fbpx
logo
Zaujímavé

4 pravidlá spirituálneho života podľa majstra Lao C‘

🕐 4 min

Lao-c’, jeden z najväčších čínskych majstrov, ktorý kedy žil, vyslovil pred mnohými storočiami štyri hlavné cnosti alebo pravidlá života. Keď sú praktizované, môžu poskytnúť život skutočného mieru a účelu. Lao-c’ veril, že sústredenie vlastného života okolo týchto cností umožní človeku prístup k pravej múdrosti z vesmíru a zladí sa s energiou Zdroja.

„Keď sa vám podarí spojiť vašu energiu s božskou sférou prostredníctvom vysokého uvedomenia a praxe nediskriminačnej cnosti, bude nasledovať prenos konečných jemných právd.“

– Lao-c’

Lao-c’ znamená doslova „starý majster“ a mnohí verili, že dosiahol najvyšší stav vedomia, ktorý je pre človeka možné dosiahnuť, čo by z neho robilo bytosť, ktorá realizovala Boha. Štyri hlavné cnosti môžete nájsť v Tao Te Chingu, texte plnom taoistických učení a princípov. Tao (tiež známe ako Cesta alebo Dao) obsahuje starodávnu univerzálnu múdrosť rozloženú vo veľmi tajuplnom, ale hlbokom formáte, ktorý pozýva hľadajúcich poznanie, aby šli do svojho vnútra a našli spiritualitu prostredníctvom svojich vlastných výkladov knihy. Tieto múdrosti majú svoj pôvod v starobylých indických Védach, ktoré sú určené pre tých, ktorí sa chcú seriózne vydať na cestu duchovnej sebarealizácie.

Ak ste začali hľadať odpovede na životné otázky a chcete sa vydať na duchovnú cestu, môžete sa chcieť pozrieť aj na starodávne učenia Lao-c’eho, ktoré vám môžu pomôcť viesť vás chaosom sveta na miesto skutočného mieru.

 

Tu sú duchovné pravidlá Lao-c’eho pre život

„Uvedomiť si stálosť a pevnosť vo vašom živote je uvedomiť si hlbokú povahu vesmíru. Táto realizácia nie je závislá od žiadneho prechodného vnútorného alebo vonkajšieho stavu, skôr je vyjadrením vlastnej nemennej povahy duše. Jeden zo spôsobov, ako napomôcť svojej ceste za dokonalosťou, je zachovať integrálne cnosti stálosti, pevnosti a jednoduchosti v každodennom živote človeka. “

– Lao-c’

 

1. Úcta k všetkému živému

Prvé hlavné pravidlo uvádza, že by sme mali rešpektovať všetky formy života vo stvorení a nesnažiť sa ich ovládať alebo kontrolovať. Najprv sa musíme milovať a ctiť sami a potom táto láska prúdi smerom von k všetkým bytostiam. V tomto svete sa musíme spoliehať na iné formy života k prežitiu a to znamená, že s nimi musíme zaobchádzať s úctou, láskavosťou a vďačnosťou.

Lao-c’ veril, že všetci môžeme žiť v mieri a harmónii, ak si najprv spomenieme na toto duchovné pravidlo žitia. Počiatočný bod tohto pochopenia je nespôsobovať zbytočné utrpenie žiadnemu živému tvorovi. (Prečítajte si aj náš článok Vegetariánstvo – Argumenty z hľadiska karmy, zdravia a ekonomiky).

 

2. Prirodzená úprimnosť

Táto cnosť sa prejavuje ako čestnosť, jednoduchosť a pravosť. V podstate to znamená zostať verný tomu, kým skutočne ste a nedovoliť, aby s vami mávali vonkajšie sily. Majte svoju pravú povahu a nedovoľte ostatným hovoriť vám, kto máte byť. Akonáhle sa vieme dostať na úroveň reálnosti a úprimnosti, môžeme začať chápať, čo potrebujeme, aby sme boli šťastní a pokojní a môžeme to rozšíriť, aby to zahŕňalo aj iných, ktorí môžu tiež viesť boje na svojej ceste.

Ži v svojej pravde a všetko ostatné zapadne, kam patrí. Okrem toho budete inšpirovať ostatných na ceste k tomu, aby tiež ukázali svoje pravé Ja a žili autenticky. Nechajte svoje myšlienky a činy zosúladiť a spoznáte význam úprimnosti.

