fbpx
Ayurvéda Vedecké poznanie Védy

Ayurvéda

Je považovaná za najstarší zachovaný systém liečby na svete. Z Ajurvédy vychádza napr. čínska medicína a homeopatia. Často sa preto nazýva „matkou medicíny“…

Ajurvéda v preklade znamená „Ayus“ – život (dlhovekosť) a „Veda“ – poznanie. Ajurvéda je teda vedou o dlhovekosti.

Je považovaná za najstarší zachovaný systém liečby na svete. Z Ajurvédy vychádza napr. čínska medicína a homeopatia. Často sa preto nazýva „matkou medicíny“.

Ajurvéda je založená na princípoch vyskúšaných tisíce rokov: na živote, ktorý je v súlade s prírodnými zákonmi, biorytmami. Ajurvéda sa podrobne zaoberá nielen liečbou, ale aj prevenciou choroby a dlhovekosťou. Podľa konštitúcie, rasy a klimatických podmienok doporučuje individuálne založenú stravu, cvičenie a celkovú životosprávu.

Zdravie je založené na rovnováhe troch životných energií alebo dóš a rovnováhe tela, mysle a duchovna. Podstata ochorenia je daná nerovnováhou. Telo vyjadruje túto nerovnováhu prostredníctvom príznakov sprevádzajúcich chorobu. Pokiaľ poznáme našu vrodenú a súčasnú konštitúciu, môžeme vhodnou diétou, denným režimom či bylinnou liečbou odstrániť škodlivý účinok vonkajších vplyvov a obnoviť narušenú rovnováhu.

Človek by sa mal snažiť žiť v súlade so svojou konštitúciou a prírodnými zákonmi. Ajurvéda, vychádzajúca z tohto princípu, ponúka cestu, ako obnoviť harmóniu a zdravie na úrovni fyzickej, duševnej a duchovnej – uvedením organizmu opäť do rovnováhy.

 

Základné Princípy Ajurvédy

 • Ájurveda je celostnou medicínou, zaoberá sa celým človekom. Nezameriava sa na potlačovanie príznakov ako západná medicína, ale lieči príčinu choroby. Smeruje k zachovaniu rovnováhy energie v tele, najdôležitejšej podmienky zdravia. Je nutné zdôrazniť, že Ajurvéda nestojí proti klasickej medicíne. Oba systémy sa môžu vhodne dopĺňať.
 • Prevencia rovnako ako liečba sú doporučované individuálne podľa konštitúcie. Uznávanie individuálnych odlišností je jedným z unikátnych rysov ajurvédskej medicíny.
 • Liečba se v Ajurvéde zameriava na nastolenie rovnováhy, v súlade s prírodnými biorytmami. Len v rovnováhe sme zdraví. Rovnováhu môžme obnoviť vhodnou stravou, bylinami, detoxikáciou organizmu a rôznymi procedúrami.
 • Doporučenia sú jednoduché a praktické, takže ich môže použiť každý človek vo svojom bežnom živote.
 • Ajurvéda používa len prírodné liečebné prostriedky bez nežiadúcich účinkov.

 

Tri Dóše, Naše Konštitúcie

Podľa Ájurvedy je človek zložený z piatich elementov, troch životných princípov (dóš), siedmich druhov tkanív a množstva kanálov.

Päť elementov – vzduch, priestor (akáša), oheň, voda a zem – tvoria nekonečné množstvo kombinácií, takže každý predmet, rastlina alebo človek existuje ako jedinečná forma. Vzájomné aktívne pôsobenie a prepojenie týchto prvkov umožňuje držať svet v pohybe. U človeka predstavuje Zem štruktúru orgánov a tkanív, t.j. hmotu (kostra, svaly); Priestor telesné dutiny (krv, lymfa); Oheň kontroluje zažívanie (enzýmy), inteligenciu, Voda, telesné tekutiny (voda, lymfa, krv) a Vzduch telesné pohyby.

