Podľa Áyurvédy ide v prípade koronavírusu o neviditeľného parazita – adrištá krimi, ktorý sa rozmnožuje tak, že napáda jadro buniek hostiteľského organizmu. Keďže má len RNA, potrebuje cudziu DNA, ktorú rozkladá. Ak postihne ľudský organizmus, prejavuje sa ako tridóšické ochorenie, ktoré sa ťažko lieči. Prenáša sa väčšinou cez respiračný systém dýchaním.
Ochorenie na koronavírus sa zjavilo ako spoločná karma za pojedanie mäsa zvierat ako sú netopiere, hady, opice, potkany, psy, mačky atď.
Z áyurvédskeho hľadiska sa jedná o kombináciu príčin prajňaparadha (zneužitie ľudského intelektu), krimiroga (napadnutie parazitom) a ajírna (netrávenie spôsobujúce vznik ámadóše, metabolických endotoxínov, ktoré sú živná pôda pre rast patogénov a parazitov a príčina oslabenia metabolizmu a imunity).
• Hlavné symptómy: Váta kása– suchý kašeľ, Pitta jwara – horúčka, Ojokshaya – oslabenie a vyčerpanosť, Kapha vriddi – nádcha, prechladnutie, Ajírna -netrávenie, Ámadóša – toxíny v GI trakte/povlak na jazyku s červenými bodkami
• Hlavné príčiny nákazy: Pojedanie mäsa, slabá hygiena, oslabená imunita nesprávnym životným štýlom, napr. aj alkoholom a sexom, oslabené pľúca od znečisteného prostredia atď.
Prevencia pomocou diéty, životosprávy a bylín
Áyurvédska liečba a prevencia je postavená na troch základných pilieroch – menovite na diéte, ktorá je najdôležitejším faktorom pri udržiavaní zdravia a pri liečbe samotnej. Rovnako aj na životospráve, ktorá udáva náš denný režim a udržuje v rovnováhe biorytmus orgánov a tkanív. V neposlednom rade aj na liekoch, ktoré nás harmonizujú, liečia a posilňujú náš organizmus i obranyschopnosť.
V rámci stravy je najlepšie používať doma vypestované potraviny alebo biopotraviny. Hodnota jedla je v čerstvosti a čistote. Najdôležitejšie je neprejedať sa, jesť tak akurát. Do tretiny zaplniť žalúdok tekutou stravou (polievka, tráviaci nápoj), do polovice tuho stravou a tretina žalúdka by mala ostať prázdna pre tridóše.
Žalúdok nám povie, kedy máme dosť podľa odgrgnutia. Naša kapacita/objem žalúdka je udaná objemom spojených dlaní. Tri jedlá denne sú postačujúce – raňajky, obed a večera, plus ovocie medzi jedlami na desiatu a olovrant.
Diéta ako prevencia
Mantra: Jedlo je základ hmotného života
Správna diéta udržuje v rovnováhe náš jataragni (džataragni) – metabolizmus alebo trávenie. Ideálne je v tomto období jesť potraviny, ktoré odhlieňujú a sú harmonizujúce pre všetky elementy. Chute ako pálivá/horká a trpká by mali dominovať.
Napríklad len teplá/varená kuchyňa sa odporúča v chladnom období jari. Ovocie by malo byť varené alebo sparené. Šaláty len reďkovka/mrkva. Je vhodné vyhýbať sa syrom, mäsu, rybám, vajciam, sladkostiam, alkoholu, káve, mrazenej a konzervovanej strave. Dobré je obmedziť rafinovaný cukor a zamerať sa na med, ktorý sa však nesmie variť ani piecť a má sa pridávať len po vychladení. Med je podľa Áyurvédy najlepší prostriedok na vyrovnanie a kontrolu kaphy, hlienu v tele.
