fbpx
Zaujímavé Védy Pretvárky v duchovne

Adam a Eva trocha inak

ADAM & EVA

(Adama & Havyavatí)

 

Každý znalec indických Véd pozná Pánduovcov, spoločníkov a súčasníkov Krišnu, hlavného hrdinu Bhagavad-Gíty, ktorá popisuje dávnu duchovnú civilizáciu, ako aj základy transcendentálneho poznania o vlastnom Ja.

Jeden z hlavných hrdinov tohto príbehu – Ardžuna, mal so Subhadrou, svojou druhou manželkou, syna Abhimanyua. Jemu sa narodil Maharaja Paríkšit, ktorý neskôr vládol celému svetu. Do tejto dynastie patril aj kráľ Yayati a vo svojej dobe bol tiež celosvetovým vladárom.Všetci títo králi boli zbožní a veľkí oddaní Pána Krišnu. Mali obrovskú materiálnu zodpovednosť spravovať celú Zem, a napriek tomu boli verní duchovnej sebarealizácii.

Tento kráľ Yayati bol už starý a znova túžil, aby si mohol užívať tak ako zamlada. Kto by nechcel? V hmotnom svete je to základ tzv. „šťastia“. Obrátil sa preto na svojich päť synov, a požiadal ich aby si s ním vymenili svoju mladosť za jeho pokročilý vek. Nikto z nich nechcel, okrem najmladšieho. Ten súhlasil a vymenil si s ním svoju mladosť, pretože bol veľmi oddaný svojmu otcovi. Maharaja Yayati bol s ním veľmi spokojný a po nejakom čase užívania mu mladosť vrátil späť. Ostatní synovia ho ale sklamali a vyhnal ich.

Vyhnaní synovia – Turvasu, Druhyu a Anu potom vládli necivilizovaným častiam planéty. Prišli so svojimi kráľovskými rodinami, manželkami, služobníctvom, kuchármi, ministrami, vojakmi, do necivilizovaných končín a v porovnaní s týmito národmi vyzerali ako bohovia. Miestni ľudia ich uctievali. (* Podobný vývoj udalostí ako pri vzniku Mayskej kultúry).

Tam teda započali nové dynastie kráľov – nasledovné dynastie jávanov (Turci), dynastia bhodžiov a dynastie mlečhov (Gréci). Založili teda naše pôvodné indoeurópske, starogrécke a rímske civilizácie.

Postupne ale tieto dynastie degenerovali. Boli to síce árijci, ale boli odrezaní od svojej pôvodnej krajiny a kultúry. Napriek tejto veľkej nevýhode a postupnej degradácii varnášramskej kultúry sa rodili v tejto línii niektoré sväté osoby a veľkí jogíni. Jedným takým jogínom bol Adama. Podľa sanskritského spôsobu prepisu sa píše ako Adama, ale vyslovuje sa „Adam“. Adama mal manželku menom Himavatí alebo tiež inak Havyavatí. Himavatí sa mystickým spôsobom zrodila z obetného ohňa. Védski kňazi vykonávali posvätnú obeť, vzali všetky hriešne činnosti svojich degradovaných kráľov a hodili ich do ohňa. Z ohňa sa potom zrodili dva výsledky. Sväté dievča Himavatí a ovocie, ktoré absorbovalo všetky tie nahromadené hriechy (karmu). Dievča sa neskôr vydalo za Adama.

Obaja žili ako askéti. Nenosili žiadne oblečenie a vždy meditovali o Bohu vo svojich srdciach. Boli pokročilí v mystickej jóge. Ostatným ľuďom, ktorí neboli tak čistí, to ale prekážalo, a tak ich vyhnali preč zo svojej „civilizácie“. Pre nich sa javili ako blázni. Boh umiestnený v Adamovom srdci mu povedal, aby šli na juh krajiny, kde pre nich pripravil záhradu (*les o rozlohe štyroch štvorcových kros – asi 13 km²), kde môžu nerušene meditovať a venovať sa sebarealizácii. Mali tam dostatok ovocia a jedla, bez toho aby museli pracovať a byť akokoľvek rušení.

Na jednom zo stromov bolo ale zvláštne ovocie, ktoré bilo do očí, a nepatrilo tomu stromu. Bolo to to isté ovocie, ktoré sa zrodilo z obetného ohňa spolu s Havyavatí. Boh povedal Adamovi a Havyavatí: „Môžete jesť ktorékoľvek ovocie, ale nesmiete jesť tento druh. Obsahuje všetky hriešne reakcie kráľov, ktorých vyhnal maharaja Yayati.“  (*Išlo o druh ovocia menom Rámjaphala, ktorý stimuluje zmysly pôžitkom).

