fbpx
logo
Jóga a meditácia

5. čakra (krčná) – Vishuddha – Tipy na odblokovanie čakry

🕐 3 min

Popis a tipy na odblokovanie čakry

Predstavuje schopnosť priamej komunikácie. Pretože poznáte sami seba, ste si vedomí, že ste božským stvorením – duchovnou bytosťou, poznáte svoju náturu, pocity, zažívate pravú duchovnú lásku, vaše slová majú veľkú moc. Viete pravdivo vyjadriť svoje emócie a svoje myšlienky, je to most medzi myšlienkami a pocitmi. Keď máte radosť, z hrdla sa ozýva smiech. Keď ste nahnevaní, ozýva sa krik a nadávky.

Snažte sa harmonizovať čakru tak, aby ste vždy mysleli vážne to, čo hovoríte a hovorili, čo je pravdou. Pokiaľ všetko funguje, ako má, dokážete bez obáv a slobodne vyjadriť svoje názory a ľudia ich počúvajú. Viete načúvať aj iným. Vaša komunikácia s okolím odráža to, čo je pravdou “vnútra”.

Pokiaľ nepracuje čakra dostatočne, ste zakríknutí, neviete artikulovať svoje myšlienky a pocity, možno sa uzatvárate príliš dovnútra (preto je dobre napr. písať si denník), často sa uchyľujete ku klamstvu, možno aj koktáte. Keď je v nej príliš energie, ste hlasití, kecáte ostošesť, ale vaše slová sú prázdne a nikoho nezajímajú, takže ľudia vravia cez vás. Odblokovanie tejto čakry je preto veľmi dôležité.

Začnite sa mať skutočne radi, neklamte sami seba, aby ste si vnútornú pravdu “pretvorili”. Nebude to fungovať a nielen že tomu neuveria ostatní, ale ani vy sami.

Popis

Nájdeme ju: Ako už názov napovedá, v krku, medzi cervikálnym pletencom (nahmatáte si ho na zadnej strane krku, najvystúpenejší stavec krčnej chrbtice) a krčnou jamkou. Ovplyvňuje krk, hlasivky, štítnu žľazu, ale aj ramená, ruky, zátylok, hrtan, priedušky.

Mantra: Zvukovou vibráciou je “HAM”

Farba: Svetlomodrá (so striebornou)

Element: Éter

Zmyslová funkcia: Sluch (krk, odtiaľ pochádza to, čo môžeme sluchom zachytiť)

Počet okvetných lístkov: 16. Korešpondujú s “vritti” mantry ong.

Neduhy spojené so zlou funkciou: Problémy so štítnou žľazou, angíny, chrapot, koktanie, astma, ušné problémy, roztrúsená skleróza, problémy so zubami, ďasnami.

 

Odblokovanie čakry

Tipy na harmonizáciu: Urobte si malý oltárik, dajte si na modrý obrus vonnú tyčinku eukalyptus alebo šalviu a položte si naň akvamarín alebo tyrkys. Pustite si potichu nejakú meditatívnu hudbu, sadnite si do pohodlného sedu a rozjímajte nad tým, kto ste a čo vlastne cítite. Na záver si predstavte modré svetlo v krku a zopakujte 9x “Ham”.

Pozície v hatha-yoge: Sviečka, Pluh (Halásana), presmerovávajú fyzický tok energie opačným smerom a tým vyživujú piatu čakru. Ryba (Matsyasana) potom krk otvára. U cvičenia si spomeňte, kedy ste zaklamali, manipulovali s pravdou a pretože je to záklon, zároveň si odpustite.

 

Skutočná sebarealizácia pre tento vek

Ideálnym a najrýchlejším spôsobom, ako harmonizovať naše telo, myseľ a dušu je pomocou bhakti-yogy. Výsledky môžeme vidieť v podstate okamžite, na duchovnej, jemnohmotnej a aj hrubohmotnej úrovni. Pre tento vek – Kali-yuga, je takisto odporúčaný druh obete – Sankírtana-yajna, spievanie Mahá-mantry. Opakovaním tejto duchovnej zvukovej vibrácie sa živá bytosť postupne povýši na vyššie úrovne vedomia. To automaticky aktivuje vyššie energetické hladiny v tele – čakry. Mantry je potrebné si opakovať pravidelne. Ideálne ešte pred svitaním a snažiť sa sústrediť svoju myseľ a zmysly na zvukovú vibráciu toho, čo vyslovujeme. Vždy, keď nám myseľ uletí k nejakej inej myšlienke, je potrebné si to včas uvedomiť a vrátiť ju späť k mantre.

 

Haré Krišna Haré Krišna

Krišna Krišna Haré Haré

Haré Ráma Haré Ráma

Ráma Ráma Haré Haré

 

Táto mantra obsahuje všetky energie, duchovné aj hmotné, a prináša absolútny prospech tomu, kto ju recituje na všetkých úrovniach. Je potrebné koncentrovať sa na samotnú zvukovú vibráciu mantry a tak ovládnuť našu myseľ. Keď sa bude snažiť myseľ odbehnúť k nejakým svetským námetom, treba ju pritiahnuť späť. Pomocou načúvania a sústredenia sa na zvuk, počúvanie mantry, ktorú si opakujeme, je možné ovládnuť naše myslenie, upokojiť tak naše vedomie a postupne sa naladiť na čistú duchovnú vibráciu, ktorá očisťuje naše bytie, postupne ničí naše pripútanie sa k hmotnému zmyslovému pôžitku a dáva nám chuť v duchovných témach vrátane čítania transcendentálnej literatúry ako Bhagavad Gíta, Šrímad Bhagavatam a pod.

108x zarecitovaná mantra na ruženci mála znamená, že máme za sebou 1 „kolo“. Aby mantra priniesla výsledky v čo najkratšej dobe, je dobré sa ustáliť na istom počte kôl denne, ktoré potom dodržíme. Na začiatok napr. 2 kolá denne a keď v tom objavíme vyššiu chuť, postupne zvýšime na 4, 8 atď.

S praktikovaním tejto mantra-yogy môžeme realizovať, že postupne strácame záujem o nízkovibračné aktivity ako jedenie mäsa, požívanie omamných látok, holdovanie exponovanému sexuálnemu životu, hazard atď. Viac o týchto princípoch sa dočítate v článku 4 regulácie podporujúce slobodu. Naša myseľ sa prečistí, budeme vedieť triezvo uvažovať a ovládať svoje zmysly. Získame tak kontrolu nad svojou existenciou a budeme sa vedieť objektívne rozhodovať na báze našej inteligencie. Tá už nebude pútaná nenásytnými zmyslami prostredníctvom rozrušenej mysle.

 

Zdieľajte článok s vašimi priateľmi

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

1 komentár Zanechať komentár

Mohlo by vás zaujímať

25.jún 2012 6. čakra (tretie oko) – Ajna - Tipy na odblokovanie čakry

Popis a tipy na odblokovanie čakry Vyjadruje koniec vnímania pozemského bytia, sídli tu intelekt, rozum,...

ČÍTAŤ VIAC
4.máj 2019 Skutočná yoga (Teória všetkého, 10. časť)

Kto sa dočítal až sem, bude mojim vysvetleniam rozumieť (aspoň by mal), a kto začal len týmto v poradí desiatym...

ČÍTAŤ VIAC
10.máj 2019 Čo určite nie je "duchovno" (Teória všetkého, 3. časť)

Som duchovný? Čo si dnes ľudia predstavujú pod pojmom „som duchovný?“ Je to len akási nálepka, vďaka...

ČÍTAŤ VIAC

Pin It on Pinterest

Zdieľaj článok priateľom