fbpx
Pretvárky v duchovne

Boh či zvrhlík? Vishwananda a jeho Bhakti marga, Om chanting, Atma kriya yoga

Tento článok je prekladom článku z blogu na platforme Medium, ktorý nájdete tu. Rozoberá „gurua“, ktorý sám seba nazýva Sri swami Paramahamsa Vishwananda, a ktorý sa vyhlasuje za Boha a najvyššieho stvoriteľa a jeho „organizáciu“ (sektu) Bhakti marga a praktiky Om chanting a Atma kriya yoga.

Každý, kto si do Google dá pojmy ako Vishwananda scandals, sex atď. sa môže verejne dočítať mnohé tieto informácie (a OMNOHO viac), dohľadať si vlastné zdroje, články, výpovede bývalých členov, obvinenia zo zneužívania a pod., a utvoriť si tak vlastný názor, okrem iného, či je táto osoba naozaj Boh, ako to o sebe prezentuje.

 

Update: Najnovšie aj tento dokument na nemeckej stanici ARD, kde jeho ex-žiaci opisujú ako ich sexuálne zneužil (zapnite si české titulky)

https://rumble.com/vzcm52-bhakti-marga-dokument-just-love-ntlakov-znsilnn-a-zneuvn-kultem-vishwanandy.html

 

Samozrejme, je možné, že aktívni členovia tohto kultu sa budú snažiť prehliadať či ignorovať tieto zdroje, či čokoľvek, čo by potenciálne spochybnilo doslova božskosť ich vodcu kultu, či to považovať za rúhanie, ohováranie a pod. podobne, ako sa k akejkoľvek kritike (aj oprávnenej) stavala stredoveká inkvizícia, či rôzne autoritárske a nebezpečné sekty. Často počuť aj argumenty, že nejaký vodca kultu je vlastne podobný martýr ako bol Ježiš, ktorého tiež neprávnom prenasledovali, čo len potvrdzovalo jeho svätosť – aj keď sa často neskôr ukázalo, že obvinenia boli pravdivé.

 

Preklad článku:

Kult “čistej lásky“ v skutočnosti nemá ani potuchy o tom, čo láska znamená – Vishwananda, Bhakti Marga a jeho duchovné zločiny (ktorými zviedol ľudí k tomu, aby verili, že je inkarnáciou Boha).

Láska je pocit v srdci. Zároveň je to hlboký rešpekt ku druhým a nechcenie ich úmyselne zraniť. Toto však Vishwanandovi chýba. Tu sú dôkazy:

Presne ako správny duchovný narcis, obyčajný homosexuálny chlap dokázal zmanipulovať energie/emócie a presvedčiť svojich nasledovateľov, že je avatarom Boha Višnua. Kvôli svojej láske a oddanosti robia všetko čo im prikáže a všetku svoju energiu, kreativitu, silu a vôľu žiť venujú úsiliu potešiť ho, možno aj bez toho aby si toho sami boli vedomí.

Zhodnotili by ste toto ako duchovný zločin?

Vishwananda je samozvaný guru ktorý bol obvinený z nútenia mladých mužov do nechceného sexu, bez ohľadu na to či boli sami homosexuálmi alebo nie. Prípady sú známe už od roku 2008 (viď článok).

Mladých mužov sa mu podarilo do týchto sexuálnych aktivít prinútiť na základe ich pevnej viery v Boha. Ako prvé odznelo verejne vyjadrenie mladého heterosexuálneho muža menom Miles Witt, no jeho obvinenie gurua (viď článok) viac menej prešlo bez povšimnutia, až dokým som s ním a ešte jedným mužom nespravila rozhovor, ktorý bo zverejnený online.

Vieme, že je mnoho ďalších, ktorí sa boja vyjsť s tým na svetlo, pretože sa boja. Hovorili sme s nimi. Veľa ľudí sa stále bojí a preto o veciach čo sa dejú, nehovoria. Presne preto je nás len zopár, ktorí prehovoríme.

Maltimanjari Dasi ma oslovila na vyzvanie jej gurua z Jiva Inštitútu vo Vrindavane aby zistila, či sú obvinenia pravdivé a neskôr mi oznámila, že sa jej podarilo získať ďalšie výpovede obetí počas jej nezávislého vyšetrovania. Ona však bola viac zameraná na službu svojmu guruovi ako na to predostrieť svetu pravdu.
Toto sú podklady, ktoré mi poslala, keď som ju poprosila o detaily výpovedí:

Drahá Camila, môj guru je už presvedčený dôkazmi, ktoré mu neustále posielam…. Som taktiež v kontakte s rodinou zo Švajčiarska, ktorá chce (z Bhakti Marga) odísť.
Veľmi sa boja karmickej reakcie za tento krok a taktiež sa boja hnevu Swamiho, ktorý už aj v minulosti okúsili.
Už som mu poslala moje nahrávky a počul aj výpovede ostatných. Nemyslím si, že už potrebuje viac dôkazov, nakoľko tie čo už máme, hovoria jasne.

Ak tieto informácie zverejní mainstreamová novinárka je pravdepodobnejšie, že sa pripojí s výpoveďami viacero obetí.

Vishwananda verejne klamal o svojom sexuálnom počínaní s mužmi, keď mu bola položená otázka týkajúca sa tejto témy. Vieme, že je obyčajnou osobou, podľa výpovedí o jeho správaní mimo verejnosť, hlavne počas svojich začiatkov. Dopočuli sme sa, že mal sexuálne pohnútky podobné všetkým osobám, ktoré si napríklad radi zájdu do striptízového baru.

