fbpx
logo
Zaujímavé

9 najväčších filozofov histórie odhaľuje tajomstvo šťastia

🕐 3 min

Zo všetkých foriem opatrnosti, opatrnosť v láske je asi najfatálnejšia k skutočnému šťastiu.

Bertrand Russell (1872-1970)

Nehodí sa to k charakteru niekoho ako Bertrand Russell, milovníka matematiky, vedy a logiky, zaplietať sa do niečoho tak diskutabilného ako je šťastie. Avšak jeho myšlienka, že šťastie sa dá nájsť v odovzdaní sa hlbokým pocitom lásky, znie pravdivo – a súčasná veda sa zdá byť na jeho strane. Samozrejme, aj láska a partnerské vzťahy majú svoje pravidlá. Viac sa dočítate v našom článku Mužský a ženský princíp.


Šťastie je pocit, keď sila narastá – keď je odpor prekonávaný!

Friedrich Nietzsche (1844-1900)

Pre Nietzscheho, slávneho fúzatého nihilistu, je šťastie akýsi druh kontroly nad svojim okolím.

Nemecký filozof často písal o vplyvoch, ktoré môže mať moc (a nedostatok moci) na životné skúsenosti ľudí. Keď ľudia vytvárajú odpor, ich pôsobenie sa im vracia späť. Tento pocit seba samých sa potom môže premeniť na šťastie.

 

Naučil som sa nachádzať šťastie obmedzovaním svojich túžob skôr ako v snahe uspokojiť ich.

John Stuart Mill (1806-1873)

John Stuart Mill bol titánom liberalizmu, možno jeho najdôležitejšou postavou v histórii. Šíril učenie slobody kdekoľvek mohol.

Keď išlo o šťastie, prijal múdrosť starých Grékov. Namiesto zaplavenia svojho života tovarom, Mill veril v utilitarizmus. Veril v užívanie vecí pre určitý účel a ak nemali žiadny účel, vypudil ich zo svojho života. Paralely s touto filozofiou môžeme nájsť aj vo Védach. Viac sa dočítate v článku – 4 regulácie.

 

Tajomstvo šťastia, ako vidíš, nie je v tom, že hľadáš viac, ale v rozvíjaní schopnosti užívať si menej. 

Sokrates (470/469 BC – 369 BC)


Pre Sokrata, jedného z najväčších starovekých mysliteľov, šťastie nepochádza z vonkajších odmien alebo ocenení. Pochádza z vlastného vnútorného úspechu, ktorý si ľudia kladú na seba.

Obmedzovaním našich potrieb sa môžeme naučiť ceniť si jednoduchšie potešenia a začať hľadať šťastie na duchovnej úrovni. Nemusíme tak byť otrokmi materializmu.

 

Čím viac človek medituje o dobrých myšlienkach, tým lepší bude jeho svet a svet vo všeobecnosti.

Konfucius (551 BC – 479 BC)

Konfuciov sentiment o šťastí sa ozval naprieč históriou v knihách ako „Sila pozitívneho myslenia“ a nedávnom výskume v kognitívne behaviorálnej terapii, ktorá sa snaží pomôcť ľuďom vidieť spojenia medzi ich myšlienkami, pocitmi a správaním.

Podľa konfuciánskeho zmýšľania je šťastie seba-naplňujúce proroctvo, ktoré sa stupňuje, čím viac dôvodov nachádzame pre jeho existenciu. Skutočné šťastie však môžeme ultimátne nájsť len na duchovnej úrovni.

 

Najväčšie požehnania ľudstva ležia v nás a sú v našom dosahu. Múdry muž je spokojný s tým, čo má, nech je to čokoľvek, bez priania, aby mal to, čo nemá.

Seneca (4 BC – 65 AD)

Milovaný súčasnými filozofickými nerdami ako napr. investorom Nassimom Talebom a marketingovým mágom Ryanom Holidayom, stoický filozof pevne veril tomu, čo by teraz psychológovia nazvali „miestom kontroly“.

