fbpx
Pretvárky v duchovne

Tribhanga – Tomáš Ryšavý, ajurvédsky guru, ktorý rád píše ženám

Pokračujem v odhaľovaní osôb, ktoré pod rúškom Véd, duchovna a spirituality sledujú vlastné ciele a často sú ďaleko od toho, čo teoreticky hlásajú a ako sa navonok prezentujú. V predošlom článku som rozobral prvého slovenského samozvaného „swamiho“, – môžete si to prečítať tu. Dnes si veľmi stručne posvietime na ayurvédskeho „gurua“, vlastným menom Tomáš Ryšavý, ktorý však používa duchovné meno Tribhanga, resp. Tribhanga das.

Toto meno mu bolo pridelené, keď sa pridal k sekte ISKCON (ľudovo nazývaní „Krišňáci“). Ide zväčša o západniarov, ktorí sa tvária, že nasledujú Védy – aj keď im to väčšinou zďaleka nejde. Meno dostal od svojho „gurua“, keď zložil prísahu, že bude dodržiavať duchovné zásady ako je celibát (brahmačárja), žiadne omamné látky a pod.

V skutočnosti sú väčšinou títo novodobí ISKCON „guruovia“ podvodníci. Nechávajú sa do funkcií demokraticky voliť a sú podriadení funkcionárom sekty. To má na míle ďaleko od védskej filozofie a tomu ako definuje pravého duchovného učiteľa. Mnoho týchto pseudoguruov muselo byť dokonca „odvolaných“ za rôzne škandály, zločiny, či sexuálne deviácie.

Je dôležité zdôrazniť, že samotné učenie Véd – Sanatana-dharma, Haré Krišna mantra a skutoční originálni duchovní učitelia sú v tom nevinne. Celý tento blog prezentuje toto prastaré učenie. Aj vďaka tomu môžete chápať rozdiel medzi filozofiou a rôznymi sektami, ktoré sa len tvária, že ju nasledujú.

Rovnako to je aj v mladších náboženstvách ako je kresťanstvo a pod. Asi každý racionálny človek chápe, že Ježiš nemá príliš veľa spoločného s tým, čo dnes robí kresťanská cirkev, so všetkým ich pokrytectvom a históriou plnou škandálov.

Tomuto sa teda bohužiaľ nevyhol ani hinduizmus. Mnohí takzvaní krišňáci toto učenie berú iba ako spôsob, ako si plniť vlastné peňaženky, bruchá, zhromažďovať nasledovníkov, prípadne naivné nasledovníčky. Tým sa chcú dostať pod sukňu (sárí), čo by bez tohto duchovného „prestrojenia“ asi nebolo tak ľahké.

Veľa teórie, malý pokrok

Je prirodzené, že adept na duchovný pokrok ešte nemá ovládnutý chtíč, a je to v podstate bežný materialista, ktorý sa začal zaujímať o Védy či duchovnú sebarealizáciu. Je rovnako normálne, že na svojej ceste bude často zlyhávať a nedokáže dodržiavať všetky 4 regulácie.

Skutočný problém však nastáva, keď sa mu to nedarí roky a roky, ale pritom sa navonok prezentuje ako pokročilý. Prijme tzv. zasvätenie, necháva sa volať duchovným menom, spájať s Védami a tak budí obraz, že je duchovne založený. Reálne nie je – iba formálne, navonok. Týmto spôsobom môže zneužívať ostatných, ktorí majú tendenciu ho ako „duchovného“  vnímať a často aj vnímajú. Tým ich môže zavádzať či inak im ubližovať, alebo sa tým sám obohacovať.

Veľa „mníchov“, ktorí z takých či onakých dôvodov odídu z chrámu, kde boli nútení odriekať si, sa zrazu vo „svete démonov“ (ako bežných ľudí nazývajú), snažia užívať plnými dúškami všetko, čo zameškali. Teda dlho potláčaný sex, nedostatok peňazí či uznania. Na to však potrebujú v prvom rade peniaze.

