fbpx
Zaujímavé

12 zvykov úspešných ľudí, ktoré by ste si mali osvojiť

Úspešní ľudia sa vždy tešia zo splnených cieľov. Darí sa im v mnohých oblastiach v živote: v práci, v ktorej excelujú a zároveň ich napĺňa, v rodinnom živote a priateľstvách, zdraví a sebarealizácii. Čoho sa chytia, v tom zažívajú úspech.

Títo ľudia majú toho veľa spoločného. Aj keď som už narazil na mnoho efektívnych spôsobov, vďaka ktorým si úspešní ľudia plnia svoje sny, nasledujúcich 12 je tých najlepších. Niektoré z nich môžu byť pre vás zrejmé, ale ozajstná výzva je vedieť ich použiť v praxi.

 

1. Sú pokojní

Úspešní ľudia sú takmer vždy pokojní, pretože majú pod kontrolou svoje emócie. Chápu, kedy je potrebné konať s rozvahou. V prípade, že veci nejdú podľa ich plánov, zostávajú kľudní a vyrovnaní (čo frustruje tých, ktorí pokojní nie sú). Vedia, že či sa veci vyvíjajú dobre alebo zle, vždy sa všetko mení s časom a dokážu sa teda efektívne prispôsobiť situácii. Majú tiež veľmi vysokú úroveň emocionálnej inteligencie (EQ). Schopnosť ostať za všetkých okolností vyrovnaný sa pripisuje praktizujúcim jogínom, viď nasledovný verš z Bhagavad-Gíty:

„Krátkodobé radosti a bolesti prichádzajú a odchádzajú ako leto a zima. Pochádzajú zo zmyslových vnemov a človek sa musí naučiť znášať ich a nenechať sa nimi rozrušovať.“

Bhagavad-gíta 2.14 (viac tu)

 

2. Majú vedomosti

Obvykle vedia viac ako ostatní, lebo neustále pracujú na tom, aby mali väčší prehľad. Vždy, keď majú chvíľu pre seba, vzdelávajú sa. Nerobia to preto, že je to “potrebné”, ale preto, že ich to baví. Vždy si hľadajú príležitosti na sebazlepšovanie a získavanie nových informácií o sebe a svete okolo. Neboja sa, že ich ľudia vysmejú a budú sa pýtať na všetko, čo im napadne. Robia to preto, že sa radšej naučia niečo nové namiesto toho, aby len múdro vyzerali. Keďže bažia po poznaní, neuspokoja sa len s materialistickým suchým poznaním, ale často študujú aj metafyziku a duchovno, ktoré začínajú vedomosťou o tom, že ja nie som toto telo.

 

3. Nechajú si poradiť

Rozhodujú sa na základe premyslenia si vecí a radením sa s ostatnými. Vedia, že spoliehať sa iba na vlastné sily je chyba. Je dôležité spomaliť, rozmyslieť si veci a logicky odôvodniť svoje rozhodnutia. Je múdre poučiť sa z vlastných chýb, ale oveľa múdrejšie je učiť sa z chýb druhých alebo prijať poznanie od vyššej autority. Od toho často závisí úspech a neúspech.

 

4. Rozprávajú s istotou

Je veľmi zriedkavé počuť úspešných ľudí povedať niečo ako: „Hmm, nie som si istý…“ Úspešní ľudia rozprávajú asertívne, pretože vedia, že je zložité primäť ľudí počúvať vás, keď nehovoríte zanietene a presvedčivo. To však neznamená, že vo vnútri nemajú pochybnosti. Pochybovanie a kritické myslenie je veľmi dôležitým nástrojom inteligencie.

 

5. Používajú pozitívnu reč tela

Byť si vedomý vlastných gest, výrazov a tónu hlasu priťahuje pozornosť ľudí. Používanie prívetivého tónu, neprekrižovanie rúk, udržiavanie očného kontaktu a nasmerovanie k osobe, ktorá hovorí – toto všetko sú spôsoby pozitívnej reči tela, ktorú používajú úspešní ľudia, aby ostatných vtiahli do deja. Pozitívna reč tela je veľmi dôležitá v konverzácii, pretože je často dôležitejšie „ako“ niečo poviete než „čo“ poviete.

 

6. Zanechajú silný prvý dojem

Výskumy ukazujú, že ľudia sa v prvých 7 sekundách rozhodnú o tom, či sa im páčite alebo nie. Zvyšok konverzácie strávia potvrdzovaním si svojho úsudku. Môže to znieť hrozivo, ale ak si to uvedomíte, môžete z toho ťažiť. Uvidíte, že ľudia sa k vám budú správať inak. Prvé dojmy sú úzko zviazané s predošlým bodom – pozitívnou rečou tela. Dobré držanie tela, primerané podanie ruky a úsmev vám zaistia dobrý prvý dojem a od toho sa bude odvíjať všetko ostatné.