 

Tu je ďalšia výpoveď od jedného francúza, ktorý si nepraje byť menovaný, ale bol nám poskytnutý priamy záznam nahrávky v ktorej hovorí:

„Masíroval som celé jeho telo. Veľmi urgentne trval na tom byť počas masáže nahý a počas masáže naliehal, aby som ho masíroval v oblasti genitálií. Potom sa naskytlo aj zopár momentov kedy bol na mňa vyvíjaný neverbálny tlak. Opakujem, vtedy som bol príliš naivný nato, aby som to videl. Neverbálny tlak, dotyky…

Otázka: Pred tým ako budeme pokračovať, kde sa táto masáž odohrávala?

Odpoveď: V ashrame (Springen). Prvý krát sa to stalo počas púte.

Otázka: V ashrame sa to odohralo v jeho bungalowe však?

Odpoveď: Áno v jeho bungalowe, bolo to v noci, medzi 1 a 3 ráno. Väčšinou sa to stávalo v noci.

Otázka: A ako ste reagovali keď vyslovil požiadavku byť nahý?

Odpoveď: Pre mňa to bolo zarážajúce, ale v podstate som mu veril. Mal som v neho plnú dôveru. Takže som nemal žiadne pochybnosti o tom, že celá situácia bude v poriadku.

Otázka: Ovplyvnili Vás tieto učenia?

Odpoveď: Ovplyvnili ma, áno. A čo sa týka jeho fyzického rozpoloženia, niekedy mal erekciu. Áno, samozrejme… Mal erekciu, áno. Povedal mi, aby som ho masíroval na bruchu aj v okolí genitálií. Posledný krát keď som ho masíroval, tak ma ku koncu masáže požiadal aby… V podstate bol veľmi priamy. Zobral moju ruku a dal ju na svoj penis a semenníky. Vtedy som už nemohol špekulovať. A bol som veľmi zarazený, hlavne potom, ako som mu už niekoľko krát prízvukoval, že náklonnosť k mužom necítim, dokonca som mu to raz aj povedal, Dokonca mi na to aj odpovedal, že keby som bol ja homosexuálom, tak by ma nikdy o masáž nežiadal.

Otázka: Ako ste sa cítili? Cítili ste počas týchto praktík ozdravovacie účinky alebo osvetu?

Odpoveď: Cítil som veľký problém. Potreboval som vysvetlenia. Neodvážil som sa spýtať, a pretože som necítil jeho povolenie, tak som sa k tomu neodhodlal. Čakal som na vysvetlenia, ktoré by vysvetlili neviditeľné, alebo to to čo sa dialo na karmickej rovine. No vysvetlenie žiadne nebolo. Veľmi by som bol rád, keby mi to niekto bol býval vysvetlil, no v podstate som prišiel na to, že to bol podvod. V každom prípade, postupne sa u mňa krok po kroku začala budovať nedôvera a pomaly som začal vidieť ako ma manipulujú.

…. Prezentuje sa ako Swami, ako odriekajúci. Normálne sa odriekavý človek vzdá svojej sexuality, viazanosti k jedlu atď. Často sa ale stane, že tým, že sa daný človek prezentuje ako inkarnácia Boha, ktorý je vo svojej podstate transcendentálny a všetko presahuje, že je nad svojou lílou, svojou mayou, a tým pádom tvrdí, že si môže robiť čo len chce.

Druhý krát, keď som ho masíroval, mi veľmi jasne povedal: “Ja presahujem všetko”. Mňa toto tvrdenie veľmi zarazilo. Bol som pohoršený touto “nízkorozpočtovou imunitou”, ale zároveň tam bola aj istá fascinácia a postrádal som dostatok prehľadu nato, aby som odišiel.

Je zaujímavé vidieť, že na jednej strane presahuje všetko, že je Boh, a tým pádom je všemohúci, a na druhej strane potrebuje sexuálny styk s mužmi, inak by bez neho opustil telo. Hovorieval aj o “sexuálnej karme”, že nám to spáli sexuálnu karmu. Ale potom sa môžeme spýtať, prečo len mužov a nie ženy? A ak je Bohom, potrebuje takéto praktiky? Prečo nestačí požehnanie? Toto sú zaujímavé otázky, ktoré by sme sa mali pýtať. Pretože oni sa tieto skutky snažia obhájiť.

Zo začiatku sa ich snažia zatajiť a potom keď už je neskoro a sú príliš očividné, snažia sa ich obhájiť.

A tieto obhajoby sú znepokojujúce pre racionálne zmýšľajúceho rozumného človeka. Fakt, že niektorí ľudia sú potenciálne obete sexuálneho zneužívania, z ktorých možno ešte nie všetci dovŕšili 18 rokov, nemôže byť odôvodnený tým, že buď Krišna alebo inkarnácia Krišnu alebo Boha na Zemi môže presahovať ľudskú spravodlivosť. A prečo by malo byť toto zatajované? Predsa tvrdí, že je Swami….

Na jednej strane žiada od ľudí strašne veľa: aby mu odovzdali svoju dušu, svoje peniaze, aby prispievali… dokonca fyzicky… Ale na druhej strane je tu potom on a jeho správanie. To čo je pre mňa zarážajúce sú rodiny, ktoré si kvôli nemu prejdú rozvodom alebo odlúčením. Sú ľudia, ktorí predajú dom, len aby sa stali odriekajúcimi.

Koniec interview.

 

Môj vlastný zážitok, keď som bola v organizácii Bhakti Marga, počula som raz Swamini Godavari z Francúzska povedať jednej osobe: “Počúvaj, teraz si odriekajúci. Ak ti poviem, aby si mi dal svoj dom a všetky veci čo ti patria na stôl, budeš to musieť urobiť” a dotyčná osoba odpovedala: “Hej? A ako budem potom žiť?”
Odpovedala, “Budeš žiť tak ako vtáky… budeš musieť žiť z viery, že sa o teba Boh postará.”

