fbpx
logo
Ayurvéda

Jesenný režim podľa āyurvédy

🕐 3 min

Sharad Ritu Acharya (sezónny režim pre jesenné obdobie)

 

S príchodom jesene sa v prírode aj v našom tele začala prejavovať Pitta dosha (žlč a kyselina/substancia zabezpečujúca metabolizmus), ktorá sa v tele hromadila od začiatku skorého leta a na jeseň vyvrcholila, dostala sa na maximum aj napriek tomu, že je už chladno.

Niektoré paramparou neautorizované zdroje v západnom svete ako napríklad na Slovensku Madudova alebo v Čechách Hlôžkova škola áyurvédy tvrdí, že jeseň je obdobie Váty, čo však nie je pravda, pretože Váta v prírode aj v ľudskom tele vrcholí cez leto, ktoré je najsuchšie obdobie roka a Váta/vietor je jediná suchá (rúkša) substancia z troch dóš a podľa severnej cesty Slnka je najviac prominentná práve v lete, kedy sa telo aj príroda najviac vysušuje. Prejavuje sa aj obdobie sucha. Váta počas jesene prechádza prirodzeným poklesom. Avšak počas jesenného obdobia sa v dôsledku chladu Váta stáva agresívnou, preto sa zhoršujú bolesti, ale jesenné slnečné lúče Vátu upokojujú.

Na jeseň, ako sa zvýši vlhkosť cez obdobie dažďov, môžeme v životnom prostredí sledovať napríklad stromy, ako im žltnú listy, ako sa pitta dostala do listov a zafarbila ich nažlto, kedy listy odumrú a rastliny ich odhodia, aby sa tak zbavili nadbytočnej Pitta doshe.

 

Detox

Nahromadená Pitta v ľudskom tele sa dá vyčistiť jednoduchou detoxikáciou pomocou tzv. Virechany, to je výplach tenkého čreva pomocou laxatív alebo purgatív. Najľahšie je užívať Triphalu, zmes troch bylín, menovite Amalaki, Haritaki a Bibhitaki, ráno po zobudení alebo večer pred spaním 1 čajovú lyžičku s teplou vodou. Táto zmes v pomere 1:1:1 má ukľudňujúce účinky na nahromadenú Pitta doshu v tenkom čreve. Alebo je vhodné piť čaj z Kassie sennej tzv. senný list, ktorá má tiež laxatívne účinky spolu s minerálkou Šaratica.

Na ukľudnenie Pitty sú vhodné večerné prechádzky na mesačnom svite či nosenie perál pre ich chladivý účinok. Mali by sme sa vyhýbať spánku počas dňa, pretože Pitta mení náš metabolizmus a spánok ho ešte viac naruší.

 

 

Strava

Nahromadenú Pitta doshu môžeme vnímať ako horúčku spojenú s infekciou, ekzémy, akné a rôzne vyrážky na tele na koži, hnačku alebo tekutú/riedku stolicu, celkovo ako zápaly v tele alebo paradentózu – zápal ďasien. Áyurvéda odporúča užívať stravu vyrovnávajúcu Pitta doshu, to znamená, vyhľadávať chute prevažne sladké, horké a trpké a obmedziť chute kyslé, slané a pálivé v strave. Jedlá by mali mať chladivý účinok, nie prehrievajúci, takže je dobré obmedziť napríklad feferóny, paradajky, kyslé uhorky alebo fermentovanú zeleninu ako je kyslá kapusta.

Z obilovín je teda najvhodnejšia basmati alebo jasmínová ryža, špalda, pohánka, ovos, amarant, quinoa, pšenica alebo jačmeň. Pitte neprospieva kváskový chlieb, žito. Zo strukovín je vhodný cícer, zelený hrášok, zelené fazuľky, čierna fazuľa, mungo, adzuki. Naopak, Pittu zvyšuje sója, žltý hrach, konzervované strukoviny. Zelenina, ktorá na jeseň dozrieva, je tiež ideálna na vyrovnanie Pitty, menovite novozélandský alebo špenát siaty, horká tekvica karelamomordika, brokolica, karfiol, hlávkový šalát varený na pare, ružičkový kel, kapusta, batáty, topinambury, paštrnák, petržlen, uhorky, cvikla, čakanka, špargľa, cukety, hokkaido alebo iné druhy tekvíc a napríklad aj okra, tzv. ibištek jedlý. Neodporúčajú sa jesť vysmážané jedlá, pretože zvyšujú Pittu. Taktiež nadmerné prejedanie zvyšuje Pitta doshu.

