fbpx
logo
Ayurvéda

Denný režim podľa āyurvédy

🕐 10 min

Naše každodenné zvyky zohrávajú neoddeliteľnú úlohu v dlhodobom zdraví. Každé rozhodnutie prijaté počas dňa ovplyvňuje to, ako vyzeráme a ako sa cítime, výber potravín, ktoré jeme, výber životného štýlu, ktorý žijeme, dokonca aj myšlienky, ktoré si myslíme. Dinacaryā (denný režim) je jedným z najsilnejších āyurvédských nástrojov na zlepšenie celkového zdravia a mysle. Na vytvorenie zdravých návykov, ktoré skutočne vydržia, je potrebné uvedomenie, disciplína a odhodlanie. Zavedením základných praktík starostlivosti o seba do života pomáhajú udržiavať dobré zdravie. Dinacaryā je teda prevenciou nášho zdravia a tiež podporou pre naplnenie životnej dharmy.

Sanskritské slovo dinacaryā sa skladá z dvoch slov – dina= deň a ācaryā = nasledovať alebo tiež učiteľ.

 

Čo získame dodržiavaním denného režimu podľa Sušruty?
(Sušruta bol āyurvédský lekár, chirurg a priamy žiak Dhanvantariho)

1. Samāgni – zdravý metabolizmus
2. Samadośā- vyrovnané dóše
3. Samadhātu – vyrovnané tkanivové systémy
4. Prasannātmā – vyrovnaná duša prejavená v zmysloch a v mysli
5. Mala kriyaaha – zdravé vylučovanie odpadových látok (moč, výkaly, pot)

 

Dinacaryā popisuje všetky činnosti, ktoré by sme mali robiť alebo robíme od rána do večera, kým ideme spať.

 

Režim

 

1. Prataruthana – skoré ranné vstávanie

Denný režim začína ranným vstávaním. Človek by mal vstávať pred východom Slnka, v čase Brāhma-muhūrta. Brāhma-muhūrta je čas hodinu a pol pred svitaním. Tento čas je v kvalite sattva-guny, čo je kvalita dobra. Tento čas je najvhodnejším časom na vykonávanie meditácie a spievanie mena Krišnu. Hneď po prebudení je vhodné pozerať sa na priaznivé veci ako sú kvety, mlieko, ghee, kravy alebo podobu Šrí Krišnu. Pozeraním na priaznivé predmety človek získava priazeň, šťastie, prosperitu a dlhý život. Ak začneme ráno pozeraním sa na negatívne správy, ovplyvní to tiež negatívne našu myseľ a telo. Napríklad pocity ako smútok ovplyvňujú motiváciu, ktorá sa vďaka tejto emócii oslabuje. Hnevom si zvyšujeme vylučovanie adrenalínu, ktorý nevhodne pravidelne stúpa a negatívne vplýva na naše orgány. Podľa držiteľky Nobelovej ceny, molekulárnej biologičky a psychologičky Elizabeth Blackburnovej, negatívne myšlienky škodia až na tak hlbokej úrovni akou je DNA. Výskum ukázal, že sociálne vzťahy, prostredie a životný štýl priamo ovplyvňujú naše gény. Po prebudení môžeme tiež zistiť, ktorou nosnou dierkou dýchame, to znamená, že tá strana je vedomá a začneme ňou hýbať ako prvou.

 

 

2. Mala-visarjana – zbavenie sa odpadových látok

Ráno by sa mal človek zbaviť odpadových látok (moč a výkaly), pretože medzi 4:00-6:00 hodinou ráno je aktívne hrubé črevo a močový mechúr. Uľavuje to od kŕčov, plynatosti a ťažkostí v bruchu. Chodenie na WC po jedle alebo káve znamená choré trávenie, zlý metabolizmus a značí, že niekde je chyba. Pokiaľ človek nedokáže ráno po prebudení absolvovať veľkú potrebu, tak dobrá pomoc je ráno pred WC vypiť pol litra odstatej prevarenej vody, najlepšie ak je odstatá v medenej nádobe a tá uvoľní peristaltiku. Chodenie na veľkú potrebu po zobudení je tiež o zvyku. Zadržiavaním malej a veľkej potreby vznikajú váta ochorenia v oblasti brucha. Po vyprázdnení je potrebné si umyť konečník. Koža konečníka je plná záhybov, v ktorých sa ľahko zachytia zbytky stolice. Tie papier neodstráni. Ostávajú tam baktérie, ktoré sa vo vlhkom a teplom prostredí množia, vyvolajú kvasenie, čím sa pokožka naruší, zapáli sa a začne svrbieť. Takto vzniká priaznivé prostredie pre ekzém a vznik hemoroidov.

