fbpx
logo
Jóga a meditácia

7. čakra (korunná) – Sahasrara – Tipy na odblokovanie čakry

🕐 3 min

Popis a tipy na odblokovanie čakry

Táto najvyššia čakra vyjadruje napojenie sa na božský princíp, otvorenie sa a realizáciu našej duchovnej podstaty. Samadhi – osvietenie, realizácia Absolútna a koniec sushumna nadi. Z tejto úrovne sme sa zrodili a odtiaľ opäť odídeme z hmotného sveta. To, že sa vám energia začína aktivovať v tejto čakre, obvykle spoznáte tak, že začínate mať záujem o duchovnú sebarealizáciu, meditujete a rozjímate o Najvyššom.

Keď sa táto čakra úplne otvorí, zažívate duchovnú slasť samadhi a ostatné čakry a ich rotácia sa zladí. Nepotrebujete vôbec nič, nelipnete na žiadnych pocitoch, myšlienkach, vedomie falošného ega (ja – “avidya“) je preč spolu so stotožňovaním sa s hmotným telom a viete, že tvoríte jednotu s okolitým svetom. Odblokovanie tejto čakry je preto veľmi dôležité.

S narastajúcim duchovným pokrokom sa čakra bude postupne otvárať stále viac a viac a vy budete mať priamejší prístup k tomuto stavu. Stav samadhi, alebo realizácia Brahmanu, je vstupnou bránou do duchovnej reality. V tomto bode sme oslobodení a nie sme pripútaní k podmienenému materialistickému životu. Aby sme v tomto stave vytrvali a povýšili sa na skutočnú AKTÍVNU duchovnú úroveň, je potrebné vykonávať duchovné činnosti, ktoré začínajú karma-yogou, pokračujú v jnana-yoge, buddhi yoge a sú zavŕšené bhakti-yogou, ktorá vedie k absolútnej dokonalosti existencie – vykonávaniu našej Sanatana-dharmy, večnej prirodzenosti duše, láskyplnej oddanej služby Najvyššej Božskej Osobnosti v duchovných svetoch. V tomto stave nie sme nútení sa reinkarnovať v hmotnom svete, ale po opustení hmotného tela dostaneme duchovné telo, lebo všetka naša hmotná karma bola touto yogou spálená na popol.

Popis

Nájdeme ju: Korunka hlavy

Mantra: Tiché AUM, Mahá-mantra

Farba: Fialová, biela, zlatá (všetky farby)

Element: Mahat-tattva

Zmyslová funkcia: Čisté bytie

Počet okvetných lístkov: 1000, symbolizujú úplný rozkvet vedomia, samadhi. Podľa mytológie je vládnucou silou Kalki (ako posledná inkarnácia Višnua). Predstavuje posledný súd a umožňuje rozoznať božskú Pravdu v závislosti ako ďaleko pokročila kundalini energia.

Neduhy spojené so zlou funkciou: Migrény, psychické poruchy, poruchy mozgu, schizofrénia, depresie

 

Odblokovanie čakry

Tipy na harmonizáciu: Prevoňajte váš byt vonnými tyčinkami, vypnite všetku hudbu, kúpte si málu (ruženec so 108 guličkami) a recitujte Mahá mantru 

 

Skutočná sebarealizácia pre tento vek

Ideálnym a najrýchlejším spôsobom, ako harmonizovať naše telo, myseľ a dušu je pomocou bhakti-yogy. Výsledky môžeme vidieť v podstate okamžite, na duchovnej, jemnohmotnej a aj hrubohmotnej úrovni. Pre tento vek – Kali-yuga, je takisto odporúčaný druh obete – Sankírtana-yajna, spievanie Mahá-mantry. Opakovaním tejto duchovnej zvukovej vibrácie sa živá bytosť postupne povýši na vyššie úrovne vedomia. To automaticky aktivuje vyššie energetické hladiny v tele – čakry. Mantry je potrebné si opakovať pravidelne. Ideálne ešte pred svitaním a snažiť sa sústrediť svoju myseľ a zmysly na zvukovú vibráciu toho, čo vyslovujeme. Vždy, keď nám myseľ uletí k nejakej inej myšlienke, je potrebné si to včas uvedomiť a vrátiť ju späť k mantre.

 

Haré Krišna Haré Krišna

Krišna Krišna Haré Haré

Haré Ráma Haré Ráma

Ráma Ráma Haré Haré

 

Táto mantra obsahuje všetky energie, duchovné aj hmotné, a prináša absolútny prospech tomu, kto ju recituje na všetkých úrovniach. Je potrebné koncentrovať sa na samotnú zvukovú vibráciu mantry a tak ovládnuť našu myseľ. Keď sa bude snažiť myseľ odbehnúť k nejakým svetským námetom, treba ju pritiahnuť späť. Pomocou načúvania a sústredenia sa na zvuk, počúvanie mantry, ktorú si opakujeme, je možné ovládnuť naše myslenie, upokojiť tak naše vedomie a postupne sa naladiť na čistú duchovnú vibráciu, ktorá očisťuje naše bytie, postupne ničí naše pripútanie sa k hmotnému zmyslovému pôžitku a dáva nám chuť v duchovných témach vrátane čítania transcendentálnej literatúry ako Bhagavad Gíta, Šrímad Bhagavatam a pod.

108x zarecitovaná mantra na ruženci mála znamená, že máme za sebou 1 „kolo“. Aby mantra priniesla výsledky v čo najkratšej dobe, je dobré sa ustáliť na istom počte kôl denne, ktoré potom dodržíme. Na začiatok napr. 2 kolá denne a keď v tom objavíme vyššiu chuť, postupne zvýšime na 4, 8 atď.

S praktikovaním tejto mantra-yogy môžeme realizovať, že postupne strácame záujem o nízkovibračné aktivity ako jedenie mäsa, požívanie omamných látok, holdovanie exponovanému sexuálnemu životu, hazard atď. Viac o týchto princípoch sa dočítate v článku 4 regulácie podporujúce slobodu. Naša myseľ sa prečistí, budeme vedieť triezvo uvažovať a ovládať svoje zmysly. Získame tak kontrolu nad svojou existenciou a budeme sa vedieť objektívne rozhodovať na báze našej inteligencie. Tá už nebude pútaná nenásytnými zmyslami prostredníctvom rozrušenej mysle.

 

Zdieľajte článok s vašimi priateľmi

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by vás zaujímať

6.máj 2019 Reinkarnácia (Teória všetkého, 8. časť)

Reinkarnácia bola v posledných desaťročiach podrobne študovaná a skúmaná aj v západnom svete. Aj keď...

ČÍTAŤ VIAC
4.máj 2019 Skutočná yoga (Teória všetkého, 10. časť)

Kto sa dočítal až sem, bude mojim vysvetleniam rozumieť (aspoň by mal), a kto začal len týmto v poradí desiatym...

ČÍTAŤ VIAC
10.máj 2019 Čo určite nie je "duchovno" (Teória všetkého, 3. časť)

Som duchovný? Čo si dnes ľudia predstavujú pod pojmom „som duchovný?“ Je to len akási nálepka, vďaka...

ČÍTAŤ VIAC

Pin It on Pinterest

Zdieľaj článok priateľom