fbpx
Aktuálne komentáre

Sociálna dilema z pohľadu Véd – Vieme čo nás čaká?

Sociálna dilema

Dnes som si pozrel nový netflixový dokument Sociálna dilema. Rozoberá fenomén sociálnych médií a nových technológií, ktoré začínajú pripomínať diely z Black Mirror, ale tentokrát v skutočnosti. Pre tých, ktorí tento dokument nevideli, to stručne zhrniem. Nemusíte sa báť spoilerov, pretože tam nie je žiadna zápletka, ani nič čo by ľudia tak nejak nevedeli alebo netušili. A riešenie problému tam nenájdete vonkoncom.

V skratke, najväčšie internetové spoločnosti ako Google, Facebook, a pod. zneužívajú svoje postavenie a manipulujú nás užívateľov. Chcú, aby sme na ich sieťach trávili čo najviac času. Účelne vyberajú taký obsah, ktorý nás zaujíma, a tým držia našu pozornosť a zvyšujú závislosť na týchto médiach. Sú schopní ovplyvňovať naše nákupné správanie. Z toho konieckoncov žijú a predávajú reklamný priestor svojim inzerentom. Vedľajší efekt tohto všetkého je ten, že svojim užívateľom ukazujú obsah, ktorý chcú vidieť a tak čoraz viac polarizujú spoločnosť. Prívrženci konšpiračných teórii vidia samý konšpiračný obsah, ľavičiari ľavicový a naopak. Takto je ťažko rozlíšiť, čo je pravda a čo je dezinformácia, pretože tie druhé sa šíria oveľa rýchlejšie. Je to aj tým, že senzácie sú pre plebs príťažlivejšie. A väčšina populácie je plebs, alebo ako by Védy povedali – šúdrovia. Sťažujúca sa trieda bežných pracovníkov, alebo inak „obyčajných ľudí“.

Dokument tak nejak všetko zhŕňa a emotívne prezentuje, že spejeme do sra**ek, ako keby to nikto doteraz nevedel. Pre viacerých to však môže byť aj prekvapenie. Pretože hlavne mládež na západe je tak vygumovaná a rozmaznaná, že si neuvedomuje takmer nič. Nechcem ale krivdiť západu. Z tohto pohľadu tam patríme aj my a vlastne väčšina krajín, kam zasiahla globalizácia a McWorld, Facebook či Instagram. Obzvlášť táto posledná generácia. Svet sa mení (k horšiemu) rýchlejšie ako si stíhame všímať.

Sociálna dilema
Sociálna dilema

Východisko dokumentu je potom v tom, že vlastne niečo by sa malo zmeniť, ale nikto presne nevie ako. Jeden „expert“ vraví, že by sme si mali odinštalovať sociálne siete. Ďalší, že by sme mali deťom zakázať byť na telefónoch príliš dlho. Iní, priamo z dotyčných firiem hovoria, že deťom vôbec nedovoľujú pozerať nič, atď. Je to teda skôr utópia, ako túto nadchádzajúcu dystopiu vyriešiť, resp. ani to. Neuvedomujú si, že si neuvedomujú skutočnú príčinu problému. Tú sa vám teraz posnažím vysvetliť v kontexte toho, čo hovoria starobylé indické Védy.

Na tomto blogu som už toho popísal dosť a priznávam, že je to miestami chaotické a nemá to hlavu a pätu. To je ok, pokúsim sa to časom zlepšiť a nejak upratať. Kto však čítal väčšinu alebo aspoň viacero článkov, mal by mať ako takú predstavu o filozofii a fungovaní sveta podľa Véd. A aj to, akú precíznu logiku dáva. Kto by chcel rýchle nasmerovanie aspoň k nejakým základom, pretože tu je nový, tak odporúčam sériu článkov Teória všetkého, alebo potom moje online streamy na Instagrame. Našťastie, nové technológie sa dajú využívať aj prospešne.

