fbpx
Védy Ayurvéda

Áyurvéda – Kľúč k zdravému životu, ktorý vám prinesie spokojnosť

Áyurvéda v preklade znamená „Áyus“ – život (dlhovekosť) a „Véda“ – poznanie. Áyurvéda je teda vedou o dlhovekosti.

Je považovaná za najstarší zachovaný systém liečby na svete. Vychádza z nej napr. čínska medicína a homeopatia. Často sa preto nazýva „matkou medicíny“.

Áyurvéda je založená na princípoch vyskúšaných tisíce rokov: na živote, ktorý je v súlade s prírodnými zákonmi a biorytmami. Podrobne sa zaoberá nielen liečbou, ale aj prevenciou choroby a dlhovekosťou. Podľa konštitúcie, rasy a klimatických podmienok doporučuje individuálne založenú stravu, cvičenie a celkovú životosprávu.

Zdravie je založené na rovnováhe troch životných energií alebo dóš a rovnováhe tela, mysle a duchovna. Podstata ochorenia je daná nerovnováhou. Telo vyjadruje túto nerovnováhu prostredníctvom príznakov sprevádzajúcich chorobu. Pokiaľ poznáme našu vrodenú a súčasnú konštitúciu, môžeme vhodnou diétou, denným režimom či bylinnou liečbou odstrániť škodlivý účinok vonkajších vplyvov a obnoviť narušenú rovnováhu.

Človek by sa mal snažiť žiť v súlade so svojou konštitúciou a prírodnými zákonmi. Áyurvéda, vychádzajúca z tohto princípu, ponúka cestu, ako obnoviť harmóniu a zdravie na všetkých úrovniach – uvedením organizmu opäť do rovnováhy.

 

Ayurvéda a jej základné princípy

  • Áyurvéda je celostnou medicínou, zaoberá sa celým človekom. Nezameriava sa na potlačovanie príznakov ako západná medicína, ale lieči príčinu choroby. Smeruje k zachovaniu rovnováhy energie v tele, najdôležitejšej podmienky zdravia. Je nutné zdôrazniť, že Áyurvéda nestojí proti klasickej medicíne. Oba systémy sa môžu vhodne dopĺňať.
  • Prevencia, rovnako ako liečba, sú doporučované individuálne podľa konštitúcie. Uznávanie individuálnych odlišností je jedným z unikátnych rysov áyurvédskej medicíny.
  • Liečba sa v Áyurvéde zameriava na nastolenie rovnováhy, v súlade s prírodnými biorytmami. Len v rovnováhe sme zdraví. Rovnováhu môžeme obnoviť vhodnou stravou, bylinami, detoxikáciou organizmu a rôznymi procedúrami.
  • Doporučenia sú jednoduché a praktické, takže ich môže použiť každý človek vo svojom bežnom živote.
  • Áyurvéda používa len prírodné liečebné prostriedky bez nežiadúcich účinkov.

 

Tri Dóše, naše konštitúcie

Podľa Áyurvédy je človek zložený z piatich elementov, troch životných princípov (dóš), siedmich druhov tkanív a množstva kanálov.

Päť elementov – vzduch, priestor (akáša), oheň, voda a zem – tvoria nekonečné množstvo kombinácií, takže každý predmet, rastlina alebo človek existuje ako jedinečná forma. Vzájomné aktívne pôsobenie a prepojenie týchto prvkov umožňuje držať svet v pohybe. U človeka predstavuje Zem štruktúru orgánov a tkanív, t.j. hmotu (kostra, svaly); Priestor telesné dutiny (krv, lymfa); Oheň kontroluje zažívanie (enzýmy) a inteligenciu; Voda telesné tekutiny (voda, lymfa, krv) a Vzduch telesné pohyby.

Tieto aktívne prvky tvoria základ princípu troch dóš. Pre pomenovanie dóš používame pôvodné slová zo sanskritu, Váta, Pitta a Kapha. Všetci sme kombináciou týchto troch princípov.
Váta – pricíp pohybu, Pitta – princip energie a Kapha – princíp štruktúry.