 

3. Dantadhāvana – čistenie zubov a ústnej dutiny

V āyurvéde sa používajú bylinné prášky z bylín ako kurkuma, neem, zázvor, čierne korenie, mäta, ajwain a mnoho iných. Tiež sa využívajú suroviny ako popol z dreva, perlový prášok či himalájska soľ. Bylinné prášky pomáhajú hojiť ďasná a rôzne vredy, starajú sa o svieži dych a to hlavne byliny ako klinček, mäta, sladké drievko alebo aj gáfor. Zmierňujú bolesti zubov, pretože majú anestetický účinok. Zubný prášok odstraňuje rôzne usadeniny, zubný kameň a zubný povlak, je prevenciou zubného kazu, bieli zuby, zlepšuje chuť na jazyku, má antibakteriálny účinok a v malých množstvách sa liečivé látky dostávajú aj do tráviaceho traktu, taktiež remineralizuje zuby.

Pri používaní bylinného prášku sa človeku nestane, že do tela dostane látky ako chlórhexidín, triklosan, fluorid, SLS, SLES a iné syntetické látky, ktoré okrem čistenia zubov spôsobujú vedľajšie účinky a negatívne ovplyvňujú chuť na jazyku, zvyšujú tvorbu zubného kameňa, negatívne pôsobia na hojenie rán, vedú k vzniku bakteriálnej rezistencie a rôznym alergiám, majú negatívny účinok na nervovú sústavu a imunitu, sú toxické a dráždivé pre organizmus.

 

4. Jihvā nirlekhana – čistenie jazyka pomocou škrabky

Jihvā znamená v sanskrite jazyk a jeho čistenie je dôležité, pretože jazyk je vyústenie vodného systému v tele. Cez noc telo prostredníctvom jazyka detoxikuje, vylučuje ámu, metabolický toxín, rôzne baktérie a nečistoty, ktoré je potrebné škrabkou z jazyka odstrániť. Akú škrabku je vhodné použiť? Najvhodnejšie sú škrabky zo striebra, zo zlata a z medi. Vzhľadom na dostupnosť je ideálne používať medenú škrabku, ktorá je vhodnejšia ako plastová škrabka. Nie je vhodné používať zubnú kefku alebo kuchynskú lyžičku, pretože škrabka má špeciálny tvar a iné náhrady nie sú dostatočné. Okrem toho, zlato, meď a striebro majú antibakteriálny účinok. Pokiaľ je dóša narušená, povlak na jazyku je biely, hnedý až čierny, žltý až zelený. Zdravý povlak má priesvitnú farbu. Škrabka na jazyk sa používa iba ráno.

Aké benefity prináša čistenie jazyka? Pravidelným používaním škrabky sa zlepší chuť na jazyku a rozlišovanie chutí bude jasnejšie. Výskumníci v jednej štúdii z roku 2005 zistili, že používanie škrabky na jazyk počas siedmich dní znížilo celkový výskyt streptokokov Mutans a baktérií Lactobacilli v ústach. Tieto typy baktérií spôsobujú zápach z úst a zubný kaz. Je rovnako dôležité si po jedle ústa vypláchnuť aspoň čistou vodou. Používaním škrabky na jazyk sa znižuje zápach z úst. Taktiež vedci pomocou štúdie z roku 2004 zistili, že škrabka odstráni z jazyka o 30% viac baktérií ako používanie kefky na jazyk. Ak človek škrabku nepoužíva, toxíny a baktérie na jazyku skonzumuje, čo zaťažuje trávenie. Používaním sa zlepšuje metabolizmus a zároveň sa zlepšuje imunita. Je dôležité si ráno skôr vyčistiť ústnu dutinu a až tak raňajkovať alebo piť vodu.

