fbpx

vravíš že si grihasta, znamená to že už si prešiel brahmacary výcvikom?

Odpoveď:

Grihasta vo vseobecnosti proste znamena to proste, ze ma svoju grihu, svoje vlastne hospodarenie. Samozrejme, zalezi, o com sa bavime, o akom leveli a pokrocilosti jednotlivych asramov…Naozaj skutocni grihasti, ktori presli vycvikom od 5 rokov, a vsetko bolo ako malo, tak oni ostavaju brani ako brahmacarini. Vola sa to upakurvana-brahmacari. Drzia celibat cely zivot, a plodenie deti sa neberie ako porusenie celibatu…Potom mas celozivotnych naisthika-brahmacarich, ktori si nezalozia ziadnu grihu, nemaju ziadne vlastne peniaze, ani zenu, majetok, a ziju pod priamou ochranou gurua.

V nasich provizornych podmienkach je to tak, ze ja konkretne, som bol 4 mesiace v chrame, a zil som tam ako brahmacari, naucil som sa nejake zaklady, a zvysok zivota budem zit ako grihasta.

Ale v podstate je jedno aky asram a varna si. Pokial riesis oddanu sluzbu, tak je prvorade nasledovat gurua, snazit sa robit pokrok, a veci sa prisposobuju vzhladom k miestu, casu a okolnostiam. Hrat sa tu na nejaku varnasramu je teraz zbytocne. Chyba vela skladaciek puzzle, ktore nie su na mieste este. A na druhej strane, ked niekto chce lipnut na pravidlach a regulaciach varnasramy, ale nenasleduje cisteho oddaneho, a nerobi sluzbu pod jeho vedenim, a ani sa o to nesnazi, tak to potom s Krisna vedomim nema nic. Aj demoni maju varnasramu na nizsich planetach, neznamena to, ze to ma nieco s duchovnom. Co riesime my je daivi-varnasrama.

Položiť ďalšiu otázku

Zdieľajte otázku s vašimi priateľmi

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by vás zaujímať

4. decembra 2022 5 dôvodov, prečo si nevyberať partnera na základe chtíču, ale dharmy

„Moja drahá krásna žena, to, čo si povedala, je vhodné pre túto príležitosť a tiež svedčí o veľkosti...

ČÍTAŤ VIAC
13. mája 2013 Kali-yuga, materialistický vek hádok a pokrytectva, v ktorom žijeme

Situácia v Kali-yuge Podľa védskych písiem, náš súčasný vek, známy ako Kali-yuga, je jednou z duchovných...

ČÍTAŤ VIAC
30. novembra 2023 Denný režim podľa āyurvedy

Naše každodenné zvyky zohrávajú neoddeliteľnú úlohu v dlhodobom zdraví. Každé rozhodnutie prijaté počas...

ČÍTAŤ VIAC

Pin It on Pinterest