 

Ateistická paradigma

Poďme ale teda konečne k veci. Tak ako to vidím ja, je skutočný problém na viacerých úrovniach, ale začneme tou najhlavnejšou. Tou je ateizmus. Možno mnohí fanatickí veriaci v hmotu a jej mágiu skončia s týmto článkom hneď teraz, aby to náhodou nenarušilo ich dogmy a predsudky. To je ale úplne ok. Nedá sa nútiť ľudí, aby uvažovali racionálne a mimo svoju kognitívnu disonanciu. Rovnako sa mi ale nechce vysvetľovať celú filozofiu v tomto článku. Vyššie som naznačil, kde môžu ľudia hľadať.

Ateizmus znamená, že ľudia, ktorí vyznávajú túto vieru, majú predstavu sveta ako mŕtvej hmoty, kde navzájom interagujú iba atómy a chemické zlúčeniny, v kombinácii s elektromagnetickými a inými javmi, a to je asi tak celá pointa. Akosi sa od tejto viery dopracovali k ďalšej premise, a to, že hmota sa snaží nejak zvláštne prežiť a nie je jej jedno, keď „zomrie“. To je pud sebazáchovy. Z tejto mentálnej špekulácie si odvodili ďalšiu dogmu a to, že keď už to nič, ktoré vzniklo samo od seba, náhodou vybuchlo a má silné nutkanie sa replikovať, tak prežijú len tí najsilnejší. A tak z neživej hmoty vznikli až Bill Gates, či Zuckerberg, ktorí sa snažia prežiť aj spolu s akcionármi ich firiem, a to už je ale zlé, pretože…. prečo? V čom má tá sociálna dilema vlastne spočívať?

A k tomu sa chcem dostať. Nemalo by to byť zlé, pretože podľa ateistickej viery neexistuje žiadne dobro, zlo, ani morálka, ani pravda. Viac v tomto článku. Ide len o prirodzenú prírodnú selekciu a prežitie najsilnejšieho. Žiaden iný a vyšší zmysel existencie neexistuje. Potom sa ale divia, keď silnejší jedinci sa snažia, a nie len snažia ale aj žijú na úkor slabších a menej inteligentných. Takto si to konieckoncov obhajoval aj Hitler cez svoju eugeniku, nadľudí a všeličo obdobné. Zrazu sa ale divíme, že filozofia, za ktorú sa tak strašne vehemente bijú do pŕs takzvané elity, politici a vedci (okrem teda skutočných vedeckých géniov, ktorí boli často veriaci a študovali a uznávali Védy), prirodzene implikuje a ospravedlňuje genocídy a vykorisťovanie jeden druhého. Takže asi niekde v tej ich „teórii“ bude chyba.

Z paradigmy, ktorá tvrdí, že Boh neexistuje a že my sme bohovia, že Pravda neexistuje a pravda je len sociálna dohoda (čo mimochodom dokument priznáva, že nevie čo je pravda alebo či existuje) sme sa dopracovali k tomu, že žijeme len raz a človek má právo užívať si koľko mu možnosti dovolia. Zákony spoločnosti sa potom snažia naoko túto nespravodlivosť korigovať umelo, ale idú tak vlastne proti ateistickému evolučnému princípu prežitia najsilnejších. Samozrejme, kapitalizmus je prežitie najsilnejších, a naproti tomu komunizmus je prežitie komunity, spoločenstva ako takého, čo je možno trochu bližšie nejakej spravodlivosti, ale tento model sa príliš neuplatnil, keďže materialisti sú…materialisti, a ich egá im nedovolia obetovať svoje vlastné záujmy v prospech skupiny.

V Číne, Japonsku a pod. sú nejaké pozostatky takéhoto myslenia, ale aj to sa rýchlo vytráca a tiež je otázne, či takýto vývoj nebol len výsledkom multigeneračného brainwashingu diktátorov, ktorí tak jednoducho mohli zneužívať celú spoločnosť s menším rizikom straty moci, ako keby išlo o demokraciu, alebo to bola naozaj prirodzená túžba občanov. Každopádne, vždy to skončilo tak, v oboch typoch zriadení, že systém niekto zneužíval vo svoj prospech.

