Šťastní ľudia robia veci inak ako tí nešťastní

Aký je rozdiel medzi šťastnými a nešťastnými ľudmi? Samozrejme, môže to byť celkom očividné, šťastní ľudia sú šťastní, zatiaľ čo nešťastní ľudia sú nešťastní, však? Nuž, je to síce správne, ale my chceme vedieť, čo sú tie veci, ktoré títo ľudia robia inak…

A to je dôvod, prečo som dal dokopy tento zoznam vecí, ktoré šťastní ľudia robia odlišne ako nešťastní ľudia. 

 

1.       Láska vs. Strach

Môžem vám s istotou povedať, že ľudia, ktorí sú naozaj šťastní, sa menej boja a oveľa viac milujú. Vidia každý moment, každú výzvu, každú osobu ako príležitosť objaviť viac o nich samých a svete okolo nich.

 

2.       Akceptácia vs. Odpor

Šťastní ľudia chápu, že situáciu nemôžete naozaj zmeniť, ak jej odporujete, ale môžete ju určite zmeniť, ak akceptujete jej existenciu a pochopením, že asi jestvuje nejaká príčina jej existencie. Keď sa im stane niečo nepríjemné, tak sa s tým nepokúšajú bojovať, vediac, že to situáciu len zhorší, ale radšej sa pýtajú sami seba otázky ako: “Čo sa z toho môžem naučiť? Ako to môžem spraviť lepšie?“. Od tohto sa odrazia a zamerajú sa skôr na to pozitívne ako negatívne. Vyzerá to tak, že bez ohľadu na to, čo sa im stane,  vždy vidia pohár poloplný.

 

3.       Schopnosť vs. neschopnosť odpustiť

Naozaj šťastní ľudia vedia, že nie je zdravé v sebe zadržiavať hnev. Vyberú si možnosť „odpustiť a zabudnúť“ a chápu, že schopnosť odpustiť je v prvom rade dar pre nich samotných.

„Držať v sebe hnev je ako vziať do ruky horúci uhlík s úmyslom, že ho hodíš do niekoho iného. Ty si ten, čo sa spáli.“ Buddha

 

4.       Dôvera vs. pochyby

Šťastní ľudia dôverujú sami sebe a ľudom okolo seba. Je jedno, či sa rozprávajú s upratovačkou, alebo s generálnym riaditeľom multimiliónovej spoločnosti, zdá sa, že nejak dokážu osobe, s ktorou sa bavia, dať pocit, že je na nej niečo jedinečné a špeciálne.

Vedia, ze ak v niečo veria, stane sa to skutočnosťou a preto si dávajú pozor, aby sa ku každému správali láskavo a s rešpektom. Nerobia rozdiely vo veku, pohlaví, sociálnom postavení, náboženstve, či rase. Toto sú tí veľkí ľudia, o ktorých hovoril Mark Twain: “Držte sa ďalej od ľudí, ktorí snažia zmenšovať vaše ambície. Malí ľudia to robia vždy, ale tí naozaj veľkí vám dajú pocit, že sa tiež môžete stať veľkým.“ 

 

5.       Zmysel vs. ambícia

Veci, ktoré robia, robia kvôli zmyslu, ktorý dávajú ich životu a pretože im dáva zmysel to, že to tak robia. Šťastní ľudia vedia, že „robiť to, čo milujete je základným kameňom toho, aby ste mali blahobyt vo svojom živote“ ako vraví Wayne Dyer. Dávajú si záležať viac na tom, aby žili život naplnený zmyslom ako na tom, aby žili „úspešný život“ , ako by ho nazvala moderná spoločnosť.

Iróniou je, že väčšinu času dostanú oboje, úspech aj zmysel. A to len preto, že sa zamerajú na robenie vecí, ktoré milujú najviac a vždy idú za svojimi srdcovými túžbami. Nie sú motivovaní peniazmi; chcú spraviť rozdiel v živote ľudí okolo nich a vo svete. 

