fbpx
logo
Jóga a meditácia

4. čakra (srdcová) – Anahata – Tipy na odblokovanie čakry

🕐 3 min

Popis a tipy na odblokovanie čakry

Vyjadruje bezpodmienečnú lásku a schopnosť súcitu a odpustenia. Musíte mať v srdci odvahu odpustiť tým, ktorí vám ublížili, aby ste mohli s otvoreným srdcom vykročiť dopredu. Uvedomte si, že ostatní sa snažia rovnako ako vy, len sa na nich nesmieme dívať z “nášho” (a teda zaujatého) pohľadu.

Táto čakra je míľnikom medzi čakrami “nižšej” úrovne a tými “vyššími”, ale pozor, bez spodných tie vyššie zákonite nemôžu fungovať.

Hmat je výrazom toho, že sa chceme dotýkať, potreba kontaktu, aby sme sa ubezpečili. Pokiaľ je táto čakra harmonická a očistená od všetkého falošného ega, ste centrom lásky a viete uzmierovať okolie. Nehanbíte sa za svoje city, a preto viete prejavovať lásku aj ostatným. Viete odpúšťať a vždy veríte v nápravu. Odblokovanie tejto čakry je preto veľmi dôležité.

Pokiaľ sa to však zvrtne a čakra vysiela viac energie než prijíma, príde k slovu ego a vy máte potrebu vlastniť, ovládať druhých a sem-tam aj vydierať. Keď je nedostatočne funkčná, ste závislí na náklonnosti ostatných, pretože máte pocit, že bez nich nemáte cenu. Najskôr neviete odísť z nefunkčného či jednostranne výhodného vzťahu, pretože vás skľučuje vnútorný strach. Musíte si ale uvedomiť, že bez toho, aby ste mali radi seba, vás druhí nedocenia. Zvukom je tresk, kedy sa otvárame, nechávame minulosť v závese a otvárame sa novým zajtrajškom, novým zážitkom, novému poznaniu samých seba.

 

Popis

Nájdeme ju: V oblasti hrudníka, v hrudnom koši medzi prsiami, medzi chrbticou a oblasťou srdca. Ovplyvňuje hrudník, pľúca, krv, krvný obeh

Mantra: Zvukovou vibráciou je “YAM”

Farba: Zelená

Element: Vzduch

Zmyslová funkcia: Hmat

Počet okvetných lístkov: 12, názvy sú kam, kham, gam, gham, ngam, cham, chham, jam, jham, nyam, tam a tham. Symbolizujú nasledujúce “vritti”-  žiadostivosť, podvod, váhavosť, ľútosť, nádej, úzkosť, túžbu, nepredpojatosť, aroganciu, neschopnosť, diskrimináciu a odpor.

Neduhy spojené so zlou funkciou:  Všetky srdcové choroby, cievne ochorenia, pľúcne problémy, infarkty, astma

 

Odblokovanie čakry

Tipy na harmonizáciu: Obklopte sa zelenou farbou, kúpte si napr. zelený kabát a vyrazte do prírody. Natrhajte tomu, koho milujete alebo sami sebe ruže, zjemní to váš vzťah. Muži by mohli svojej milej kúpiť smaragdový náhrdelník, nakvapkať do lampičky aromatický olej s vôňou ruží, pustiť klasickú hudbu a pod.

Pozície v hatha-yoge: Záklony, pretože sa v nich učíme otvárať srdce. Ťava, Luk, Most, Kruh, Kobra, Kobylka. Nezabúdajte u záklonov aktivovať mula bandhu (spevnite svaly panvového dna). Uvedomte si, že základ pre bezpodmienečnú lásku vzniká v spodných čakrách. Na fyzickej úrovni potom chránite bedrá. Sadnite si, vzpažte do strán a s nádychom nechajte preniknúť paprsky slnka a lásky do srdca (tam, kde sídli jiva – vaša individuálna duša).

