fbpx
Zaujímavé

Šťastie – čo robia šťastní ľudia inak ako tí nešťastní?

Aký je rozdiel medzi šťastnými a nešťastnými ľuďmi? Samozrejme, môže to byť celkom očividné. Šťastní ľudia sú šťastní, zatiaľ čo nešťastní ľudia sú nešťastní, však? Nuž, je to síce správne, ale my chceme vedieť, čo sú tie veci, ktoré títo ľudia robia inak, aby šťastie dosiahli. To je dôvod, prečo som dal dokopy tento zoznam.

 

1. Láska vs. strach

Môžem vám s istotou povedať, že ľudia, ktorí prežívajú šťastie, sa menej boja a oveľa viac milujú. Vidia každý moment, každú výzvu, každú osobu ako príležitosť objaviť viac o nich samých a svete okolo nich. Strach pramení z kvality nevedomosti a má veľmi deštruktívne účinky na našu psychiku či zdravie.

 

2. Akceptácia vs. odpor

Šťastní ľudia chápu, že situáciu nemôžete naozaj zmeniť, ak jej odporujete. Môžete ju však určite zmeniť, ak akceptujete jej existenciu s pochopením, že asi jestvuje nejaká príčina jej existencie. Keď sa im stane niečo nepríjemné, tak sa s tým nepokúšajú za každú cenu bojovať, ale radšej sa pýtajú sami seba otázky ako: “Čo sa z toho môžem naučiť? Ako to môžem spraviť lepšie?“ Od tohto sa odrazia a zamerajú sa skôr na to pozitívne ako negatívne. Na hľadanie príčiny a efektívneho riešenia, nie len na lamentovanie a vrhanie sa hlavou proti múru. Vyzerá to tak, že bez ohľadu na to, čo sa im stane, vždy vidia pohár viac poloplný ako poloprázdny.

 

3. Schopnosť vs. neschopnosť odpustiť

Naozaj šťastní ľudia vedia, že nie je zdravé v sebe zadržiavať hnev. Vyberú si možnosť „odpustiť a zabudnúť“ a chápu, že schopnosť odpustiť je v prvom rade dar pre nich samotných.

Držať v sebe hnev je ako vziať do ruky horúci uhlík s úmyslom, že ho hodíš do niekoho iného. Ty si ten, čo sa spáli.
– Buddha

 

4. Dôvera vs. pochyby

Ľudia dôverujú sami sebe a ľudom okolo seba. Je jedno, či sa rozprávajú s upratovačkou alebo s generálnym riaditeľom multimiliónovej spoločnosti. Zdá sa, že nejak dokážu osobe, s ktorou sa bavia, dať pocit, že je na nej niečo jedinečné a špeciálne.

Vedia, že ak v niečo veria, stane sa to skutočnosťou, a preto si dávajú pozor, aby sa ku každému správali láskavo a s rešpektom. Nerobia rozdiely vo veku, pohlaví, sociálnom postavení, náboženstve či rase. Toto sú tí veľkí ľudia, o ktorých hovoril Mark Twain: “Držte sa ďalej od ľudí, ktorí snažia zmenšovať vaše ambície. Malí ľudia to robia vždy, ale tí naozaj veľkí vám dajú pocit, že sa tiež môžete stať veľkým.“

 

5. Zmysel vs. ambícia

Veci, ktoré robia, robia kvôli zmyslu, ktorý dáva ich životu šťastie a pretože im dáva zmysel to, že to tak robia. Šťastní ľudia vedia, že robiť to, čo milujete, je základným kameňom toho, aby ste mali blahobyt vo svojom živote. Dávajú si záležať viac na tom, aby žili život naplnený zmyslom ako na tom, aby žili „úspešný život“, ako by ho nazvala dnešná tzv. „moderná spoločnosť„.

Iróniou je, že väčšinu času dostanú oboje, úspech aj zmysel. A to len preto, že sa zameriavajú na robenie vecí, ktoré milujú najviac a vždy idú za svojimi túžbami srdca. Nie sú motivovaní peniazmi; chcú spraviť rozdiel v živote ľudí okolo nich a vo svete. 

 

6. Pochvala vs. kritika

Šťastní ľudia by asi súhlasili s teóriou Carla Junga týkajúcou sa odporu: “Čomu odporujete, to sa nielen udrží, ale aj narastie.“ Nekritizujú absenciu chovania, ktoré chcú posilniť, ale radšej vždy, ak k takému chovaniu príde, aj keď to nie je príliš často, tak vedia, že pochvalou osoby a správania v skutočnosti takéto pozitívne správanie posilnia.

Keď sa chce rodič uistiť, že sa jeho 7-ročný chlapec naučí vždy odložiť hračky naspäť do škatule, keď sa dohrá, nezameria sa na to nespočetné množstvo prípadov, kedy sa to nestalo, aby dieťa a jeho chovanie mohol kritizovať. Radšej ale vždy, keď ten malý chlapec vráti hračky do škatule, rodič dieťa a jeho chovanie pochváli a to je presne spôsob, ako posilní pozitívne správanie a v konečnom dôsledku očakávané výsledky. 