Meď, zlato a striebro sú silné antibakteriálne vzácne kovy. Meď a zlato zahrievajú, preto sú vhodné pre studenú kaphu a vátu. Striebro ochladzuje, preto je vhodné pre horúcu pittu. Už oddávna sa zlato využíva ako vhodná zubná náhrada, má to svoje opodstatnenie. Pomocou jazyka sa v āyurvéde vykonáva časť diagnostiky, kedy sa podľa jeho tvaru, povlaku a farby zistí stav trávenia, ochorenia a dominantnosť dóše v ľudskom tele.

 

5. Gaṇḍūṣa – mlganie oleja

Mlganie s olejom dáva silu čeľusti, zdravý hlboký hlas, prospieva ochabnutej tvári, zlepšuje chuť v ústach. Človeku neostane sucho v hrdle, nebude mať popraskané pery, nebudú ho bolieť zuby, bude ich chrániť pred zubným kazom a môže žuť aj najtvrdšie jedlá. Takto sa popisuje mlganie s olejom v Charaka Samhite. Niektoré toxíny sa viažu iba na tuk, preto je dôležité mlganie oleja pre zdravé zuby. Olej tiež remineralizuje zuby a teda posilňuje zubnú sklovinu. Gaṇḍūṣa má antibakteriálne vlastnosti a funguje ako ústna voda, no neobsahuje žiadne chemikálie, takže nie je pre telo nebezpečná. Mlganie s olejom pomáha zmierniť bolesti pri chorom hrdle. Pravidelným mlganím oleja sa posilňujú ochabnuté lícne svaly. Gaṇḍūṣa pomáha čistiť ústnu dutinu od toxínov. Vhodnými olejmi na gandūsu je kokosový olej alebo sezamový olej. Druhým spôsobom je žutie sezamových semien, ktoré sa po rozžutí vypľujú.

 

6. Mukhaprakṣāḷana – umývanie tváre vlažnou alebo studenou vodou

Umývanie tváre vlažnou vodou alebo studenou vodou pomáha znížiť opuch tváre, nedráždi ekzematickú alebo aknóznu pokožku, pomáha rozžiariť pleť tým, že spôsobí zúženie ciev. Naopak umývanie teplou či horúcou vodou môže choroby pokožky zhoršiť. Na tvár sa môžu aplikovať rôzne čistiace ílové masky alebo masky z cícerovej múky spolu s neemom a kurkumou (uptan).

 

7. Nasya – aplikácia nosných kvapiek

Nosné dierky sú bránou do mozgu. Niekedy sa bežne vykonávali operácie mozgu práve cez nosné dierky. Denná očista nosa zlepšuje čuch, prečisťujú sa zmyslové orgány. Minimum sú 2 kvapky na nosnú dierku, no bežne sa aplikuje 5 kvapiek oleja. Olej je potrebné čo najviac vdýchnuť. Aplikovanie nosných kvapiek rozvíja inteligenciu, pomáha pri bolestiach hlavy, pretože pôsobí na rozšírené mozgové cievy, pomáha pri stuhnutosti ramien a krku a lieči upchaté dutiny. Vhodným olejom na aplikáciu je sezamový olej, no využíva sa aj ghee či kokosový olej alebo iné bylinné oleje. Medzi všeobecné kontraindikácie patrí: malé deti, obdobie tehotenstva a menštruácie, pri intoxikácii, na plný žalúdok, po zvracaní či hnačke, pri horúčke, pri hypoglykémii a dehydratácii.

 

8. Añjana – kolírium, aplikácia očných kvapiek alebo kajalu

Vo veršoch sa píše, že denná aplikácia očnej masti, teda kajalu, odstraňuje pocit svrbenia očí, oči sa stávajú krásne a sú schopné vidieť drobné veci, odstraňuje nečistoty a pocit pálenia, nadmernú vlhkosť, dáva schopnosť odolávať vetru, slnečnému žiareniu a predchádza chorobám. Teraz nemám na mysli kajal, ktorým sa inšpirovali kozmetické firmy a je vyrobený z chemického kokteilu na vytvorenie dymového líčenia, ale kajal, ktorý sa už stáročia využíva v Indii na udržanie zdravia očí. Aplikuje sa aj malým deťom a jeho zloženie je na čisto prírodnej báze. Zväčša obsahuje santalové drevo alebo triphalu, ghee, mandľový či ružový olej a získava sa pomocou pálenia týchto ingrediencií, kedy sa sadza zoškriabe zo striebornej nádoby. Nádoba je uložená nad plameňom. Minimálna denná očná starostlivosť by mala byť aspoň výplach očí pomocou fyziologického roztoku alebo pomocou ružovej vody alebo vývaru z triphali.

