fbpx
logo
Pretvárky v duchovne

Boh či zvrhlík? Vishwananda a jeho Bhakti marga, Om chanting a Atma kriya yoga

🕐 22 min

V tomto článku nájdete preklad verejne dostupného článku z blogu na platforme Medium, ktorého originál nájdete tu. Rozoberá „gurua“, ktorý sám seba nazýva Sri swami Paramahamsa Vishwananda a ktorý sa podľa výpovedí vyhlasuje za Božskú osobu. Stojí za organizáciou (sektou) Bhakti marga a praktikami Om chanting a Atma kriya yoga.

Dodatky za prekladom tohto článku sú úvahou na základe verejne dostupných informácií z Google. Cieľom tohto článku nie je dávať nejaký definitívny záver alebo zhodnotenie toho, čo je pravda a čo nie, ale zosumarizovať zdroje a podozrenia, obvinenia a údajné prešľapy tejto kontroverznej osoby. Každý, kto si do Google dá pojmy ako Vishwananda scandals, sex atď. sa môže verejne dočítať mnohé verejne dostupné informácie, dohľadať si vlastné zdroje, články, výpovede bývalých členov, obvinenia ex žiakov zo zneužívania a pod. a utvoriť si tak vlastný názor, okrem iného, či je táto osoba naozaj taká božská, ako to o sebe údajne vyhlasuje a ako ho vnímajú jeho oddaní nasledovníci, alebo ňou nie je.

Pre ilustráciu, na základe verejných informácií z oficiálnej Wikipédie (odkaz tu) je zjavné, že bol už aj trestne stíhaný a odsúdený. Vo Švajčiarsku spolu s komplicmi vykrádali kostoly. Išlo vraj o pozostatky mŕtvol a vzácne relikvie. Za toto bol právoplatne odsúdený. Je to teda osoba s dokázateľnou kriminálnou minulosťou. Tiež je obviňovaný, že vyhľadával sexuálne styky so svojimi mladými mužskými žiakmi a viacero jeho bývalých žiakov sa podľa ich vlastných slov cítia traumatizovaní a sexuálne zneužití.

Update: Obsah Wikipédia článku priebežne redigujú, aby tam rôzne informácie neboli, pôvodný obsah a komentáre sa dočítate na Reddite tu – (2) Paramahamsa Vishwananda of bhakti Marga is having his Wikipedia page deleted, he has a powerful and well funded legal team to silence those he has abused. : cults (reddit.com)

Stručný prehľad bez editovania je možné nájsť na RationalWiki – Swami Vishwananda – RationalWiki

 

Update: Nedávny dokument na nemeckej stanici ARD, kde jeho ex-žiaci opisujú, ako ich údajne sexuálne zneužil (zapnite si české titulky).

https://rumble.com/vzcm52-bhakti-marga-dokument-just-love-ntlakov-znsilnn-a-zneuvn-kultem-vishwanandy.html

(UPDATE: Kvôli súdnym sporom existuje momentálne audio verzia – Just Love – Bhakti Margas Guru und sein Geheimnis · Podcast in der ARD Audiothek)

+ UPDATE k súdnym sporom: Vyhlásenie: Len láska? Úspechy hr v právnom spore proti guru sekty Bhakti Marga | hessenschau.de | Redakcia

Tieto informácie satirickým spôsobom rozoberá aj táto relácia – Bedingungslose Gehorsamkeit: Bhakti Marga und ihr Guru | ZDF Magazin Royale – YouTube

(Môžete si zapnúť titulky, prípadne automatický preklad tituliek do slovenčiny priamo v Youtube)

 

Keďže je Vishwananda swami verejne činná osoba, ktorá vyvíja cielené medzinárodne aktivity, aby získala cez svoju sektu Bhakti marga ďalších nových žiakov a nasledovníkov (to sa deje aj na Slovensku), kde má svoje zastúpenie a „oddaných“, je vo verejnom záujme, z dôvodu pochybností o jeho reputácii, kontroverziách, kriminálnej minulosti a obvineniach zo zneužívania, upozorniť na potenciálnu hrozbu, ktorú nasledovanie takejto kontroverznej osoby môže predstavovať.

 

Informácie a názory vyjadrené v celom tomto článku (https://reinkarnacia.sk/boh-ci-zvrhlik-vishwananda-a-jeho-bhakti-marga-om-chanting-atma-kriya-yoga/) sú iba subjektívnymi názormi autora a nemusia nevyhnutne predstavovať fakty ani odrážať názory alebo pohľady akéhokoľvek iného jednotlivca alebo organizácie. Informácie v tomto článku sú založené na verejne dostupných zdrojoch a sú určené len na informačné účely. Autor neschvaľuje ani nepodporuje žiadne názory alebo činy osoby alebo osôb diskutovaných v tomto článku. Autor nezodpovedá za žiadne chyby alebo opomenutia v poskytnutých informáciách a nemôže niesť zodpovednosť za žiadne škody, straty alebo následky, ktoré môžu vyplynúť zo spoliehania sa na tieto informácie. Čitateľom odporúčame, aby si urobili vlastný výskum/prieskum a urobili vlastné rozhodnutia o presnosti a spoľahlivosti informácií uvedených v tomto článku. Autor nezodpovedá za obsah, aktualitu a faktickosť informácií nachádzajúcich sa v tomto celom článku, na webových hyperlinkách uvedených v tomto článku, rovnako ani v súboroch na stiahnutie a pod.

 

 

Preklad článku:

Kult “čistej lásky“ v skutočnosti nemá ani potuchy o tom, čo láska znamená – Vishwananda, Bhakti Marga a jeho duchovné zločiny (ktorými zviedol ľudí k tomu, aby verili, že je inkarnáciou Boha).

Láska je pocit v srdci. Zároveň je to hlboký rešpekt k druhým a nechcenie ich úmyselne zraniť. Toto však Vishwanandovi chýba. Tu sú dôkazy:

Presne ako správny duchovný narcis, obyčajný homosexuálny chlap dokázal zmanipulovať energie/emócie a presvedčiť svojich nasledovateľov, že je avatarom Boha Višnua. Kvôli svojej láske a oddanosti robia všetko, čo im prikáže a všetku svoju energiu, kreativitu, silu a vôľu žiť venujú úsiliu potešiť ho, možno aj bez toho, aby si toho sami boli vedomí.

Zhodnotili by ste toto ako duchovný zločin?

Vishwananda je samozvaný guru, ktorý bol obvinený z nútenia mladých mužov do nechceného sexu bez ohľadu na to či boli sami homosexuálmi alebo nie. Prípady sú známe už od roku 2008 (viď článok).

Mladých mužov sa mu podarilo do týchto sexuálnych aktivít prinútiť na základe ich pevnej viery v Boha. Ako prvé odznelo verejne vyjadrenie mladého heterosexuálneho muža menom Miles Witt, no jeho obvinenie gurua (viď článok) viac-menej prešlo bez povšimnutia, až dokým som s ním a ešte jedným mužom nespravila rozhovor, ktorý bol zverejnený online.

