fbpx
Filozofia

Druhy tiel

Rozdiel medzi hrubohmotným, jemnohmotným telom a pravým JA…

Hrubohmotné fyzické telo je najhrubší obal, ktorý nás obklopuje. Je zložený z piatich prvkov podľa hustoty od najhrubšieho po najjemnejšie – zem, voda, oheň, vzduch, éter. V západnej vede zastupuje zem prevažne uhlík, voda je 90% obsahu tela, oheň sú vnútorné procesy ako napr. trávenie, vzduch je prána, ktorá sprostredkuje výmenu energií a éter je priestor. Fyzické telo má svoje poznávacie a činné zmysly, ktoré sú napojené na jemnohmotné telo, konkrétne na myseľ.

Jemnohmotné telo sa skladá podľa hustoty z mysle, jemnejšej inteligencie a napokon najjemnejšieho falošného ega. Myseľ je centrom poznávacích zmyslov hrubohmotného tela, a je podriadená subtílnejšej inteligencii. Vnútorný dialóg jednotlivca je vlastne dilema mysle, či má byť podriadená inteligencii – rozum, alebo zmyslom. To je otázka sebakontroly. Pudy dokážu strhnúť myseľ na svoju stranu, keď je inteligencia v danej chvíli slabá.

„Tak ako loď na vode odveje silný vietor, tak i jeden z neovládnutých zmyslov, na ktorý sa sústredila myseľ, môže odniesť rozum človeka.“ (Bhagavad-Gíta 2.67).

Myseľ sa skladá z troch procesov. Myslenie -> cítenie -> chcenie. Vo fáze chcenia sa s najväčšou pravdepodobnosťou manifestuje ako konkrétny hrubohmotný čin pomocou činných zmyslov. Samotná funkcia mysle je akceptovať alebo odmietať jednak podnety z inteligencie, alebo zo zmyslov.

Jemnejší prvok ako myseľ, vrámci jemnohmotného tela je inteligencia. Jej funkcia je hľadať logické podobnosti a rozdielnosti a vyhodnocovať čo je dobré pre jednotlivca. Pokiaľ je zameraný na materialistickú ilúziu, bude plánovať a robiť všetko preto, aby potešila zmysly. Pokiaľ je ale inteligencia očistená pomocou Védskeho poznania a transcendentálnych mantier, zameria sa na to, čo je prospešné a prirodzené pre dušu, a nie pre telo.

Najjemnejší prvok jemnohmotného tela sa nazýva falošné ego (ahankára). Je to práve to rozhranie, ktoré nám dáva na výber, či sa budeme považovať za svoj obal – jemnohmotné a hrubohmotné telo, a budeme sa tým pádom snažiť čo najviac tieto obaly uspokojiť, ale vnútorne ostaneme stále nešťastní, alebo dáva možnosť uvedomiť si svoje skutočné večné duchovné postavenie a to, že sme duchovnej podstaty, ktorá s hmotou nemá nič spoločné.

„Zem, voda, oheň, vzduch, éter, myseľ, inteligencia a falošné ego — týchto osem prvkov tvorí Moje oddelené hmotné energie.“

(Bhagavad-Gíta 7.4)

 

Nad týmito dočasnými obalmi hrubým a jemným telom vrátane falošného ega, sa nachádzame my. Ja. Duša, átman. Patrí pod duchovnú energiu, ktorá je hmotnej energii nadradená, a preto sme schopní svoje telá ovládať, jednak riadiť inteligenciu, myseľ, a pomocou nej aj hrubé telo.

 

„Ale vedz, ó, bojovník mocných paží, že okrem tejto nižšej energie mám ešte inú, vyššiu energiu, zahŕňajúcu živé bytosti, ktoré vykorisťujú zdroje hmotnej prírody.“

(Bhagavad-Gíta 7.5)

 

Duchovná energia neprechádza šiestimi zmenami ako hmotná energia, teda vznik-rast-trvanie-vedľajšie produkty-rozpad-zánik. Je večná, a v svojej prirodzenej povahe je plná poznania a šťastia. Jej povinnosťou ako individuálna duchovná čiastočka je slúžiť Najvyššej duchovnej energii, teda Celku. Tak ako je naše telo zložené z hmotnej energie, a celkom je vesmír, tak sme my – duša individualita, ktorá si je vedomá samej seba (osobný aspekt), podriadení Najvyššej Božskej Osobe – Krišnovi. Pokiaľ obnovíme svoj večný vzťah s Ním a zamestnáme sa v čistej láskyplnej oddanej službe Jemu, hmotná energia nad nami nebude mať kontrolu a po smrti fyzického tela sa dostaneme do duchovného sveta, kde budeme naďalej vykonávať svoju dokonalú dharmu – službu. Keď ale duša ostáva stále v materiálnom poňatí vďaka falošnému egu, a považuje svoje telo za samú seba, a privlastňuje si výsledky hmotných činností, bude dostávať aj naďalej hmotné reakcie vo forme karmy, ktoré jej na konci života vždy vytvoria ďalšie adekvátne jemnohmotné a hrubohmotné telo, v ktorom bude musieť zažívať dočasnosť, nevedomosť a utrpenie. Princíp je v tom, že naše vnútorné večné potreby sa nedajú nikdy uspokojiť vonkajšími dočasnými hmotnými prostriedkami, či už hrubým uspokojovaním telesných zmyslov, alebo jemným uspokojovaním mysle a jej výmyslov, ale iba večnými duchovnými činnosťami, ktoré sú pre nás prirodzené 🙂

Zdieľajte článok s vašimi priateľmi

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

7 komentárov Zanechať komentár
  • Ahoj,parada ty, kto riešite duchovno, dole s klobúkom, v tejto zasmradenej hmotnej dobe!!!!!držím palec, článok uletený. Jak dokto chce mi pisať o tychto veciach ,tak davaj het. Milujem spiritualno. ZDravím Vás špiritistov, nech žije špiritizmus!!!

  • Čo sú tie večné duchovné činnosti alebo kde ich nájdem? Nech viem k čomu to celé smeruje. ďakujem 🙂

    • Ahoj, dobra otazka, akoze kebyze velmi presondujes tento blog, tak sa dozvies, ale je pravda, ze to tu nie je pisane nejak po poradi systematicky. Kazdopadne, aj z tohto dovodu pisem teraz tie clanky (ako som dnes pridal prvy diel + na FB je ich uz viac po 7. cast), tak citaj dalej a dozvies sa urcite. 🙂

Mohlo by vás zaujímať

16. júna 2015 Adam a Eva trocha inak

ADAM & EVA (Adama & Havyavatí)   Každý znalec indických Véd pozná Pánduovcov,...

ČÍTAŤ VIAC
3. septembra 2012 Umieranie a smrť podľa Véd – trpíme za svoje skutky?

Čo sa deje po smrti? Čo je smrť? Existuje posmrtný život? Je smrť bolestivá? Ako prebieha...

ČÍTAŤ VIAC
9. júna 2015 Čomu verí ateista?

Ateizmus sa bežne chápe ako bezbožnosť. Teda konkrétne je to neviera v Boha, dušu a nič čo by bolo...

ČÍTAŤ VIAC

Pin It on Pinterest

Zdieľaj článok priateľom