fbpx
Meditácia

1. čakra (koreňová) – Muladhara

Nájdeme ju: Ako už názov napovedá, je to najnižšie položená čakra, medzi kostrčou a krížovou kosťou. Na tomto mieste leží zrolovaná ako had – naša jemnohmotná sila Kundalini, ktorú keď prebudíme, môžeme využiť jej energiu.

Mantra: Zvuková vibrácia tejto čakry je “LAM”

Farba: Červená. Každá farba aktívnej čakry sa premieta do našej aury, vyžarovania nášho jemnohmotného tela.

Element: Zem, najhrubší prvok, obsahujúci všetky ostatné jemnejšie prvky, t.j. vodu, oheň, vzduch a éter.

Zmyslová funkcia: Čuch (nos ako orgán tejto zmyslovej funkcie). Vôňa je atribútom elementu zeme.

Počet okvetných lístkov: 4 (Va, Scha, Sha a Sa, zastupujúce 4 „vritti„, ktorými sú opojná radosť, prirodzená rozkoš, potešenie zo zdržanlivosti od vášne, a dokonalé blaho v sústredení).

Polobohom tejto čakry je kráľ polobohov Indra (vládca nebeských planét).

Čo vyjadruje: Vyjadruje predovšetkým vzťah k okoliu, naše zakorenenie do Zeme. Naše základné potreby, zvieracie pudy, prežitie, vôľu žiť, obranu, atď. . Vyjadruje tiež vzťah k rodine, matke, otcovi, vzťah k práci, peniazom a domovu. Základnými najhrubšími potrebami sú sexualita, potrava, spánok a obrana. Človek by sa mal ale postupne povýšiť na vyššie úrovne, a tieto zvieracie fyzické potreby obmedziť na nutné minimum, lebo držia naše vedomie na najnižšej vibrácii a sťahujú nás do kvality nevedomosti. Živá bytosť v ľudskom tele má možnosť chápať jemnejšie pravdy a uvedomiť si svoju čisto duchovnú totožnosť.

Pokiaľ máme problémy s touto čakrou, negatívne sa to odráža na našej sile, sme odmietaví, nemáme pocit pevnej pôdy pod nohami – z materiálneho hľadiska, sme nestabilní a neistí. Keď je ale čakra otvorená a funguje tak ako má, sme spokojní, vitálni, atď. Táto čakra je dôležitá pre náš rast, ako fyzický, tak aj duchovný. Sexuálna energia sa dá využiť ako zdroj veľkého množstva energie, pokiaľ je správne nasmerovaná, a nie je mrhaná na uspokojovanie hrubých zmyslov, t.j. hrubá sexualita – sex. Jemná sexualita zas zahŕňa napr. túžbu po uznaní, ocenení, karierizmus, atď.  Ľudia, ktorí sú v sexe striedmi a držia celibát, alebo sú aspoň schopní regulovať túto potrebu, dokážu túto energiu využiť na zvýšenie svojej fyzickej sily, na ovládnutie sústredenia a na zvýšenie svojej inteligencie. Príkladom je množstvo filozofov, svätcov a vedcov, ktorí túto energiu zo sexuálnej zdržanlivosti dokázali odriekaním transformovať na nezvyčajné úspechy. Pytagoras, Hippocrates, Aristoteles, Michalengelo, Pascal, Spinoza, Newton, Leibniz, Handel, Kant, Beethowen, Schopenhauer, Nietzsche, Tesla, a iní.

Táto čakra je veľmi dôležitá pre ostatné vyššie stupne. Pokiaľ chceme rásť, nesmie sa nám triasť zem pod nohami a musíme mať ovládnuté naše základné tendencie, ku ktorým sme pripútaní počas mnohých inkarnácií a ťahajú sa s nami. Pokiaľ sa človek drží na úrovni najnižšej čakry a zamestnáva svoj život prioritne v hrubom uspokojovaní zmyslov, ako sex, jedlo, spánok a potrava, jeho vedomie mu zabezpečí ďalšie zrodenie v nižšej forme tela ako je ľudské, kde si môže zmyslový pôžitok uspokojovať prirodzenejšie a vo väčšej miere.

Choroby spojené so zlou funkciou čakry: Prehánanie, zápchy, hemeroidy, studené nohy a ruky, vysoký, alebo naopak nízky tlak, ľadvinové kamene, zápaly močového mechúra, sklon k závislostiam a fyzickému nepokoju.

Tipy na harmonizáciu: Červená farba pomáha rozhýbať túto čakru a prebudiť zdravú asertivitu. Tak isto sú dobré zemité farby, z aromaterapie vôňa klinčeka, cédru, a pod. zemité vône. Z kameňov je odporúčaný granát, rubín a červený koral.

Pozície v hatha-yoge: Všetky pozície v stoji tzn. Tadásana (aktivujte mula bandhu), Bojovníci, Trikonásana (trojuholník) , Strom, Tanečník. Snažte sa nevrtieť, ale stáť kľudne a vyrovnane. Pri cvičení si skúste predstaviť červené svetlo v oblasti okolo kostrče.

Ideálnym a najrýchlejším spôsobom ako harmonizovať naše telo je pomocou mantra-yogy, ktorá usmerňuje a ukľudňuje našu myseľ. Výsledky môžeme vidieť v podstate okamžite, na duchovnej, jemnohmotnej a aj hrubohmotnej úrovni. Pre tento vek – Kali-yuga, je to tak isto odporúčaný druh obete, Sankírtana-yajna. Opakovaním tejto duchovnej zvukovej vibrácie sa živá bytosť postupne povýši na vyššie úrovne vedomia, čo automaticky aktivuje vyššie energetické hladiny v tele – čakry. Mantry je potrebné si opakovať pravidelne, ideálne ešte pred svitaním, a snažiť sa sústrediť svoju myseľ a zmysly na zvukovú vibráciu toho, čo vyslovujeme. Vždy, keď nám myseľ uletí k nejakej inej myšlienke, je potrebné si to včas uvedomiť a vrátiť ju späť k mantre.

 

Zdieľajte článok s vašimi priateľmi

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by vás zaujímať

19. augusta 2018 9 najväčších filozofov histórie odhaľuje tajomstvo šťastia

9 najväčších filozofov histórie odhaľuje tajomstvo šťastia "Zo všetkých foriem opatrnosti, opatrnosť v...

ČÍTAŤ VIAC