Vieme, že je mnoho ďalších, ktorí sa boja vyjsť s tým na svetlo, pretože sa boja. Hovorili sme s nimi. Veľa ľudí sa stále bojí a preto o veciach, čo sa dejú, nehovoria. Presne preto je nás len zopár, ktorí prehovoríme.

Maltimanjari Dasi ma oslovila na vyzvanie jej gurua z Jiva Inštitútu vo Vrindavane aby zistila, či sú obvinenia pravdivé a neskôr mi oznámila, že sa jej podarilo získať ďalšie výpovede obetí počas jej nezávislého vyšetrovania. Ona však bola viac zameraná na službu svojmu guruovi ako na to predostrieť svetu pravdu.
Toto sú podklady, ktoré mi poslala, keď som ju poprosila o detaily výpovedí:

Drahá Camila, môj guru je už presvedčený dôkazmi, ktoré mu neustále posielam…. Som taktiež v kontakte s rodinou zo Švajčiarska, ktorá chce (z Bhakti Marga) odísť.
Veľmi sa boja karmickej reakcie za tento krok a taktiež sa boja hnevu Swamiho, ktorý už aj v minulosti okúsili.
Už som mu poslala moje nahrávky a počul aj výpovede ostatných. Nemyslím si, že už potrebuje viac dôkazov, nakoľko tie, ktoré už máme, hovoria jasne.

Ak tieto informácie zverejní mainstreamová novinárka, je pravdepodobnejšie, že sa pripojí s výpoveďami viacero obetí.

Vishwananda verejne klamal o svojom sexuálnom počínaní s mužmi, keď mu bola položená otázka týkajúca sa tejto témy. Vieme, že je obyčajnou osobou, podľa výpovedí o jeho správaní mimo verejnosť, hlavne počas svojich začiatkov. Dopočuli sme sa, že mal sexuálne pohnútky podobné všetkým osobám, ktoré si napríklad radi zájdu do striptízového baru.

 

Tu je ďalšia výpoveď od jedného Francúza, ktorý si nepraje byť menovaný, ale bol nám poskytnutý priamy záznam nahrávky, v ktorej hovorí:

„Masíroval som celé jeho telo. Veľmi urgentne trval na tom byť počas masáže nahý a počas masáže naliehal, aby som ho masíroval v oblasti genitálií. Potom sa naskytlo aj zopár momentov, kedy bol na mňa vyvíjaný neverbálny tlak. Opakujem, vtedy som bol príliš naivný na to, aby som to videl. Neverbálny tlak, dotyky…

Otázka: Predtým, ako budeme pokračovať, kde sa táto masáž odohrávala?

Odpoveď: V ashrame (Springen). Prvýkrát sa to stalo počas púte.

Otázka: V ashrame sa to odohralo v jeho bungalowe, však?

Odpoveď: Áno v jeho bungalowe, bolo to v noci, medzi 1 a 3 ráno. Väčšinou sa to stávalo v noci.

Otázka: A ako ste reagovali, keď vyslovil požiadavku byť nahý?

Odpoveď: Pre mňa to bolo zarážajúce, ale v podstate som mu veril. Mal som v neho plnú dôveru. Takže som nemal žiadne pochybnosti o tom, že celá situácia bude v poriadku.

Otázka: Ovplyvnili Vás tieto učenia?

Odpoveď: Ovplyvnili ma, áno. A čo sa týka jeho fyzického rozpoloženia, niekedy mal erekciu. Áno, samozrejme… Mal erekciu, áno. Povedal mi, aby som ho masíroval na bruchu aj v okolí genitálií. Poslednýkrát keď som ho masíroval, tak ma ku koncu masáže požiadal, aby… V podstate bol veľmi priamy. Zobral moju ruku a dal ju na svoj penis a semenníky. Vtedy som už nemohol špekulovať. A bol som veľmi zarazený, hlavne potom, ako som mu už niekoľkokrát prízvukoval, že náklonnosť k mužom necítim, dokonca som mu to raz aj povedal, Dokonca mi na to aj odpovedal, že keby som bol ja homosexuálom, tak by ma nikdy o masáž nežiadal.

Otázka: Ako ste sa cítili? Cítili ste počas týchto praktík ozdravovacie účinky alebo osvetu?

Odpoveď: Cítil som veľký problém. Potreboval som vysvetlenia. Neodvážil som sa spýtať a pretože som necítil jeho povolenie, tak som sa k tomu neodhodlal. Čakal som na vysvetlenia, ktoré by vysvetlili neviditeľné alebo to, čo sa dialo, na karmickej rovine. No vysvetlenie žiadne nebolo. Veľmi by som bol rád, keby mi to niekto bol býval vysvetlil, no v podstate som prišiel na to, že to bol podvod. V každom prípade, postupne sa u mňa krok po kroku začala budovať nedôvera a pomaly som začal vidieť, ako ma manipulujú.

…. Prezentuje sa ako Swami, ako odriekajúci. Normálne sa odriekavý človek vzdá svojej sexuality, viazanosti k jedlu atď. Často sa ale stane, že tým, že sa daný človek prezentuje ako inkarnácia Boha, ktorý je vo svojej podstate transcendentálny a všetko presahuje, že je nad svojou lílou, svojou mayou, a tým pádom tvrdí, že si môže robiť čo len chce.

Druhýkrát, keď som ho masíroval, mi veľmi jasne povedal: “Ja presahujem všetko”. Mňa toto tvrdenie veľmi zarazilo. Bol som pohoršený touto “nízkorozpočtovou imunitou”, ale zároveň tam bola aj istá fascinácia a postrádal som dostatok prehľadu nato, aby som odišiel.

Je zaujímavé vidieť, že na jednej strane presahuje všetko, že je Boh a tým pádom je všemohúci, a na druhej strane potrebuje sexuálny styk s mužmi, inak by bez neho opustil telo. Hovorieval aj o “sexuálnej karme”, že nám to spáli sexuálnu karmu. Ale potom sa môžeme spýtať, prečo len mužov a nie ženy? A ak je Bohom, potrebuje takéto praktiky? Prečo nestačí požehnanie? Toto sú zaujímavé otázky, ktoré by sme sa mali pýtať. Pretože oni sa tieto skutky snažia obhájiť.

Zo začiatku sa ich snažia zatajiť a potom, keď už je neskoro a sú príliš očividné, snažia sa ich obhájiť.

A tieto obhajoby sú znepokojujúce pre racionálne zmýšľajúceho rozumného človeka. Fakt, že niektorí ľudia sú potenciálne obete sexuálneho zneužívania, z ktorých možno ešte nie všetci dovŕšili 18 rokov, nemôže byť odôvodnený tým, že buď Krišna alebo inkarnácia Krišnu alebo Boha na Zemi môže presahovať ľudskú spravodlivosť. A prečo by malo byť toto zatajované? Predsa tvrdí, že je Swami….

Na jednej strane žiada od ľudí strašne veľa: aby mu odovzdali svoju dušu, svoje peniaze, aby prispievali… dokonca fyzicky… Ale na druhej strane je tu potom on a jeho správanie. To, čo je pre mňa zarážajúce, sú rodiny, ktoré si kvôli nemu prejdú rozvodom alebo odlúčením. Sú ľudia, ktorí predajú dom, len aby sa stali odriekajúcimi.

