Vasanta-ritu Acharya (sezónny režim pre jarné obdobie)
Jarné obdobie v našich európskych zemepisných šírkach je čas, kedy v prírode vplyvom severnej dráhy Slnka dochádza k roztápaniu snehu a ľadu v prírode a takisto v ľudskom tele, ktoré je prejavom mikrovesmíru fungujúcom na princípoch makrovesmíru okolo nás.
Na jar dochádza k roztápaniu tzv. kapha dóše alebo hlienu v našom tele, ktorý sa cez zimné obdobie v tele pomaly hromadil a zvyšoval a na jar vyvrcholí. Nadbytok rozpusteného hlienu môže spôsobiť respiračné alergie, ktoré sa prejavujú ako senná nádcha a upchaté dutiny. Po zimnom období je riziko, že si človek zvykol jesť ťažkú a výživnú stravu, ktorá potom na jar vyprovokuje hlien v žalúdku a ten sa prejaví cez lymfatický systém v nejakom oslabenom orgáne alebo tkanive, kde môže spôsobovať vznik rôznych cýst, nádorov alebo ukladanie tuku, poprípade cholesterolu v pečeni a cievach.
V rámci stravy je dobré začať konzumovať potraviny, ktoré majú pálčivú, horkú a zvieravú chuť, upokojujú kaphu a obmedziť potraviny so sladkou, kyslou a slanou chuťou. V praxi to znamená uprednostniť potraviny, ktoré sú ľahko stráviteľné, majú vysušujúci účinok a sú zahrievajúce. Ideálne hlavne teplé pokrmy a obmedziť ťažké a studené jedlá a príliš tučné a studené nápoje.
Napríklad na jar je ideálne obmedziť aj pitný režim a nie je dobré piť studené nápoje alebo studenú čistú vodu. Najlepšie je vodu prevariť a piť teplú až horúcu, inak sa zvyšuje kapha. Ideálne je celkovo úplne vysadiť mäsitú stravu aj ryby a vajcia a ak má niekto napriek tomu chuť jesť mŕtvoly, nech si ide uloviť medveďa, diviaka alebo jeleňa do lesa. O vegetariánstve z pohľadu zdravia a karmy sa dočítate viac v tomto článku.
Áyurvéda odporúča jesť čerstvo uvarené jedlá a okoreniť ich vhodne, najmä pálčivým a horkastým korením ako je zázvor, čierne korenie, kurkuma a chren.
Strava na jar
Nasleduje zoznam potravín, ktoré je vhodné konzumovať:
Zo strukovín rozvarená mungo fazuľa, cícer, žltý hrach, ale aj šošovica.
Zo zeleniny sú to: reďkovky, chren, brokolica, varený špenát, horká tekvica – momordika, baklažán, ružičkový kel, karfiol, mrkva, artičoky, petržlen, ale aj zelené fazuľky.
Ako ovocie sa odporúča konzumovať najmä varené alebo blanšírované ovocie, napríklad jablká so škoricou. Surové ovocie sa na jar jesť neodporúča.
V rámci obilnín je vhodné uprednostniť napríklad pohánku, qinou, amarant alebo pšeno pred pšenicou a ryžou, ktoré je v tomto období dobré okoreniť.
Zo semienok je vhodný pomletý sezam ako tahini pasta s medom, ideálny pomer 3:1 ako sladkosť na záver jedla v podobe dezertu. Sezam má horkastú chuť a je veľmi výživný, hlavne čo sa týka proteínov a minerálov ako Ca, Mg, Zn, Se, čiže je dobrý na kĺby, kosti, vlasy, nechty, chlpy atď.
Mlieko a mliečne produkty sa odporúčajú v menšom množstve, keďže sú veľmi výživné a majú tendenciu zahlieňovať, keď sa nesprávne konzumujú. Jogurtu je dobré sa celkovo na jar vyhnúť, je veľmi hlienotvorný, alebo sa dá nariediť s medom a teplou vodou ako lassí. Jogurt by sa nemal konzumovať ráno alebo večer. Mlieko je dobré povariť s kurkumou, šafránom, sušeným zázvorom, pravou škoricou a po vychladení dosladiť medom.
Syry sú takisto veľmi tučné, čiže je dobré ich na jar obmedziť na minimum, poprípade správne dochutiť čiernym korením, chrenovou omáčkou alebo wasabi. Smotanu je vhodné takisto obmedziť na minimum, keďže sa jedná o mliečny tuk.
Ghí ako maslový tuk je vhodné používať na všetky druhy príprav teplých pokrmov namiesto bravčovej masti alebo kokosového tuku. Ghí a maslo by sa však nemalo konzumovať studené, inak zadusí tráviaci oheň a pôsobí na telo ako jed. Ak sa ghí správne používa cez kyselinu maslovú odstraňuje z tela zápaly a chráni mozog a nervovú sústavu pomocou omega 3,6,9 mastných kyselín, navyšuje vyživuje všetky tkanivá v tele a dáva aj veľa energie.
