fbpx
Pretvárky v duchovne Zaujímavé

Jóga je podľa farára nástroj od diabla

Katolícky farár z Windischgarstenu Gerhard Maria Wagner (62) má jógu, ktorú ponúkajú aj vzdelávacie domy lineckej diecézy, za „diablov nástroj“, píše denník OÖN.

Farár, ktorý by najradšej jógu poslal do pekla…

„Som pevne presvedčený o tom, že každá jóga je v základe satanistická,“ stojí v novom farnom liste, ktorý bol rozposlaný do 7000 domácností v regióne. „Kto ju praktizuje, otvára sa sám pôsobeniu démonov.“

Článok ďalej uvádza, že stále znovu možno počuť ľudí, „ktorí zničujúcu silu jógy pocítili“. Text nie je podpísaný, takže farár Wagner ako vydavateľ je za obsah zodpovedný, uvádza linecký list. „Reč je v ňom o ľuďoch, ktorí sú po hodine takéhoto cvičenia psychicky vyhorení a nemôžu sa vrátiť k niekdajším radostiam,“ vraví denník. Praktiky jógy vedú k tomu, že sa človek fixuje iba na seba a len sotva sa môže modliť.

Cvičenia jógy sú vraj „zakotvené v svete duchov„. To vedie k tomu, že sme nimi vťahovaní do služby falošným Bohom a modlám. Spiritualita jógy podľa neho nepozná žiadneho „osobného“ Boha. Ich cieľom je spustenie okultných energií, ktorými sa stráca „ja“. Nebezpečenstvo takéhoto trvalého „zapletenia sa“ je veľké, ohrozuje aj dušu a môže viesť k posadnutosti. Okrem toho vraj prax jógy vynucuje prijatie hrozného hinduistického učenia (dharmy).

Gerhard Maria Wagner je od roku 1988 farárom vo Windischgarstene, pripomínajú OÖN. V roku 2009 bol nominovaný na svätiaceho biskupa diecézy Linec, ale po masívnych protestoch na prijatie úradu rezignoval. 

„Môžem sa tomu len smiať,“ reagovala na Wagnera učiteľka jógy Doris Speignerová (na fotke vyššie) z Wellsu. Absolventka štúdia informatiky ponúka jógu ako možnosť sebauvedomenia sa. „Môže sa stať, že človek potom už nebude tak ľahko manipulovateľný,“ vracia úder na stranu konzervatívneho duchovného, uvádzajú OÖN. Podľa Speignerovej môže jógu praktizovať aj dobrý katolík. „Pohybom v kombinácii s dýchaním dosahujem pri správnom cvičení cvikov pocit, že mi to robí dobre,“ vraví. Okrem jógy trénuje aj čchi-gong, čínske umenie sebarozvoja, práce s energiou, telom a mysľou. Obe cesty pracujú s dýchacími a uvoľňovacími technikami.

Teológ Wilhelm Achleitner (64) vedie od roku 1995 vzdelávací dom diecézy Linec v Puchbergu. Na otázku OÖN, či sa účastníci kurzov jógy musia obávať o svoje duševné zdravie, vraví s úsmevom, že samozrejme nie. „Ponúkame týždeň čo týždeň jednohodinové kurzy jógy. Po nich vidím len veselých, uvoľnených a upokojených ľudí. Tiež množstvo mojich spolupracovníkov jógu praktizuje a rada ju trénuje aj moje žena. Je to veľmi pokojné telesné cvičenie,“ tvrdí.

Na otázku, čo mohlo niekoho viesť k označení jógy za satanov nástroj, vraví: „Stoja za tým archaické strachy. Kto vraví o satanizme, cíti ho možno sám v sebe.

Že niečo v našej spoločnosti pôsobí démonicky, nie je ale tak úplne len vycucané z palca. Vezmite si aktuálny boom jógy a záujmu o východné filozofie a sebarealizáciu. To ukazuje, ako sme v našej kultúre vystavení „démonickému“ materialistickému tlaku (Kali-yuga), od ktorého ľudia hľadajú oslobodenie a úľavu aj pomocou práve kritizovanej jógy.

Zdieľajte článok s vašimi priateľmi

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by vás zaujímať

15. októbra 2017 Alkohol – Duchovné dôsledky jeho konzumácie

Alkohol a alkoholické nápoje sú masovo vyrábané a propagované, ich predaj je legálny a konzumujú ich milióny...

ČÍTAŤ VIAC
9. júna 2015 Čomu verí ateista?

Ateizmus sa bežne chápe ako bezbožnosť. Teda konkrétne je to neviera v Boha, dušu a nič čo by bolo...

ČÍTAŤ VIAC
27. septembra 2023 Za ktorého démona hlasovať vo voľbách?

Dnes som sa rozhodol napísať vám znova niečo k aktuálnej téme z pohľadu pradávnych indických Véd. Ako viete,...

ČÍTAŤ VIAC

Pin It on Pinterest

Zdieľaj článok priateľom