 

9. Nakhādi kartana – strihanie nechtov, chlpov a vlasov

Minimálne každých 5 dní by si mal človek ostrihať nechty, chlpy a vlasy. Pravidelné strihanie posilňuje telo, odstraňuje špinu a toxíny a dáva dlhý život. Cez nechty, chlpy a vlasy sa vylučujú z tela ťažké kovy a toxíny a sú nižší vedľajší produkt kostného tkaniva. Keď vlasy rastú, stopové prvky, ťažké kovy a minerály, zostávajú vo vlasových bunkách, ktoré odumierajú a posúvajú sa, keď rastú nové vlasové bunky. V dnešnej dobe sú vlasové analýzy bežné, pretože poskytujú informácie o funkcii rôznych orgánov a fyziologických procesoch. Ženy si vlasy tak často strihať nemusia, od hrubých nečistôt sa očistia česaním a umytím. Ženy majú prominentnú mesačnú energiu a pomocou vlasov zachytávajú slnečnú energiu. Vlasy sú ako solárne články a naopak muži majú viac slnečnej energie a preto by si mali vlasy strihať pravidelne.

 

10. Vyāyāma – cvičenie

Dáva ľahkosť, zlepšuje trávenie, dáva schopnosť pracovať, tvaruje telo, buduje svalovú hmotu, ukľudňuje všetky dóše. Podporuje metabolizmus a pomáha vylučovať toxíny. Ráno by mal človek cvičiť ľahšie cviky, napríklad vítanie Slnka (sūryanamaskāra). Výbušnejšie a energicky náročnejšie cvičenie sa odporúča okolo obeda, keď je najprominentnejšia pitta dóša a človek má najviac energie. Cvičenie dáva zdravo vyvinuté telesné tkanivá, telo netrpí chorobami, pomáha stráviť ťažké a taktiež nekompatibilné jedlá, dáva zdravie kĺbom, je dobré na obezitu. Na jar a v zime je najideálnejší čas cvičiť, pretože telo má najviac energie a v lete naopak, človek má málo energie, mal by sa skôr venovať plávaniu. Cvičiť sa neodporúča hneď po jedle, ak je človek vyčerpaný, trpí kašľom, má choroby pľúc alebo v stave, keď počal dieťa. V takých prípadoch si ničí životnú energiu ojas. Taktiež nadmerné cvičenie nie je zdravé a môže spôsobiť zvracanie, kašeľ, choroby pľúc, krvácanie alebo celkové oslabenie.

 

11. Abhyaṅga – olejová masáž

Masírovať by sa mal človek každý deň a to minimálne nohy a hlavu, pretože je to pre telo dôležitá výživa. Masáž z tela odbúrava stres a napätie, zlepšuje zdravie pohybového aparátu a nervového systému. Zabezpečuje správnu cirkuláciu krvi a lymfodrenáž. Pokožka je jemnejšia a pružnejšia, masáž vyživuje telesné tkanivá. Na masáž sa využíva zväčša sezamový olej, no sú aj iné, napríklad medikované oleje alebo napríklad kokosový, mandľový olej. Výber vhodného oleja je tiež určený konštitúciou váta, pitta alebo kapha. Koža je najväčší orgán a dokáže prijať najviac výživy. Koža má tiež svoj metabolizmus. Cez lymfatický systém a krv sa dostane výživa do všetkých tkanív. To, že masírovanie výživy do kože má význam, potvrdzujú aj rôzne protizápalové masti či masti proti bolesti ako ibalgínová masť alebo nikotínové náplaste, tiež rôzne kolagénové krémy, ktoré využívajú tento princíp.