OVOCIE: Ideálne medzi jedlami na desiatu alebo na olovrant, aj v podobe štiav. Granátové jablko, čučoriedky v akejkoľvek podobe (posilňujú imunitu), bobuľoviny ako maliny, ostružiny, červené hrozno, varené jablká so škoricou, pomaranče, mandarínky, citrón, limetka, grapefruit, pomelo, ďatle…
ZELENINA: Varená na pare alebo dusená na vode, či pečená v rúre. Ako príloha brokolica, karfiol, špargľa, artičok, cukina, hokkaido tekvica, varený špenát, batát, topinambur, reďkovka, červená repa, chren, mrkva, petržlen, zeler, kaleráb…
OBILNINY: Ako hlavné jedlo dňa na raňajky, obed a menej na večeru. Jačmen, tvrdá pšenica, špalda, amarant, qinoa, pohánka, basmati ryža hnedá, červená ryža, pšeno, raž…
STRUKOVINY: V podobe polievky alebo prívarku (počas varenia zbierať penu). Všetky druhy šošovice, hrach, cícer, mungo, adzuki, zelená fazuľka, urad dhal…
KORENIE: Pridávať do všetkých jedál. Čierne korenie, dlhé korenie, zázvor, klinček, škorica, kardamóm, rozmarín, tymián, oregano, šalvia, levanduľa, badyán, aníz, asafoetida, citrónová kôra, čierna alebo himalájska soľ…
BYLINKY: Čaje k jedlám alebo medzi jedlami, bylinné džemy na konci jedla. Amalaki, guduchi, tulasi, triphala, trikatu, moringa, pľúcnik, podbeľ, šalvia, žihľava, levanduľa, chyavanprash, talisapatradi churnam, karpooradi churnam, sitopaladi churnam…
MLIEČNE VÝROBKY: Mlieko len povarené, nie studené (posiluje ojas (odžas) – imunitu a lymfu)
Životospráva ako prevencia
Mantra: Naše myšlienky a túžby sa stávajú našimi činmi, naše činy sa stávajú zvykmi, zvyky vytvárajú charakter a ten je základom ľudského života
Áyurvéda odporúča dodržiavať dínacharya, denný režim a rtucharya sezónny režim na život bez chorôb a dosiahnutie dlhovekosti. Deň si môžeme rozdeliť na tri časti po 8 hodín. 8 hodín môžeme venovať hmotnému telu (spánok, jedenie, cvičenie), 8 hodín práci (bez práce nie sú koláče, karma [nie] je zdarma) a 8 hodín venovať rodine a duchovnému rozvoju.
Najdôležitejšie body denného režimu zhrnieme v nasledujúcich bodoch:
1. Kvalitný spánok pred 22:00 a skoré zobudenie sa pred svitaním v čase brahma-muhúrta dáva dlhovekosť a silné zdravie. Spánok pred polnocou má dvojnásobný účinok na regeneráciu a revitalizáciu. Dôležité je dosiahnuť hlboký spánok, kde sa regeneruje aj jemnohmotné telo a mozog v tom čase otvára cievy a detoxikuje patogény. Najlepšie, ak človek v zime spí na ľavom boku, čo zahrieva a v lete na pravom boku, čo ochladzuje.
2. Pri zobúdzaní vstávať postupne, vzdať úctu Bohu mantrou/modlitbou/meditáciou. Postupné zobúdzanie a aktivovanie vedomej strany tela dáva pokojnú myseľ a prednesenie modlitby dáva vďačnosť za život.
3. Prvá cesta po zobudení by mala smerovať na toaletu a vykonať malú a veľkú potrebu. Vylučovanie odpadových látok je kľúčovou činnosťou ráno po zobudení, ideálne ešte pred svitaním, keď sa vytvára nová krv. Na veľkej potrebe by sme mali čupieť, nie sedieť, aby sa nám viac otvorilo hrubé črevo. Namiesto toaletného papiera sa odporúča používať vodu, bidet a zadok si umývať ľavou rukou. Je to zdravšie, čistejšie, zatvára sa tým konečník. Ak nefunguje peristaltika, treba vypiť vodu z medenej nádoby alebo minerálnu vodu a rozhýbať si telo cvičením, pohybom. Vylučovať výkaly ráno po zobudení je zvyk, ktorý sa dá naučiť. Zanesené hrubé črevo oslabuje imunitu. Zdravá mikroflóra je dôležitá pre silnú imunitu, preto je dobré užívať probiotiká a psyllium denne.
