fbpx
logo
Jóga a meditácia

6. čakra (tretie oko) – Ajna – Tipy na odblokovanie čakry

🕐 3 min

Popis a tipy na odblokovanie čakry

Vyjadruje koniec vnímania pozemského bytia, sídli tu intelekt, rozum, intuícia, vôľa. Zakúšame vyššie duchovné bytie. Je mylné sa ale domnievať, že čakra nefunguje, keď nelevitujeme 😀 . Jej harmónia sa prejavuje v pochopení duchovných konceptov, filozofie a tým, že “vidíme” aj bez logického vysvetlenia, dokážeme predvídať a chápeme procesy, ktoré k pochopeniu vyššieho bytia viedli.

Blokácia sa prejavuje tým, že sa riadite len tým, čo sa dá logicky a vedecky vysvetliť (netuším, ako potom vysvetlíte vedomie, myslenie, intuíciu, vôľu atď.), odmietate akúkoľvek vieru a filozofiu a máte potrebu duchovne založených ľudí presviedčať o pravosti vašich myšlienok. Keď je čakra slabá a prúdi v nej málo energie, ste apatickí k akýmkoľvek rečiam o spiritualite. Radšej si myslíte, že spiritualita je blábol, pretože ju nedokážete “uchopiť” a z náročných duchovných konceptov vás bolí hlava. Váš život preto prebieha väčšinou na každodennej konzumnej úrovni, keď sa nezaujímate o seba ako dušu, ale idete skôr s väčšinou a mylne sa stotožňujete s hmotným telom. Keď však potom zakúsite zdanlivo bezvýchodiskovú situáciu, v ktorej ste sami a nie je sa za koho schovať, panikárite (napr. idete ako skalní neveriaci do kostola, neviete, čo s tým). Odblokovanie tejto čakry je preto veľmi dôležité.

Aby sme pochopili vesmírny poriadok, musíme sa odpútať od pozemského Ja a veriť vo vyššie poznanie skrz svojich učiteľov. Jedným z ďalších prejavov, kedy máte síce prístup k informáciám vyššieho vedomia, ale chýba vám akýsi rád, sú rôzne psychické poruchy.

 

Popis

Nájdeme ju: Uprostred obočia na čele, niekedy sa uvádza existencia ďalšej čakry tzv. bindu. V tomto koncepte však tvorí jednu, ktorá preniká skrz hlavu a odráža sa ako na plátno doprostred čela. Ovplyvňuje činnosť uší, očí, hypotalamus, nervy.

Mantra: Zvukovou vibráciou je “AUM” (óm)
Farba: Fialová (mliečna)

Element: Akáša – poznanie bytia, transcendentálne vedomie

Zmyslová funkcia: Všetky zmysly, mimozmyslové vnímanie tzv. tretie oko, intuícia

Počet okvetných lístkov: 2, reprezentujúce dokonalé zladenie ľavého a pravého kanála (cieľ hatha-yogy), zjednotenie Šivu a Šakti (poznanie a hnacia energia)

Neduhy spojené so zlou funkciou:  Migrény, tlaky v oblasti hlavy, mozgové nádory, problémy so zrakom, zápaly dutín.

 

Odblokovanie čakry

Tipy na harmonizáciu: Dajte si jasmínový čaj a potom choďte na miesto, kde v noci krásne svietia hviezdy. Sadnite si, zadívajte sa na temnú oblohu a predstavujte si seba ako súčasť vesmíru. Nevyhnutné je recitovanie duchovných mantier.

Pozície v hatha-yoge: Pozícia dieťaťa ako výraz úplného odovzdania sa, prichádzate k svojim učiteľom ako prázdny pohár, s oddanosťou a bez pochýb, pretože chcete, aby vás niečo naučili.

