fbpx
Aktuálne komentáre

Boris a jeho sexuálne úlety z duchovnej perspektívy

O čom sa dlho šepkalo, sa akurát postupne vyplavuje na povrch. Ja osobne som počul ešte horšie veci, ktoré údajne robil, ale nie o tomto má byť tento príspevok. Chcem sa na to pozrieť viac z duchovného hľadiska.
 
Duša je vo svojej podstate blažená (ánanda), okrem toho, že je večná (sat) a vedomá (cit). Naopak, hmota, teda hmotná energia, kde patrí aj naše hmotné telo, je dočasná/pominuteľná (asat), nevedomá (acit) a prináša utrpenie (nirananda). Práve preto poklesnuté podmienené duše v materiálnom svete, ktoré sa vplyvom ilúzie (máya) považujú za produkt hmoty, sa snažia dosiahnuť blaženosť rôznymi umelými spôsobmi, väčšinou cez uspokojovanie zmyslov a jemnohmotnej mysle.
To však nefunguje, a je to len ako svrbenie, ktoré sa nedá odstrániť a robí to všetko len horším. Je to ako keby sme prilievali olej do ohňa s úmyslom ho uhasiť. Cieľom potrieb je ich odstrániť, a vtedy môžeme byť šťastní, a nie ich stále živiť a násobiť.
„Čisté vedomie živej bytosti sa zahaľuje jeho večným nepriateľom v podobe žiadostivosti, ktorá sa nedá nikdy ukojiť a páli ako oheň.“ Bhagavad-Gíta 3.39
 
Hmotný materialistický pôžitok, za ktorým sa ako za fatamorgánou ženú materialisti, v skutočnosti neuspokojuje dušu, ktorá je duchovnej povahy, a je to len taká náplasť na prázdnotu a egoizmus. Ďalší problém je, že hmotné uspokojenie toho istého druhu postupne klesá. Preto sa nám skôr či neskôr zunuje, a musíme hľadať niečo nové, NEW, novú akciu, alebo tú istú vec v inej variácii, alebo v novom obale. Je to ako žuvať tú istú žuvačku dookola, alebo počúvať 100x tú istú pesničku. Stane sa to fádnym, okukaným a prináša to už len potiaže. Aj toto je dôvod prečo sa partneri často podvádzajú alebo striedajú. Jednoducho ten materiálny pôžitok, ktorý bol na začiatku už zbledol a hľadáme niečo nové, o čom znova snívame, že nás to konečne spraví šťastnými, len aby sme sa po nejakej dobe dostali do rovnakej situácie. Je to ako začarovaný kruh. Rovnako to platí aj pre naše nové iPhony či autá…
Aj toto je jeden z dôvodov prečo sa aj v otázke sexu ľudia postupne dostávajú k rôznym hrám, roleplays, aby nejak okorenili svoj manželský „život“. V tom lepšom prípade. V tom horšom im už proste nestačí striedať partnerov, napríklad ženy, v prípade mužov, lebo ich už mali toľko, že z toho nevedia získať už to zmyslové a mentálne egoistické uspokojenie, čo predtým. Vtedy skúšajú rôzne iné praktiky, otvory, či sado maso. Môže to dospieť až do štádia, že začnú experimentovať s inými pohlaviami (aj v prípade, že sa nenarodili ako homosexuáli, či s inou anomáliou), alebo s inými druhmi, ako sú zvieratá, či nekrofíliou, a medzi tým 50 odtieňov iných úchyliek. Takíto jedinci sú nanajvýš nešťastní a končieva to často veľmi zle, nehovoriac o značne zlých karmických reakciách (ugra-karma).
Na jednej strane môžu závislí materialisti pôsobiť inteligentne, ale väčšinou ich činnosti sú v konečnom dôsledku nezmyselné a smerujú len k uspokojovaniu tela. Aj zo spoločenského pohľadu úspešný materialista, ktorý má kopu zamestnancov a iní mu slúžia, či dokonca môže riadiť celý štát, môže byť zároveň služobníkom vagíny, a nie je z tohto pohľadu na vyššej úrovni ako pes, či opica.
„Tak ako loď na vode odveje silný vietor, tak i jeden z neovládnutých zmyslov, na ktorý sa sústredila myseľ, môže odniesť rozum človeka.“ Bhagavad-Gita 2.67
Védy popisujú, že ľudský život sa líši od zvieracieho práve tým, že duša v ľudskom tele, ktoré po dlhom evolučnom vývoji obdržala, má práve možnosť raz a navždy opustiť tento kolobeh reinkarnácie a uvedomiť si, že nie je hmotné telo, ani produkt hmotnej energie. Pokiaľ však svoj život premárni hnaním sa za zmyslovým uspokojovaním tohto svojho obalu, tela, a jej cieľom je sex, jedlo, spánok, domov a všetko čo sa s tým spája, potom nie je takáto bytosť lepšia od zvieraťa a silou spravodlivých karmických zákonov a hmotnej prírody obdrží v ďalšej inkarnácii hmotné telo, v ktorom si svoje materiálne zmyslové chúťky bude môcť uspokojovať bez toho, aby bola rušená. Môže tak pokračovať vo svojej ilúzii, ale v druhu, ktorý jej hmotná príroda pridelí. Nemusí sa tak strachovať o svoju reputáciu, či platiť alimenty, alebo kupovať svojim ex-partnerom byty či autá. Čo poviete, čisto hypoteticky, aké zvieratko by sa hodilo Borisovi?

Obsah tohto článku je osobným subjektívnym názorom (pohľadom) autora na túto tému.

Zdieľajte článok s vašimi priateľmi

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Mohlo by vás zaujímať

9.jún 2016 Sex - príčina nekonečného utrpenia

Najväčším klamom v ľudskej spoločnosti je tvrdenie, že sex je zdrojom šťastia a že zlepšením svojho...

ČÍTAŤ VIAC
9.jún 2015 Čomu verí ateista?

Ateizmus sa bežne chápe ako bezbožnosť. Teda konkrétne je to neviera v Boha, dušu a nič čo by bolo...

ČÍTAŤ VIAC
8.máj 2019 Nie som toto hmotné telo (Teória všetkého, 5. časť)

V tomto piatom pokračovaní Teórie všetkého začínam konečne rozoberať samotné védske princípy. Keď si ich...

ČÍTAŤ VIAC

Pin It on Pinterest

Zdieľaj článok priateľom