Dóše naše zmysly nezaznamenávajú, ale ich vlastnosti zistiť môžeme. Všetky tri dóše vytvárajú fyziologickú konštitúciu jedinca.

Rozlišujeme vrodenú konštitúciu, ktorá vznikne kombináciou dóš v momente narodenia. V priebehu života sa nemení.
Náš súčasný stav, momentálny pomer dóš ovplyvnený životným štýlom, stravou a pod., ktorý sa môže líšiť od vrodenej konštitúcie, často značí nerovnováhu, ktorú je potrebné korigovať vhodnou individuálnou liečbou.
Všetky tri dóše – energie – sa vyskytujú v každej bunke u všetkých ľudí. Niektorí jedinci majú výrazne sa prejavujúcu jednu dóšu – Vatu, Pittu nebo Kaphu. Väčšina ľudí má ale zmiešanú konštitúciu, t.j. kombináciu dvoch alebo troch dóš (Vata-Pitta, Pitta-Kapha atď.).
V ideálnej harmónii je vrodená konštitúcia a momentálny stav – pomer dóš – vyrovnaný. V harmonickom stave troch dóš sme zdraví, pri porušení tejto rovnováhy ochorieme.

Vašu konštitúciu a prípadnú nerovnováhu zistí áyurvédsky lekár na konzultácii pulzovou diagnostikou. V bežnom živote sme ovplyvnení zvykmi, vonkajšími vplyvmi (počasie, ročné obdobie), stresom, rodinnými či pracovnými problémami, našim myslením alebo jedlom, ktoré narušujú túto harmóniu. Áyurvéda využíva ako základný princíp liečenia obnovenie harmónie, teda i rovnováhu troch dóš.

ayurvéda

 

Váta

Váta predstavuje prvok vzduchu a priestoru. V ľudskom tele má Váta na starosti dýchanie, žuvanie, prehĺtanie, krvný obeh a srdcový tep, pohyb muskulo-skeletárneho (tj. svalovo-kostného) systému, činnosť nervového a tráviaceho systému vrátane posunu potravy zažívacím traktom a vylučovanie všetkých odpadových látok.

Charakteristika: Suchá a chladná koža, suché vlnité vlasy, malé oči, menšia alebo vysoká postava, rýchle pohyby a reč, slabé svalstvo, nepravidelná hladina energie, hladu a vylučovania, malé množstvo stolice a moču, nízka tolerancia fyzickej záťaže a slabšia životná sila a imunitný systém. Títo ľudia neznášajú chladné počasie. Sú náladoví, citliví, tvoriví, sexuálne aktívni, majú bystrý intelekt, predstavivosť a ľahký spánok.

Vátu zvyšuje cestovanie, suché studené jedlo, nepravidelný režim v jedle a spánok.

Zvýšená Váta sa preto často prejavuje chudnutím, dýchacími problémami, chorobami obličiek, žlčníku, zápchou, slabým imunitným systémom, nervovými chorobami, strachom a obavami.

Odporúčanie: Ľuďom konštitúcie Váta prospieva stabilita a pravidelnosť. U Váty je vhodná Vátu harmonizujúca strava – výživné, teplé jedlá pripravené na oleji, hlavne sladkej, kyslej a slanej chuti. Cvičenie má byť pravidelné a mierne (plávanie a chôdza). Pravidelnosť v jedle, spánku a vstávaní je vhodná. Váty by mali chodiť skôr spať a dostatočne odpočívať. Vyhýbať by sa mali studenému veternému počasiu. Vhodné sú teplé kúpele.

 

Pitta

Pitta riadi trávenie potravy a nápojov, premenu živín v organizme a tiež spracovanie myšlienok a nápadov v mysli. Ovplyvňuje funkciu zraku. Zabezpečuje telesnú teplotu.

