fbpx

Chces povedat ze ta kvantita miesto kvality je len take potesenie pre ego? A ked sa nutis tak to nie je nasilu? lebo pride mi ze trochu je. Ked uz tak ako rozoznat ci ide o silenie alebo prinutenie sa (ak v tom je nejaky diametralny rozdiel) ?

Odpoveď:

Kvantita na ukor kvality je materialisticky pristup. Clovek ma pocit, ze chybajucu esenciu (do ktorej sa dusi nechce), nahradi formou a ritualmi, pricom ale aj na tie potrebujes byt v pritomnom okamihu, vedome a mat poznanie (jnanu) co vlastne robis. Cize sa nerobi konieckoncov ani to ani to.V principe to, co vidim ja ako beznu „prax“, je, ze ludia sa tvaria ze chantuju, ale skutocne pozorni su z toho mozno par %, a aj ked tam je nahodou trochu tej pozornosti, chyba spravny postoj, pretoze nie je mozne, aby niekto dve hodiny denne uprimne prosil o zapojenie do sluzby, a pritom nedostal inteligenciu ako kazat a nerozvijat den za dnom misiu, ale skor je to taky karma-khandsky ritual, v style ako sa modlia krestania, ked od Boha nieco chcu. Oni si tiez repocu svoje…. Krisnaci sa zas modlia stylom, ze ked budeme drzat tento ritual, tak toto suche odriekanie nas dostane ku Krisnovi, preto si to teda nejak odtrpime tych max. 16 kol a aj tie regulacie na hrubej urovni nejak potlacime… Toto je ale len svetska zboznost, povedzme ze sattvicko-rajasisticka dharma. Okrem toho chyba aj jnana, a aj parampara, pre koho (a cez koho) to vlastne robia. Do oddanej sluzby sa netreba nutit, lebo ked sa robi spravne, tak je radostna.
su-sukhaṁ kartum – vykonavana velmi radostne…Niekedy ale treba prekonat lenivost mysle, ale ta sa prekona lahko, pokial ma clovek pravidelne (denne) ocistovanu inteligenciu studiom SB (a pod.), a naozaj to chce robit, a ma samozrejme milost. Ako to ale rozoznat, ze co je uz nasilu? U kazdeho to je ine a je to vzhladom na miesto, cas a okolnosti. Ked si zvyknuty napriklad dat alebo zaspievat denne 4 pozorne kola a vies, ze viac uz jednoducho nedavas, tak je naivne si mysliet, ze len obycajnym „prekonanim sa“ das zrazu 8. V skutocnosti das mozno 5… A to tiez neznamena, ze pozajtra das 6 a do konca tyzdna budes davat 8… Kazdy by mal byt preto introspektivny a vsimat si svoj vlastny pokrok v priebehu casu a poznat svoje sily a neprecenovat sa, lebo potom bude len sklamany. Treba si davat realne milniky, urcit si svoje realisticke (nie idealisticke) pravidla, a potom ich nasledovat. Z mojej skusenosti clovek nevie riesit viac ako jednu vec co sa tyka vole. Ked sa napriklad budes snazit riesit svoje skore ranne vstavanie, tak uz nejaka mentalna energia davat pozorne kola, a este k tomu drzat celibat, alebo citat hodinu ti nevystaci. Preto treba zacat od zakladu a to je ta pozorna a hlboka japa. Od nej sa to potom vsetko odvija, lebo z nej ide 99% pokroku.

Položiť ďalšiu otázku

Zdieľajte otázku s vašimi priateľmi

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by vás zaujímať

Vishwananda
22. augusta 2021 Boh či zvrhlík? Vishwananda a jeho Bhakti marga, Om chanting a Atma kriya yoga

V tomto článku nájdete preklad verejne dostupného článku z blogu na platforme Medium, ktorého originál nájdete...

ČÍTAŤ VIAC
19. augusta 2018 9 najväčších filozofov histórie odhaľuje tajomstvo šťastia

Zo všetkých foriem opatrnosti, opatrnosť v láske je asi najfatálnejšia k skutočnému šťastiu. Bertrand...

ČÍTAŤ VIAC
29. júna 2012 Druhy tiel

Rozdiel medzi hrubohmotným, jemnohmotným telom a pravým JA... (viac…)

ČÍTAŤ VIAC

Pin It on Pinterest