 

3. Miernosť a jemnosť

Vo svete, v ktorom dnes žijeme, musíme túto cnosť aplikovať častejšie. Miernosť znamená jednoducho nejednať z úrovne egoistických túžob. Keď praktizujeme miernosť, vzdávame sa potreby mať pravdu, pretože byť láskavý je dôležitejšie ako mať pravdu. Keď sme citliví k potrebám iných ľudí a odhodíme túžbu vládnuť, môžeme spolu žiť v harmónii.

Mnohí ľudia si mýlia miernosť a láskavosť so slabosťou, ale to len preto, že žijeme vo svete plnom nafúknutých ég. Praktizujte miernosť a prebudíte seba aj svet k tomu, na čom skutočne záleží.

Nežnosť vo všeobecnosti znamená, že už nemáte silnú egom-inšpirovanú túžbu povyšovať sa alebo ovládať iných, čo vám umožňuje hýbať sa v rytme s vesmírom. Spolupracujte s ním, podobne ako surfér, ktorý jazdí s vlnami namiesto toho, aby sa ich snažil prekonať. Nežnosť znamená prijať život a ľudí takých, akí sú, namiesto toho, aby ste trvali na tom, nech sú ako vy. Ak praktizujete život týmto spôsobom, vina zmizne a vy si vychutnáte svet v mieri.

 

4. Nápomocnosť

Táto cnosť zdôrazňuje potrebu pomáhať všetkým vrátane nás samých. Keď sa najprv budeme starať o podporu seba samých, môžeme následne ľahšie pomáhať ostatným, s ktorými sa stretneme na našej životnej ceste. Táto posledná z hlavných cností vyzdvihuje lásku a službu ku všetkým, bez ohľadu na to, čo z nej môžeme získať. Môžeme sa presunúť z pozície prijímania do pozície dávania bez toho, aby sme sa zamýšľali, čo môžeme dostať na oplátku. Táto cnosť je nám prirodzená, ale materialistický svet, do ktorého sme sa narodili, nás presviedča, aby sme sa zameriavali na seba a tak sa stali šťastnejšími. V skutočnosti však nikto necíti naplnenie, keď kráča touto cestou.

Teda tým, že seba dáme stranou a žijeme, aby sme slúžili druhým, môžeme nájsť život, ktorý má skutočne zmysel a radosť tým, že sa budeme snažiť o to, aby boli životy iných ľudí o niečo jednoduchšie a aby sa tiež vydali cestou sebarealizácie. Najväčšia radosť prichádza z dávania a slúženia, takže nahraďte svoj zvyk sústrediť sa výlučne na seba a na to, čo z toho máte. Keď urobíte posun k pomoci druhým vo svojom živote, bez toho, aby ste očakávali niečo na oplátku, budete myslieť menej na to, čo sebecky chcete a nájdete útechu a radosť v akte dávania a služby.

Nechajte tieto štyri cnosti spestriť váš život a všimnite si pokoj, ktorý k vám príde do cesty. Pretože každá z týchto cností prináša spôsob bytia, ktorý je ľahký, pôvabný a plynulý a pomôže vám zbaviť sa deštruktívnych vzorcov, ktoré sabotujú váš vnútorný pokoj a šťastie. Štyri hlavné cnosti sú cestnou mapou k jednoduchej pravde vesmíru. Vážiť si celý život, žiť s prirodzenou úprimnosťou, praktizovať miernosť a byť v službe iným znamená žiť v harmónii s Celkom, ktorého sme večnými časťami. Týmto spôsobom sa môžete otvoriť hlbšiemu poznaniu o vlastnom Ja, vesmíre a Bohu a bližšie sa priblížiť k ukončeniu kolobehu prevteľovania.

Zdieľajte článok s vašimi priateľmi

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

1 komentár Zanechať komentár

Mohlo by vás zaujímať

10.máj 2019 Čo určite nie je "duchovno" (Teória všetkého, 3. časť)

Som duchovný? Čo si dnes ľudia predstavujú pod pojmom „som duchovný?“ Je to len akási nálepka, vďaka...

ČÍTAŤ VIAC
Duša
7.máj 2019 Čo je to duša? (Teória všetkého, 6. časť)

V predošlom článku sme si objasnili védsky pohľad na rozdiel medzi hmotným telom a dušou. V tom dnešnom sa...

ČÍTAŤ VIAC
4.september 2012 Byť človekom raz znamená byť človekom navždy?

Istý populárny mýtus o reinkarnácii predpokladá, že akonáhle raz duša dosiahne ľudskú podobu, v ďalšom...

ČÍTAŤ VIAC

Pin It on Pinterest

Zdieľaj článok priateľom