fbpx
Vegetariánstvo

Prečo norkové mihalnice nemôžu byť cruelty free a čo sa za nimi skrýva

V súčastnosti traduje veľmi mylná predstava, že norkové riasy, sú vždy, ak nie väčšinou, cruelty free. Niektorí ľudia a firmy, sa vám snažia nahovoriť, že kožušina norky je jemne vyčesávaná z tela norky, zatiaľ čo je hladkaná a kŕmená najlepšími pochúťkami. Ďalej by vám mohli tvrdiť, že nie je možné, aby sa norke mohlo ublížiť počas procesu získavania kožušiny – a keď už, pre norky je to vraj iba zábava. Tieto tvrdenia žiaľ nie sú pravdivé. Stručne povedané, boli ste oklamaní. Názov cruelty free je len klamstvo pre spotrebiteľov. Norky totiž nemôžu žiť v klietkach ani výbehu. Sú to teritoriálne zvieratá a majú potrebu bojovať, ak sa nemôžu premiestňovať na územie ktoré sami chcú.

 

Z čoho sú vyrobené norkové riasy?

Celé si to zhrnieme a dáme vám rýchly prehľad o všetkých veciach súvisiacich s norkovou kožušinou. Norky sú zvieratá, voľne žijúce, ktorých kožušina sa používa na produkty, ako sú umelé riasy, 3D riasy a výplne obočia. Norková kožušina je 100% prírodná, takže poskytuje krásny prírodný lesk, je ľahká a pružná. Ideálne pre riasy, nie? Zvlnené, aby vyzerali ako skutočné, preto majú aj vyššiu cenu. Môžu byť nosené na viacero použití a tieto riasy sú považované za luxusný produkt po celom svete.

 

Aké je norka zviera ?

Prirodzene teritoriálne. Norky sú cicavce s dlhými, tenkými telami, krátkymi nožičkami, špicatými rypákmi a pazúrmi. Podobne ako fretky a lasice, je ich kožušina vysoko cenená. Nie sú domácimi miláčikmi. Sú prirodzene agresívne (vyčesávanie a hladkanie je v ich prípade naozaj nemožné) a denne prejdú veľké vzdialenosti, čiže pobyt v klietkach je pre nich neprirodzený a veľkým utrpením.

Pri kožušinovom chove sú držané oddelene v stiesnených drôtených klietkach, kde im nie je povolená možnosť kúpať sa, plávať, stavať nory alebo robiť čokoľvek iné, čo je pre nich prirodzené.

Norky sa často nachádzajú v blízkosti vodných plôch a zvyčajne sa stretávajú len na chov. Existujú dva druhy noriek – európske a americké. Európska norka je kriticky ohrozená, uvádza Medzinárodná únia pre ochranu prírody (IUCN).

 

Chov na kožušinu

Norky sú najčastejšie chované kožušinové zvieratá na svete. Sú živené a zabíjané na kožušinových farmách po celom svete a zamestnanci fariem ich neraz zabíjajú pomaly v plynových komorách, kde sa často krát úplne nezadusia a tak im potom strhávajú kožu zaživa. Rovnako sú zabíjané aj elektrošokom, alebo strhávaním kožuchu z tiel, bohužiaľ stále pri vedomí. Ak si kúpite norkový kabát alebo riasy, podporujete odvetvie, v ktorom zvieratá znášajú obrovský strach, stres, choroby, parazity a iné fyzické a psychické ťažkosti. Ich chĺpky sa zbierajú z mŕtvych, alebo takmer mŕtvych noriek. Trpia psychickými ťažkosťami, nakoľko tak malé prostredie nie je pre nich absolútne prirodzené, trpia úzkosťou a to ich donucuje žuť vlastné končatiny a opakovane sa hádžu celým telom o klietku. Často hynú od smútku a zúfalstva. Niekoľko krát bolo podané hlásenie, že norky nemajú ani prístup k potrebám ako je voda.

Na výrobu kožušinových výrobkov treba 20-krát viac energie ako v porovnaní s ich falzifikátom. Poľnohospodársky proces produkuje veľké množstvo výkalov, ktoré nielen otravujú vzduch, ale vstupujú do ekosystému s nepriaznivými účinkami.

A napriek tvrdeniu, že kožušina je biologicky odbúrateľná, kožušina je chemicky ošetrená, aby sa zabránilo jej hnitiu.

 

Čo môžete urobiť vy ?

  • Nekupujte riasy alebo iný produkt vyrobený z norkových kožušín. Pozrite sa na alternatívy, ako sú hodvábne riasy, ktoré sú udržateľnými výrobkami a rovnako krásnymi. Na trhu existuje skutočne veľa alternatív a norkové riasy sú úplne zbytočné. Ide len o ďalší krutý biznis nenásytných ľudí, ktorých zaujíma len vidina zárobku.
  • Vzdelávajte svojich priateľov o realite výroby norkových rias.
  • Nepodporujte žiadnu maloobchodnú predajňu, ktorá má výrobky z kožušiny.

 

Aj keď je ťažké presne vedieť, čo sa deje na každej jednotlivej farme na kožušinovú výrobu na celom svete, stále existuje množstvo otázok a myslíme si, že žiadna kožušinová výroba by v sebe nemala niesť slovo cruelty free.

 

Pre anglicky hovoriacich čitateľov odporúčam napr. toto video, ktoré popisuje norkové farmy:

 

Nasledujúce videá sú len pre silnejšie povahy:

Zdieľajte článok s vašimi priateľmi

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by vás zaujímať

18. novembra 2017 10 egoistických aspektov „spirituálnych“ ľudí, ktoré sabotujú ich rast

Väčšinou ľudia netušia, že tzv. snaha o "duchovno" môže byť aj pascou nášho ega. Veď ako by niečo,...

ČÍTAŤ VIAC
13. februára 2022 Koronavírus z hľadiska Áyurvédy

Podľa Áyurvédy ide v prípade koronavírusu o neviditeľného parazita - adrištá krimi, ktorý sa rozmnožuje...

ČÍTAŤ VIAC
óm
25. júna 2012 Óm – posvätná slabika ako základ celého vesmíru, všetkých mien a podôb

Aj keď je posvätný zvuk Óm často spájaný s impersonalistami (pseudoezoterikmi, ktorí považujú Pravdu sa...

ČÍTAŤ VIAC

Pin It on Pinterest

Zdieľaj článok priateľom