 

Skutočná sebarealizácia pre tento vek

Ideálnym a najrýchlejším spôsobom, ako harmonizovať naše telo, myseľ a dušu je pomocou bhakti-yogy. Výsledky môžeme vidieť v podstate okamžite, na duchovnej, jemnohmotnej a aj hrubohmotnej úrovni. Pre tento vek – Kali-yuga, je takisto odporúčaný druh obete – Sankírtana-yajna, spievanie Mahá-mantry. Opakovaním tejto duchovnej zvukovej vibrácie sa živá bytosť postupne povýši na vyššie úrovne vedomia. To automaticky aktivuje vyššie energetické hladiny v tele – čakry. Mantry je potrebné si opakovať pravidelne. Ideálne ešte pred svitaním a snažiť sa sústrediť svoju myseľ a zmysly na zvukovú vibráciu toho, čo vyslovujeme. Vždy, keď nám myseľ uletí k nejakej inej myšlienke, je potrebné si to včas uvedomiť a vrátiť ju späť k mantre.

 

Haré Krišna Haré Krišna

Krišna Krišna Haré Haré

Haré Ráma Haré Ráma

Ráma Ráma Haré Haré

 

Táto mantra obsahuje všetky energie, duchovné aj hmotné, a prináša absolútny prospech tomu, kto ju recituje na všetkých úrovniach. Je potrebné koncentrovať sa na samotnú zvukovú vibráciu mantry a tak ovládnuť našu myseľ. Keď sa bude snažiť myseľ odbehnúť k nejakým svetským námetom, treba ju pritiahnuť späť. Pomocou načúvania a sústredenia sa na zvuk, počúvanie mantry, ktorú si opakujeme, je možné ovládnuť naše myslenie, upokojiť tak naše vedomie a postupne sa naladiť na čistú duchovnú vibráciu, ktorá očisťuje naše bytie, postupne ničí naše pripútanie sa k hmotnému zmyslovému pôžitku a dáva nám chuť v duchovných témach vrátane čítania transcendentálnej literatúry ako Bhagavad Gíta, Šrímad Bhagavatam a pod.

108x zarecitovaná mantra na ruženci mála znamená, že máme za sebou 1 „kolo“. Aby mantra priniesla výsledky v čo najkratšej dobe, je dobré sa ustáliť na istom počte kôl denne, ktoré potom dodržíme. Na začiatok napr. 2 kolá denne a keď v tom objavíme vyššiu chuť, postupne zvýšime na 4, 8 atď.

S praktikovaním tejto mantra-yogy môžeme realizovať, že postupne strácame záujem o nízkovibračné aktivity ako jedenie mäsa, požívanie omamných látok, holdovanie exponovanému sexuálnemu životu, hazard atď. Viac o týchto princípoch sa dočítate v článku 4 regulácie podporujúce slobodu. Naša myseľ sa prečistí, budeme vedieť triezvo uvažovať a ovládať svoje zmysly. Získame tak kontrolu nad svojou existenciou a budeme sa vedieť objektívne rozhodovať na báze našej inteligencie. Tá už nebude pútaná nenásytnými zmyslami prostredníctvom rozrušenej mysle.

 

Zdieľajte článok s vašimi priateľmi

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

2 komentáre Zanechať komentár

Mohlo by vás zaujímať

25.jún 2012 7. čakra (korunná) – Sahasrara - Tipy na odblokovanie čakry

Popis a tipy na odblokovanie čakry Táto najvyššia čakra vyjadruje napojenie sa na božský princíp, otvorenie sa...

ČÍTAŤ VIAC
4.máj 2019 Skutočná yoga (Teória všetkého, 10. časť)

Kto sa dočítal až sem, bude mojim vysvetleniam rozumieť (aspoň by mal), a kto začal len týmto v poradí desiatym...

ČÍTAŤ VIAC
10.máj 2019 Čo určite nie je "duchovno" (Teória všetkého, 3. časť)

Som duchovný? Čo si dnes ľudia predstavujú pod pojmom „som duchovný?“ Je to len akási nálepka, vďaka...

ČÍTAŤ VIAC

Pin It on Pinterest

Zdieľaj článok priateľom