Koniec interview.

 

Môj vlastný zážitok, keď som bola v organizácii Bhakti Marga, počula som raz Swamini Godavari z Francúzska povedať jednej osobe: “Počúvaj, teraz si odriekajúci. Ak ti poviem, aby si mi dal svoj dom a všetky veci, čo ti patria na stôl, budeš to musieť urobiť,” a dotyčná osoba odpovedala: “Hej? A ako budem potom žiť?”
Odpovedala: “Budeš žiť tak ako vtáky… budeš musieť žiť z viery, že sa o teba Boh postará.”

Na jednej strane pýtajú od ľudí veľa finančných investícií. Vishwananda má vcelku luxusný životný štýl: výlety helikoptérami, sú mu ponúkané krásne autá… a beztak prosí starých ľudí na dôchodku a mentálne nestabilných, aby mu odovzdali všetok svoj majetok, všetky úspory a dedičstvo, ktoré šetrili pre svoje deti atď. Deti niektorých ľudí sa dokonca pokúsili o samovraždu. Napadá mi prípad Roshniinej dcéry, ktorej sa Vishwananda pri rozhovore o tom, prečo sa pokúsila spáchať samovraždu, začal smiať a povedal: “To je znepokojujúce. Prečo by si také niečo robila?”

Keď sa z človeka stane „oddaný“, za prvý level odovzdanosti alebo „brahmačarí“ si Vishwananda pýta 10%. 10% z príjmu dotyčnej osoby. Ľudia teraz aj podpisujú zmluvy, tí, z ktorých sa stávajú oddaní alebo brahmačaryovia. Musíte najprv podpísať zmluvu, v ktorej sa zaväzujete, že budete platiť 10% svojho príjmu.

…Ale už v roku 2008 bolo ohľadom Bhakti Marga viacero vážnych škandálov týkajúcich sa sexuálneho zneužívania jeho stúpencov. To bolo v roku 2008. Ja som prišla v roku 2013. V tom čase bol Vishwananda prezentovaný ako svätec, svätý muž v službe Bohu, ktorý šíri posolstvo lásky. Jeho logo je mimochodom veľmi inšpirované Sai Babom (Sai Baba). Toto logo v sebe nesie veľa znakov rôznych náboženstiev – OM znak, kríž, islamský polmesiac, Davidovu hviezdu – všetky v lotose, ktorý značí Budhizmus. Nesie motto – Slúž všetkým, Láska je všetko a Vishwananda je láska – trpezlivosť- jednota. Tento odkaz sa mi zdal prekrásny a je to to, čo sa mi páčilo, čo ma priťahovalo. Počas rokov sa logo zmenilo. Stal za s neho kôň. V 2015: “Prebudenie novej éry” alebo advent novej éry. V rovnakom čase Vishwananda už nebol prezentovaný ako vyslanec Boha, ale skôr ako jeho samotná inkarnácia.

A dokonca o ňom bolo povedané, že je plnou reinkarnáciou Krišnu Narasimha, a že tým pádom mohol robiť čo si len zachcel, pretože presahoval mayu a lilu, že ostatní tomu len nedokázali porozumieť, že nemôžeme pochybovať a radšej sa sústrediť na nástrahy a pochybnosti svojej mysle a že duchovno je cesta vedúca od mysle k srdcu.

Ale na mieste sme tak zmanipulovaní. Pomaly sa v tom viac a viac varíme. Nasledujeme lekcie Guru Gita. Hrá sa to veľmi na strach – ak povieš o svojom guruovi niečo zlé alebo o ňom pochybuješ, ak o ňom šíriš, že je sexuálne aktívny, tak pôjdeš do pekla, do najhoršieho a najkrutejšieho pekla a všetok tvoj duchovný pokrok bude zatratený.

Najviac som bola zmanipulovaná strachom. Vďaka tomu som si uvedomila, že musím odísť. Uvedomila som si, že strach nie je hodný majstra, ktorý prišiel šíriť lásku, svetlo a zmenu v srdci.

Po mojej skúsenosti viem povedať, že si z ľudí spraví otrokov, ktorých si vydržiava používaním Guru Gita, strachom. Spraví z ľudí ovce, ktoré nedokážu rozmýšľať a budú len finančne prispievať do jeho kultu a ak nemajú peniaze, tak len službou.

Podľa mňa by mali duchovní vodcovia meniť ľudí na levov, nie na ovce. Z môjho uhla pohľadu musíme vedieť rozpoznať úrodný strom, na ktorom rastie ovocie. Vishwananda tvrdil, že síce obsahuje všetky inkarnácie prorokov, Ježiša a svätcov, no jeho chovanie značilo inak. Jeho chovanie nehovorilo za vysoko vzdelanú, duchovne rozvinutú osobnosť.

On a jeho sprievod samozvaných Swamiov oblbnú ľudí, aby si mysleli, že je Boh, aj keď v skutočnosti je len obyčajným človekom, ktorý používa techniky na vymývanie mozgov.

Takže, keď Paramahamsa Vishwananda povedal ľuďom, že majú nasledovať guru Nithyananda, malo to negatívny vplyv, pretože čokoľvek, čo povie guru alebo Boh, je vierohodné.

Ako naznačuje aj video s výpoveďami, Nithyananda za peniaze ponúka mladé dievčatá ako prostitútky, týra malé deti, klame a zavádza mnoho ľudí do toho, aby mu zverili svoje životné úspory.

V skratke, Nithynandova skupina mi povedala, že niekto bude do decembra uzdravený, nestalo sa tak a to začalo moju cestu za pravdou.

 

 

Ako ukazuje toto video, viem, že to, čo Sarah Landry vraví, je pravda, pretože to, čo popisuje, som objavila ja sama už dávnejšie od iného člena. Po tom, ako Jordan rozpráva o tom, ako bol tiež Nithyanandom sexuálne zneužitý, vraví:

Videl som viacero fyzických bití dospelých, ale aj detí vlastnými očami.

Sarah svojim followerom vraví ďalšiu novú informáciu, ktorá sa k nej dostala:

Boli vyselektované mladé dievčatá, ktoré boli posielané za bohatými podnikateľmi, aby ich sexuálne uspokojovali výmenou za príspevky peňazí a pozemkov. Tiež jeden chlapec z gurukuly uviedol, že ho Nithyananda znásilnil.

Takže toto je muž, o ktorom Vishwananda tvrdil, že je Šiva/Boh a za ktorým tiež môžem ísť. Človek, ktorý neprestajne pácha duchovné zločiny tým, že manipuluje ľudí, ktorí mu uveria a odporúča obyčajného manipulátora ako ďalšieho Boha.

Moja mama ma predstavila Vishwanandovi, keď som bola ešte dieťa, v čase, keď ona sama bola členkou kultu. Ja som vtedy jej dezilúzii uverila, pretože som verila jej. Po tom, čo som bola tomuto kultu predstavená, bol môj mozog postupne vymytý. Premárnila som polku svojho života. Až keď som si postupne začala uvedomovať pravdu o Nithyanandovi (jeho blízkom priateľovi), začala som postupne bojovať so svojim mentálnym predprogramovaním a uvedomovať si, že som bola podvedená.