Aj v dnešnej dobe, ktorá sa hlavne na západe hrá na demokraciu, ide v princípe o kryptooligarchiu. Je to hranie sa na vládu ľudu, ale vládnu peniaze. Obecne kapitalizmus a demokracia nemôžu fungovať spoločne bez toho, aby netrpela jedna z týchto ideí. Kapitál ma predsa prirodzenú tendenciu hromadiť sa v rukách menšiny, ktorá sa nevzdá výsledkov svojho snaženia dobrovoľne v prospech väčšiny, len preto, že to je „spravodlivé“. A je to vôbec spravodlivé? To zas koliduje s teóriou evolúcie, ateizmom atď. Prečo by mali mať menej schopní jedinci rovnaké zdroje a možnosti?

virus
zmysel existencie ateistov

 

(Ne)čakané dôsledky

Každopádne, dôsledok tohto všetkého spomenutého v spojitosti s tým, že neexistuje teda žiadna objektívna Pravda, dobro, ani spoločný majiteľ alebo vládca – Boh, má za následok, že oligarchická spoločnosť v rukách ateistických kapitalistov smeruje k rozkladu.

Prečo až teraz? Môže sa niekto opýtať. Spomínal som totiž, že predtým to bolo lepšie. Keď si odmyslíme fakt, že reálne lepšie na tom spoločnosť bola ešte pred začiatkom Kali-yugy tohto materialistického veku, tak aj v ranných štádiách tohto obdobia boli ešte ako také pozostatky religiozity. Aj keď stále viac skorumpovanej, ale existoval niečo ako spoločný akceptovaný denominátor morálky, dobra a spravodlivosti, či už v rukách kresťanstva, islamu, hinduizmu a pod., každý so svojimi špecifikami, ale predsa spoločne zdieľajúc istý svetonázor, na ktorom, odhliadnuc od náboženských vojen medzi sebou by sa asi väčšina bežných ľudí zhodla. A toto je práve jedna z odpovedí na otázku v dokumente Sociálna dilema, čo je niečo, čo by ľudí vedelo spojiť a veriť v jednu pravdu.

V prvom rade by to mala byť viera v to, že Pravda a obzvlášť objektívna pravda existuje, a ďalej si určiť čo je tá spoločná pravda. Pokiaľ by to bol Boh a jedno náboženstvo, problém by bol vyriešený, presne tak ako to bolo vyriešené v predošlých vekoch (yugách). Ľudia sa zhodli, že existuje majiteľ a vládca všetkého a všetci sme mu rovnako podriadení, a teda sme si navzájom niečo ako bratia a máme spoločný cieľ. Je to absolútny opak ateistickej viery, ktorá hovorí o tom, že všetci sú naši nepriatelia, a tí, ktorí sú naši priatelia sú nimi len preto, že s nimi máme akurát spoločných nepriateľov. Je to tak či tak založené na egoizme. Egoizmus je aj to, keď niekto uprednostňuje svoju rodinu pred inou, svoje dieťa pred susedovým a pod. Nie je na tom nič vznešené ani spravodlivé, je to len prenesený egoizmus a pretláčanie vlastných génov, bez ohľadu na faktické dobro, zlo, či prínos pre spoločnosť a jej smerovanie ako celok.

