a svoje myšlienky, je to most medzi myšlienkami a pocitmi. Keď máte radosť, z hrdla sa ozýva smiech. Keď ste nahnevaní, ozýva sa krik a nadávky. Snažte sa harmonizovať čakru tak, aby ste vždy mysleli vážne to, čo hovoríte a hovorili, čo je pravdou. Pokiaľ všetko funguje, ako má, dokážete bez obáv a slobodne vyjadriť svoje názory a ľudia ich počúvajú. Viete načúvať aj iným. Vaša komunikácia s okolím odráža to, čo je pravdou “vnútra”. Pokiaľ nepracuje čakra dostatočne, ste zakríknutí, neviete artikulovať svoje myšlienky a pocity, možno sa uzatvárate príliš dovnútra (preto je dobre napr. písať si denník), často sa uchyľujete ku klamstvu, možno aj koktáte. Keď je v nej príliš energie, ste hlasití, kecáte ostošesť, ale vaše slová sú prázdne a nikoho nezajímajú, takže ľudia vravia cez vás. Začnite sa mať skutočne radi, neklamte sami seba, aby ste si vnútornú pravdu “pretvorili”. Nebude to fungovať, a nie len že tomu neuveria ostatní, ale ani vy sami.

Neduhy spojené so zlou funkciou:  problémy so štítnou žľazou, angíny, chrapot, koktanie, astma, ušné problémy, roztrúsená skleróza, problémy so zubami, ďasnami.

Tipy na harmonizáciu: Urobte si malý oltárik, dajte si na modrý obrus vonnú tyčinku eukalyptus alebo šalviu, položte si na neho akvamarín alebo tyrkys. Pustite si potichu nejakú meditatívnu hudbu, sadnite si do pohodlného sedu a rozjímajte nad tím, kto ste, a čo vlastne cítite. Na záver si predstavte modré svetlo v krku a zopakujte 9x “Ham”.

Pozície v jóge: Sviečka, Pluh (Halásana), presmerovávajú fyzicky tok energie opačným smerom a tým vyživujú piatu čakru. Ryba – Matsyasana potom krk otvára. U cvičenia si spomeňte, kedy ste zaklamali, manipulovali s pravdou a pretože je to záklon, zároveň si odpustite.

Ideálnym a najrýchlejším spôsobom ako harmonizovať naše telo je pomocou mantra-yogy, ktorá usmerňuje a ukľudňuje našu myseľ. Výsledky môžeme vidieť v podstate okamžite, na duchovnej, jemnohmotnej a aj hrubohmotnej úrovni. Pre tento vek – Kali-yuga, je to tak isto odporúčaný druh obete, Sankírtana-yajna. Opakovaním tejto duchovnej zvukovej vibrácie sa živá bytosť postupne povýši na vyššie úrovne vedomia, čo automaticky aktivuje vyššie energetické hladiny v tele – čakry. Mantry je potrebné si opakovať pravidelne, ideálne ešte pred svitaním, a snažiť sa sústrediť svoju myseľ a zmysly na zvukovú vibráciu toho, čo vyslovujeme. Vždy, keď nám myseľ uletí k nejakej inej myšlienke, je potrebné si to včas uvedomiť a vrátiť ju späť k mantre.

 

Zdieľajte článok s vašimi priateľmi

1 komentár Zanechať komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by vás zaujímať

8. júna 2016 Štyri druhy inteligencie

Existujú štyri úrovne učenia sa, založené na našej inteligencii.   Úroveň 1: „Učí sa...

ČÍTAŤ VIAC
12. mája 2019 Teória všetkého: 1. diel – Pracuj, pracuj, pracuj, užívaj si, zomri.

Vitajte v sérii článkov, ktorý som nazval Teória všetkého. Jednotlivé články nadväzujú jeden na druhý a...

ČÍTAŤ VIAC
19. augusta 2012 Náboženstvo – Dogma – Morálka – Sekta

Vymedzenie pojmov - náboženstvo, dogma, morálka a sekta (viac…)

ČÍTAŤ VIAC