Každý raz, čo som prišla do ašrámu, som skolabovala a ako som ležala na zemi, nevedela som sa ani pohnúť. Vtedy mi diagnostikovali narkolepsiu, no keď sa nad tým spätne zamýšľam, tak neviem, či mi to celkom sedí. Keď som z ašrámu odišla, tak to na chvíľu prestalo. Avšak ďalšie nasledovanie inštrukcií Nithyanandovej skupiny sa mi skoro stalo osudným. Nebola som jediná, v ašráme bolo viareco chorých ľudí, ktorí si mysleli, že ich Vishwananda uzdraví, pretože je Boh.

Som však stále nažive a veľa som za seba musela bojovať. Teraz bojujem za tých, ktorí zvažujú pripojenie sa k Bhakti Marge. Bhakti Marga ako taká nie je až tak populárna (zatiaľ), takže preto nie je až tak zaujímavá pre novinárov. Čoskoro však bude, nakoľko sa rýchlo rozširuje po celom svete. Bhakti Marga narukuje nových ľudí napr. aj v Hale Clinc v Regentskom parku v Londýne.

Ak Vám raz v tomto kulte vymyjú mozog, tak Váš mozog bude skutočne vymytý. Tí ľudia, ktorí úprimne mienia dobre, citliví ľudia hľadajúci lásku k Bohu, ľudia, ktorí chcú pomáhať, budú vycucaní. Presne pre tento dôvod je to duchovný zločin.

Navyše, Vishwananda dokonca ukradol relikvie z posvätných miest a bol odsúdený na pobyt za mrežami.

Z nemeckého prekladu z článku (originál nájdete tu):

“Kvôli tomuto priestupku on a jeho dve stúpenkyne boli obvinení z poškodzovania majetku trestným súdom v Liestali v júni 2007 a z narušovania slobody vierovyznania bezpodmienečne odsúdení na 4 mesiace za mrežami.“

Súd uznal jeho vinu za ukradnuté relikvie od jeho stúpencov a z najmenej 23 kostolov. Od prvých darshanov v obývačkách súkromných domov a prenajatých izieb.

Toto je článok uverejnený v nemeckých novinách:

Basellandschaftliche Zeitung / MLZ; 06/16/2007

 

V preklade:

 

V zovretí šarlatána

21-ročný guru Vishwananda ukradol relikvie z kostolov a následne ich predal. Pri čine mu pomáhali 2 ženy, ktoré ním boli plne pobláznené. Traja obvinení boli odsúdení na pobyt za mrežami alebo pokutu za mnohonásobné narúšanie slobody vierovyznania.

Najmladší z obvinených, 29-ročný muž momentálne žije v USA ako riaditeľ nábožensko-duchovnej organizácie, pôsobil ako hinduistický kňaz na Maurícii. Do Európy sa dostal približne pred 8 rokmi a pôsobil v rôznych krajinách ako Švajčiarsko, Nemecko a Francúzsko. Vždy sa mu počas svojich pobytov úspešne podarilo okradnúť svojich stúpencov, ktorí v neho verili a financovali jeho luxusný životný štýl.

Jedna zo spolupáchateliek mu pomáhala s kradnutím relikvií po celom Švajčiarsku. Kosti svätcov boli zvyčajne skladované v cenných nádobách. Kým obžalovaný otvoril skladovacie nádoby pomocou švajčiarskeho nožíka, žena stála a strážila kostolné dvere. Potom nakradnuté relikty v ruksaku transportovali do Volva.

 

Katedrála bola len začiatkom

Obžalovaný ukradol relikvie a nádoby, v ktorých boli skladované, z najmenej 23 rôznych katolíckych kostolov vo Švajčiarsku. Jeden z prvých kostolov, v ktorých takto úradoval, bola Arlesheimská katedrála.

“Obžalovaný bol najhorší typ zvádzača duší.”

Povedala žena, ktorá bola spolupáchateľkou. Zúčastnila sa kvôli tomu, aby mohla byť v prítomnosti obžalovaného. Ona svoje činy, do ktorých bola zvedená, z hĺbky srdca oľutovala.

Trvalo to až 2 roky, kým bola plne schopná sa odpútať od Vishwanandu, od muža, bez ktorého nevedela spraviť ani krok. Odvtedy čelila jeho neprestajným vyhrážkam, že ju zabije.

 

Tretia obvinená, ktorá sa taktiež na zločinoch zúčastnila, na súde opísala jej emocionálnu pripútanosť k svojmu guruovi. Dal jej pocit toho, že bola zvolená samotným Bohom, pocit ochrany a vedenia anjelmi.

Keď sa je podarilo vyslobodiť spod “kúzla”, rozhodla sa tieto priestupky nahlásiť na polícii.

Ďalší článok v nemeckých novinách o rovnakej udalosti

Link na článok v nemeckých novinách, ktorý hovorí o ukradnutých kostiach z kostolov nájdete tu.

 

Článok:

Swami Vishwananda, narodený v roku 1978 do hinduistickej rodiny na ostrove Maurícius, pricestoval do Európy v roku 2000, kde sa mu vďaka jeho charizme podarilo rýchlo získať stúpencov a podporovateľov. „Dokonca už po prvom stretnutí som ním bola celkom očarovaná, bolo to priam magnetické,” povedala staršia z dvoch obžalovaných žien počas opisu ich prvého stretnutia s vtedy len 23-ročným Vishwanandom.

Guru sa stal jej duchovným učiteľom a ona plne verila všetkému, čo jej povedal. Pre ženu z Zurichu bol samozvaný Swami Vishwananda tiež “zmyslom života”. Obidve boli fascinované jeho učeniami a prepojením medzi hinduizmom a kresťanstvom. Tvrdil, že dostal správy priamo od Ježiša a Našej Pani. Jednou zo správ bolo zozbierať čo najviac relikvií a schovať ich do bezpečia. Dôvodom bola hroziaca vojna o relikvie a blížiaci sa koniec sveta, ktorý sa má odohrať v blízkej budúcnosti. “Čierne kúzlo” chce zničiť relikvie, takže musíme zachrániť najviac, ako sa dá. Guru presvedčil tieto dve pochybujúce ženy pomocou argumentu, že krádež, ktorú páchali, bola Božou vôľou.

….Súd odsúdil hlavného obžalovaného na 4 mesiace za mrežami za ničenie majetku a narúšania slobody vierovyznania. 48-ročná žena z Bernu dostala dodatočnú pokutu 3500 frankov a 29-ročná žena z Zurichu dostala pokutu 400 frankov. Väčšina týchto kostí sa nachádza na Mauríciu a vo francúzskom kláštore. Relikty skonfiškované vo Švajčiarsku boli odovzdané diecéze v Bazileji, ktorá ich vrátila na miesta bohoslužieb.

Iné dôkazy, ktoré sa ľudia snažili zverejniť, boli z YouTube stiahnuté pod rúškom maskovania pravdy (pdf so všetkými odkazmi a dôkazmi tu).

Som vskutku znechutená, že tomuto musím obetovať svoju životnú energiu. Som znechutená, že musím tento článok písať a želala by som si, aby ho písal poriadny investigatívny novinár – aby Nemci a Angličania na tomto prípade spolupracovali.

