fbpx
Filozofia Jóga a meditácia

Meditácia

Meditácia je tréning našej mysle.  Ide o to, aby myseľ nereagovala, nehodnotila, či je niečo dobré alebo zlé, aby nenalepovala etikety a nehovorila „viem, čo to je“. Znamená to byť si vedomý toho, čo sa deje, skôr ako sa to pomenuje…

Nie je to ľahká úloha, keď celý výchovný systém je založený na tom, že deti učíme vedieť veci rozpoznať, odhadnúť a kategorizovať…

Keď myseľ podrobíme ťažkej skúške nemyslenia a nereagovania, začína sa búriť a útočí napríklad takto : to je hlúpe, chybné, nemá to význam, nikdy sa mi to nepodarí. Môže však ponúknuť aj príjemné obrazy a bude sa ich kŕčovito pridŕžať. V oboch prípadoch nám nechce dovoliť, aby skutočnosť prebiehala bez nej, lebo tak bola naprogramovaná.

Meditácia je cesta a keď ju budeme dôsledne sledovať, tak nás privedie k duchovnému poznaniu, k pravde, ktorá sa pre nás samých stane jedinečnou a neopakovateľnou.

Meditácia pomáha človeku zbavovať sa informačného balastu, ktorý mu bráni preniknúť k svojej podstate a objaviť seba samého. Mnohých ľudí stravuje ich práca, iných rôzne povinnosti. Väčšina však tvrdí, že nemá čas pre seba, nemá čas zastaviť sa, venovať svojej duchovnej sebavýchove.

Meditácia, chvíľa v ktorej sa zastavíme,  nám pomáha zbaviť sa strachu, túžob a obáv, umožňuje nám uvoľniť sa od napätia, ktoré tieto stavy spôsobujú. Meditácia nám umožňuje byť si vedomým toho, čo sa vlastne deje. To je schopnosť tu a teraz, vedomie nezaťažené žiadnymi myšlienkami. Pravda, nie je to jednoduché. Dobre sa o tom hovorí alebo číta, ale skúste len niekoľko sekúnd na nič nemyslieť. Vtedy sa ukáže, že myseľ nám ponúka množstvo myšlienok a obrazov takých rôznorodých, že sa nám naozaj bude chcieť v prvom momente utiecť z tohto myšlienkového smetiska.

 

Formy meditácie :

Formy a spôsoby meditácie sú rôzne. Ľudia meditujú pod pyramídami, s ušľachtilými kameňmi, meditujú pri menhiroch či megalitoch, alebo meditujú s energetickými bytosťami – anjelmi. Meditačným miestom môže byť i príroda – na brehu rieky či mora, ale i na lesnej čistinke môžeme meditovať rovnako dobre ako v prítmí svojho obydlia.

Základná meditácia sťahuje vedomie do hlbšej úrovne, a tak umožňuje človeku žiť zo svojho stredu, a nie na povrchu. To znamená, že zmysly ho neovládajú, ale začína vládnuť myseľ. Tak človek postupne dosiahne sebaovládanie, pokoj, lepšie spozná sám seba. Stane sa vyrovnaným a bude žiť v harmónii so svetom i sebou samým.

Meditácia pomocou mantier – Udržiavať v mysli pri meditácii akúkoľvek myšlienku s dôverou a radosťou znamená urobiť ju svojou súčasťou. Úžitok z meditácie sa potom prejaví v charaktere osobnosti meditujúceho. Počas meditácie je vhodné používať tzv. mantry – opakované vety či slová. Treba ich však opakovať celou mysľou a srdcom, s dôverou v ich silu.

Zdieľajte článok s vašimi priateľmi

Pridaj komentár

Mohlo by vás zaujímať

13. mája 2013 Vegetariánstvo a deti

Vegetariánstvo a deti   Niekedy počúvame názory, že vegetariánstvo môže byť dobré len pre dospelého...

ČÍTAŤ VIAC
7. mája 2019 Čo je to duša? (Teória všetkého, 6. časť)

V predošlom článku sme si objasnili védsky pohľad na rozdiel medzi hmotným telom a dušou. V tom dnešnom sa...

ČÍTAŤ VIAC
15. mája 2013 Evolúcia

Charles Darwin vo svojej knihe „O pôvode druhov“ vysvetľuje teóriu evolúcie všetkých druhov živých...

ČÍTAŤ VIAC