 

V čase, keď žili v záhrade, začínal temný vek Kali. Kali hľadal možnosti, ako založiť  novú zvrátenú civilizáciu  mlečhov a jávanov. Táto civilizácia je založená na hriešnych činnostiach ako sú jedenie mäsa, požívanie omamných látok, holdovanie zakázanej sexualite a hazardovanie. Potreboval teda niekoho, kto by túto mentalitu započal vo veľkom.

 

*Tu musím trochu odbočiť, aby som objasnil ďalšie okolnosti okolo nástupu „modernej“ Kali-yuga civilizácie. Mlečhovia a jávanovia boli na Zemi prítomní vždy, ale nie v tak hojnej miere ako je tomu dnes. Pred Kali-Yugou boli ďalšie veky, kde prevládali zbožné védske civilizácie. Pri moci boli tieto civilizácie a nie zdegradované materialistické kultúry ovplyvnené mayou.

Raz na začiatku Kali-yugy vládol kráľ Pradyota pochádzajúci z línie maharaja Janamejaya. Jeho otca, maharaja Kšémaku, zabili nedotknuteľní mlečhovia. Vďaka takejto karme sa dostal Kšemaka do nižších úrovní vesmíru. Jeho syn kráľ Pradyota ho chcel očistiť a vykonal preto veľkú ohňovú obeť. Do tohto ohňa boli vďaka účinným mantrám postupne vťahovaní títo mlečhovia v obrovskom vzdušnom víre. Takmer všetkých vtedy vyhubil. Jeho otec sa tak očistil a povzniesol sa na vyššie „nebeské“ planéty. Z toho mal ale Kali obavy. Ako mohol začať jeho vek, keď nebude mať degradovanú civilizáciu mlečhov a jávanov ? Bol veľmi nešťastný. Ako poloboh hádok a hriešnych činností nemal čo robiť. V tých časoch mohol pôsobiť iba medzi mlečhmi.

Spolu so svoju manželkou a ovdovelými manželkami mlečhov preto podstúpil dlhé pokánie, a uctievali Višnua, aby im pomohol v rozšírení jeho rasy. Pán sa mu nakoniec zjavil a uistil ho, že bude mať svoj vek trvajúci 432 000 rokov, ako tomu je vždy. (* Cyklus 4 yug – vekov sa dookola opakuje ako ročné obdobia).

Keď sa Kali spýtal ako sa teda rozšíri jeho civilizácia, Pán mu naznačil, že keď nastane pravý čas, Adama a jeho manželka Havyavatí započnú novú triedu degradovaných ľudí.  V tomto veku Kali nebude ovládať iba divošské kmene, ale celý svet. Oznámil mu, že pradžápati Kardama Muni je skutočným otcom Adama a Havjavatí, ktorí žijú v lese, a ktorí sa stanú predkami novej rasy mlečhov. (Sanskritské meno Havyavatí v hebrejčine znamená Hava, čiže Eva.) Teraz dodržiavajú celibát, ale môžeš to zmeniť. Táto správa Kaliho veľmi rozradostila.

To je dôvod, prečo ich Kali prenasledoval. Teraz nastal vhodný okamih. Vzal na seba podobu hada a pristúpil najskôr k Adamovi. Ovplyvnil jeho myseľ a on potom premýšľal o tom, že by si chcel užívať pohľad na telo svojej manželky. No jej sa to nepáčilo a nesúhlasila. Potom had pristúpil k Havyavatí a nabádal ju, aby zjedli zakázané ovocie. Sľúbil jej, že potom sa môžu vyrovnať samotnému Bohu. Had sa tak dlho snažil, až vzbudil záujem a zvedavosť v srdciach Adama i Havyavatí. Nakoniec Adama podvolil, ovocie zjedol, čo spôsobilo jeho prerušenie askézy a pokles do maye. Vydali sa svetskou cestou života, zakryli sa udumbovými listami a splodili potomstvo novodobej generácie. Tak sa postupne rozrástla hriešna populácia mlečhov. Árijci strácali na moci a mlečhovia získavali opäť na sile.  Celý tento príbeh je obšírne popísaný v Bhavišya Puráne.

 

Zdieľajte článok s vašimi priateľmi

Mohlo by vás zaujímať

14. mája 2013 Duša

Duša - Átma alebo tiež átman (v dévanágarí आत्मा ) je védsky termín označujúci...

ČÍTAŤ VIAC
2. júla 2015 Cestovateľ

Bežné klišé sú únavné . Ten kto ich používa, akosi vyšiel z módy spoločne s nimi. Bohužiaľ tie...

ČÍTAŤ VIAC
25. júna 2012 4. čakra (srdcová) – Anahata – Tipy na odblokovanie čakry

Popis a tipy na odblokovanie čakry Vyjadruje bezpodmienečnú lásku a schopnosť súcitu a odpustenia. Musíte mať...

ČÍTAŤ VIAC