Nechcem, aby bol môj život o tomto prípade. Som znechutená, že žijem vo svete, kde sa takýto pseudoduchovní ľudia nabaľujú na klamstvách a podvodoch, na “pravdách”, ktoré sú na míle vzdialené od reality. Takýto svet pre svoje deti nechcem.

Koniec prekladu článku

 

Dodatky

 

Update: Najnovšie aj tento dokument na nemeckej stanici ARD, kde jeho ex-žiaci opisujú, ako ich údajne sexuálne zneužil (zapnite si české titulky).

https://rumble.com/vzcm52-bhakti-marga-dokument-just-love-ntlakov-znsilnn-a-zneuvn-kultem-vishwanandy.html

(UPDATE: Kvôli súdnym sporom existuje momentálne audio verzia – Just Love – Bhakti Margas Guru und sein Geheimnis · Podcast in der ARD Audiothek)

 

Samozrejme, nedá sa vylúčiť, že aktívni členovia tejto sekty sa budú snažiť prehliadať či ignorovať tieto zdroje či čokoľvek, čo by potenciálne spochybnilo doslova božskosť ich vodcu alebo to považovať za rúhanie, ohováranie a pod., podobne ako sa k akejkoľvek kritike (aj oprávnenej) stavala stredoveká inkvizícia či rôzne autoritárske a nebezpečné sekty. Často počuť aj argumenty, že nejaký vodca sekty je vlastne podobný martýr ako bol Ježiš, ktorého tiež neprávom prenasledovali, čo len potvrdzovalo jeho svätosť – aj keď sa často neskôr ukázalo, že obvinenia boli pravdivé. Každopádne, tieto obvinenia, či už sa zakladajú na pravde alebo nie existujú, poďme sa pozrieť, čo je možné sa dočítať o tom viac na internete.

 

Update 15.1.2023 – Organizácia Bhakti marga Slovensko o.z. sa prostredníctvom svojho právnika začala vyhrážať právnymi krokmi, keď nestiahneme tento článok, keďže sú v ňom údajne uvedené nepravdivé tvrdenia poškodzujúce meno Vishwanandu a jeho sekty. Tvrdí, že zdroje, na ktoré sa odkazujeme, boli preukázané ako nepravdivé, ale nijakým spôsobom to nedokázal. Ďalej sa odvoláva na údajnú súdnu prehru kanála ARD-Mediathek (ktorých spomíname vo videu vyššie), vďaka čomu bol dokument údajne stiahnutý z verejne dostupných zdrojov. Je zaujímavé, že táto reportáž v audioverzii dostupná stále je na ich oficiálnej stránke (https://www.ardaudiothek.de/sendung/just-love/96463766/), takže nepredpokladám, že to museli stiahnuť celkovo a že by im nejaký súd niečo podobné nariadil. Považujem to teda osobne za fabuláciu právnika. Rovnako ako tvrdenia, že všetky obvinenia voči nemu boli vyvrátené, keďže je zjavné, že bol už v jednej veci (relikvie) kriminálne odsúdený. Osobne budem sledovať vývoj súdnych sporov, kde by sa malo ukázať, či bude usvedčený zo sexuálnych obvinení, ktoré sa mu kladú za vinu.

Po chvíli googlenia na stránke autora televízneho dokumentu som sa dočítal nasledovné: 

„Voči filmu a seriálu podcastov „Just Love“ existujú predbežné súdne príkazy, ktoré sa týkajú rôznych skutočností. Epizóda 2 podcastu „Just Love“ a filmová dokumentácia sú momentálne offline kvôli týmto právnym sporom, a preto ich nemožno nájsť v mediatéke ARD. Hr je okrem iného obvinená z toho, že v popise prípadu možno rozpoznať dotknutú osobu, ktorá vidí porušovanie svojich osobnostných práv. Hessischer Rundfunk sa rozhodol odstrániť tento úryvok z reportáží vo filmovej dokumentácii a podcastoch. Stalo sa to už pri epizóde 1 podcastu, takže je opäť dostupný online. Hr predpokladal, že osoba nie je rozpoznateľná a že sú chránené všetky osobné práva. Pretože ochrana dotknutých osôb je pre hr veľmi dôležitá, príslušné pasáže v tomto prípade radšej neuvádzame. Základné posolstvo našej dokumentácie zostáva nedotknuté aj bez tejto perspektívy, pretože pre ňu nie je podstatné. Z tohto dôvodu sme vtedy tiež upustili od výskumu požiadať túto osobu o rozhovor. Spätne to vidíme ako nedopatrenie.“

 

 

+ UPDATE k súdnym sporom: Vyhlásenie: Len láska? Úspechy hr v právnom spore proti guru sekty Bhakti Marga | hessenschau.de | Redakcia

Tieto informácie satirickým spôsobom rozoberá aj táto relácia – Bedingungslose Gehorsamkeit: Bhakti Marga und ihr Guru | ZDF Magazin Royale – YouTube

(Môžete si zapnúť titulky, prípadne automatický preklad tituliek do slovenčiny priamo v Youtube)

 

Čo sa týka tohto článku, nevidím žiadnu povinnosť nechať si diktovať od organizácie, ktorú osobne považujem za sektu, na aký verejne dostupný obsah na internete môžem poukazovať, aké články prekladať a pod. Opakujem, sú to verejne dostupné zdroje a za ich obsah či zverejnenie nezodpovedám.

Aj keď sa ich právnik snaží dostať to do roviny, že som povinný mlčať o tom, že (okrem iného aj) Wikipédia uvádzala, že Vishwananda bol opakovane obviňovaný zo zneužívania či odsúdený za úmyselný trestný čin, ja takúto povinnosť nevidím a nenechám sa zastrašovať. Ako som písal vyššie, Vishwananda je verejne činná osoba, s ktorou sa spájajú vážne kontroverzie a otázky o jeho dôveryhodnosti, ktoré sú na mieste – obzvlášť, keď od svojich nasledovníkov vyžaduje oddanosť, odovzdanie sa a nasledovanie a stavia sa do priam božskej role. Náboženský sentiment spojený so slepou vierou viedol neraz k mnohým ľudským tragédiám. Je teda vo verejnom záujme preskúmať všetky kontroverzie a možné podozrenia a faktom ostáva, že tieto podozrenia sa objavili viac než v jednom prípade a je faktom, že táto „božská“ osoba, ktorú jeho nasledovníci nasledujú, je bývalý odsúdený kriminálnik.

 

 

O zneužívaní učenia pseudonasledovníkmi Véd

 

Byť „guruom“ môže byť výnosný business a je nanajvýš zavrhnutiahodné, keď niekto zneužíva prastaré indické Védy, pojmy ako karma, reinkarnácia, yoga, Bhagavad-Gíta atď. na svoje materialistické ciele. Ľudia, ktorí sú reálne sčítaní vo védskom učení, nasledujú učenie Šrílu Prabhupádu a predošlých duchovných učiteľov v originálnej védskej neprerušenej postupnosti po tisíce rokov, si sú toho vedomí. Či je Vishwananda swami skutočne božská osoba, inkarnácia alebo nie, je na posúdení každého čitateľa.