Na jednej strane pýtajú od ľudí veľa finančných investícií. Vishwananda má vcelku luxusný životný štýl: výlety helikoptérami, sú mu ponúkané krásne autá… a beztak prosí starých ľudí na dôchodku a mentálne nestabilných, aby mu odovzdali všetok svoj majetok, všetky úspory a dedičstvo, ktoré šetrili pre svoje deti atď. Deti niektorých ľudí sa dokonca pokúsili o samovraždu. Napadá mi prípad Roshniinej dcéry, ktorej sa Vishwananda pri rozhovore o tom, prečo sa pokúsila spáchať samovraždu začal smiať a povedal: “To je znepokojujúce. Prečo by si také niečo robila?”.

Keď sa z človeka stane „oddaný“, za prvý level odovzdanosti alebo „brahmačarí“ si Vishwananda pýta 10%. 10% z príjmu dotyčnej osoby. Ľudia teraz aj podpisujú zmluvy, tí z ktorých sa stávajú oddaní alebo brahmačaryovia. Musíte najprv podpísať zmluvu, v ktorej sa zaväzujete, že budete platiť 10% svojho príjmu.

…Ale už v 2008 bolo ohľadom Bhakti Marga viacero vážnych škandálov týkajúcich sa sexuálneho zneužívania jeho stúpencov. To bolo v roku 2008. Ja som prišla v roku 2013. V tom čase bol Vishwananda prezentovaný ako svätec, svätý muž v službe Bohu, ktorý šíri posolstvo lásky. Jeho logo je mimochodom veľmi inšpirované Sai Babom (Sai Baba). Toto logo v sebe nesie veľa znakov rôznych náboženstiev – OM znak, kríž, islamský polmesiac, Davidovu hviezdu, všetky v lotose ktorý značí Budhizmus. Nesie motto – Slúž všetkým, Láska je všetko a Vishwananda je láska- Trpezlivosť- jednota. Tento odkaz sa mi zdal prekrásny a je to to, čo sa mi páčilo, čo ma priťahovalo. Počas rokov sa logo zmenilo. Stal za s neho kôň. V 2015: “Prebudenie novej éry” alebo advent novej éry. V rovnakom čase Vishwananda už nebol prezentovaný ako vyslanec Boha, ale skôr ako jeho samotná inkarnácia.

A dokonca o ňom bolo povedané, že je plnou reinkarnáciou Krišnu Narasimha, a že tým pádom mohol robiť čo si len zachcel, pretože presahoval mayu a lilu, že ostatní tomu len nedokázali porozumieť, že nemôžeme pochybovať a radšej sa sústrediť na nástrahy a pochybnosti svojej mysle, a že duchovno je cesta vedúca od mysle ku srdcu.

Ale na mieste sme tak zmanipulovaní. Pomaly sa v tom viac a viac varíme. Nasledujeme lekcie Guru Gita. Hrá sa to veľmi na strach – ak povieš o svojom guruovi niečo zlé alebo o ňom pochybuješ, ak o ňom šíriš, že je sexuálne aktívny, tak pôjdeš do pekla, do najhoršieho a najkrutejšieho pekla a všetok tvoj duchovný pokrok bude zatratený.

Najviac som bola zmanipulovaná strachom. Vďaka tomu som si uvedomila, že musím odísť. Uvedomila som si, že strach nie je hodný majstra, ktorý prišiel šíriť lásku, svetlo a zmenu v srdci.

Po mojej skúsenosti viem povedať, že si z ľudí spraví otrokov, ktorých si vydržiava používaním Guru Gita, strachom. Spraví z ľudí ovce, ktoré nedokážu rozmýšľať a budú len finančne prispievať do jeho kultu, a ak nemajú peniaze, tak len službou.

Podľa mňa by mali duchovní vodcovia meniť ľudí na levov, nie na ovce. Z môjho uhla pohľadu, musíme vedieť rozpoznať úrodný strom na ktorom rastie ovocie. Vishwananda tvrdil, že síce obsahuje všetky inkarnácie prorokov, Ježiša a svätcov, no jeho chovanie značilo inak. Jeho chovanie nehovorilo za vysoko vzdelanú, duchovne rozvinutú osobnosť.

On a jeho sprievod samozvaných Swamiov oblbnú ľudí, aby si mysleli, že je Boh, aj keď v skutočnosti je len obyčajným človekom, ktorý používa techniky na vymývanie mozgov.

Takže keď Paramahamsa Vishwananda povedal ľuďom, že majú nasledovať guru Nithyananda, malo to negatívny vplyv, pretože čokoľvek čo povie guru alebo Boh je vierohodné.

Ako naznačuje aj video s výpoveďami, Nithyananda za peniaze ponúka mladé dievčatá ako prostitútky, týra malé deti, klame, a zavádza mnoho ľudí do toho, aby mu zverili svoje životné úspory.

V skratke, Nithynandova skupina mi povedala, že niekto bude do Decembra uzdravený, nestalo sa tak a to začalo moju cestu za pravdou.

 

 

Ako ukazuje toto video, Viem, že to, čo Satah Landry vraví je pravda, pretože to, čo popisuje som objavila ja sama už dávnejšie od iného člena. Potom ako Jordan rozpráva o tom, ako bol tiež Nithyanandom sexuálne zneužitý, vraví:

Videl som viacero fyzických bití dospelých ale aj detí vlastnými očami.

Sarah svojim followerom vraví ďalšiu novú informáciu, ktorá sa k nej dostala:

Boli vyselektované mladé dievčatá, ktoré boli posielané za bohatými podnikateľmi, aby ich sexuálne uspokojovali výmenou za príspevky peňazí a pozemkov. Tiež jeden chlapec z gurukuly uviedol, že ho Nithyananda znásilnil.

Takže toto je muž, o ktorom Vishwananda tvrdil, že je Šiva/Boh, a za ktorým tiež môžem ísť. Človek, ktorý neprestajne pácha duchovné zločiny tým, že manipuluje ľudí, ktorí mu uveria a odporúča obyčajného manipulátora ako ďalšieho Boha.