4. Po toalete by sme mali venovať čas hygiene, očiste piatich zmyslov a tela. Očista zmyslov poznávacích a činných patrí k neoddeliteľnej súčasti rannej hygieny. Zuby treba čistiť bylinným práškom alebo pastou (neem, miswak, kurkuma, gáfor, klinček atď.). Niekedy postačí aj soľ alebo sóda bikarbóna. Jazyk by sme mali oškrabať škrabkou na jazyk – ideálne medenou alebo striebornou. Povlak na jazyku je živná pôda pre baktérie a vírusy a meď a striebro majú antibakteriálne účinky. Oči si môžeme vypláchnuť mierne slanou vodou alebo ružovou vodou. Uši vyšpárať malíčkom, nos vyfúkať a prepláchnuť Jalaneti kanvičkou s fyziologickým roztokom himalájskej soli. Keďže sa koronavírus dostáva do tela hlavne cez nos a ústnu dutinu, výplachom sa dezinfikuje. Do nosa a uší si môžeme kvapnúť sezamový olej alebo tekuté ghí. Hrdlo si môžeme vykloktať slanou vodou a na záver môžeme glgať sezamový olej 5 minút. Pred sprchou si urobíme masáž tela so sezamovým olejom. Každodenná masáž pôsobí priaznivo na pohybový aparát, nervový systém, správne prúdenie lymfy, dáva jemnejšiu a pevnejšiu pokožku a zlepšuje zdravie. Takáto masáž je výživou pre telo. Kožu si očistíme teplou a studenou sprchou, začíname teplou. Namiesto mydla môžeme použiť pastu z cícerovej múky (cícerová múka 50g, minerálna voda a 1 čajová lyžička kurkumy, neemu alebo santalu) a sprchu končíme studenou vodou. Otužovanie zvyšuje obranyschopnosť organizmu.
5. Po hygiene si oblečieme čisté šaty a aplikujeme bylinné parfémy. Šaty by sme mali nosiť čisto vyprané a z čisto prírodných materiálov. Koronavírus dokáže prežiť niekoľko dní na plaste (polyamid, polyester, elastán, lykra atď.). Avšak na vlne, kašmíre, pašmine a hodvábe sa dlho neudrží. Max pár hodín, lebo obsahujú lanolín a prírodné antibakteriálne ingrediencie a majú samočistiaci účinok ako vlasy. Parfum by mal byť tiež čistý a prírodný. Najlepší na jar je šafrán, klinček, drevné esencie alebo musk, agar. To zvyšuje imunitu a životnú silu ojas.
6. Ranná rozcvička. Na rozhýbanie si tela je vhodné jógové cvičenie Vítanie Slnka a 5 tibeťanov. Tým sa dostáva celé telo do harmónie pohybom. Dychové cvičenie pránáyáma na čerstvom vzduchu v prírode ako Kapalabhati posilňuje detoxikáciu pľúc a zvyšuje ich obranyschopnosť pred patogénmi.
7. Ranný nápoj 1 hodinu pred raňajkami. Áyurvéda odporúča vypiť odstatú vodu z medenej nádoby.
Áyurvédske prípravky ako možná prevencia
Mantra: Vaše jedlo nech je Vaším liekom a lieky nech sú Vašim jedlom
AMALAKI: Emblica officinalis/Emblika lekárska je rásáyána/omladzujúci tonik, ktorý obsahuje 20-krát viac vitamínu C ako citrón, navyše má vysoký obsah antioxidantov, polyfenolov, extrémne posilňuje imunitu a vitalitu. Áyurvéda odporúča dva plody denne, ráno a večer dlhodobo na zvýšenie ojasu.
TRIPHALA: Zmes troch bylín, amalaki, haritaki a bibhitaki, je jedna z najbežnejšie dostupných áyurvédskych prostriedkov súčasnosti a patrí tiež medzi silné toniky, omladzujúce, posilňujúce imunitu a ojas/vitalitu. Účinok je hlavne cez detoxikáciu gastro-intestinálneho traktu. Triphala harmonizuje všetky dóše a tkanivá v tele. Užíva sa čajová lyžička v teplej vode pred spaním alebo ráno po zobudení, po hygiene.
CHYAVANPRASHAM: Najznámejší bylinný džem v Áyurvéde je kombináciou vysokej koncentrácie amalaki a vyše 40tich bylín. Detoxikuje a omladzuje, vyživuje všetky tkanivá a orgány, užíva sa v chladnom počasí a podnebí na podporu imunity. Užíva sa 2x denne, ráno a večer, 1 čajová lyžička až 1 polovica lyžice po jedle.
NEEM: Azadaricta indica/Zedarach indický je bylina pôsobiaca silne antibakteriálne a antiviroticky na dýchací, tráviaci a obehový systém. Má blahodarný účinok na podporu ľudského zdravia cez ničenie patogénov a jedovatých látok v tele. Pôsobí antipyreticky, znižuje horúčky vírového typu. Podporuje očistu pečene, sleziny, krvi a GI traktu. Odporúča sa užívať nepretržite len jeden mesiac, 2x denne medzi jedlami čaj (1/2 čajová lyžička sa zaleje vriacou vodou 2dcl).
TULASI: Ocimum sanctum/Bazalka posvätná je jedna z najviac liečivých bylín rastúcich na našej planéte. Pôsobí na dýchací, tráviaci a nervový systém. Má silno antiseptický a antibakteriálny účinok, lieči kašeľ, prechladnutie, bolesti hlavy, horúčky a živá rastlinka očisťuje ovzdušie, preto sa tradične v Indii pestuje v každej domácnosti. Užíva sa zápar 1g v horúcej vode, 2x denne po jedle alebo v kapsulách.