Samozrejme, naivní nováčikovia, ktorí sú ohúrení východnou mystikou, sanskritskými pojmami a bohatou védskou kultúrou nedokážu rozlišovať a padajú tak často do pasce rôznych pretvárok, ktorých učenie a konanie je v príkrom rozpore s Védami. To je veľmi jednoduché dokázať.

 

Pomôcka k tomu, ako rozpoznať fake gurua, ktorý nenasleduje skutočnú védsku dharmu

 

Takýto falošný materialistický guru:

 1. Nepatrí do skutočnej duchovnej postupnosti – parampará. – Pozor však na falošné parampary alebo „kúpené“ tituly. Dve zachovalé parampary v tomto veku sú Brahma-Madhva-Gaudiya sampradaya a Šrí sampradaya (obe sa od Vishwanandu dištancujú). Väčšina indických „guruov“, ktorí prišli na Západ, nie sú v Indii takmer vôbec známi a málokto ich rešpektuje, okrem naivných západniarov, ktorí bohužiaľ uveria každému charizmatickému usmievajúcemu sa Indovi s dlhými vlasmi či bradou, ktorý sa na nich pekne marketingovo usmieva. To však neznamená, že každý usmievajúci sa Ind, ktorý takto vyzerá a rozpráva o Védach, je svätec. V Indii sú pseudoguruov stovky a tisíce. Zdroje na internete tvrdia, že Vishwananda prešiel rôznymi guruami, tradíciami či náboženstvami až posledne zakotvil v tzv. Šrí sampradayi, ktorou sa snaží legitimizovať svoju príslušnosť k originálnej hinduistickej postupnosti. O tom, že táto legitimita stojí na čistej špekulácii, si napíšeme viac nižšie.
 2. Zdôrazňuje vlastnú pokročilosť alebo sa vydáva za Boha či jeho inkarnáciu, avatara a pod. – Skutočný guru sa vždy považuje za najposlednejšieho večného služobníka Boha a vedie svojich žiakov k odovzdaniu sa Bohu a nikomu inému. Podľa dostupných zdrojov z internetu, vrátane mnohých výpovedí ex-žiakov ako aj oficiálnych materiálov Bhakti Marga, je ich guru neodlišný od Najvyššieho. Toto je úryvok z ich oficiálneho materiálu pre žiakov: „Pre nás je jasné pochopenie, že skutočný Satguru je stelesnením Śrímad Narayana samotného a tak je synonymom Boha. Z toho vyplýva, že Guruji nie je len cestou, ale aj samotným cieľom. Ako oddaní tomu môžeme spočiatku veriť, ale cieľom je pochopiť to v plnosti.“ Pokiaľ niekto naozaj verí, že nejaká osoba s potrebami kakania, cikania, s nadváhou, kazmi na zuboch a nutnosťou vyberať poplatky za členstvo či posielať právnikov, aby sa vyhrážali, že má niekto stiahnuť nejaký článok z netu, je Boh, tak je na zváženie, či takýto veriaci by nemal vyhľadať psychologickú pomoc.
 3. Žiada od žiakov peniaze či finančné príspevky. – V skutočnosti pravý guru alebo ačárya nemá vlastniť žiaden majetok a keď aj nejaký majetok má, ten musí na 100% slúžiť pre vzdelávanie, kázanie a ďalšie činnosti pre Boha. Určite nie pre luxusný život gurua či jeho prisluhovačov. Z oficiálnych materiálov Bhakti marga vyplýva, že žiaci Vishwanandu mu majú údajne odvádzať 10% z čistého príjmu. Mnohí žiaci mu za roky odovzdali značné sumy či majetky a nábor nových prispievajúcich žiakov stále pokračuje a rozrastá sa.
 4. Predvádza rôzne magické triky, aby pritiahol a ohúril dav. – Týmto boli preslávení mnohí falošní guruovia rovnako ako aj Sai baba – škandalózny učiteľ Vishwanandu. Video Vishwanandu, ako grcia zlaté vajcehttps://www.youtube.com/watch?v=DaPDdNgsUyo – viac nižšie v texte. Každý nech si na to urobí názor sám.
 5. Znižuje štandardy filozofie a sadhany, t.j. riedi filozofiu, aby získal viac „lacných“ nasledovníkov. – Štandardy pravidiel bhakti yogy sú jasne popísané vo védskych textoch. Tie základné a v stručnosti popísané nájdete v našom článku 4 regulácie podporujúce slobodu. Môžeme vidieť, že nasledovníci Vishwanandu obecne nedodržiavajú ani tieto základné regulácie a oficiálne ich od žiakov ani nevyžadujú, napr. sexuálnu zdržanlivosť – brahmačaryu, ktorá je základným pilierom védskych inštrukcií správania ako aj základom inštrukcií pre yogu ako takú, čo vie každý začiatočník. Podľa Wikipédie, ktorú som spomínal vyššie, sa tam uvádzalo, že sám Vishwananda údajne vyhľadával sexuálnu spoločnosť mladých mužov.
 6. Nie je sčítaný vo védskych šástrach alebo sa nimi prakticky neriadi – Ako bolo spomenuté, toto dokáže bohužiaľ správne porovnať a zhodnotiť až osoba, ktorá má prehľad a čítala napr. základné diela bhakti-yogy ako Šrímad Bhagavatam, Bhagavad-Gíta, Bhakti-rasamrta-sindhu, Čaitanya Čaritamrita, Upadeshamrita a ďalšie, ktoré patria medzi absolútny základ, ktorý musí mať adept dôkladne preštudovaný, aby vedel sám zhodnotiť, kto sa tým riadi. Bohužiaľ rôzne kulty stoja skôr na charizme vodcu sekty ako na reálne podloženej filozofii. Védy online nájdete tu. Pripravili sme pre vás aj výber najvýstižnejších veršov. Aj keď tieto diela môže nejaký pseudoguru žiakom spomínať, nepredpokladá, že by tie diela aj niekto reálne prečítal, keďže majú desiatky tisíc veršov a ich štúdium by zabralo veľa času. Je potom ľahké si z týchto diel sem-tam niečo vytiahnuť, čo len podporuje status quo a to, čo daný guru prezentuje. Verše, ktoré by dokazovali, že daný guru koná v rozpore, pravdepodobne čítať nebude a väčšina tzv. bhakti-yogínov na to nikdy nepríde, keďže sú doslova amatéri, od ktorých sa nevyžaduje ani dodržiavanie brahmačarye – celibátu, a stačí, že sú vegetariáni, nepijú a nefajčia a dokážu sa ako hinduisti obliecť a pekne usmievať. Často potom čítajú upravené verzie kníh od ich „majstra“.
 7. Využíva a zneužíva svojich nasledovníkov na sebecké ciele. – Toto môžeme často vidieť v rôznych sektách a kultoch, kde sú bežní členovia len rádoví „služobníci“ a makajú pre organizáciu a gurua pod zámienkou duchovného pokroku. Guru a ďalší predstavení žijú v pohodlí a luxuse, ale obyčajní „oddaní“ sú presviedčaní, že sa majú zbaviť všetkých hmotných pripútaností. Žiaci Vishwanandu majú údajne povinnosť mu slúžiť a prispievať podiel z ich svetského platu.
 8. Pravidelne sa preváža v luxusných automobiloch, vlastní drahé oblečenie či hodinky, prespáva v drahých hoteloch atď. – Z preloženého článku sa je možné domnievať, že Vishwananda obľubuje luxusný životný štýl. V tejto televíznej relácii sa prezentuje, že nosí drahé Rolexky a má luxusný Mercedes.
 9. Vyhýba sa niektorým oddaným, žiakom alebo uhýba na otázky, ktoré sú pre neho nepríjemné.
 10. Pýta si akékoľvek peniaze za „zasvätenie“, duchovné techniky – Toto je v príkrom rozpore s Védami a skutočnými duchovnými majstrami. Mnohí ex-členovia popisujú, že rôzne aktivity stoja údajne značné sumy peňazí.
 11. Nedrží celibát, jedáva mäso, ryby, vajcia, cesnak či cibuľu, požíva akékoľvek omamné látky vrátane čierneho a zeleného čaju, kávy a pod., hazarduje, investuje na trhu a pod. – Najväčší priestupok je, keď má pseudoguru sex s vlastnými žiakmi. Pravý duchovný učiteľ je niečo ako duchovný otec, ktorý vedie svoje deti k duchovnej sebarealizácii a nie k zmyslovému pôžitku a už vonkoncom nie svojmu. Keď „guru“ ani celibát od „jogínov“ nevyžaduje, môžeme si domyslieť prečo…Uvidíme, ako dopadnú vyšetrovania ohľadom jeho obvinení zo sexuálneho zneužívania.
 12. Združuje alebo priatelí sa s osobami, ktoré sú pripútané k sexu alebo nedovoleným činnostiam – Vidíme, že Vishwananda má pravdepodobne priateľský vzťah už so spomínaným Nithyanandom swamim, ktorý bol obvinený z porušovania týchto vecí a je dokonca natočený na Youtube videu pri intímnom styku so žiačkou. Viď video nižšie. Rovnako najnovšie je na úteku pred zákonom kvôli stíhaniu vo veci znásilnenia a podozrenia z únosu a týrania – viď článok v India Today.
 13. Obklopuje sa ženami alebo s nimi ostáva v ústraní. – Rovnako platí vo všeobecnosti aj pre homosexuálnych guruov, ktorí radi ostávajú osamote s mužmi a chlapcami.
 14. Prispôsobuje si filozofiu, svoje vierovyznanie či príslušnosť k parampare – Guru by mal striktne nasledovať svojho vlastného gurua, ktorý tiež musí byť v originálnej duchovnej postupnosti a nie meniť filozofie či dokonca náboženstvá ako trenky, t.j. niekedy je hinduista, inokedy je kresťan, budhista a pod. Viď nižšie.
 15. Nerozvíja u žiakov zdravé kritické a samostatné myslenie, ale núti ich slepo nasledovať – Toto je klasická sektárska manipulatívna technika, kde je duchovná „autorita“ nespochybniteľná, až na úrovni Boha a každý, kto o takomto guruovi pochybuje alebo ho kritizuje, je odsúdený na pobyt v pekle, zničenú karmu či exkomunikáciu a sociálne odlúčenie od zvyšku kultu, s čím sú spojené psychické manipulatívne techniky. Napríklad konkrétne v prípade Vishwanandu sa v oficiálnych materiáloch pre svojich žiakov cituje z jednej z jeho prednášok: „Dobre, vidíte, poslušnosť je tá najvyššia modlitba, dokonca viac ako načúvanie vlastnému srdcu. Pretože načúvanie vlastnému srdcu môže byť len módou vašej mysle. Preto, keď Guru niečo povie, ignorujte kompletne všetko, čo cítite…“ (Paramahamsa Vishwananda, Shree Peetha Nilaya, Springen, Germany, 18th April 2013). Inými slovami, takéto vymývanie mozgu, ktoré tvrdí, že žiak nemôže rozmýšľať ani cítiť za seba či počúvať svoje srdce a intuíciu a musí bezpodmienečne poslúchať na slovo ako robot svojho gurua, ktorý je vlastne sám Boh, je práve najnebezpečnejšou manipulatívnou technikou siekt a nemá vonkoncom nič spoločné s védskou filozofiou. V tomto prípade môže teoreticky guru požiadať takto zmanipulovanú osobu aj o orálny či iný sex a tá by sa mala bez otázok podvoliť. Bez ohľadu na filozofiu, Védy a pod.