Na základe tohto sa potom autori dokumentu Sociálna dilema divia, že sú tu problémy aké sú. Ľudia sú jednoducho egoisti, spoločnosť je materialistická a každý si z konečného hľadiska hľadí len na svoj vlastný záujem. Aj tzv. altruisti a super eco-ľudia, ktorí sa tvária, že im najviac záleží na matičke Zemi a mierumilovnom ekologickom trvalo udržateľnom spolunažívaní. Klamú sami seba. Je pravda, že to nie je tak materialistické ako to vníma bežný supersebec, ale stále je to založené na premise, že Zem nám patrí. Máme akési pred-vrodené právo na jej zdroje bez toho, aby sme odvádzali dane, či obete niekomu, komu tá Zem skutočne patrí. V ich poňatí života totiž Zem ani vesmír nepatria nikomu, iba tomu, kto si ich privlastní a v ideálnom prípade ich bude ekologicky dojiť. Je to tiež len materializmus, alebo inak povedané, banda slušných zlodejov, ktorí síce obchod vykradnú, ale pomaly a pozametajú za sebou črepiny z rozbitého výkladu. Na túto tému by sa dalo popísať veľa.

 

Nové technológie démonov

S nástupom nových technológii sa deje vlastne iba to, čo by sa udialo aj bez nich. A to, že v spoločnosti, ktorá akékoľvek zvyšky nejakého morálneho štandardu okrem peňazí vytlačila na okraj spoločnosti. (Aj keď v tomto prípade je to teda napr. skorumpované kresťanstvo). Prinieslo to však morálne vákuum, v ktorom už neexistuje žiaden skutočný štandard pravdivosti alebo dobra, či zla. Je to sila peňazí a kapitálu. A na stranu morálnych zákonodarcov sa dosadila tzv. moderná veda, ktorá je, ale ako sme si vysvetlili v úvode, založená na slepom ateistickom materialistickom a sebeckom redukcionizme. Tá sama je teoretickým podkladom dekadencie spoločnosti.

V Kali-yuze bude bohatství považováno za jediný příznak dobrého zrození, správného chování a dobrých vlastností človĕka. Zákon a justice budou uplatňovány pouze na základĕ síly. Ten, kdo nebude mít peníze, bude považován za nesvatého a pokrytectví bude přijímáno jako ctnost. Śrímad Bhagavatam 12.2.2

Čo potom tieto technológie posledných 15 rokov spravili je iba to, že urýchlili komunikáciu medzi egoistickým dopytom a ponukou. Keď si niekto myslí, že dokáže obmedziť samotnú komunikáciu toho, čo ľudia chcú a na čom je postavený celý tzv. moderný svetonázor, tak je ultra naivný. Neexistuje žiadna materiálna páka na to, aby zvrátila samotný materialistický princíp egoizmu a kapitalistického mechanizmu ponuky a dopytu. Rovnako neexistuje žiadna materiálna pravda, ktorá by zmenila názory ľudí, ktorí a priori neveria na pravdu, iba na konzum a svätú replikáciu vlastných záujmov a génov. Takto sa totiž veci majú.

To, že sociálne médiá vyzdvihujú iba to, čo ľudia chcú vidieť a počuť je ich práca. Sociálne médium by sme si mohli nahradiť spojením Spoločenská komunikácia, alebo spoločný mostík. A čoho? Toho, že ja žijem len raz a chcem si užívať čo najviac, a spravím všetko preto. Keď sú potom dve takéto skupiny proti sebe, čo vždy budú minimálne dve, a to je ešte veľmi zjednodušená rovnica, automaticky budú súperiť, pretože zdroje a čas na užívanie je obmedzený. Neexistuje ani spôsob zmierenia týchto polarít, ktoré sociálne média iba urýchľujú a dostávajú až do instantnej reaktivity. Pretože jediný princíp, ktorý majú spoločný je vlastný individualizmus a egoizmus. Tento materialistický svet nemá iný význam ako ho vykorisťovať a uprednostniť vlastné záujmy. Počnúc vlastným zmyslovo-mentálnym užívaním, končiac presadzovaním mojich génov v podobe rodiny a širšej spoločnosti či filozofie, stále s týmto istým cieľom, aj keď umne zabalené a zakamuflované za rôzne -izmy, kultúru či filantropiu. Je to podobný všeobecne akceptovaný sebaklam ako zamieňanie si pojmu partnerská láska a sexuálny chtíč.