Tieto aktívne prvky tvoria základ princípu troch dóš. Pre pomenovanie dóš používame pôvodné slová zo sanskrtu, Váta, Pitta a Kapha. Všetci sme kombináciou týchto troch princípov.
Váta – pricíp pohybu, Pitta – princip energie a Kapha – princíp štruktúry.

Dóše naše zmysly nezaznamenávajú, ale ich vlastnosti zistiť môžeme. Všetky tri dóše vytvárajú fyziologickú konštitúciu jedinca.

Rozlišujeme vrodenú konštitúciu, ktorá vznikne kombináciou dóš v momente narodenia. V priebehu života sa nemení.
Náš súčasný stav, momentálny pomer dóš ovplyvnený životným štýlom, stravou apod., ktorý sa môže líšiť od vrodenej konštitúcie, často značí nerovnováhu, ktorú je potrebné korigovať vhodnou individuálnou liečbou.
Všetky tri dóše – energie sa vyskytujú v každej bunke u všetkých ľudí. Niektorí jedinci majú výrazne sa prejavujúcu jednu dóšu – Vatu, Pittu nebo Kaphu. Väčšina ľudí má ale zmiešanú konštitúciu, t.j. kombináciu dvoch alebo troch dóš (Vata-Pitta, Pitta-Kapha atď.).
V ideálnej harmónii je vrodená konštitúcia a momentálny stav – pomer dóš vyrovnaný. V harmonickom stave troch dóš sme zdraví, pri porušení tejto rovnováhy ochorieme.

Vašu konštitúciu a prípadnú nerovnováhu, zistí ajurvédsky lekár na konzultácii pulzovou diagnostikou.
V bežnom živote sme ovplyvnení zvykmi, vonkajšími vplyvmi (počasie, ročné obdobie), stres, rodinnými či pracovnými problémami, naším myslením alebo jedlom, ktoré narušujú túto harmóniu. Základným princípom liečenia v Ajurvéde, je obnoviť harmóniu teda i rovnováhu troch dóš.

 

Váta

Váta predstavuje prvok vzduchu a priestoru. V ľudskom tele má Váta na starosti a riadi dýchanie, žuvanie, prehĺtanie, krvný obeh a srdcový tep, pohyb muskulo-skeletárneho (tj. svalovo-kostného) systému, činnosť nervového a tráviaceho systému, vrátane posunu potravy zažívacím traktom a vylučovanie všetkých odpadových látok.

Charakteristika: suchá a chladná koža, suché vlnité vlasy, malé oči, menšia alebo vysoká postava, rýchle pohyby a reč, slabé svalstvo, nepravidelná hladina energie, hladu a vylučovania, malé množstvo stolice a moča, nízka tolerancia fyzickej záťaže a slabšia životná sila a imunitný systém. Títo ľudia neznášajú chladné počasie. Sú náladoví, citliví, tvoriví, sexuálne aktívni, majú bystrý intelekt, predstavivosť a ľahký spánok.

Vátu zvyšuje cestovanie, suché studené jedlo, nepravidelný režim v jedle a spánok.

Zvýšená Váta sa preto často prejavuje chudnutím, dýchacími problémami, chorobami obličiek, žlčníku, zápchou, slabým imunitným systémom, nervovými chorobami, strachom a obavami.
Odporúčanie : Ľuďom konštitúcie Váta prospieva stabilita a pravidelnosť. U Váty je vhodná Váta harmonizujúca strava – výživné, teplé jedlá pripravené na oleji, hlavne sladkej, kyslej a slanej chuti. Cvičenie má byť pravidelné a mierne (plávanie a chôdza). Pravidelnosť v jedle, spánku a vstávaní je vhodná. Váty by mali chodiť skôr spať a dostatočne odpočívať. Vyhýbať by sa mali studenému veternému počasiu. Vhodné sú teplé kúpele.

 

Pitta

Pitta riadi trávenie potravy a nápojov, premenu živín v organizme a tiež spracovanie myšlienok a nápadov v mysli. Ovplyvňuje funkciu zraku. Zabezpečuje telesnú teplotu.