 

Ďalšie verejne dostupné zdroje:

 

Autorka článku, ktorý sme preložili, zhromaždila webstránky, ktoré hovoria o Vishwanandovi – pdf so všetkými odkazmi.

 

Patrí do oficiálnej postupnosti duchovných učiteľov – sampradaye – parampary?

 

Vysvetlenie priamo od Šrí vaišnavov ku Vishwanandovi:

Spotting fake Āchāryas

Pravdepodobne by sa článok zišiel preložiť komplet, pretože obsahuje veľa podstatných informácií, ktoré vyvracajú jeho príslušnosť k Šrí vaišnavizmu.

 

Petícia za odstránenie Vishwnanadu zo zoznamu Śrí vaišnavov:

https://www.change.org/p/supporters-and-followers-of-sanatana-dharma-hinduism-remove-sri-vaishnava-reference-in-paramahamsa-vishwananda-s-web-site-567e3c11-f8c0-4df0-9705-7f40a5377124

Rovnako je úsmevné, že tvrdí, že je Šrí Vaišnava, ale zároveň hovorí, že jeho guru je Mahávatar Babadží, ktorý nemá nič spoločné so Šrí Vaišnavismom. Nedá sa overiť, či je Vishwananda učeníkom Mahávatara Babdžího, keďže Mahávatar Babadží je záhadná a mýtická postava, ktorú nikto nikdy nevidel (podobne ako Yetiho). Preto je ľahké byť samozvaným guruom s falošnou líniou počnúc Mahávatarom Babadžím.

 

Osoby, ktoré napodobňujú ich podvodníckeho gurua Sai babu

http://dinakaran.blogspot.com/2006/01/sai-copycats.html

A tu viac o samotnom podvodníkovi Sai babovi, učiteľovi Vishwanandu v dokumente BBC:

 

Iný zdroj pre tých, ktorí nemajú čas pozerať celý BBC dokument – http://saibaba-invigilator.blogspot.com/

 

Zdroj, ktorý rozpráva o grcaní zlatých vajec Sai babu a Vishwanandu

https://vishwanandaexposed.tumblr.com/

 

Vishwananda swami a Nithyananda swami

https://www.ndtv.com/topic/sex-swami-nithyananda?fbclid=IwAR2NE0nBTc3ylSqy857LS2qQhFyi5_hUPl-xPgq3GaW-ZTjLcpdDDCvqpz8

Nithyananda sex tape:

 

Vishwanandova tour s Nithyanandom – http://paramahamsavishwananda-info.blogspot.com/2015/09/following-master-kumbh-mela-2015-days-3.html

Článok o Nithyanandovi a ďalších fake guruoch: https://factsanddetails.com/india/Religion_Caste_Folk_Beliefs_Death/sub7_2d/entry-5646.html

Ako sme si spomenuli vyššie, Nithyananda je práve na úteku pred zákonom z Indie, obvinený zo znásilnenia – článok tu.