V tomto konkrétnom prípade aktér nášho príbehu Tribhanga strávil podstatnú časť svojho života ako člen tejto sekty. V nej žil a doteraz sa k nej hlási. Keďže Ajurvéda súvisí s Védami, naučil sa jej základy. To mu bolo na osoh, keďže si z toho spravil neskôr biznis, keď z chrámu odišiel. Tváril sa, že prevádzkuje ajurvédsku „univerzitu“, kde si môžu žiaci spraviť titul. Ten by im však bol z akademického hľadiska v našej krajine asi prd platný. Začal učiť žiakov a samozrejme zhŕňať ich peniaze. Okrem toho robil rôzne diagnostiky, predával predražené lieky, ktoré dovážal v batožine z Indie. Častokrát také, ktoré by boli ako lieky asi ťažko legálne predajné. Vybudoval si takto svoj biznis, kde ohuruje svojimi znalosťami z Ajurvédy a Véd.

Jeho pokročilosť v Ayurvéde neviem zhodnotiť, keďže to nie je môj obor. Vyzerá to, že nejaké znalosti predsa len má a vie byť pomerne presvedčivý. Čím však podľa môjho názoru zďaleka neoplýva, je charakter. Učiteľ by podľa Véd nemal byť len niekto, kto sucho predáva informácie a poučky a ťahá z ľudí peniaze. Ale ten, kto ide aj morálnym príkladom a jeho žiaci preberajú na seba jeho vlastnosti.

 

Pseudo – Tribhanga

Tu sa dostávame k meritu veci. A to, prečo je teda podľa mňa Tribhanga obyčajná pretvárka a zasluhuje si jeden z článkov v tejto napínavej sérii (z ktorej človeka môže ľahko napnúť). Je to práve preto, ako sa externe prezentuje. T.j. s duchovným menom, ako niekto, kto má gurua a je oficiálne zasvätený. Jeho správanie však zďaleka nekorešponduje so sľubmi, ktoré guruovi prisahal.

Pokiaľ by sa takto nedával do pozície „učiteľa“ a nepoužíval duchovné meno, tak to, čo robí by z môjho pohľadu bolo síce tiež na hranici morálky, ale vzbudzovalo by to vo mne skôr ľútosť, ako potrebu na to poukazovať. Tú však cítim, keďže nedokážem tolerovať, keď niekto môže akokoľvek zneužívať duchovno a nových záujemcov o skutočnú sebarealizáciu a Boha.

Čo teda Tribhanga robí? V krišňáckych kruhoch je notoricky známy tým, že roky vypisuje mnohým ženám a dievčatám so zámerom sa s nimi „zblížiť“. Nejedná sa však o nejaké zriedkavé prípady. Vyzerá to tak, že to robí v obrovskom rozsahu. Viaceré ženy ho samé nabonzovali. Často išlo o ženy, ktoré patrili ku „krišňáčkam“, alebo aj o bežné návštevníčky ich centier, či podobné typy, ktoré sa nejak točia okolo týchto tém.

V časoch, keď som navštevoval jeden z takýchto „chrámov“, sa opakovane stávalo, že si nová záujemkyňa o bhakti yogu po príchode domov s odstupom času našla od neho správu alebo žiadosť o priateľstvo. Slovensko je naozaj malé a nie je nič nezvyčajné, keď mi niekto povie, že jej Tribhanga písal. Alebo keď mi kamaráti povedia, že si pridával ich frajerky, ktoré si proste Tribhanga online vysnoril a „skúša“.

Domnievam sa, že za celé tie roky musí ísť doslova o tisíce žien. Aj kvôli tomu, že rovnako písal aj mojej priateľke z Ukrajiny, ktorá chodievala na prednášky ku krišňákom v jej krajine. Ju si pridával tiež, dávno predtým ako poznala mňa či tušila niečo o Slovensku. Takých návštevníčok chrámov ako je ona sú tam doslova tisíce. Predpokladám, že takto kontaktoval postupne väčšinu zaradom a nie len z jednej krajiny, ale po celom svete. Už dávnejšie sme viacerí videli verejný zoznam ľudí, ktorých followoval na FB (a nevedel, že to vidno). Boli tam prevažne len ženy a v stovkách. Myslím si, že toto už nie je len porušovanie védskych sľubov pri zasvätení a pokrytectvo toho, že sa prezentuje ako duchovne zasvätený. Skôr, že už ide o sexuálnu obsesiu, ktorá nie je normálna ani u bežných „materialistických“ ľudí.