 

7. Výzvy vs. problémy

Šťastní ľudia budú problémy vidieť ako výzvy a ako príležitosti objaviť nové spôsoby, ako robiť veci inak. Vyjadrujú za ne vďačnosť chápajúc, že pod nimi ležia mnohé príležitosti, ktoré im umožnia expandovať a rásť. 

 

8. Nesebeckosť vs. sebeckosť

Robia to, čo robia, nie pre nich samotných, ale pre dobro iných. S uistením, že prinášajú do životov iných zmysel, posilnenie a šťastie. Hľadajú cesty, ako dať a podeliť sa o to najlepšie zo seba so svetom a spraviť ostatných ľudí šťastnými. 

„Pred dávaním je myseľ darcu šťastná, počas dávania je myseľ darcu pokojná a po darovaní je myseľ darcu pozdvihnutá.“
– Buddha 

 

9. Blahobyt vs. nedostatok/chudoba

Ľudia prežívajúci šťastie majú myslenie nastavené na blahobyt a žijú vyrovnaný život dosahujúc blahobyt vo všetkých oblastiach života. Zároveň chápu, že vlastníctvo hmotných statkov samo osebe nerobí nikoho šťastným.

 

10. Veľké sny vs. byť realista

Týmto ľudom v skutočnosti nejde o to, aby boli realisti. Milujú a odvážia sa snívať vo veľkom, vždy počúvajú svoje srdce a intuíciu a veľkosť ich úspechov nás mnohých prekvapuje. 

„Nesnívaj malé sny, pretože nemajú moc chytiť za srdce iných ľudí.“
– Goethe 

 

11. Láskavosť vs. krutosť

Šťastní ľudia sú láskaví voči sebe a ostatným a chápu silu milovania seba samého, odpustenie sebe samému a prijatia seba samého. Na to je však potrebné chápať našu skutočnú vnútornú duchovnú podstatu.

 

12. Vďačnosť vs. nevďačnosť

Je jedno, kam sa pozrú, kde sú alebo s kým. Šťastní ľudia majú schopnosť vidieť krásu tam, kde by väčšina z nás videla ohavnosť. Príležitosti tam, kde by väčšina z nás videla prekážky. Blahobyt tam, kde by väčšina z nás videla nedostatok a za toto všetko vyjadrujú svoju vďačnosť. 

 

13. Účasť/ Angažovanosť vs. neangažovanosť

Vedia, ako žiť v prítomnosti a oceňujú to, čo majú a kde sú, zatiaľ čo stále majú veľké sny o budúcnosti.

„Ak žijete v prítomnosti, môžete dovoliť vašej mysli, aby bola taká, aká je, bez toho, aby ste sa v nej zaplietli. Myseľ sama o sebe je skvelý nástroj. K dysfunkcii prichádza vtedy, ak v mysli hľadáte samého seba a zmýlite si to s tým, kým naozaj ste.“ 
– Eckhardt Tolle

 

14. Pozitivita vs. negativita

Je jedno, čo sa šťastným ľudom stane, vyzerá to tak, že si vždy uchovajú na všetko pozitívny pohľad a takto majú tendenciu iritovať veľa negativistov. Samozrejme, s príliš sentimentálnym a pozitívnym postojom za každú cenu to netreba preháňať. Môže to byť jedna z nástrah duchovnej cesty alebo aj znak pseudospirituality.

 

15. Prebratie zodpovednosti za šťastie vs. obviňovanie iných

Šťastní ľudia preberajú plné vlastníctvo nad svojimi životmi a len zriedkavo používajú výhovorky. Chápu, že v momente, keď sa rozhodnete obviňovať nejaké vonkajšie sily za čokoľvek, čo sa vám prihodí, fakticky všetku svoju silu strácate. Vyberú si ponechať si tú silu pre seba a prebrať zodpovednosť za všetko, čo sa im stane. Chápu, že, koniec-koncov, je to ich vlastná karma.

 

Sledujte ďalšie zaujímavosti na našom Instagrame:

Zdieľajte článok s vašimi priateľmi

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

20 komentárov Zanechať komentár

Mohlo by vás zaujímať

18.november 2017 10 egoistických aspektov "spirituálnych" ľudí, ktoré sabotujú ich rast

Väčšinou ľudia netušia, že tzv. snaha o "duchovno" môže byť aj pascou nášho ega. Veď ako by niečo,...

ČÍTAŤ VIAC
21.jún 2012 Postmoderné myslenie

Jedným z hlavných „výdobytkov“ postmodernizmu je upustenie od hľadania pravdy ako takej, pretože pravda...

ČÍTAŤ VIAC
9.jún 2016 6 zásad dobrých vzťahov

Śrīla Rūpa Gosvami, svätec a učenec, ktorý žil v 15. storočí, hovorieval, že na to, aby sme vybudovali...

ČÍTAŤ VIAC

Pin It on Pinterest

Zdieľaj článok priateľom