TALISAPATRADI, SITOPALADI, KARPOORADI CHURNAM: Jedná sa o bylinné zmesi v prášku so sušenou trstinovou šťavou a používajú sa na všetky druhy dýchacích ochorení ako suchý kašeľ, zápal pľúc, nádcha či hlienovitý kašeľ. Prečisťujú dýchacie cesty a podporujú imunitu pľúc a lymfatického systému. Užívajú sa 3x denne po jedle 1 čajová lyžička.
KARDAMÓN, ŠKORICA, KLINČEK, DLHÉ KORENIE, ZÁZVOR, ČIERNE KORENIE: Zmes týchto korenín sa používa na výrobu čaju. Pôsobia primárne na tráviaci trakt, dýchací systém a lymfatický systém. Podávajú sa vo forme čaju s medom 3x denne k jedlám.
ECHINACEA: Echinacea angustifolia/Echinacea úzkolistá pôsobí primárne na dýchací a lymfatický systém. Má čistiaci, antibakteriálny, protivírusový a diaforetický účinok. Dokáže veľmi účinne čistiť krv a infekcie v tele. Je to silné prírodné antibiotikum a používa sa na podporu imunity a detoxikáciu. Je to úžasný imunomodulans. Užíva sa ako čaj 3x denne medzi jedlami alebo ako extrakt v kapsulách.
SKOROCEL, ŠALVIA, PĽÚCNIK, PODBEĽ, SLEZ: Zmes týchto bylín má čistiaci účinok na dýchací systém, pôsobí protizápalovo, antibakteriálne, antiviroticky a zlepšuje kvalitu krvi. Užíva sa ráno a večer o 20:00 v čase, keď sú podľa biorytmu aktívne pľúca.
ŠÍPKY: Rosa canina/Ruža šípová je silné tonikum, obsahuje veľa vitamínov B,C,E, a využíva sa pri liečbe zápalov ústnej dutiny a hltana. Obsahuje veľa flavonoidov. Vitamín P pôsobí proti infekciám a horúčkam. Pije sa čaj.
ŽENŠEN S MATERSKOU KAŠIČKOU: Ženšen pravý je všeliek, predlžuje život a omladzuje a materská kašička obsahuje všetky vitamíny, minerály a aminokyseliny, ktoré naše telo potrebuje. Užíva sa v ampulkách 2x denne nalačno.
Ďalšie formy āyurvédskej prevencie
SAUNOVANIE: Sauna vyvoláva intenzívne potenie, ktoré detoxikuje naše telo, podporuje vylučovanie toxínov a tým výrazne zlepšuje imunitu. Pomáha znižovať stres a reguluje hormóny. Zlepšuje prekrvenie, uvoľňuje svaly a reguluje množstvo stresového hormónu kortizolu v krvi.
INHALÁCIA BYLÍN: Zapálime si sušené byliny ako neem, klinček, sušený koreň kurkumy, sušená šalvia a prejdeme po celom byte. Následne dym inhalujeme. Vdychujeme skôr ústami a neskôr nosom. Vydychujeme len ústami. Tieto byliny majú antibakteriálny, čistiaci účinok a sú vhodnou prevenciou pred vírusmi.
ŽUVANIE KLINČEKA: Žuvanie tohto korenia (namiesto žuvačky) má antibakteriálny účinok na ústnu dutinu.
LOKÁLNE NAHRIEVANIE ALEBO MASÍROVANIE OLEJOM V OBLASTI PĽÚC: Použijeme vrecko, ktoré naplníme strukovinou alebo ovsenými vločkami. Pred plnením si surovinu ohrejeme na panvici a prenesieme do vrecka na ktoré nakvapkáme sezamový olej a priložíme na hrudník. Týmto spôsobom lepšie prekrvíme oblasť pľúc a podporíme ich činnosť. Pri druhej možnosti použijeme klinčekový olej, ktorý si ohrejeme v dlaniach a masírujeme oblasť hrudníka. Klinček ma protizápalový, upokojujúci účinok na respiračný systém, preto sa dokonale hodí na prevenciu pred ochorením dýchacích ciest.
BONUS: Všeobecné rady ako potenciálne znížiť riziko nákazy
Mantra: Zdravý rozum nadovšetko
1. Noste rúško: Koronavírus sa šíri hlavne vzduchom, tak je ideálne mať rúško z vlny, plnené soľou a levanduľou, poprípade si na papierové kvapkajte éterické oleje na dezinfekciu.