Masáž prináša energiu, úľavu, pokoj, šťastie, silu, dáva dobrý spánok, dlhý život. Ak by sme do tela vmasírovali 50g ghee masla, tak dá toľko energie akoby človek zjedol 250g ghee masla. Olejová masáž je najlepší druh výživy. Ak človek drží pôst a naolejuje si telo, tak si tým nenarúša váta dóšu. Pravidelným olejovaním je telo bez vrások.

 

Pādābhyaṅga – masáž nôh, ideálne je si chodidlá masírovať s horčičným alebo sezamovým olejom pred spaním. Masáž nôh zlepšuje zrak, choroby sa človeku vyhýbajú, nohy sú uvoľnené, odpočinuté, dáva silu nohám a orgánom. Horčičný olej chodidlá zahreje.

 

Karṇapūraṇa – olejovanie uší. Je to jednoduchý a účinný spôsob, ako si udržať dlhú životnosť sluchu a celkové zdravie uší. Karṇapūraṇa upokojuje určité nerovnováhy, ktoré sú často spôsobené nadmernou akumuláciou váty a zhoršením spôsobeným chladným a veterným počasím, nadmernou stimuláciou a cestovaním. Ušný otvor zvlhčíme prstom so sezamovým olejom.

 

12. Vastradhāraṇa – oblečenie a šperky

Oblečenie by malo byť z prírodných materiálov ako kašmír, vlna, ľan, bavlna či hodváb. Umelými materiálmi sa do tela dostávajú rôzne nezdravé látky, napríklad ftaláty, ktoré umelé látky ako polyester či akryl obsahujú. Naopak z takého hodvábu sa do tela vstrebávajú proteíny, ktoré ukľudňujú váta dóšu. V lete sa odporúča nosiť chladivé farby a v zime teplé farby. Oblečenie by malo byť čisté, vtedy prináša prosperitu a rozvíja sebaúctu. Na oblečenie je vhodné aplikovať vodné voňavé substancie a voňavé oleje (pyžmo, santálové drevo, ruža, šafrán…).

Nosenie šperkov odstraňuje nešťastie, odstraňuje zlý vplyv ľudí a nepriaznivé pôsobenie planét. Zlato je svojím zahrievajúcim účinkom vhodné pre kapha a váta dóšu a striebro je vhodné pre pitta dóšu, pretože ochladzuje. Āyurvéda pozná 9 ušľachtilých drahokamov, ktoré odporúča nosiť na tele a to: rubín, perla, červený korál, smaragd, žltý zafír, diamant, modrý zafír, tigrie oko a granát.

 

13. Dhyāna – meditácia

Vedecké štúdie dokázali, že meditácia má množstvo výhod, napríklad:

– znižuje stres a úzkosť
– znižuje depresiu a dáva nadhľad
– minimalizuje zápaly v tele
– zlepšuje pamäť a sústredenie
– zvyšuje mentálnu disciplínu
– znižuje bolesť v tele
– zlepšuje spánkový režim
– znižuje vysoký krvný tlak

 

Meditácia pomocou mahā mantry priamo pomáha naplniť našu životnú dharmu. Nerieši iba hrubohmotnú úroveň tela, ale zameriava sa na jemnohmotné telo a ja vám odporúčam si prečítať priložené články, ktoré sa hlbšie venujú meditácii.
https://reinkarnacia.sk/mantra-meditacia-dosiahnutie-dokonalosti-teoria-vsetkeho-11-cast/
https://reinkarnacia.sk/meditacia-od-zakladov-meni-vas-mozog/

 

14. Prātarāśa – raňajky

To, čo jeme, sa stáva stavebným materiálom telesných tkanív – nášho tela. Spolu s východom Slnka je silnejší aj metabolizmus (tráviaci oheň – agní), preto sa neodporúča raňajkovať pred východom Slnka. Raňajky by mali byť vyvážené, správne okorenené a nemali by byť najsilnejším jedlom dňa.

 

15. Madhyahna -bhojana – obed

Na obed, keď je Slnko najvyššie, je metabolizmus (tráviaci oheň – agní) najsilnejší a preto je vhodné mať najvýživnejšie jedlo dňa práve na obed. Teda obed je hlavným jedlom dňa. Neodporúča sa konzumovať mäso, ryby, vajcia, āyurvéda odporúča lakto-vegetariánsku stravu, ktorá je pre človeka najprirodzenejšia.