Moja mama ma predstavila Vishwanandovi keď som bola ešte dieťa, v čase, keď ona sama bola členkou kultu. Ja som vtedy jej dezilúzii uverila, pretože som verila jej. Po tom, čo som bola tomuto kultu predstavená, bol môj mozog postupne vymytý. Premárnila som polku svojho života. Až keď som si postupne začala uvedomovať pravdiu o Nithyanandovi (jeho blízkom priateľovi), začala som postupne bojovať so svojím mentálnym predprogramovaním a uvedomovať si, že som bola podvedená.

Každý krát čo som prišla do ašrámu som skolabovala a ako som ležala na zemi, nevedela som sa ani pohnúť. Vtedy mi diagnostikovali narkolepsiu, no keď sa nad tým spätne zamýšľam, tak neviem či mi to celkom sedí. Keď som z ašrámu odišla, tak to nachvíľu prestalo. Avšak ďalšie nasledovanie inštrukcií Nithyanandovej skupiny sa mi skoro stalo osudným. Nebola som jediná, v ašráme bolo viareco chorých ľudí, ktorí si mysleli, že ich Vishwananda uzdraví, pretože je Boh.

Som však stále nažive a veľa som za seba musela bojovať. Teraz bojujem za tých, ktorí zvažujú pripojenie sa k Bhakti Marge. Bhakti Marga ako taká nie je až tak populárna (zatiaľ), takže preto nie je až tak zaujímavá pre novinárov. Čoskoro však bude, nakoľko sa rýchlo rozširuje po celom svete. Bhakti Marga narukuje nových ľudí napr. aj v Hale Clinc v Regentskom parku v Londýne.

Ak Vám raz v tomto kulte vymyjú mozog, tak Váš mozog bude skutočne vymytý. Tí ľudia, ktorí úprimne mienia dobre, citliví ľudia hľadajúci lásku k Bohu, ľudia ktorí chcú pomáhať, budú vycucaní. Presne pre tento dôvod je to duchovný zločin.

Navyše, Vishwananda dokonca ukradol relikvie z posvätných miest a bol odsúdený na pobyt za mrežami.

Z nemeckého prekladu z článku (originál nájdete tu):

“Kvôli tomuto priestupku, on a jeho dve stúpenkyne boli obvinení z poškodzovania majetku trestným súdom v Liestali v Júni 2007 a z narušovania slobody vierovyznania bezpodmienečne odsúdení na 4 mesiace za mrežami.“

Súd uznal jeho vinu za ukradnuté relikvie od jeho stúpencov a z najmenej 23 kostolov. Od prvých darshanov v obývačkách súkromných domov a prenajatých izieb.
.

Toto je článok uverejnený v nemeckých novinách:

Basellandschaftliche Zeitung / MLZ; 06/16/2007

 

V preklade:

 

V zovretí šarlatána

21-ročný guru Vishwananda ukradol relikvie z kostolov a následne ich predal. Pri čine mu pomáhali 2 ženy, ktoré ním boli plne pobláznené. Traja obvinení boli odsúdení na pobyt za mrežami alebo pokutu za mnohonásobné narúšanie slobody vierovyznania.

Najmladší z obvinených, 29-ročný muž momentálne žije v USA ako riaditeľ nábožensko-duchovnej organizácie. Pôsobil ako hinduistický kňaz na Mauríciu. Do Európy sa dostal približne pred 8 rokmi a pôsobil v rôznych krajinách ako Švajčiarsko, Nemecko a Francúzsko. Vždy sa mu počas svojich pobytov úspešne podarilo okradnúť svojich stúpencov, ktorí v neho verili a financovali jeho luxusný životný štýl.

Jedna z spolupáchateliek mu pomáhala s kradnutím relikvií po celom Švajčiarsku. Kosti svätcov boli zvyčajne skladované v cenných nádobách. Kým obžalovaný otvoril skladovacie nádoby pomocou švajčiarskeho nožíka, žena stála a strážila kostolné dvere. Potom nakradnuté relikty v ruksaku transportovali do Volva.

 

Katedrála bola už na začiatok

Obžalovaný ukradol relikvie a nádoby, v ktorých boli skladované, z najmenej 23 rôznych katolíckych kostolov vo Švajčiarsku. Jeden z prvých kostolov v ktorých takto úradoval bola Arlesheimská katedrála.

“Obžalovaný bol najhorší typ zvádzača duší”

Povedala žena, ktorá bola spolupáchateľkou. Zúčastnila sa kvôli tomu, aby mohla byť v prítomnosti obžalovaného. Ona svoje činy do ktorých bola zvedená z hĺbky srdca oľutovala.

Trvalo to až 2 roky, kým bola plne schopná sa odpútať od Vishwanandu, od muža bez ktorého nevedela spraviť ani krok. Odvtedy čelila jeho neprestajným vyhrážkam, že ju zabije.

 

Tretia obvinená, ktorá sa taktiež na zločinoch zúčastnila, na súde opísala jej emocionálnu pripútanosť ku svojmu guruovi. Dal jej pocit toho, že bola zvolená samotným Bohom, pocit ochrany a vedenia anjelmi.

Keď sa je podarilo vyslobodiť spod “kúzla”, rozhodla sa tieto priestupky nahlásiť na polícii.

Ďalší článok v nemeckých novinách o rovnakej udalosti

Link na článok v nemeckých novinách, ktorý hovorí o ukradnutých kostiach z kostolov nájdete tu.

 

Článok:

Swami Vishwananda, narodený v roku 1978 do hinduistickej rodiny na ostrove Maurícius pricestoval do Európy v roku 2000, kde sa mu vďaka jeho charizme podarilo rýchlo získať stúpencov a podporovateľov. „Dokonca už po prvom stretnutí som ním bola celkom očarovaná, bolo to priam magnetické” povedala staršia z dvoch obžalovaných žien, počas opisu ich prvého stretnutia s vtedy len 23-ročným Vishwanandom.

