fbpx
logo
Vedecké poznanie

Carl Sagan – Jeden z najväčších astrofyzikov sa inšpiroval Védami

🕐 3 min

14. februára 1990, keď sa Voyager 1 nachádzal vo vesmíre vo vzdialenosti 6 miliárd kilometrov od Zeme, na podnet Carla Sagana – významného astronóma a držiteľa Pulitzerovej ceny, urobil fotografiu Zeme. Obrázok ukázal Zem ako bodku v strede jedného z rozptýlených svetiel.

Carl Sagan, inšpirovaný obrázkom, napísal článok „Bledá modrá bodka“, v ktorom pripomenul, že Zem je v porovnaní s obrovskou kozmickou sférou naozaj maličká a bezvýznamná. Je to osamelý bod vo veľkom obklopujúcom vesmíre.

 

Čo je to vlastne Kozmos?

Kozmos je slovo, ktoré fascinuje myseľ všetkých detí i dospelých. Bola by to neznalosť, keby sa niekto domnieval, že o ňom vie všetko. Mnohí si dokonca pletú kozmos s vesmírom.

Kozmos je komplexný univerzálny súbor vesmíru, ktorý zahŕňa jeden alebo viac vesmírov fungujúcich podľa kozmického poriadku. Obsahuje všetko vrátane času, priestoru, hmoty a prírodných zákonov, ktorými sa riadia.

Podľa hinduizmu trojica hlavných bytostí udržuje rovnováhu vesmíru. Skladá sa z Brahmu, ktorý je stvoriteľom vesmíru, Višnua, ktorý ho udržuje, a Šivu, ktorý ho ničí.

V hinduizme je vesmír cyklicky tvorený a ničený. Je to nekonečný cyklus. Táto filozofia tvrdí, že vesmír nikdy skutočne nevznikol. Existoval vždy. Priestor a čas sú cyklickej povahy a vesmír sa tiež neustále mení. Keď súčasný vesmír prestane existovať, nahradí ho nový vesmír.

Zaujímavé je, že toto presvedčenie je tiež ústredným bodom vedeckej hypotézy „Big Bounce“. Big Bounce alebo Veľký Skok/Odraz je hypotetický kozmologický model, ktorý navrhuje, že Big Bang, teda Veľký Tresk, bol výsledkom kolapsu niektorého predchádzajúceho vesmíru. Fyzici veria, že vesmír prechádza cyklom kontrakcie a expanzie.

Hlavnou myšlienkou je, že s tým, ako hustota/hutnosť inklinuje k nekonečnu, správanie sa “kvantových pien“- fluktuácie časopriestoru – vedie k zmene fyzikálnych konštánt ako je napríklad rýchlosť svetla. Kvantová pena v kvantovej teórii je základom štruktúry vesmíru. Teória však nevysvetľuje kontrakcie súčasného rozširujúceho sa vesmíru.

Carl Sagan

Dve formy tanca spojené s pánom Šivom sú Lasja a Tándava. Lasja je spojený s tvorbou vesmíru, zatiaľ čo Tándava je spojený s jeho zničením. Démon, na ktorom tancuje Šiva, je symbolom nevedomosti, zatiaľ čo plamene manifestujú vesmír.

Had stočený okolo pásu symbolizuje kundalíny, čo je forma energie, o ktorej sa hovorí, že je umiestnená v spodnej časti chrbtice každého človeka. Verí sa, že praktizovaním jógy, meditácie a iných duchovných aktivít sa energia stočená v chrbtici môže uvoľniť a otvoriť cestu k duchovnému osvieteniu.

Pán Šiva má štyri ruky, v ktorých horná pravá ruka drží bubon Damaru, ktorý symbolizuje zvuk vznikajúci pri vytváraní vesmíru. V hornej ľavej ruke drží oheň, ktorý symbolizuje zničenie. Dolná ľavá ruka symbolizuje oslobodenie a dolná pravá ruka symbolizuje stav nebojácnosti.

V roku 2004 bola socha Natarádža umiestnená v Centre pre Výskum Časticovej Fyziky (CERN-e) v Ženeve. Indická vláda ju darovala výskumnému centru, ktoré vtedy oslavovalo svoju dlhú spoluprácu s Indiou.

Urýchľovač častíc CERN

 

Carl Sagan

Sagan uznával, že prastaré védske učenie obsahovalo poznanie, ktoré tu bolo dávno pred tzv. modernou vedou. Bol tak fascinovaný hinduizmom a védskou kozmickou filozofiou, že ako spoluautor televízneho seriálu COSMOS venoval časť tejto série hinduistickej kozmológii, ktorú natáčal v Indii.

Vysielanie bolo tak úspešné, že sa premietalo dokonca do Sovietskeho zväzu a Čínskej ľudovej republiky.

Carl Sagan sám veril v miliardy rokov dlhú časovú škálu védskej kozmológie. V hinduizme je časový rozsah určený od najmenšieho času pohybu atómu cez čas bežného dňa a noci človeka až po deň a noc Brahmu, ktorý trvá 8,4 miliárd rokov, či jeho celý život a životy tisícov Brahmov.

Podľa vedcov je samotná Zem stará 4,6 miliárd rokov. Staroveké náboženstvo dávno vyriešilo otázky, ktoré západní vedci nezodpovedali dodnes. Krásne spája vedu a spiritualitu.

Zatiaľ čo niektoré náboženstvá, ako je kresťanstvo, boli proti vede a prenasledovali tých, ktorí to kázali, neexistuje ani jeden incident, kedy by bol niekto prenasledovaný v mene hinduizmu kvôli vedeckým presvedčeniam. Hinduizmus má dodnes schopnosť riešiť nevyriešené hádanky, ale človek musí byť pripravený ponoriť sa hlbšie a mať otvorenú myseľ, aby našiel skutočné odpovede.

Zdieľajte článok s vašimi priateľmi

Pridať komentár:

Zatiaľ žiadne komentáre.

Mohlo by vás zaujímať

26.jún 2019 Prečo sa NASA nikdy nepodarí nájsť mimozemšťanov?

Včera som si na SME.sk prečítal článok s titulkom: Zverejnili výsledky najväčšieho hľadania mimozemského...

ČÍTAŤ VIAC
17.september 2017 Znovuobjavenie pokročilých védskych technológií

Staroveké védske texty neobsahujú len vysokú úroveň filozofického a duchovného poznania, ale tiež informácie...

ČÍTAŤ VIAC
11.máj 2019 Všetko, čo nás učili, je inak (Teória všetkého, 2. časť)

V prvom článku sme si zhrnuli, ako vyzerá život materialistu. K tomu, aby som sa znova o kúsok priblížil k tomu,...

ČÍTAŤ VIAC

Pin It on Pinterest

Zdieľaj článok priateľom