Charakteristika: stredná postava, primeraná svalová hmota, materské znamienka, teplá pokožka, sklon k začervenaniu, predčasná šedivosť a vypadávanie vlasov, stredne veľké bystré oči, ostré rysy, veľká chuť do jedla a veľa energie. Nemajú radi horúce počasie a ťažšiu fyzickú prácu. Dávajú prednosť studenému, pálivému jedlu, vyžadujú pravidelnú stravu, majú rýchle a dobré trávenie, vylučovanie väčšieho množstva stolice a moču. Potrebujú stredne dlhý spánok. Pitty sú zamerané na cieľ, majú bystrý intelekt, výbornú pamäť, rýchlo sa učia a vládnu organizačnými schopnosťami. Niekedy sú konfliktní. Majú zmysel pre humor. Pri nerovnováhe sa u Pitty prejavuje sklon k agresivite, žiarlivosti, netrpezlivosti, hnevu a nespokojnosti.

Pittu zvyšujú pálivé jedlá, horúce počasie a stres.

Zvýšená Pitta se preto často prejavuje hnačkami, infekciami, kožnými vyrážkami.
Odporúčanie : Pitty by se mali vyhýbať horúčave a priamemu slnku. Ku skľudneniu Pitty napomáha Pittu harmonizujúca strava – málo korenené jedlá, teplé, výživné, sladkej a horkej chuti. Nápoje o izbovej teplote s obmedzením soli a tukov. Pitte prospieva pobyt v chladnejších miestach a cvičenie ráno alebo večer pri ochladení, najlepšie je plávanie a chôdza.

Kapha

Kapha sa skladá z prvkov Zeme a Vody. Poskytuje fyzický základ pre energiu Váty a Pitty, výživu kĺbom a štruktúrnu podporu tela vo forme svalového, tukového a kostného tkaniva.

Charakteristika: silnejšia postava, vyššia svalová hmota či tuk, dlhé končatiny, studená, vlhká, jemná koža, vlasy silné, vlnité, oči veľké, nápadné, vysoká tolerancia fyzickej záťaže. Nemajú radi chladné a vlhké počasie. Chuť do jedla vyrovnaná, pomalý metabolizmus a trávenie, jemná a mastná stolica, pravidelné vylučovanie, hlboký spánok. Veľký sexuálny drive. Kľudná povaha, pomalá výslovnosť, súcitná, svedomitá a dobre znášajúca stres. Výborná dlhodobá pamäť a logická analýza. V živote dávajú prednosť stabilite a istote oproti zmenám. V nerovnováhe sa prejavuje nedotklivosť, závisť a chamtivosť.

Zvýšenú Kaphu nachádzame pri konzumácii tučného, smaženého, sladkého a studeného jedla, pri nedostatku pohybu a v zimnom chladnom počasí.

Odporúčanie : Zima a začiatok jari je typické ročné obdobie zvyšujúce Kaphu, preto by Kaphy mali dodržiavať Kaphu skľudňujúcu stravu – jedlo má byť ľahšie, teplé, na minimálnom oleji, nízkotučné, prevažne horúce, ostrejšej a trpkastej chuti.
Jedlo by malo obsahovať skôr menšie porcie. Dostatok pohybu a rôznorodá činnosť spojená s relaxáciou pomáhajú Kaphu skľudniť. Mali by sa vyhýbať dennému spánku.

Je dôležité si uvedomiť, že Ajurveda ľudí nedelí len na tri skupiny – Vátu, Pittu a Kaphu. Existuje množstvo kombinácií a odchýliek založených na týchto troch energiách. Každý človek je preto tak výnimočný.

Čo Je Zdravie A Choroba?