Guru sa stal jej duchovným učiteľom a ona plne verila všetkému, čo jej povedal. Pre ženu z Zurichu bol samozvaný Swami Vishwananda tiež “zmyslom života”. Obidve boli fascinované jeho učeniami a prepojením medzi hinduizmom a kresťanstvom. Tvrdil, že dostal správy priamo od Ježiša a Našej Pani. Jednou zo správ bolo zozbierať čo najviac relikvií a schovať ich do bezpečia. Dôvodom bola hroziaca vojna o relikvie a blížiaci sa koniec sveta, ktorý sa má odohrať v blízkej budúcnosti. “Čierne kúzlo” chce zničiť relikvie, takže musíme zachrániť najviac ako sa dá. Guru presvedčil tieto dve pochybujúce ženy pomocou argumentu, že krádež, ktorú páchali bola božou vôľou.

….Súd odsúdil hlavného obžalovaného na 4 mesiace za mrežami za ničenie majetku a narúšania slobody vierovyznania. 48-ročná žena z Bernu dostala dodatočnú pokutu 3500 frankov a 29-ročná žena z Zurichu dostala pokutu 400 frankov. Väčšina týchto kostí sa nachádza na Mauríciu a vo francúzskom kláštore. Relikty skonfiškované vo Švajčiarsku boli odovzdané diecéze v Bazileji, ktorá ich vrátila na miesta bohoslužieb.

Iné dôkazy, ktoré sa ľudia snažili zverejniť boli z YouTube stiahnuté pod rúškom maskovania pravdy (Pdf so všetkými odkazmi a dôkazmi tu).

Som vskutku znechutená, že tomuto musím obetovať svoju životnú energiu. Som znechutená, že musím tento článok písať a želala by som si, aby ho písal poriadny investigatívny novinár – aby Nemci a Angličania na tomto prípade spolupracovali.

Nechcem, aby bol môj život o tomto prípade. Som znechutená, že žijem vo svete, kde sa takýto pseudo duchovní ľudia nabaľujú na klamstvách a podvodoch, na “pravdách”, ktoré sú na míle vzdialené od reality. Takýto svet pre svoje deti nechcem.

Koniec prekladu článku

 

BONUSY

 

Ako si v tejto sérii článkov ukazujeme, byť „guruom“ môže byť výnosný business a je nanajvýš zavrhnutiahodné, keď niekto zneužíva prastaré indické Védy, pojmy ako karma, reinkarnácia, yoga, Bhagavad-Gíta, atď. na svoje materialistické ciele. Ľudia, ktorí sú reálne sčítaní vo védskom učení, nasledujú učenie Šrílu Prabhupádu a predošlých duchovných učiteľov v originálnej védskej neprerušenej postupnosti po tisíce rokov, sú si toho vedomí. Či je Vishwananda swami skutočne božská osoba, inkarnácia alebo nie, je na posúdení každého čitateľa.

Samozrejme, naivní nováčikovia, ktorí sú ohúrení východnou mystikou, sanskritskými pojmami, bohatou védskou kultúrou, nedokážu rozlišovať a padajú tak často do pasce rôznych darebákov, ktorých učenie a konanie je v príkrom rozpore s Védami. To je veľmi jednoduché dokázať.

 

Update: Najnovšie aj tento dokument na nemeckej stanici ARD, kde jeho ex-žiaci opisujú ako ich sexuálne zneužil (zapnite si české titulky)

https://rumble.com/vzcm52-bhakti-marga-dokument-just-love-ntlakov-znsilnn-a-zneuvn-kultem-vishwanandy.html

 

 

Zároveň, ako spomínala autorka článku, ktorý sme preložili, toto je link, kde zhromaždila webstránky, ktoré hovoria o Vishwanandovi – Pdf so všetkými odkazmi.

 

Pomôcka k tomu ako rozpoznať fake gurua, ktorý nenasleduje skutočnú dharmu

Takýto falošný materialistický guru:

