fbpx
Vegetariánstvo

Vegetariánstvo a deti

Vegetariánstvo a deti

 

Niekedy počúvame názory, že vegetariánstvo môže byť dobré len pre dospelého človeka, ktorý už má fyzický vývoj za sebou a ktorému už vegetariánska strava, ktorá neposkytuje „nevyhnutnú výživu“, nemôže uškodiť. Časy sa ale menia, lekársky výskum pokračuje dopredu a postupne odhaľuje to, čo už bolo známe a nasledované védskou kultúrou po celé tisícročia. Spomínaný názor je odrazom dávno minulej doby, kedy sa lekári napríklad domnievali, že dospelý človek potrebuje získať zo stravy 80 – 100 g bielkovín denne, namiesto dnes uvádzaných približne 40-65 gramov, že všetky potrebné aminokyseliny môžeme získať len z živočíšnych bielkovín a pod. Teraz aj u nás mnohí lekári odporúčajú vegetariánsku stravu ako prevenciu rôznych závažných ochorení a vôbec ako zdravší životný štýl. Mnohé moderné lekárske štúdie totiž vypovedajú o negatívnom vplyve nadbytočného prísunu bielkovín, živočíšnych tukov a i.

Napriek tomu v otázke výživy malých detí, dospievajúcej mládeže a dojčiacich matiek sú lekári u nás ešte trochu skeptickí (snáď preto, že nové poznatky prichádzajú príliš rýchlo a tých starých sa lekári stále pevne držia). Je ale dôležité podotknúť, že aj títo skalopevní propagátori nevyhnutnosti jedenia mäsa sú ochotní pripustiť, že lakto-vegetariánska strava s trochou starostlivosti a pozornosti poskytuje všetko potrebné pre správny rast a vývin jedinca, pretože práve mliečne výrobky obsahujú „nevyhnutné“ živočíšne bielkoviny a tuky. Títo lekári upozorňujú, že tí, ktorí chcú byť vegetariáni, musia dbať hlavne na dostatočné pokrytie potreby proteínov, vápnika, železa a vitamínu B12. Túto požiadavku ale nie je nijak zvlášť ťažké splniť, ak sme si vedomí niekoľkých základných poznatkov.

Je nesporné, že materské mlieko je pre dojčatá tou najlepšou výživou. Lekárske výskumy tiež ukázali, že mlieko vegetariánok v ničom nezaostáva za mliekom matiek, ktoré jedia mäso. V Indii ženy nedojčia svoje deti len pár mesiacov, ale celé roky. A v neskoršom veku, vlastne po zvyšok života, preberá túto úlohu krava, preto je aj krava vo védskej kultúre považovaná za matku.

Aby sme dieťaťu poskytli všetko potrebné pre jeho zdravý vývin (kalórie, proteíny, tuky, vitamíny, železo, vápnik, zinok, jód atď.), nie je potrebné dieťaťu dávať mäso. Stačí iba rozmanitá vegetariánska strava s dostatočným množstvom mliečnych produktov, obilnín, strukovín, čerstvej zeleniny a ovocia (ako popisuje článok o výžive), ktorá plne uspokojí potreby dieťaťa a navyše dieťa ochráni pred mnohými ťažkosťami a chorobami, ktoré so sebou pojedanie mäsa prináša. Dieťa si tak vytvorí správny stravovací návyk, ktorý mu po celý život zaistí pevné zdravie. Svojím prirodzeným spôsobom života bez spôsobovania zbytočného utrpenia druhým sa navyše učia, ako sa správne vzťahovať k prírode, k ostatným tvorom ak ľuďom všeobecne. Deti sú veľmi vnímavé a pozorujú okolie, z ktorého si potom berú príklad. Venujme im preto dostatočnú starostlivosť, aby z nich vyrástli charakterní ľudia, ktorí budú pre spoločnosť skutočným prínosom.

Bohužiaľ kvôli rôznym civilizačným chorobám, alergiám a pod. je medzi nami veľa tých, ktorí musia zo svojej stravy vypustiť mlieko alebo majú bezlepkové diéty. I títo ľudia však môžu byť bez problémov vegetariánmi. Pri zostavovaní svojho jedálnička ale musia byť o niečo opatrnejší a dôslednejší. Vegetariánstvo je predsa vždy prínosom, najmä keď mu dáme duchovný rozmer. Védska literatúra hovorí jasne. Jedeniu mäsa by sa mal vyhýbať jednoducho každý. V stávke je ako naše zdravie, tak aj náš duchovný vývoj.

 

Ako sa k téme vyjadruje Americká dietetická asociácia?

 

Na záver ešte môžeme pripojiť krátky výňatok z článku o vegetariánstve od Americkej dietetickej asociácie (ADA), ktorá vznikla už počas prvej svetovej vojny a od tej doby až do súčasnosti nazbierala bohaté poznatky a skúsenosti. Spoločnosť s mnohými expertmi cez stravovanie sa zaoberá správnou výživou populácie, vykonáva v tejto oblasti výskumy, lieči ochorenia pochádzajúce z nesprávneho jedenia a tiež vzdeláva verejnosť v otázkach zdravej výživy.

„Vegetariánska strava poskytuje telu dostatok výživných látok. Navyše medzi vegetariánmi sa vo všeobecnosti oveľa menej vyskytujú srdcové choroby, zvýšený krvný tlak, cukrovka, obezita a určité druhy rakoviny. Dobre plánované vegetariánstvo je vhodné počas celého života, vrátane tehotenstva, dojčenia, detstva i dospievania. Vegetariánska strava je navyše prospešná v tom, že obsahuje nižší podiel nasýtených tukov, cholesterolu a živočíšnych bielkovín. Okrem toho obsahuje viac uhľohydrátov, vlákniny, magnézia, draslíka, vitamínov C a E ako strava mäsitá … „(ADA, 2003.)

 

Zdieľajte článok s vašimi priateľmi

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by vás zaujímať

25. júna 2012 2. čakra (sakrálna) – Swadisthana – Tipy na odblokovanie čakry

Popis a tipy na odblokovanie čakry Vyjadruje kreativitu, tvorbu a sexualitu, pretože tá dokáže priniesť život....

ČÍTAŤ VIAC
17. apríla 2017 Védy a ich pradávna história – Ako a prečo sa zjavili na Zemi?

Ako sa zjavili Védy? Aký je ich pôvod a história? Ako boli rozdelené a prečo nám védska literatúra dáva na...

ČÍTAŤ VIAC
19. decembra 2012 Mayovia a Védy

O Mayoch a mayskej civilizácií bolo do dnes už veľa napísaného, a boli nám sprostredkovávané žiaľ...

ČÍTAŤ VIAC

Prihlásite sa k odberu noviniek

Zadajte Váš e-mail do nižšie uvedeného políčka.

Ďakujeme, vaša žiadosť o odber newslettra bola úspešná!

Pin It on Pinterest

Zdieľaj článok priateľom