 

6.       Pochvala vs. kritika

Šťastní ľudia by asi súhlasili s teóriou Carla Junga, týkajúcou sa odporu: “Čomu odporujete, to sa nielen udrží, ale aj narastie“Nekritizujú absenciu chovania, ktoré chcú posilniť, ale radšej vždy, ak k takému chovaniu príde, aj keď to nie je príliš často, tak vedia, že pochválením osoby a správania v skutočnosti takéto pozitívne správanie posilnia.

Keď sa chce rodič uistiť, že sa jeho 7-ročný chlapec naučí vždy odložiť hračky naspäť do škatule, keď sa dohrá, nezamerá sa na to nespočetné množstvo prípadov, kedy sa to nestalo, aby dieťa a jeho chovanie mohol kritizovať. Radšej ale vždy, keď ten malý chlapec vráti hračky do škatule, rodič dieťa a jeho chovanie pochváli a to je presne spôsob, ako posilní pozitívne správanie a v konečnom dôsledku očakávané výsledky. 

 

7.       Výzvy vs. problémy

Šťastní ľudia budú problémy vidieť ako výzvy, ako príležitosti objaviť nové spôsoby, ako robiť veci inak. Vyjadrujú za ne ich vďačnosť, chápajúc, že pod nimi všetkými ležia mnohé príležitosti, ktoré im umožnia expandovať a rásť. 

 

8.       Nesebeckosť vs. sebeckosť

Robia to, čo robia, nie pre nich samotných, ale pre dobro iných. S uistením, že prinášajú do životov iných zmysel, posilnenie a šťastie. Hľadajú cesty, ako dať a podeliť sa o to najlepšie zo seba so svetom a spraviť ostatných ľudí šťastnými. 

„Pred dávaním je myseľ darcu šťastná, počas dávania je myseľ darcu pokojná a po darovaní je myseľ darcu pozdvihnutá.“ Buddha 

 

9.       Blahobyt vs. nedostatok/ chudoba

Šťastní ľudia majú myslenie nastavené na blahobyt a žijú vyrovnaný život, dosahujúc blahobyt vo všetkých oblastiach života. 

 

10.   Veľké sny vs. byť realista

Týmto ľudom v skutočnosti nejde o to, aby boli realisti. Milujú a odvážia sa snívať vo veľkom, vždy počúvajú svoje srdce a intuíciu a veľkosť ich úspechov nás mnohých zastrašuje. 

„Nesnívaj malé sny, pretože nemajú moc chytiť za srdce iných ľudí“ Goethe 

 

11.   Láskavosť vs. krutosť

Šťastní ľudia sú láskaví voči sebe a ostatným a chápu silu milovania seba samého, odpustenie sebe samému a prijatia seba samého. 

 

12.   Vďačnosť vs. nevďačnosť

Je jedno, kam sa pozrú, kde sú, alebo s kým. Šťastní ľudia majú schopnosť vidieť krásu tam, kde by väčšina z nás videla ohavnosť, príležitosti tam, kde by väčšina z nás videla prekážky, blahobyt tam, kde by väčšina z nás videla nedostatok a za toto všetko vyjadrujú svoju vďačnosť. 

 

13.   Účasť/ Angažovanosť vs. neangažovanosť

Vedia, ako žiť v prítomnosti a oceňujú to, čo majú a kde sú, zatiaľ čo stále majú veľké sny o budúcnosti.

„Ak žijete v prítomnosti, môžete dovoliť vašej mysli, aby bola taká, aká je, bez toho, aby ste sa v nej zaplietli. Myseľ sama o sebe je skvelý nástroj. K dysfunkcií prichádza vtedy, ak v mysli hľadáte samého seba a zmýlite si to s tým, kým naozaj ste.“ Eckhardt Tolle

 

14.   Pozitivita vs. negativita

Je jedno, čo sa šťastným ľudom stane, vyzerá to tak, že si vždy uchovajú na všetko pozitívny pohľad a takto majú tendenciu iritovať veľa negativistov a „realistov“. 

