fbpx
Meditácia

7. čakra (korunná) – Sahasrara

Nájdeme ju: korunka hlavy

Mantra: tiché AUM, Mahá-mantra

Farba: fialová, biela, zlatá  (všetky farby)

Element: mahat-tattva

Zmyslová funkcia: čisté bytie

Počet okvetných lístkov: 1000, symbolizujú úplný rozkvet vedomia, samadhi. Podľa mytológie je vládnucou silou Kalki (ako posledná inkarnácia Višnua), posledný súd, umožňuje rozoznať božskú Pravdu v závislosti, ako ďaleko pokročila kundalini energia.

Čo vyjadruje: Napojenie sa na božský princíp, otvorenie sa a realizácia našej duchovnej podstaty. Samadhi – osvietenie, realizácia Absolútna. Koniec sushumna nadi. Z tejto úrovne sme sa zrodili a odtiaľ opäť odídeme z hmotného sveta. To, že sa nám energia začína aktivovať v tejto čakre obvykle spoznáte tak, že začínate mať záujem o duchovnú sebarealizáciu, meditujete, rozjímate o Najvyššom.  Keď sa táto čakra úplne otvorí, zažívate duchovnú slasť samadhi a ostatné čakry a ich rotácia sa zladí, nepotrebujete vôbec nič, neulpievate na žiadnych pocitoch, myšlienkach, vedomie ega (ja – “avidya“) je preč a viete, že tvoríte jednotu s okolitým svetom. S narastajúcim duchovným pokrokom sa čakra bude postupne otvárať stále viac a viac a vy budete mať priamejší prístup k tomuto stavu. Stavsamadhi, alebo realizácia Brahmanu je vstupnou bránou do duchovnej reality. V tomto bode sme oslobodení, a nie sme pripútaní k podmienenému hmotnému životu. Aby sme v tomto stave vytrvali, a povýšili sa na skutočnú AKTÍVNU duchovnú úroveň, je potrebné vykonávať duchovné činnosti, ktoré začínajú karma-yogou, a pokračujú v jnana-yoge, buddhi yoge, a sú zavŕšené bhakti-yogou, ktorá vedie k absolútnej dokonalosti existencie, a to vykonávaniu našej Sanatana-dharmy – večnej prirodzenosti duše – láskyplnej oddanej služby Najvyššej Božskej Osobnosti, v duchovných svetoch. V tomto stave nie sme nútení sa reinkarnovať v hmotnom svete, ale po opustení hmotného tela dostaneme duchovné telo, lebo všetká naša hmotná karma bola touto yogou spálená na popol.

Neduhy spojené so zlou funkciou: migrény, psychické poruchy, poruchy mozgu, schizofrénia, depresie

Tipy na harmonizáciu: Prevoňajte váš byt vonnými tyčinkami, vypnite všetkú hudbu, kúpte si málu (ruženec so 108 guličkami) a recitujte Mahá mantru 

 

Haré Krišna Haré Krišna

Krišna Krišna Haré Haré

Haré Ráma Haré Ráma

Ráma Ráma Haré Haré

 

Táto mantra obsahuje všetky energie, duchovné, aj hmotné, a prináša absolútny prospech tomu, kto ju recituje, na všetkých úrovniach, duchovnej aj hmotnej. Je potrebné koncentrovať sa na samotnú zvukovú vibráciu mantry, a tak ovládnuť našu myseľ. Keď sa bude snažiť myseľ odbehnúť k nejakým svetským námetom, treba ju pritiahnuť späť. Pomocou načúvania a sústredenia sa na zvuk, počúvanie mantry, ktorú si opakujeme, je možné ovládnuť naše myslenie, skľudniť tak naše vedomie a postupne sa naladiť na čistú duchovnú vibráciu, ktorá očisťuje naše bytie, postupne ničí naše pripútanie sa k hmotnému zmyslovému pôžitku, a dáva nám chuť v duchovných témach, načúvanie mantier, čítanie transcendentálnej literatúry ako Bhagavad Gíta, Šrímad Bhagavatam, a pod.

108x zarecitovaná táto mantra na ruženci mála, znamená, že máme za sebou 1 kolo. Aby mantra priniesla výsledky v čo najkratšej dobe, je dobré sa ustáliť na istom počte kôl denne, ktoré potom dodržíme. Na začiatok napr. 2 kolá denne, a keď v tom objavíme vyššiu chuť, postupne zvýšime na 4, 8, atď.

S praktikovaním tejto mantra-yogy môžeme realizovať, že postupne strácame záujem o nízkovibračné aktivity, ako jedenie mäsa, požívanie omamných látok, holdovanie exponovanému sexuálnemu životu, hazard, atď. Naopak, naša myseľ sa prečistí, budeme vedieť triezvo uvažovať a ovládať svoje zmysly. Získame tak kontrolu nad svojou existenciou, budeme sa vedieť objektívne rozhodovať na báze našej inteligencie, ktorá už nebude pútaná nenásytnými zmyslami prostredníctvom rozrušenej mysle.

Zdieľajte článok s vašimi priateľmi

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by vás zaujímať

19. augusta 2012 Náboženstvo – Dogma – Morálka – Sekta

Vymedzenie pojmov - náboženstvo, dogma, morálka a sekta (viac…)

ČÍTAŤ VIAC
24. júna 2018 Inteligentný dizajn – revolúcia proti Darvinovej evolučnej teórii

„Naše gymnáziá patria medzi najhoršie platených umelcov vo svete – obzvlášť v matematike a vo vede. Na...

ČÍTAŤ VIAC
2. júla 2015 Cestovateľ

Bežné klišé sú únavné . Ten kto ich používa, akosi vyšiel z módy spoločne s nimi. Bohužiaľ tie...

ČÍTAŤ VIAC