Ovocie vhodné na konzumáciu v jeseni je napríklad červené hrozno alebo mušt (nie víno ani burčiak, celkovo alkohol prekysľuje organizmus a príliš zvyšuje Pitta doshu), hrušky, granátové jablká, bobuľovité ovocie ako čučoriedky, slivky, hurmikaki, ďatle, figy, egreše, trnky, amalaki atď… Vhodné je sladké, dozreté ovocie a naopak Pittu zvyšuje kyslé nedozreté ovocie.

Z mliečnych výrobkov je vhodné používať ghee (ukľudňuje Pittu najviac), maslo, syr paneer, sladkú smotanu, prevarené mlieko s javorovým sirupom/kokosovým cukrom/trstinovým cukrom alebo osladené pomáslie tzv. takri, jogurt sa na jeseň pre svoju kyslú vlastnosť neodporúča. Taktiež sa neodporúča tvaroh. Zo sladidiel sa neodporúča med, ktorý zvyšuje Pittu pre veľký obsah enzýmov a melasu, tá narúša všetky doshe.

Ďalšie oleje, ktoré sú vhodné pre Pittu, sú kokosový a slnečnicový olej, neodporúča sa používať horčičný alebo olivový olej. Z nápojov je najlepšie v tomto období ideálne piť filtrovanú odstatú, prevarenú vlažnú vodu, najviac ráno a večer medzi 4-6 ráno a poobede alebo sa robí aj detox pomocou žihľavového čaju 2l denne počas 2 týždňov, piť každú hodinu pohár 250ml. Taktiež sa odporúča piť prevarené mlieko s korením, mandľové mlieko, kokosová voda, čakanková káva. Neodporúča sa piť kávu a celkovo kofeínové nápoje, sójové mlieko.

Korenie a byliny vhodné pre Pittu v tomto období sú šafrán, nedozreté pippali, aloe vera, levanduľa, mäta, skorocel, medovka, aníz, koriander, petržlenová vňať, kmín, neem, kurkuma v malom množstve, žihľava, dubová kôra, fenikel, kvety ruže, badián atď…

Dodržiavanie jesenného režimu dodáva človeku správnu silu.

 


Tento článok nie je lekárska rada ani nemá za cieľ navádzať na zanedbanie či nenasledovanie pokynov lekárov. Nasledovanie týchto odporúčaní je na vlastné riziko čitateľa a naša stránka neberie žiadnu zodpovednosť za aplikáciu týchto rád, postupov či prípravkov. Informácie v článku v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu a vyšetrenie lekárom v zdravotníckom zariadení a sú len názorom autora. Pred tým, ako sa budete riadiť niečím z tohto článku, skonzultujte to s vaším lekárom.

 

Zdieľajte článok s vašimi priateľmi

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by vás zaujímať

18.apríl 2022 Jarný očistný detox v āyurvéde

Vasanta-ritu Acharya (sezónny režim pre jarné obdobie) Jarné obdobie v našich európskych zemepisných šírkach...

ČÍTAŤ VIAC
25.jún 2012 Áyurvéda - Kľúč k zdravému životu, ktorý vám prinesie spokojnosť

Áyurvéda v preklade znamená „Áyus“ – život (dlhovekosť) a „Véda“ – poznanie. Áyurvéda je teda...

ČÍTAŤ VIAC
29.január 2019 5 alarmujúcich príčin nefunkčného trávenia a ako sa ich ľahko zbaviť

Keď som začal asi pred 10 rokmi optimalizovať svoju životosprávu, veľmi rýchlo som si uvedomil, že kvalitná...

ČÍTAŤ VIAC

Pin It on Pinterest

Zdieľaj článok priateľom