 1. Nepatrí do skutočnej duchovnej postupnosti – parampará. – Pozor však na falošné parampary, alebo „kúpené“ tituly. Jediná skutočná zachovalá parampara v tomto veku je Brahma-Madhva-Gaudiya sampradaya, čo potvrdzujú Védy na mnohých miestach. Väčšina indických guruov, ktorí prišli na Západ nie sú v Indii takmer vôbec známi a málokto ich rešpektuje, okrem naivných západniarov, ktorí bohužiaľ uveria každému charizmatickému usmievajúcemu sa indovi s dlhými vlasmi či bradou. To však neznamená, že každý usmievajúci sa ind, ktorý takto vyzerá a rozpráva o Védach je svätec. V Indii sú pseudoguruov DESIATKY TISÍC. Zdroje na internete tvrdia, že Vishwananda prešiel rôznymi guruami, tradíciami, či náboženstvami, až posledne zakotvil v tzv. Šrí sampradayi, ktorou sa snaží legitimizovať svoju príslušnosť k originálnej hinduistickej postupnosti. O tom, že táto legitimita stojí na čistej špekulácii si napíšeme viac nižšie.
 2. Zdôrazňuje vlastnú pokročilosť, alebo sa vydáva za Boha, či jeho inkarnáciu, avatara a pod. – Skutočný guru sa vždy považuje za najposlednejšieho večného služobníka Boha a vedie svojich žiakov k odovzdaniu sa Bohu a nikomu inému. Podľa dostupných zdrojov z internetu, vrátane mnohých výpovedí ex-žiakov, ako aj oficiálnych materiálov Bhakti Marga, je ich guru neodlišný od Najvyššieho. Toto je úryvok z ich oficiálneho materiálu pre žiakov: „Pre nás je jasné pochopenie, že skutočný Satguru je stelesnením Śrímad Narayana samotného a tak je synonymom Boha. Z toho vyplýva, že Guruji nie je len cestou, ale aj samotným cieľom. Ako oddaní tomu môžeme spočiatku veriť, ale cieľom je pochopiť to v plnosti.“ Pokiaľ niekto naozaj verí, že nejaká osoba s potrebami kakania, cikania, s nadváhou, kazmi na zuboch a nutnosťou vyberať poplatky za členstvo v jeho kulte je Boh, tak je na zváženie, či takýto veriaci by nemal vyhľadať psychologickú pomoc.
 3. Žiada od žiakov peniaze či finančné príspevky. – V skutočnosti pravý guru alebo ačárya nemá vlastniť žiaden majetok, a keď aj nejaký majetok má, ten musí na 100% slúžiť pre vzdelávanie, kázanie a ďalšie činnosti pre Boha. Určite nie pre luxusný život gurua či jeho prisluhovačov. Z oficiálnych materiálov Bhakti marga vyplýva, že žiaci Vishwanandu mu majú odvádzať 10% z čistého príjmu. Mnohí žiaci mu za roky odovzdali značné sumy, či majetky a nábor nových platiacich žiakov stále pokračuje a rozrastá sa.
 4. Predvádza rôzne magické triky, aby pritiahol a ohúril dav. – Týmto boli preslávení mnohí falošní guruovia, rovnako ako aj Sai baba – škandalózny učiteľ Vishwanandu. Video Vishwanandu ako grcia zlaté vajce – https://www.youtube.com/watch?v=DaPDdNgsUyo – viac nižšie v texte. Každý nech si na to urobí názor sám.
 5. Znižuje štandardy filozofie a sadhany, t.j. riedi filozofiu, aby získal viac „lacných“ nasledovníkov. – Štandardy pravidiel bhakti yogy sú jasne popísané vo védskych textoch. Tie základné a v stručnosti popísané nájdete v našom článku 4 regulácie podporujúce slobodu. Môžeme vidieť, že nasledovníci Vishwanandu nedodržiavajú ani tieto základné regulácie a oficiálne ich od žiakov ani nevyžadujú, napr. sexuálnu zdržanlivosť – brahmačaryu, ktorá je základným pilierom védskych inštrukcií správania, ako aj základom inštrukcií pre yogu ako takú, čo vie každý začiatočník.
 6. Nie je sčítaný vo védskych šástrach, alebo sa nimi prakticky neriadi – Ako bolo spomenuté, toto dokáže bohužiaľ správne porovnať a zhodnotiť až osoba, ktorá má prehľad a čítala napr. základné diela bhakti-yogy ako Šrímad Bhagavatam, Bhagavad-Gíta, Bhakti-rasamrta-sindhu, Čaitanya Čaritamrita, Upadeshamrita a ďalšie, ktoré patria medzi absolútny základ, ktorý musí mať adept dôkladne preštudovaný, aby vedel sám zhodnotiť kto sa tým riadi. Bohužiaľ rôzne kulty stoja skôr na charizme vodcu sekty, ako na reálne podloženej filozofii. Védy online nájdete tu. Pripravili sme pre vás aj výber najvýstižnejších veršov. Aj keď tieto diela môže nejaký pseudoguru žiakom spomínať, nepredpokladá, že by tie diela aj niekto reálne prečítal, keďže majú desiatky tisíc veršov a ich štúdium by zabralo veľa času. Je potom ľahké si z týchto diel sem tam niečo vytiahnuť, čo len podporuje status quo a to, čo daný guru prezentuje. Verše, ktoré by dokazovali, že daný guru koná v rozpore samozrejme čítať nebude a väčšina tzv. bhakti-yogínov na to nikdy nepríde, keďže sú doslova amatéri, od ktorých sa nevyžaduje ani dodržiavanie brahmačarye – celibátu, a stačí, že sú vegetariáni, nepijú a nefajčia a dokážu sa ako hinduisti obliecť a pekne usmievať.
 7. Využíva a zneužíva svojich nasledovníkov na sebecké ciele. – Toto môžeme často vidieť v rôznych sektách a kultoch, kde sú bežní členovia len rádoví „služobníci“, a makajú pre organizáciu a gurua pod zámienkou duchovného pokroku. Guru a ďalší predstavení žijú v pohodlí a luxuse, ale obyčajní „oddaní“ sú presviedčaní, že sa majú zbaviť všetkých hmotných pripútaností. Žiaci Vishwanandu majú zrejme povinnosť mu fyzicky slúžiť a prispievať podiel z ich svetského platu.
 8. Pravidelne sa preváža v luxusných automobiloch, vlastní drahé oblečenie či hodinky, prespáva v drahých hoteloch, atď. – Z preloženého článku vyplýva, že Vishwananda obľubuje luxusný životný štýl.
 9. Vyhýba sa niektorým oddaným, žiakom, alebo uhýba na otázky, ktoré sú pre neho nepríjemné.
 10. Pýta si akékoľvek peniaze za „zasvätenie“, duchovné techniky – Toto je v príkrom rozpore s Védami a skutočnými duchovnými majstrami. Ex-členovia popisujú, že rôzne aktivity vrámci Bhakti marga stoja značné sumy peňazí, aj tisícky eur.
 11. Nedrží celibát, jedáva mäso, ryby, vajcia, cesnak či cibuľu, požíva akékoľvek omamné látky vrátane čierneho a zeleného čaju, kávy a pod., hazarduje, investuje na trhu a pod. – Najväčší priestupok je, keď má pseudoguru sex s vlastnými žiakmi. Pravý duchovný učiteľ je niečo ako duchovný otec, ktorý vedie svoje deti k duchovnej sebarealizácii a nie k zmyslovému pôžitku, a už vonkoncom nie svojmu. Keď „guru“ ani celibát od „jogínov“ nevyžaduje, môžeme si domyslieť prečo…
 12. Združuje alebo priatelí sa s osobami, ktoré sú pripútané k sexu alebo nedovoleným činnostiam – Vidíme, že Vishwananda má priateľský vzťah už so spomínaným Nithyanandom swamim, ktorý bol obvinený z porušovania týchto vecí a je dokonca natočený na Youtube videu pri orálnom sexe so žiačkou. Viď video nižšie. Rovnako, najnovšie je na úteku pre zákonom kvôli stíhaniu vo veci znásilnenia a podozrenia z únosu a týrania – viď článok v India Today.
 13. Obklopuje sa ženami, alebo s nimi ostáva v ústraní. – Rovnako platí aj pre homosexuálnych guruov, ktorí ostávajú osamote s mužmi a chlapcami.
 14. Prispôsobuje si filozofiu, svoje vierovyznanie, či príslušnosť k parampare – Guru by mal striktne nasledovať svojho vlastného gurua, ktorý tiež musí byť v originálnej duchovnej postupnosti, a nie meniť filozofie či dokonca náboženstvá ako trenky, t.j. niekedy je hinduista, inokedy je kresťan, budhista a pod. Viď nižšie.
 15. Nerozvíja u žiakov zdravé kritické a samostatné myslenie, ale núti ich slepo nasledovať – Toto je klasická sektárska manipulatívna technika, kde je duchovná „autorita“ nespochybniteľná, až na úrovni Boha, a každý, kto o ňom pochybuje, alebo ho kritizuje, je odsúdený na pobyt v pekle, zničenú karmu, či exkomunikáciu a sociálne odlúčenie od zvyšku kultu, s čím sú spojené psychické manipulatívne techniky. V oficiálnych materiáloch pre svojich žiakov sa cituje z jednej z jeho prednášok: „Dobre, vidíte, poslušnosť je tá najvyššia modlitba, dokonca viac ako načúvanie vlastnému srdcu. Pretože načúvanie vlastnému srdcu môže byť len módou vašej mysle. Preto, keď Guru niečo povie, ignorujte kompletne všetko čo cítite…“ (Paramahamsa Vishwananda, Shree Peetha Nilaya, Springen, Germany, 18th April 2013).
  Inými slovami, takéto vymývanie mozgu, ktoré tvrdí, že žiak nemôže rozmýšľať, ani cítiť za seba, či počúvať svoje srdce a intuíciu, a musí bezpodmienečne poslúchať na slovo ako robot svojho gurua, ktorý je vlastne sám Boh, je práve najnebezpečnejšou manipulatívnou technikou siekt a nemá vonkoncom nič spoločné s védskou filozofiou. V tomto prípade môže teoreticky Guru požiadať takto zmanipulovanú osobu aj o orálny či iný sex, a tá by sa mala bez otázok podvoliť. Bez ohľadu na filozofiu, Védy a pod.