2. Doma používajte čističku vzduchu a difuzér s éterickými olejmi na dezinfekciu ovzdušia: Až 70 % jedovatých látok, ktoré sa nám dostávajú do tela, pochádzajú z našich interiérov. Jedná sa o bifenoly, ftaláty, aldehydy v plastoch, lepidlách, rozpúšťadlách, čistiacich prostriedkoch a náteroch. Všetky tieto jedy oslabujú našu imunitu.
3. Udržujte si telo hydratované počas dňa: Odporúča sa piť zázvorový čaj po dúškoch každých 15 minút. Tekutina spláchne vírus do žalúdka, kde ho spáli kyselina chlórovodíková.
4. Vyhýbajte sa masám ľudí: Vážnymi následkami postihuje hlavne ľudí s oslabenou imunitou, starších nad 70 rokov, ľudí s dlhodobými zdravotnými problémami a tehotné ženy. Treba sa vyhýbať takýmto ľuďom a miestam, kde sa zhromažďujú, napríklad nemocniciam, kde sa vírus šíri najrýchlejšie.
5. Počas dovolenky/obmedzení trávte viac času v prírode, v parkoch: Najmä ihličnaté stromy majú schopnosť cez fytoncídy dezinfikovať ovzdušie okolo seba pričom vylučujú počas dňa pránu/kyslík potrebný pre život a dobrú imunitu.
6. Vyhýbajte sa nadmernej sexualite: Príliš častý sex oslabuje ojas a imunitný systém, preto zdržanlivosť/celibát prospieva celkovej vitalite organizmu.
7. Umývajte si ruky mydlom a horúcou vodou: Vírus dokáže na oceli a plaste prežiť až 72 hodín, preto si po cestovaní MHD alebo dotýkaní sa kľučiek treba ruky poriadne vyčistiť teplou vodou a mydlom. Áyurvéda odporúča bylinné mydlá z neemu, tradične sa používal aj popol, ktorý je zásaditý a na baktérie pôsobí ako žieravina, koži však neškodí. Dá sa použiť aj cícerová múka s kurkumou a neemom.
8. Nedotýkajte sa úst, tváre, očí alebo nosu: Človek sa priemerne dotkne tváre cez deň aj niekoľko sto až tisíckrát. Prenosom z dlaní na tvár je väčšia pravdepodobnosť vdýchnuť koronavírus nosom alebo ústami. Bolo zistené, že koronavírus sa dokonca dokáže do tela dostať aj cez rohovku oka.
9. Vyhýbajte sa strachu a panike: Strach celkovo oslabuje imunitu tým, že nepriaznivo pôsobí na tráviaci oheň v žalúdku. Je dobré si urobiť zásoby trvanlivých potravín, ale netreba to s panikou nakupovania preháňať. Ak človek žije podľa univerzálnych zákonov, Matka Príroda sa vždy nejako postará.
10. Vykurujte domov a ľudí doma po vychádzke šalviou: Je dokázané, že vykurovanie šalviou bielou ničí až 94% patogénov v ovzduší. Baktérie a víry prežívajú v prachových časticiach, preto je dobré pravidelne utierať prach a vysávať.
11. Nejedzte na noc ťažké, tučné jedlá a sladkosti: V noci sa spomaľuje metabolizmus a väčšina kalórií sa v noci ukladá ako podkožný tuk. Jedenie kaphických jedál na noc zahlieňuje GI trakt, lymfu a dýchacie cesty. Je lepšie jesť ľahšie jedlá a menšie porcie.
12. Držte pôst na Ekadáši/11.deň po splne a nove Mesiaca: Áyurvéda odporúča pôst bez jedla minimálne dvakrát za mesiac. Pôst efektívne prečisťuje tráviaci trakt, posilňuje imunitu a zbavuje telo nahromadených endotoxínov – tzv. ámy v tele. Celkovo dáva dlhovekosť, vitalitu a silu.
Tento článok nie je lekárska rada ani nemá za cieľ navádzať na zanedbanie či nenasledovanie pokynov lekárov či zdravotníckych/štátnych inštitúcií k tejto téme. Nasledovanie týchto odporúčaní je na vlastné riziko čitateľa a naša stránka neberie žiadnu zodpovednosť za aplikáciu týchto rád, postupov či prípravkov. Informácie v článku v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu a vyšetrenie lekárom v zdravotníckom zariadení a sú len názorom autora. Predtým, ako sa budete riadiť niečím z tohto článku, skonzultujte to s vaším lekárom.