 

Skutočná sebarealizácia pre tento vek

Ideálnym a najrýchlejším spôsobom, ako harmonizovať naše telo, myseľ a dušu je pomocou bhakti-yogy. Výsledky môžeme vidieť v podstate okamžite, na duchovnej, jemnohmotnej a aj hrubohmotnej úrovni. Pre tento vek – Kali-yuga, je takisto odporúčaný druh obete – Sankírtana-yajna, spievanie Mahá-mantry. Opakovaním tejto duchovnej zvukovej vibrácie sa živá bytosť postupne povýši na vyššie úrovne vedomia. To automaticky aktivuje vyššie energetické hladiny v tele – čakry. Mantry je potrebné si opakovať pravidelne. Ideálne ešte pred svitaním a snažiť sa sústrediť svoju myseľ a zmysly na zvukovú vibráciu toho, čo vyslovujeme. Vždy, keď nám myseľ uletí k nejakej inej myšlienke, je potrebné si to včas uvedomiť a vrátiť ju späť k mantre.

 

Haré Krišna Haré Krišna

Krišna Krišna Haré Haré

Haré Ráma Haré Ráma

Ráma Ráma Haré Haré

 

Táto mantra obsahuje všetky energie, duchovné aj hmotné, a prináša absolútny prospech tomu, kto ju recituje na všetkých úrovniach. Je potrebné koncentrovať sa na samotnú zvukovú vibráciu mantry a tak ovládnuť našu myseľ. Keď sa bude snažiť myseľ odbehnúť k nejakým svetským námetom, treba ju pritiahnuť späť. Pomocou načúvania a sústredenia sa na zvuk, počúvanie mantry, ktorú si opakujeme, je možné ovládnuť naše myslenie, upokojiť tak naše vedomie a postupne sa naladiť na čistú duchovnú vibráciu, ktorá očisťuje naše bytie, postupne ničí naše pripútanie sa k hmotnému zmyslovému pôžitku a dáva nám chuť v duchovných témach vrátane čítania transcendentálnej literatúry ako Bhagavad Gíta, Šrímad Bhagavatam a pod.

108x zarecitovaná mantra na ruženci mála znamená, že máme za sebou 1 „kolo“. Aby mantra priniesla výsledky v čo najkratšej dobe, je dobré sa ustáliť na istom počte kôl denne, ktoré potom dodržíme. Na začiatok napr. 2 kolá denne a keď v tom objavíme vyššiu chuť, postupne zvýšime na 4, 8 atď.

S praktikovaním tejto mantra-yogy môžeme realizovať, že postupne strácame záujem o nízkovibračné aktivity ako jedenie mäsa, požívanie omamných látok, holdovanie exponovanému sexuálnemu životu, hazard atď. Viac o týchto princípoch sa dočítate v článku 4 regulácie podporujúce slobodu. Naša myseľ sa prečistí, budeme vedieť triezvo uvažovať a ovládať svoje zmysly. Získame tak kontrolu nad svojou existenciou a budeme sa vedieť objektívne rozhodovať na báze našej inteligencie. Tá už nebude pútaná nenásytnými zmyslami prostredníctvom rozrušenej mysle.

 

Zdieľajte článok s vašimi priateľmi

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by vás zaujímať

25.jún 2012 5. čakra (krčná) – Vishuddha - Tipy na odblokovanie čakry

Popis a tipy na odblokovanie čakry Predstavuje schopnosť priamej komunikácie. Pretože poznáte sami seba, ste si...

ČÍTAŤ VIAC
4.máj 2019 Skutočná yoga (Teória všetkého, 10. časť)

Kto sa dočítal až sem, bude mojim vysvetleniam rozumieť (aspoň by mal), a kto začal len týmto v poradí desiatym...

ČÍTAŤ VIAC
10.máj 2019 Čo určite nie je "duchovno" (Teória všetkého, 3. časť)

Som duchovný? Čo si dnes ľudia predstavujú pod pojmom „som duchovný?“ Je to len akási nálepka, vďaka...

ČÍTAŤ VIAC

Pin It on Pinterest

Zdieľaj článok priateľom