Charakteristika: Stredná postava, primeraná svalová hmota, materské znamienka, teplá pokožka, sklon k začervenaniu, predčasná šedivosť a vypadávanie vlasov, stredne veľké bystré oči, ostré rysy, veľká chuť do jedla a veľa energie. Nemajú radi horúce počasie a ťažšiu fyzickú prácu. Dávajú prednosť studenému, pálivému jedlu, vyžadujú pravidelnú stravu, majú rýchle a dobré trávenie, vylučovanie väčšieho množstva stolice a moču. Potrebujú stredne dlhý spánok. Pitty sú zamerané na cieľ, majú bystrý intelekt, výbornú pamäť, rýchlo sa učia a vládnu organizačnými schopnosťami. Niekedy sú konfliktní. Majú zmysel pre humor. Pri nerovnováhe sa u Pitty prejavuje sklon k agresivite, žiarlivosti, netrpezlivosti, hnevu a nespokojnosti.

Pittu zvyšujú pálivé jedlá, horúce počasie a stres. Zvýšená Pitta sa preto často prejavuje hnačkami, infekciami, kožnými vyrážkami.

Odporúčanie: Pitty by sa mali vyhýbať horúčave a priamemu Slnku. K upokojeniu Pitty napomáha Pittu harmonizujúca strava – málo korenené jedlá, teplé, výživné, sladkej a horkej chuti. Nápoje o izbovej teplote s obmedzením soli a tukov. Pitte prospieva pobyt v chladnejších miestach a cvičenie ráno alebo večer pri ochladení, najlepšie je plávanie a chôdza.

 

Kapha

Kapha sa skladá z prvkov Zeme a Vody. Poskytuje fyzický základ pre energiu Váty a Pitty, výživu kĺbom a štruktúrnu podporu tela vo forme svalového, tukového a kostného tkaniva.

Charakteristika: Silnejšia postava, vyššia svalová hmota či tuk, dlhé končatiny, studená, vlhká, jemná koža, vlasy silné, vlnité, oči veľké, nápadné, vysoká tolerancia fyzickej záťaže. Nemajú radi chladné a vlhké počasie. Chuť do jedla vyrovnaná, pomalý metabolizmus a trávenie, jemná a mastná stolica, pravidelné vylučovanie, hlboký spánok. Veľký sexuálny drive. Pokojná povaha, pomalá výslovnosť, súcitná, svedomitá a dobre znášajúca stres. Výborná dlhodobá pamäť a logická analýza. V živote dávajú prednosť stabilite a istote oproti zmenám. V nerovnováhe sa prejavuje nedotklivosť, závisť a chamtivosť.

Zvýšenú Kaphu nachádzame pri konzumácii tučného, smaženého, sladkého a studeného jedla, pri nedostatku pohybu a v zimnom chladnom počasí.

Odporúčanie: Zima a začiatok jari je typické ročné obdobie zvyšujúce Kaphu, preto by Kaphy mali dodržiavať Kaphu upokojujúcu stravu – jedlo má byť ľahšie, teplé, na minimálnom oleji, nízkotučné, prevažne horúce, ostrejšej a trpkastej chuti. Jedlo by malo obsahovať skôr menšie porcie. Dostatok pohybu a rôznorodá činnosť spojená s relaxáciou pomáhajú Kaphu upokojiť. Mali by sa vyhýbať dennému spánku.

 

Je dôležité si uvedomiť, že Áyurvéda ľudí nedelí len na tri skupiny – Vátu, Pittu a Kaphu. Existuje množstvo kombinácií a odchýlok založených na týchto troch energiách. Každý človek je preto tak výnimočný.

 

Čo je zdravie a choroba?

Myšlienka rovnováhy medzi našou vrodenou konštitúciou, súčasným stavom a okolitým prostredím je pilierom Áyurvédy. Všetky faktory – správne zažívanie, činnosť orgánov a vylučovanie odpadových látok – sú vzájomne prepojené. Choroba sa dostaví vtedy, keď máme organizmus v nerovnováhe. Za jednu z hlavných príčin všetkých chorôb sa v Áyurvéde považuje hromadenie ámy (toxínov, odpadových látok) pri nedostatočnom trávení alebo nedokonalom vylučovaní.