 

Patrí do oficiálnej postupnosti duchovných učiteľov – sampradaye – parampary?

Vysvetlenie priamo od Šrí vaišnavov ku Vishwanandovi:

Spotting fake Āchāryas

Pravdepodobne by sa článok zišiel preložiť komplet, pretože obsahuje veľa podstatných informácií, ktoré vyvracajú jeho príslušnosť k Šrí vaišnavizmu.

Petícia za odstránenie Vishwnanadu zo zoznamu Śrí vaišnavov:

https://www.change.org/p/supporters-and-followers-of-sanatana-dharma-hinduism-remove-sri-vaishnava-reference-in-paramahamsa-vishwananda-s-web-site-567e3c11-f8c0-4df0-9705-7f40a5377124

Rovnako je úsmevné, že tvrdi, že je Šrí Vaišnava, ale zároveň hovorí, že jeho guru je Mahávatar Babadží, ktorý nemá nič spoločné so Šrí Vaišnavismom. Nedá sa overiť či je Vishwananda učeníkom Mahávatara Babdžího, keďže Mahávatar Babadží je záhadná a mýtická postava, ktorú nikto nikdy nevidel (podobne ako Yetiho). Preto je ľahké byť samozvaným guruom s falošnou líniou počnúc Mahávatarom Babadžím.

 

Osoby, ktoré napodobňujú ich podvodníckeho gurua Sai babu

http://dinakaran.blogspot.com/2006/01/sai-copycats.html

A tu viac o samotnom podvodníkovi Sai babovi, učiteľovi Vishwanandu v dokumente BBC:

 

Iný zdroj pre tých, ktorí nemajú čas pozerať celý BBC dokument – http://saibaba-invigilator.blogspot.com/

 

Zdroj, ktorý rozpráva o grcaní zlatých vajec Sai babu a Vishwanandu

https://vishwanandaexposed.tumblr.com/

 

Vishwananda swami a jeho priateľ Nithyananda swami

https://www.ndtv.com/topic/sex-swami-nithyananda?fbclid=IwAR2NE0nBTc3ylSqy857LS2qQhFyi5_hUPl-xPgq3GaW-ZTjLcpdDDCvqpz8

Nithyananda sex tape:

 

Vishwanandova tour s kamarátom Nithyanandom – http://paramahamsavishwananda-info.blogspot.com/2015/09/following-master-kumbh-mela-2015-days-3.html

Článok o Nithyanandovi a ďalších fake guruoch: https://factsanddetails.com/india/Religion_Caste_Folk_Beliefs_Death/sub7_2d/entry-5646.html

Ako sme si spomenuli vyššie, Nithyananda je práve na úteku pred zákonom z Indie, obvinený zo znásilnenia. Článok tu.