Samotný fakt, že Vishwananda a Nithyananda majú medzi sebou takúto konexiu, obaja sú obviňovaní svojimi ex žiakmi a Nithyananda je na úteku pred zákonom, je ďalší dôvod, prečo má zmysel zvýšiť opatrnosť a klásť si tieto otázky o Vishwanandovi.

 

Ďalšie zozbierané informácie od bývalých členov zo Slovenska a Česka

Nájdete ich zhrnuté v tomto PDF dokumente – Vishwananda_zdroje.

 

Obsah dokumentu vyššie:

 1. Historie
 2. Materializace
 3. Krádeže relikvií z kostelů
 4. Je SV biskup? Může dávat křest?
 5. Je to pravý acharya, patří k sampradayi
 6. Co je vlastně Atma Kriya Yoga?
 7. OM Chanting
 8. Zkušenosti bývalých oddaných a následovníků
 9. Jsem žákem pravého Mistra nebo jsem v organizaci, které
  vykazuje znaky sekty?
 10. Odkazy

 

Bhakti marga, OM chanting a nasledovníci Vishwanandu na Slovensku

Tento článok by nevznikol, keby sa netýkal aj Slovenska. Je veľa rôznych „guruov“, ale v tejto sekcii sme sa zamerali na osoby a skupiny, ktorí operujú aj na Slovensku a vzbudzujú podozrenie vďaka osobe ich vodcu. Rovnako aj Vishwananda navštevuje Slovensko, jeho sekta Bhakti marga tu má svoje zastúpenie, žiakov atď. O jednom bývalom žiakovi Vishwanandu sme si písali v tomto článku – Daniel Máčovský, prvý slovenský samozvaný swami. Rovnako Bhakti Marga, OM chanting, Atma Kriya yoga atď. sa objavujú v rôznych jógových centrách, na ezo festivaloch, prírodných festivaloch ako je Drienok, Jagannath fest atď., čím títo organizátori nepriamo legitimizujú jeho postavenie.

Na Slovensku má zastúpenie aj sekta nasledovníkov Nithyanandu, o ktorých si povieme v jednom z ďalších článkov.

Znalosť Véd nasledovníkov Vishwanandu siaha pravdepodobne len do slabej úrovne a v podstate toho, čo ich (ne)naučil ich „guru“. Koniec koncov nie je pravdepodobne v záujme Vishwanandu, aby jeho nasledovníci chápali skutočnú védsku filozofiu v komplexnosti, inak by asi rýchlo pochopili, odkiaľ fúka vietor. Preto je aj u takýchto kultov obľúbená fráza, že nie je potrebné veci chápať rozumom, ale iba sentimentom ku guruovi. Potom je možné domnievať sa, že mu asi prepáčia aj jeho kriminálnu minulosť a prehliadajú obvinenia a dopredu ich považujú za nelegitímne aj bez riadneho vyšetrovania.

Pôvodne mal tento článok vzniknúť v oveľa väčšom rozsahu, ale z hľadiska časovej kapacity a dĺžky článkov by to nebolo praktické, pretože by išlo skôr o menšiu diplomovú prácu, keďže výpovedí a vyjadrení na internete je naozaj KVANTUM. Z verejne dostupných zdrojov na internete, z ktorých je zostavený aj tento článok, sa však dá dozvedieť oveľa viac, napr. kto boli Vishwanandove „duchovné“ vzory, akým spôsobom sa snažil zlegitimizovať svoju rolu gurua, od jeho údajného stretnutia s mytologickými postavami z dávnych vekov, rôznymi guruami, ale aj množstvo materiálov ohľadom jeho obvinení, výpovedí, videí a pod. Koho táto téma zaujíma viac, môže si to vygoogliť a spraviť si názor sám. My predkladáme len súhrn verejne dostupných informácií.

Je poľutovaniahodné, že zástancovia tohto „gurua“ takéto zdroje častokrát ani nezvážia, pretože aj keď sa o tom dopočujú, tak tomu pravdepodobne a priori neveria alebo to považujú za ohováranie, na ktorom v žiadnom prípade nemôže byť nič pravdy. Noví členovia kultu o tom väčšinou ani netušia alebo môžu byť presviedčaní, že to nie je pravda. Takýto naivný prístup k možnému riziku nie je podľa mňa na mieste, hlavne keď ide o úplné odovzdanie svojho života guruovi, ktorý údajne sám seba vyhlasuje za vteleného Boha.

 

Vishwananda
Swami Vishwananda v akcii

 

Vishwananda
V pozadí s podobizňou Mahavatara Babajiho, mýtickou postavou, ktorú nikto nikdy reálne nevidel a s ktorou údajne telepaticky komunikuje a považuje ju za svojho gurua (aj keď naoko sa tvári, že patrí do postupnosti Šrí vaišnavov, prípadne k Sai babovi, prípadne ku kresťanským svätým atď.)
Vishwananda a sex guru Nityananda
Vishwananda a jeho priateľ „sex guru“ Nithyananda swami, ktorého vychvaľuje. Pritom Nithyananda swami je známy svojimi sexuálnymi škandálmi a videom, ktoré uniklo, na ktorom má tajne styk so svojou žiačkou.. Momentálne je na úteku pred zákonom a je obvinený z únosov a sexuálneho zneužívania.
Vishwananda znázornený ako avatar Boha Narayana, za ktorého sa vyhlasuje. (fan art)
Vishwananda
Ešte mladý a chudobný Vishwananda v detskej izbe so svojím vzorom, škandalóznym Sai babom. Tu podľa mňa nevyzerá ako božská osoba. Najvyšší čas zapracovať na svojom image a vyraziť na Západ.
Vishwananda swami skúšal, aké je to byť kresťanským vodcom. Veď čo keby motyka vystrelila? Popritom podľa článkov povykrádal rôzne pozostatky kresťanských svätcov z kostolov, za čo bol kriminálne odsúdený, ako tvrdia vyššie spomenuté zdroje.
Aj samotný Stvoriteľ si zjavne dopraje svetské potešenia…

Zdieľajte článok s vašimi priateľmi

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by vás zaujímať

Daniel Máčovský swami Dayananda
3.august 2019 Daniel Máčovský, prvý slovenský samozvaný swami

Ahojte. Rozhodol som sa pokračovať v písaní sérií článkov na pokračovanie, pretože väčšinou jeden článok...

ČÍTAŤ VIAC
10.máj 2019 Čo určite nie je "duchovno" (Teória všetkého, 3. časť)

Som duchovný? Čo si dnes ľudia predstavujú pod pojmom „som duchovný?“ Je to len akási nálepka, vďaka...

ČÍTAŤ VIAC
6.február 2021 Ájurvédsky guru, ktorý rád píše ženám

Update 9.12.2021.   Po opakovanom zverejnení informácií o tom, čo Tribhanga robí, nastal u neho zlom,...

ČÍTAŤ VIAC

Pin It on Pinterest

Zdieľaj článok priateľom