 

15.   Prebratie zodpovednosti vs. obviňovanie

Šťastní ľudia preberajú plné vlastníctvo nad ich životmi a len zriedkavo používajú výhovorky. Chápu, že v momente, keď sa rozhodnete obviňovať nejaké vonkajšie sily za čokoľvek, čo sa vám prihodí, fakticky všetku svoju silu strácate. Vyberú si ponechať si tú silu pre seba a prebrať zodpovednosť za všetko, čo sa im stane.

19 Komentárov Pripojiť sa ku konverzácii →


 1. Ali

  Véľmi výstižné ďakujem krásne za článok.

  Reply
 2. Viktor Cool

  Ďakujem veľmi poučné…

  Reply
 3. sharkoon

  skvelý článok, veľmi pekne zaň ďakujem

  Reply
 4. Kikussska

  úžasné.. po tomto môžem na 100% povedať, že som šťastný človek 🙂

  Reply
 5. Majka

  super článok,konečne niečo prínosné,zaujímavé,zrozumiteľné 🙂

  Reply
 6. Jozef

  Super článok, velmi pekne ďakujem, povedzme že nežijem na 100% šťastný život ale snažím sa, som na ceste…

  Reply
 7. Vinci

  Každopádne veľmi zaujímavý článok, kt.. nám pripomína čím sme boli a čím sme teraz…

  Reply
 8. Janina

  aj ja ďakujem,toto som potrebovala v aktuálnej situácii….tlačím a lepím kde sa dá :O)

  Reply
 9. Paula Patzová

  pravda

  Reply
 10. Tatiana

  Aj ja mozem povedat ze som viac stastna ako nestastna..dakujem..super clanok..:-)

  Reply
 11. Lenka

  Krásny a veľmi poučný článok …posuniem ďalej ..nech sa stane niekto ďalší šťastný 🙂

  Reply
 12. rastlinka

  v spravny cas spravny clanok. dakujem uistil ma ze to co robim zmysel naozaj ma .

  Reply
 13. adriana

  buďte šťastní

  Reply
 14. Vladimíra Chrástová

  Moc hezké a pravdivé, také jsem šťastný člověk…:D

  Reply
 15. Ivetka

  <3 …

  Reply
 16. Karin Z.

  Ja som šťastná…ďakujem anjelom, všetkým mojim blízkym ľuďom. Mám Vás tak veľmi rada. 🙂

  Reply
 17. Petra

  Dakujem s tym Iritovanim na 100 percent suhlasim . Som stastny clovek ! Mam Pracu ktora je mojim konickom, kamaratov bez ktorych by som nebola cim som teraz, rodinu ktora stoji vzdy pri mne a kolegov ktory mi ukazuju ze vsetko ma svoj vyznam. Ano Autor tohto clanku presne vystihol do detailu co robia stastny ludia. Musim vsak povedat este ze si kazdy den uzivaju den ci prsi alebo slnko svieti. A vsimaju si uz len taku drobnost ci v ten den vyslo slnko alebo prsi. Vela ludi sa zabudlo radovat z malickosti a pritom malickosti robia velke spomienky v nasich zivotoch:) DAKUJEM

  Reply
 18. Miki

  Som Vám vďačný,ze tieto články,ĎAKUJEM 🙂 🙂 🙂

  Reply
 19. Eva Volgyiová Kmeťková

  …len ktovie, či dostávame tú šťastnú povahu do vienka alebo sa to dá vymakať…nevravím, že na sebe nepracujem, skôr naopak, ale akoby som len rozvíjala pekne, pomaly, takpovediac celoživotne to, čo tam už bolo…

  Reply

Pridaj komentár

97525