Myšlienka rovnováhy, tzn. rovnováhy medzi našou vrodenou konštitúciou, súčasným stavom a okolitým prostredím je pilierom Ajurvédy.
Všetky faktory – správne zažívanie, činnosť orgánov a vylučovanie odpadových látok sú vzájomne prepojené.
Choroba sa dostaví vtedy keď máme organizmus v nerovnováhe. Za jednu z hlavných príčin všetkých chorob sa v Ajurvéde považuje hromadenie AMY (toxínu, odpadových látok) pri nedostatočnom trávení alebo nedokonalom vylučovaní.
Keď sa napríklad vďaka trvajúcemu vplyvu zvyšujúcemu Vátu (napr. za studeného veterného počasia, pri nadmernej konzumácii studeného a surového jedla) dostane Váta z rovnováhy, vzniká Vátová nerovnováha. Tá sa môže prejaviť napríklad vo forme nervozity, bolesti hlavy, vysokého tlaku a tráviacich problémov. Podobné symptómy se neobjavia za deň, ale potrebujú k tomu vývoju dlhšiu dobu.

Prevencia A Zdravie

V Ajurvéde sa kladie veľký dôraz na prevenciu. Predchádzať ochoreniu je určite účinnejšie a ľahšie ako liečiť chorobu. V prevencii a udržaní optimálneho zdravia hrá významnú úlohu životospráva.

Liečba

Ajurvéda ponúka liečbu pre každý z piatich zmyslov: na chuť pôsobia byliny a výživa, čuch ovplyvňuje aromaterapia, hmat súvisí s jógou, drahými kameňmi a masážami, sluch prenášajú mantru (liečivo pôsobí zvuková energia) a na zrak pôsobíme farbami (kolorterapia).

Terapia V Ajurvéde Je Individuálne Zameraná A Zahrnuje Tieto Metódy:

 • aromaterapiu
 • bylinnú liečbu
 • dychové cvičenie
 • detoxikácia a omladenie organizmu
 • jógu
 • marma terapiu (špeciálne masáže bodov na tele)
 • špeciálne celotelové olejové masáže
 • stravu
 • terapiu farbami a kameňmi

Najviac sa Ajurvéda osvedčuje v liečbe chronických chorôb. Ajurvéda pokrýva a lieči široké spektrum chorôb, od nachladnutia, po chronické choroby, ako alergie, chronickú únavu, vredy, cukrovku, vysoký krvný tlak, kožné choroby (ekzémy, lupienka, vyrážky), zlé trávenie, nespavosť, migrény, bolesti hlavy až duševné choroby.

 

Zhrnutie

Ajurvéda sa venuje individuálnym odlišnostiam systematicky. Základným predpokladom je rovnováha v organizme. Tri princípy prechádzajú celou prírodou. Princíp pohybu – alebo Váta, princíp energie – alebo Pitta a princíp podpory – alebo Kapha. Tieto princípy máme všetky zastúpené vo svojej hmote a mentálnej výbave. Keď pracujú harmonicky dohromady, cítime sa dobre, keď ale nie skôr alebo neskôr ochorieme. Náš režim, strava, myslenie a okolité prostredie potom určujú či žijeme v rovnováhe. Ajurvéda ako zlatá stredná cesta nám umožní túto rovnováhu a teda zdravie a dlhovekosť dosiahnuť.

 

Zaujímavý dokument :

 

 

 

Zdieľajte článok s vašimi priateľmi

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by vás zaujímať

27. júna 2019 4 spôsoby ako prekonať sebadeštruktívne myšlienky

Prehnaná sebakritika a nízke sebavedomie nás môžu brzdiť. Tu je zopár overených postupov, ako sa začať...

ČÍTAŤ VIAC
4. septembra 2012 4 regulácie

V tomto svete podmienené bytosti považujú za šťastie jednoducho dočasné zabudnutie na utrpenie hmotnej...

ČÍTAŤ VIAC
20. júna 2012 Tri kvality hmotnej prírody

Existujú rôzne druhy živých bytostí podmienené hmotnou prírodou. Jedny sú šťastné, iné nadmieru aktívne,...

ČÍTAŤ VIAC