Tu si pomôžem jedným veršom z védskej Bhagavad-gíty, ktorý popisuje základný princíp fungovania materialistov v tomto veku.

Démoni hovoria, že tento svet je neskutočný, že nemá nijaký základ, že v ňom niet Boha — vládcu. Hovoria, že vznikol z pohlavnej túžby a nemá inej príčiny, než je žiadostivosť. Bhagavad-Gíta 15.8

Je to zhrnutie toho čo som písal, ale obávam sa, že bez môjho intra by si každý pod tým predstavil niečo iné. Preto môžeme byt vďační Védam, ktoré nemusia sucho špekulovať o povahe sveta a ľudí, pretože všetko tu už bolo. A keďže sú Védy v princípe zostupná metóda získavania poznania, sú v tomto smere dokonalé. Viac v tomto článku – Metódy poznávania.

 

Sociálna dilema či duchovná dilema?

Kiež by moderní materialisti nemali toľké predsudky. Častokrát sú však aj oprávnené, čomu rozumiem. Keby si len vedeli vziať poučenie z takéhoto pôvodného zdroja. Kali-yuga a striedanie materialistických epôch s tými duchovnými tiež nie je nič nové. Bolo to tu už nekonečne veľa krát. Akurát naša pamäť nesiaha tak ďaleko a bola schválne obmedzená a potlačená do úzadia práve materialistickými démonskými vplyvmi. V nich sú sebadomýšľaví jedinci nadutí a pyšní na svoje úspechy a svoju pseudocivilizáciu, len preto, aby po živote otroctva svojim zmyslom a hmotným mŕtvolným telám, ktorý si ani neuvedomujú, sa znova a znova rodili a umierali a špekulovali ako vyžmýkať z hmoty maximum.

Védy však toto nehovoria. Tie sú určené pre tých, ktorí chápu, že život je viac ako len replikovanie génov a nenásytná snaha zneužívať zmyslové predmety okolo nás s halucináciou toho, že nám to prinesie šťastie. Dám vám jednu indíciu, ešte to nikomu šťastie neprinieslo. A Facebook či sociálne siete, nie sú problém, iba urýchľovač a lupa na to, čo tu už pár tisíc rokov je. Avšak so stále väčším úpadkom a priklonením sa k hrubému ateistickému presvedčeniu to bude stále okatejšie a zjavnejšie. Ľudia budú páchať viac samovrážd, a politici sa budú snažiť tváriť ako ľuďom pomáhajú a budú im dávať plané sľuby. Ale prečo? Len aby pomohli sami sebe. Pretože v temnom mŕtvom ateistickom evolučnom vesmíre nemajú pojmy ako nezištnosť, dobro, morálka či pravda žiadne miesto.

Nie sú to teda technológie, ktoré nás ovládajú, ale sú to naše vlastné hmotné túžby, samotný princíp tohto materiálneho vesmíru. Nie je to teda sociálna dilema, ale v skutočnosti duchovná dilema, kam sa bude spoločnosť uberať. O tom, že existuje niečo viac sa dočítate práve na tomto blogu.

Zdieľajte článok s vašimi priateľmi

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by vás zaujímať

12.máj 2019 Pracuj, pracuj, pracuj, užívaj si, zomri (Teória všetkého, 1. časť)

Človek je pevne presvedčený o tom, že bdie, ale v skutočnosti je chytený v sieti spánku a ilúzií, ktoré si...

ČÍTAŤ VIAC
9.jún 2015 Čomu verí ateista?

Ateizmus sa bežne chápe ako bezbožnosť. Teda konkrétne je to neviera v Boha, dušu a nič čo by bolo...

ČÍTAŤ VIAC
21.marec 2020 Koronavírus alebo karmavírus? Aká je skutočná príčina?

Celá situácia, ktorú spôsobil koronavírus, evokuje až surreálne pocity. Je neuveriteľné, čo sa deje. Po celom...

ČÍTAŤ VIAC

Pin It on Pinterest

Zdieľaj článok priateľom