 

16. Ratri bhojana – večera

Večera by mala byť pred západom Slnka a mala by byť ľahšia, pretože sila nášho metabolizmu (tráviaceho ohňa – agní) pomaly klesá. Vhodným jedlom je napríklad ryža basmati so zeleninou. Pokiaľ je večera skorá, je vhodné konzumovať aj ťažšie stráviteľné potraviny ako sú strukoviny. Časový rozostup medzi raňajkami, obedom a večerou by mal byť štvorhodinový.

 

17. Nidrā – spánok

Spánok je nevyhnutný čas na oddýchnutie tela z každodenného stresu. Telo sa môže sústrediť na trávenie, metabolizmus a regeneráciu. Regenerácia orgánov počas noci je veľmi dôležitá. Spánok je tiež príčinou zdravej imunity a je najlacnejšou formou regenerácie pre človeka. O dôležitosti spánku je v dnešnej dobe počuť veľa, no čo odporúča āyurvéda pre zdravý spánok?

Ideálnym časom pre spánok je čas najneskôr o 22:00 hodine. Najhlbšia a najpokojnejšia časť spánku je medzi 22:00 a 02:00 hodinou ráno. Pokiaľ má človek problém so spánkom, môže zaviesť do svojej dennej rutiny, pred spánkom, pitie šálky prevareného kravského mlieka s korením ako kurkuma, čierne korenie, zázvor, šafrán či muškátový orech. Muškátový orech a šafrán majú upokojujúci účinok na telo a myseľ a tiež sedatívny účinok, ktorý dopomáha k lepšiemu spánku.

V izbe by sa nemali nachádzať žiadne svetlá, vtedy funguje epifýza optimálne. Človek, ktorý má problém zaspávať najneskôr o 22:00, by mal skoro vstávať a tým sa upraví denný a spánkový režim.

Karṇapūraṇa – olejovanie uší a pādābhyaṅga – masáž chodidiel účinne pomáhajú zlepšiť kvalitu spánku.

 

Síce sa tieto body dennej rutiny môžu zdať ako príliš náročné vzhľadom na to, čo všetko počas dňa by sme mali urobiť, no chcem vás uistiť, že 1/2 z toho robíte všetci, no menej správnym spôsobom. Toto je iba niekoľko vybraných základných bodov z denného režimu. Aplikáciou āyurvédskeho denného režimu zistíte, že sa cítite lepšie a vaše telo je zdravšie a myseľ jasnejšia. Nemusíte každý bod zaviesť hneď do vašej rutiny, no postupne sa k tomu môžete dopracovať.

 

Tento článok nie je lekárska rada ani nemá za cieľ navádzať na zanedbanie či nenasledovanie pokynov lekárov. Nasledovanie týchto odporúčaní je na vlastné riziko čitateľa a naša stránka neberie žiadnu zodpovednosť za aplikáciu týchto rád, postupov či prípravkov. Informácie v článku v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu a vyšetrenie lekárom v zdravotníckom zariadení a sú len názorom autora. Predtým ako sa budete riadiť niečím z tohto článku, skonzultujte to s vaším lekárom.

 

Zdieľajte článok s vašimi priateľmi

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by vás zaujímať

25.jún 2012 Áyurvéda - Kľúč k zdravému životu, ktorý vám prinesie spokojnosť

Áyurvéda v preklade znamená „Áyus“ – život (dlhovekosť) a „Véda“ – poznanie. Áyurvéda je teda...

ČÍTAŤ VIAC
13.február 2022 Koronavírus z hľadiska āyurvédy

Podľa Áyurvédy ide v prípade koronavírusu o neviditeľného parazita - adrištá krimi, ktorý sa rozmnožuje...

ČÍTAŤ VIAC
8.máj 2019 Nie som toto hmotné telo (Teória všetkého, 5. časť)

V tomto piatom pokračovaní Teórie všetkého začínam konečne rozoberať samotné védske princípy. Keď si ich...

ČÍTAŤ VIAC

Pin It on Pinterest

Zdieľaj článok priateľom