Životospráva na jar
Čo sa týka životosprávy, na jar nie je vhodné spávať cez deň, celkovo je lepšie obmedziť spánok na minimum a maximalizovať pohyb, lebo kapha dóša je statická substancia a potrebuje sa aktivovať pohybom, cvičením a prácou. Vyayáma alebo cvičenie Áyurvéda odporúča do polovice svojich síl. To poznáme, keď sa začneme viac potiť, čiže je dobré cvičiť viac kardio, dynamické druhy cvičení až do spotenia a najlepšie každý deň alebo čo najviac.
Beh ako jogging je vhodný na jar na ukľudnenie kaphy, ďalej fitness s vlastnou hmotnosťou, činkami alebo strojmi v posilňovni. Nie je treba radikálne chudnúť, pokiaľ človek netrpí obezitou, stačí zmeniť objem tela, to znamená spáliť tukové bunky a vybudovať svalovú hmotu pri zachovaní si fyzickej hmotnosti.
Cvičenie je najlepšie ráno, a to Súrya Namaskar – vítanie Slnka alebo 5 tibeťanov v rámci rannej rozcvičky. Na obed je možné praktizovať aj fyzicky namáhavejšie druhy cvičenia. Večer sa cvičenie už veľmi neodporúča, lebo oslabuje kardiovaskulárny systém.
Je vhodné vstávať skoro, ešte pred svitaním v čase Brahma-muhurta, kedy je najkľudnejšia myseľ a najlepší čas na rannú mantra-meditáciu a duchovnú prax – sádhanu, pre dobré vedomie počas celého dňa. Po zobudení by sme mali ísť vykonať malú a veľkú potrebu v rámci detoxikácie močového mechúra a hrubého čreva, ktoré sú aktívne v čase medzi 4-6 ráno aj večer. Ak sa nedá vykonať veľkú potrebu, Áyurvéda odporúča vypiť odstatú vodu z medenej nádoby na uvoľnenie peristaltiky a vypláchnutie hrubého čreva, ktoré je najtoxickejším orgánom v našom tele. Na toalete je ideálne čupieť, nie sedieť, inak je zatvorená časť hrubého čreva brušnými svalmi. Namiesto toaletného papiera je vhodnejšie používať bidet alebo kanvicu s vodou na uzatvorenie a vyčistenie konečníka – Muladhara čakry.
Po očistení zmyslov ako sú ústa (čistenie zubov, mlganie olejom), oči, nos a uši, je vhodné mať rannú sprchu, začať teplou a skončiť studenou vodou. Po hygiene je vhodné na telo aplikovať zahrievajúce stimulačné parfémy, napr. Vetiver.
Ako ďalší dôležitý aspekt na vyrovnanie kaphy v jarnom období Áyurvéda radí pravidelne chodiť do sauny, podstúpiť tzv. Svedana karmu – terapiu potením. Minimálne raz do týždňa je dobré si potením vyčistiť krv, lymfu a dutiny. V saune je potrebné chrániť mozog/hlavu uterákom alebo saunovacou čapicou a v saune ležať. Po saune nie je dobré sa radikálne ochladzovať, ale nechať telo prirodzene vychladiť v tepidáriu a pred ďalším kolom si telo osprchovať teplou/vlažnou vodou. Pred saunou je najlepšie si telo masírovať/natierať horčičným alebo sezamovým olejom, aby sa vyčistili póry a na olej sa naviazali v tuku rozpustné toxíny.
Tipy, čo treba robiť, ak už je kapha alebo hlien v tele zvýšený alebo narušený:
1. Vámanam – výplach žalúdka slanou vodou s medom a citrónom, 1-1.5l vody, 1 pol.lyž soli, 1pol.lyž medu a šťava z jedného citróna, najlepšie ráno nalačno, pozri návod na Googli Kunjala kriya
2. Fytoterapia – užívanie bylín ako zázvor lekársky, šalvia, pľúcnik lekársky alebo podbeľ na vyčistenie hlienu, najmä z dýchacieho traktu
3. Diétna strava – korenisté sparené druhy zeleniny ako zapekaný baklažán s čiernym korením a kurkumou alebo špargľa, brokolica, karfiol
4. Výplach dutín cez nosné terapie ako Jalaneti – fyziologickým roztokom slanej vody pomocou kanvičky a následne aplikácia bylinného oleja Nasyam alebo nosných kvapiek do dutín nosohltana
5. Naparovanie dutín pomocou bylinných čajov v hrnci ako eukalyptus, šalvia, harmanček, klinček, škorica
6. Užívanie bylinných liekov ako Kantakariavalehyam, Kanakasavyam, Draksharishtam, Dashamularishtam, Trikatu, Yogimasala, Karpooradi churnam, Talisadichurnam,
7. Pránáyáma – dychové cvičenia ako Kapalbati alebo Bastrika
Tento článok nie je lekárska rada ani nemá za cieľ navádzať na zanedbanie či nenasledovanie pokynov lekárov. Nasledovanie týchto odporúčaní je na vlastné riziko čitateľa a naša stránka neberie žiadnu zodpovednosť za aplikáciu týchto rád, postupov či prípravkov. Informácie v článku v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu a vyšetrenie lekárom v zdravotníckom zariadení a sú len názorom autora. Pred tým, ako sa budete riadiť niečím z tohto článku, skonzultujte to s vaším lekárom.