Mnoho správ, ktoré písal ženám sa mi dostalo do pozornosti od našich followeriek. Tie sa zverili, že ho osobne vôbec nepoznali, ale v jednom bode im začal písať ako by sa chcel s nimi bližšie INTÍMNE spoznať. Tribhanga chcel jednu „pravidelne ochutnávať“, inej písal, ako jej chce spôsobovať „rozkoš“, alebo ako ho nejaká vzrušuje a myslí na ňu keď je vo vani. Ďalšiu pozýval zažívať „nežnosti“, atď. Rôznych správ majú tie dievčatá a ženy k dispozícii dosť. Jedna moja kamarátka mi vravela, že sa k nemu objednala na platenú masáž. Potom keď ležala na bruchu, tak sa vyzliekol a snažil sa s ňou mať sex, z čoho ostala ako obarená.

Nechcem zachádzať do mnohých iných detailov a výpovedí, o ktorých nemám dôvod pochybovať, že sú autentické a z ktorých mi je na grcanie a sú ešte väčšieho kalibru. Navyše existuje skupina, kde už viaceré tieto ženy sú a nazdieľali info o ňom a vedia svoje skúsenosti potvrdiť, keby to bolo treba.

Tribhanga Tomáš Ryšavý

 

Tomáš Ryšavý a spol. Nemožné riešenie?

Keď som tieto skutočnosti zistil, opakovane som informoval aj slovenských „krišňákov“, nech si spravia s ním poriadok. Je to naozaj darebáctvo, keď nejaké záujemkyne prídu hľadať duchovné poznanie a onedlho im môžu vypisovať niektorí ich neukojení členovia, ktorí nedodržiavajú vlastné sľúbené zásady. Okrem problému, ktorý mal Tribhanga, mali problém aj s porušením pravidiel ďalšieho člena. Hovorí si Paramešvar das (Peter Repčík), a okrem iného tiež vypisoval novým záujemkyniam.

Na to mi od krišňákov odpovedali, že o tom vedia a Tribhanga aj Paramešvar dostali už nejaké „sankcie“, ale zjavne je toto ich dlhodobý problém, ktorý nevedia alebo nechcú riešiť. Doteraz majú takéto osoby dovolené chodiť do ich centier, kde si môžu teoreticky vyhliadnuť ďalšie nové „adeptky“ a písať im.

Tento fenomén, kde tzv. „starší oddaní“, so zasväteniami, či dokonca brahmánskymi sľubmi, v skutočnosti nedodržiavajú ani základné princípy, ale pritom sa tvária ako pokročilí a využívajú tak naivitu ostatných, je vrámci ISKCONU a sekty Haré Krišna rozšírený viacmenej po celom svete. Často sa takéto osoby pri komunikácii so ženami, ktoré chcú získať, odvolávajú na Védy a prekrúcajú filozofiu. Snažia sa obhájiť to, že s nimi môžu mať sex, že to je vlastne v poriadku a v súlade s filozofiou. Nové adeptky, ktoré o tejto filozofii príliš veľa nevedia a sú unesené všetkým novým ohľadom tohto učenia, si často rôznych „starších oddaných“ idealizujú a naivne im dôverujú.

Keď si s nimi niektorí títo „pokročilí“ užijú, tak často až po tom sa tým ženám otvoria oči, sú sklamané a cítia sa často zneužito. Je veľká šanca, že nadobro skončia s hľadaním duchovna, v podstate takmer na začiatku tejto cesty. Pseudoduchovným sexuálnym predátorom, ktorí toto spôsobia je to však jedno, hlavne, že si môžu namočiť svoj vecheť. Pri najbližšej príležitosti potom môžu zas verejne dávať prednášky o krásnych duchovných princípoch, či celibáte. Takéto pokrytectvo a zneužívanie bezbranných dievčat a žien je maximálne možné darebáctvo.