 

7. Hľadajú malé víťazstvá

Najúspešnejší ľudia sú súťaživí a majú radi výzvy, dokonca aj keď ich úsilie vyústi len v malé víťazstvá. Malé víťazstvá vytvárajú nové receptory androgénu v oblastiach mozgu, ktoré sú zodpovedné za odmeny a motiváciu. Znamená to aj zvýšenie hladiny testosterónu, ktorý nabudzuje sebavedomie a dychtivosť vysporiadať sa s budúcimi výzvami. Keď dosiahnete sériu malých víťazstiev či väčší úspech, väčšie sebavedomie môže trvať až po dobu niekoľkých mesiacov.

 

8. Sú nebojácni

Strach nie je nič iné ako emócia poháňaná vašou predstavivosťou, čo všetko by sa mohlo pokaziť. Skutočné je iba nebezpečenstvo. Strach je ale voľba. Výnimoční ľudia si to uvedomujú viac ako ostatní, takže strach hodia za hlavu. Namiesto toho, aby ich ovládol, úspešní ľudia sú závislí na eufórii z toho, že strach prekonali. Tí, ktorí sú naozaj pokročilí v duchovnom poznaní, majú zrealizované, že sú večná duša a to im umožňuje pozerať sa na strach a dočasný pobyt v tomto tele s nadhľadom.

 

9. Sú gentlemani

Gentlemani sú perfektnou kombináciou sily a slušnosti. Nejde z nich strach, zlosť alebo túžba manipulovať, pretože ich slušnosť a sila robia prácu za nich. Slovo slušný je často vnímané negatívne, ale v skutočnosti slušnosť a gentlemanstvo dávajú úspešným ľuďom ich moc. Ľahko sa s nimi dá dohodnúť a vychádzať s nimi – čo sú ideálne predpoklady na prijatie ich nápadov ostatnými.

 

10. Sú úprimní

Takíto ľudia veria, že úprimnosť, často aj bolestivá, je z dlhodobého hľadiska vždy najlepšia. Vedia, že prináša ľuďom čisté priateľstvá – presne také, aké neúprimnosť nedokáže dať. Lži vás vždy jedného dňa dobehnú. Najdôležitejšia úprimnosť je však tá k samému sebe.

 

11. Vážia si úspech, ktorý dosiahli

Chápu, že je potrebné veľa tvrdej práce a ambícií, aby ste sa v živote dostali tam, kam chcete a dosiahli ste úspech. Nezabúdajú na pomoc kolegov, rodiny a priateľov k ich ceste za úspechom. Namiesto užívania si slávy osamote, najúspešnejší ľudia nikdy nezabúdajú na to, čo všetko pre nich urobili ostatní. Len naozaj výnimoční ľudia dokážu dosiahnuť veľa, pretože si uvedomujú dôležitosť spomalenia a ocenenia všetkého, čo už majú. Uvedomujú si to množstvo motivácie a pozitívnej energie, ktorá pochádza z ich schopnosti držať sa pri zemi a vážiť si príležitostí, ktoré im život doteraz ponúkol. Rovnako nezabúdajú na vďačnosť Bohu. Divili by ste sa, koľko super-úspešných osobnosti verí v Boha či v nejakú vyššiu silu a pravidelne jej ďakuje.

 

12. Venujú sa sebarealizácii

Či už ide o štúdium filozofie, náboženstvo alebo praktizovanie duchovnej jógy, úspešní ľudia vedia, že existuje niečo viac, čo dáva ich životu zmysel. Preto sa dokážu vzdať dočasných potešení a užívania si v prospech dlhodobých cieľov, ktoré im prinesú šťastie. Chápu svoje poslanie, ktoré je pre nich dôležitejšie ako materiálny úspech.

„Každý, kto hľadá Najvyššiu Absolútnu Pravdu, musí pokračovať vo svojom hľadaní, kým nedosiahne tohto cieľa – za všetkých okolností, vždy a všade, priamo aj nepriamo.“

Śrímad Bhagavatam 2.9.36

 

Tieto návyky vám môžu priniesť úspech, pokiaľ ich budete dodržiavať každý deň. Vyskúšajte ich a pozorujte výsledky 🙂 .

Zdieľajte článok s vašimi priateľmi

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by vás zaujímať

21.jún 2012 Šťastie - čo robia šťastní ľudia inak ako tí nešťastní?

Aký je rozdiel medzi šťastnými a nešťastnými ľuďmi? Samozrejme, môže to byť celkom očividné. Šťastní...

ČÍTAŤ VIAC
12.máj 2019 Pracuj, pracuj, pracuj, užívaj si, zomri (Teória všetkého, 1. časť)

Človek je pevne presvedčený o tom, že bdie, ale v skutočnosti je chytený v sieti spánku a ilúzií, ktoré si...

ČÍTAŤ VIAC
9.jún 2015 Čomu verí ateista?

Ateizmus sa bežne chápe ako bezbožnosť. Teda konkrétne je to neviera v Boha, dušu a nič čo by bolo...

ČÍTAŤ VIAC

Pin It on Pinterest

Zdieľaj článok priateľom