Ďalšie zozbierané informácie od bývalých členov zo Slovenska a Česka

Nájdete ich zhrnuté v tomto PDF dokumente. – Vishwananda_zdroje

Obsah dokumentu vyššie:

Historie
2. Materializace
3. Krádeţe relikvií z kostelů
4. Je SV biskup? Můţe dávat křest?
5. Je to pravý acharya, patří k sampradayi
6. Co je vlastně Atma Kriya Yoga?
7. OM Chanting
8. Zkušenosti bývalých oddaných a následovníků
9. Jsem ţákem pravého Mistra nebo jsem v organizaci, které
vykazuje znaky sekty?
10. Odkazy

 

Bhakti marga, OM chanting a nasledovníci Vishwanandu na Slovensku

Tento článok by nevznikol, keby sa netýkal aj Slovenska. Je veľa rôznych „guruov“, ale v tejto sekcii sme sa zamerali na osoby a skupiny, ktorí operujú aj na Slovensku. Rovnako, aj Vishwananda navštevuje Slovensko, jeho sekta Bhakti marga tu má svoju základňu, žiakov, atď. O jednom bývalom žiakovi Vishwanandu sme si písali v tomto článku – Daniel Máčovský, prvý slovenský samozvaný swami. Rovnako, Bhakti Marga, OM chanting, Atma Kriya yoga atď. sa objavujú v rôznych jógových centrách, na ezo festivaloch, prírodných festivaloch ako je Drienok, Jagannath fest atď., čím legitimizujú ich postavenie.

Na Slovensku má zastúpenie aj sekta nasledovníkov Nithyanandu, o ktorých si povieme v jednom z ďalších článkov.

Znalosť Véd nasledovníkov Vishwanandu a Bhakti Margy siaha len do slabej úrovne a v podstate toho, čo ich (ne)naučil ich „guru“. Konieckoncov, nie je v záujme Vishwanandu, aby jeho ovečky chápali skutočnú védsku filozofiu v komplexnosti, inak by asi rýchlo pochopili, odkiaľ fúka vietor. Preto je aj u takýchto kultov obľúbená fráza, že nie je potrebné veci chápať rozumom, ale iba sentimentom ku guruovi.

Pôvodne mal tento článok vzniknúť v oveľa väčšom rozsahu, ale z hľadiska časovej kapacity a dĺžky článkov by to nebolo praktické, pretože by išlo skôr o menšiu diplomovú prácu, keďže výpovedí a vyjadrení na internete je naozaj KVANTUM. Z verejne dostupných zdrojov na internete, z ktorých je zostavený aj tento článok sa však dá dozvedieť oveľa viac, napr. kto boli Vishwanandove „duchovné“ vzory, akým spôsobom sa snažil zlegitimizovať svoju rolu gurua, od jeho údajného stretnutia s mytologickými postavami z dávnych vekov, rôznymi guruami, ale aj množstvo materiálov ohľadom jeho obvinení, výpovedí, videí a pod. Koho táto téma zaujíma viac, môže si to vygoogliť a spraviť si názor sám.

Je poľutovaniahodné, že zástancovia tohto „gurua“ takéto zdroje častokrát ani nezvážia, pretože aj keď sa o tom dopočujú, tak tomu a priori neveria, alebo to považujú za ohováranie, na ktorom v žiadnom prípade nemôže byť nič pravdy. Noví členovia kultu o tom väčšinou ani netušia, alebo sú rýchlo presvedčení, že to nie je pravda. Takýto naivný prístup k možnému riziku nie je podľa mňa na mieste, hlavne keď ide o úplné odovzdanie svojho života guruovi, ktorý sám seba vyhlasuje za vteleného Boha.

 

Vishwananda
Vishwananda v akcii

 

Vishwananda
V pozadí s podobizňou Mahavatara Babajiho, mýtickou postavou, ktorú nikto nikdy reálne nevidel, a s ktorou údajne telepaticky komunikuje a považuje ju za svojho gurua (aj keď naoko sa tvári, že patrí do postupnosti Šrí vaišnavov, prípadne k Sai babovi, prípadne ku kresťanským svätým atď.)
Vishwananda a sex guru Nityananda
Vishwananda a jeho priateľ „sex guru“ Nithyananda swami, ktorého vychvaľuje. Pritom Nithyananda swami je známy svojimi sexuálnymi škandálmi a videom, ktoré uniklo, na ktorom má tajne sex so svojou žiačkou.. Momentálne je na úteku pred zákonom.
Vishwananda znázornený ako avatar Boha Narayana, za ktorého sa vyhlasuje. (fan art)
Vishwananda
Ešte mladý a chudobný Vishwananda v detskej izbe so svojim vzorom škandalóznym Sai babom. Tu podľa mňa nevyzerá ako Boh. Najvyšší čas zapracovať na svojom image a vyraziť na Západ.
Vishwananda swami skúšal aké je to byť kresťanským vodcom. Veď čo keby motyka vystrelila? Popritom podľa článkov povykrádal rôzne pozostatky kresťanských svätcov z kostolov, za čo bol kriminálne odsúdený, ako tvrdia vyššie spomenuté zdroje.
Aj samotný Stvoriteľ si zjavne dopraje svetské potešenia…

 


Obsah tohto článku je osobným subjektívnym názorom (pohľadom) autora na túto tému.

 

Zdieľajte článok s vašimi priateľmi

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Mohlo by vás zaujímať

Daniel Máčovský swami Dayananda
3.august 2019 Daniel Máčovský, prvý slovenský samozvaný swami

Ahojte. Rozhodol som sa pokračovať v písaní sérií článkov na pokračovanie, pretože väčšinou jeden článok...

ČÍTAŤ VIAC
10.máj 2019 Čo určite nie je "duchovno" (Teória všetkého, 3. časť)

Som duchovný? Čo si dnes ľudia predstavujú pod pojmom „som duchovný?“ Je to len akási nálepka, vďaka...

ČÍTAŤ VIAC
6.február 2021 Ajurvédsky guru, ktorý rád píše ženám

Update 9.12.2021.   Po opakovanom zverejnení informácií o Tribhangovi nastal u neho zlom, keď si...

ČÍTAŤ VIAC

Pin It on Pinterest

Zdieľaj článok priateľom