Pre niektorých ľudí toto miesto existuje externe. Majú pocit, že vonkajšie sily vedú ich činy. Pre iných (v Senecovej mysli, tých šťastných), to miesto existuje vo vnútri.

 

Ak ste v depresii, žijete v minulosti. Ak máte úzkosť, žijete v budúcnosti. Ak ste v mieri, žijete v prítomnosti.

Lao Tzu (604 BC – 517 BC)

Prekladaný jednoducho ako „starý muž“, nikto si vskutku nie je istý, kto Lao Tzu naozaj bol. Ale múdrosť tejto osoby o živote v prítomnom okamihu transcendovala tisícročia.

Aj dnešní psychológovia vyzdvihujú tieto benefity.

Niektoré výskumy naznačujú, že ľudia popisujú najväčšie šťastie, keď sa zaoberajú tým, čo si vyžaduje plnú a prítomnú pozornosť.

 

Život nie je problém, ktorý treba vyriešiť, ale realita, ktorú treba zažiť.

Soren Kierkegaard (1813-1855)

Predtým, než sa objavil hviezdny twitterový účet Kim Kierkegaardashian, bol tu dánsky filozof, ktorý ho inšpiroval.

Kierkegaard si myslel, že šťastie pochádza z bytia v prítomnom okamihu a užívania si „jazdy“. Akonáhle prestaneme meniť naše okolnosti na problémy a začneme o nich premýšľať ako o skúsenostiach, môžeme z nich získať uspokojenie.

 

Šťastie je ako motýľ; čím viac ho naháňaš, tým viac sa ti vyhýba, ale keď obrátiš svoju pozornosť k iným veciam, priletí a jemne usadne na tvoje rameno.

Herny David Thoreau (1817-1862)

Možno nie je prekvapením, že autor moderného transcendentalizmu a obhajca občianskej neposlušnosti prijal pasívny prístup k šťastiu.

Ako podrobne opísal v knihe Walden, v ktorej odkazuje aj na védsku Bhagavad-gítu, Thoreau uprednostňoval prelomenie konvencie. Vyhýbal sa zvyku a hľadal väčší, kozmickejší pocit šťastia.

Táto myšlienka sa pekne prispôsobuje posolstvu ostatných mysliteľov o žití v tomto prítomnom momente.

 

Krátkodobé radosti a bolesti prichádzajú a odchádzajú ako leto a zima. Pochádzajú zo zmyslových vnemov a človek sa musí naučiť znášať ich a nenechať sa nimi rozrušovať.

Šrí Krišna (3228 BC – 3102 BC)

Všetci chceme byť neustále šťastní. Ako to ale dosiahnuť? Pán Krišna v Bhagavad-Gíte učí, že myseľ a zmysly nie je možné nikdy trvalo uspokojiť, a teda akákoľvek snaha o získanie šťastia cez toto materiálne telo je v konečnom dôsledku len stratou času. Stotožňovaním sa s týmto telom z hmoty sa stále viac zaplietame do ilúzie – maye.

Védy učia, že skutočné šťastie sa dá nájsť len na duchovnej úrovni.

Viac sa dočítate v našej krátkej online brožúrke.

 

BONUS:

 

 

Zdieľajte článok s vašimi priateľmi

Pridať komentár:

Zatiaľ žiadne komentáre.

Mohlo by vás zaujímať

27.jún 2012 Osud a karmické zákonitosti - Ako ho zmeniť?

Zákonitosti, ktoré ovplyvňujú naše životy, jednanie a vytvárajú našu karmu a osud   Zákon...

ČÍTAŤ VIAC
Duša
7.máj 2019 Čo je to duša? (Teória všetkého, 6. časť)

V predošlom článku sme si objasnili védsky pohľad na rozdiel medzi hmotným telom a dušou. V tom dnešnom sa...

ČÍTAŤ VIAC
18.november 2017 10 egoistických aspektov "spirituálnych" ľudí, ktoré sabotujú ich rast

Väčšinou ľudia netušia, že tzv. snaha o "duchovno" môže byť aj pascou nášho ega. Veď ako by niečo,...

ČÍTAŤ VIAC

Pin It on Pinterest

Zdieľaj článok priateľom