Podobné jednanie môže a zjavne odrádza záujemcov o spoznanie skutočného Ja, či Boha. Prípadne kontakt s tými, ktorí sa snažia toto učenie praktizovať bez pretvárky. Namiesto toho, aby sa niekto, kto sa takto (aspoň externe prezentuje) snažil viesť nových záujemcov po ceste dharmy, tak často tá snaha je dostať ich do postele. Aj za cenu prekrúcania základov tejto filozofie.

Je pravda, že týmto obdobným spôsobom jedná drvivá väčšina pseudoguruov, či joga „učiteľov“ atď., ale pokiaľ sa jedná o niekoho, kto sa prezentuje navonok ako vaišnava, t.j. nasledovník Véd a Krišnu, či Prabhupádu a zároveň používa duchovné meno, je to veľký problém a uvádza tak ľudí do omylu, a je preto podľa môjho názoru podvodník, ktorý si zaslúži aspoň takúto zmienku.

Mal som s Tribhangom viacero konverzácií na túto tému, kde som ho upozorňoval, aby to prestal robiť. Upozorňovali ho aj v ISKCONe u krišňákov, ale ako mi sám napísal, nedokáže si pomôcť. Hádže vinu na osoby v chráme, ktoré mu kedysi nezabezpečili dostatočný duchovný pokrok. Aj keby tomuto alibizmu sám uveril, nič mu nebráni, aby si priznal, že je poklesnutý. Prestať sa prezentovať duchovným menom ako zasvätený nasledovník Véd a uvádzať tak nepriamo či priamo ľudí a dôverčivé ženy hľadajúce duchovno do omylu. To však odmietol.

Nepredpokladám, že po prečítaní tohto článku by nejak svoje konanie zmenil. Podľa môjho názoru je proste chorý a mal by vyhľadať psychologickú pomoc. Nech je však tento článok mementom toho, že ženy by mali byť veľmi opatrné, aby sa nestali obeťou osôb, ktoré sa tvária ako duchovne „zasvätení“, praktizujúci či pokročilí, ale stále im ide len o jedno…

 

/ Autor článku je vyštudovaný novinár, ktorý 7x navštívil Indiu a venuje sa dharme a hinduizmu vyše 12 rokov vo svojom voľnom čase. Informácie uvedené v článku sú jeho osobným názorom a úvahou či pohľadom na vec, pričom nemusia predstavovať faktické tvrdenia, ktoré by mal čitateľ slepo prijímať. Každý má možnosť a dokonca povinnosť rozmýšľať kriticky, nezaujato a vedieť si informácie overiť, pričom by mal dávať dôraz na fakty a argumenty a nie na pocity alebo sentimentálne ničím nepodložené ezoterické frázy, ktoré majú rôzni pseudoguruovia či ich nasledovníci tak v obľube.

 

Zdieľajte článok s vašimi priateľmi

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

2 komentáre Zanechať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Daniel Máčovský swami Dayananda
3.august 2019 Daniel Máčovský, prvý slovenský samozvaný swami

Ahojte. Rozhodol som sa pokračovať v písaní sérií článkov na pokračovanie, pretože väčšinou jeden článok...

ČÍTAŤ VIAC
18.november 2017 10 egoistických aspektov "spirituálnych" ľudí, ktoré sabotujú ich rast

Väčšinou ľudia netušia, že tzv. snaha o "duchovno" môže byť aj pascou nášho ega. Veď ako by niečo,...

ČÍTAŤ VIAC
10.máj 2019 Čo určite nie je "duchovno" (Teória všetkého, 3. časť)

Som duchovný? Čo si dnes ľudia predstavujú pod pojmom „som duchovný?“ Je to len akási nálepka, vďaka...

ČÍTAŤ VIAC

Prihlásite sa k odberu noviniek

Zadajte Váš e-mail do nižšie uvedeného políčka.

Ďakujeme, vaša žiadosť o odber newslettra bola úspešná!

Pin It on Pinterest

Zdieľaj článok priateľom