Keď sa napríklad vďaka trvajúcemu vplyvu zvyšujúcemu Vátu (napr. za studeného veterného počasia, pri nadmernej konzumácii studeného a surového jedla) dostane Váta z rovnováhy, vzniká Vátová nerovnováha. Tá sa môže prejaviť napríklad vo forme nervozity, bolesti hlavy, vysokého tlaku a tráviacich problémov. Podobné symptómy sa neobjavia za deň, ale potrebujú k vývoju dlhšiu dobu.

 

Prevencia a zdravie

V Áyurvéde sa kladie veľký dôraz na prevenciu. Predchádzať ochoreniu je určite účinnejšie a ľahšie ako liečiť chorobu. V prevencii a udržaní optimálneho zdravia hrá významnú úlohu životospráva.

 

Liečba

Áyurvéda ponúka liečbu pre každý z piatich zmyslov: Na chuť pôsobia byliny a výživa, čuch ovplyvňuje aromaterapia, hmat súvisí s jógou, drahými kameňmi a masážami, sluchu pomáhajú mantry (liečivo pôsobí zvuková energia) a na zrak pôsobíme farbami (kolorterapia).

Terapia v Áyurvéde je individuálne zameraná a zahŕňa tieto metódy:

  • aromaterapiu
  • bylinnú liečbu
  • dychové cvičenie
  • detoxikáciu a omladenie organizmu
  • jógu
  • marma terapiu (špeciálne masáže bodov na tele)
  • špeciálne celotelové olejové masáže
  • stravu
  • terapiu farbami a kameňmi

ayurvéda

Najviac sa Áyurvéda osvedčuje v liečbe chronických chorôb. Áyurvéda pokrýva a lieči široké spektrum chorôb, od nachladnutia po chronické choroby ako alergie, chronickú únavu, vredy, cukrovku, vysoký krvný tlak, kožné choroby (ekzémy, lupienka, vyrážky), zlé trávenie, nespavosť, migrény, bolesti hlavy až duševné choroby.

 

Zhrnutie

Áyurvéda sa venuje individuálnym odlišnostiam systematicky. Základným predpokladom je rovnováha v organizme. Tri princípy prechádzajú celou prírodou. Princíp pohybu (Váta), princíp energie (Pitta) a princíp podpory (Kapha). Tieto princípy máme všetky zastúpené vo svojej hmotnej a mentálnej výbave. Keď pracujú harmonicky dohromady, cítime sa dobre, keď ale nie, skôr alebo neskôr ochorieme. Náš režim, strava, myslenie a okolité prostredie potom určujú, či žijeme v rovnováhe. Áyurvéda ako zlatá stredná cesta nám umožní túto rovnováhu a teda zdravie a dlhovekosť dosiahnuť.

 

Zaujímavý dokument:

 


Tento článok nie je lekárska rada ani nemá za cieľ navádzať na zanedbanie či nenasledovanie pokynov lekárov. Nasledovanie týchto odporúčaní je na vlastné riziko čitateľa a naša stránka neberie žiadnu zodpovednosť za aplikáciu týchto rád, postupov či prípravkov. Informácie v článku v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu a vyšetrenie lekárom v zdravotníckom zariadení a sú len názorom autora. Predtým, ako sa budete riadiť niečím z tohto článku, skonzultujte to s vaším lekárom.

 

Zdieľajte článok s vašimi priateľmi

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by vás zaujímať

29.január 2019 5 alarmujúcich príčin nefunkčného trávenia a ako sa ich ľahko zbaviť

Keď som začal asi pred 10 rokmi optimalizovať svoju životosprávu, veľmi rýchlo som si uvedomil, že kvalitná...

ČÍTAŤ VIAC
18.marec 2021 Vtelenie duše a vývoj ľudského plodu podľa āyurvédy

Ľudské telo je výsledkom spojenia semena a ova (vajíčka) s pránou (životnou silou) a átmou (vteľujúcou sa...

ČÍTAŤ VIAC
8.máj 2019 Nie som toto hmotné telo (Teória všetkého, 5. časť)

V tomto piatom pokračovaní Teórie všetkého začínam konečne rozoberať samotné védske princípy. Keď si ich...

ČÍTAŤ VIAC

Pin It on Pinterest

Zdieľaj článok priateľom