fbpx
logo
Jóga a meditácia

Kundalini – prebuďte konečne svoju životnú energiu naplno

🕐 5 min

Energetický systém človeka je sústava, ktorou v nás prúdi životná energia kundalini. Táto energia má mnoho mien. Patria k nim aj či, ki, bioenergia a podobne. Terminológia sa líši podľa rozličných kultúr, tradícií a jazyka. Energia však zostáva stále tá istá…

Kundalíni je energia, ktorá naše telo energeticky oživuje a je “sídlom všetkej geniality”. Prvotný životný princíp hmotnému telu však dodáva duša, ktorá v ňom sídli.

Slovo kundalíni vyvoláva zvedavosť, strach a podozrievavosť. Tento pojem sa zle chápe najmä preto, lebo senzáciechtivá literatúra zdôraznila jeho temné, exotické aspekty a potlačila jeho priaznivé základy. Kundalíni sa niekedy označuje aj ako hadia sila a zobrazuje sa ako had, skrútený na základni chrbtice.

V skutočnosti je sídlom kundalini ľudský mozog. Kundalini aktivizuje čakry. Zvyčajne ju cítime najskôr na základni chrbtice, v prvej čakre. Šiva Samhita to opisuje Šivovými slovami:

“Šušumna sa rozprestiera od základne alebo koreňa podnebia nadol, kým nedosiahne múladháru (prvá čakra) a hrádzu…”

Ďalej sa vo verši hovorí:

“V dutine šušumny sídli jej vnútorná sila kundalini.” Kundalini nie je mystický had, je to psychobiologická sila, energia, ktorá oživuje a motivuje telo i myseľ.“

Kundalíni je vždy aktívna. Poháňa celý energetický systém človeka a vyvoláva v ľudskom tele ustavičný kolobeh životnej energie. Väčšina ľudí má minimálnu aktivitu kundalini, avšak kundalini v nás pôsobí vždy. Keby sme ju prirovnali k prúdu tečúcej vody, väčšina ľudí by mala v tele iba priškrtený malý záhradný rozstrekovač, zatiaľ čo plná sila kundalini je ako nesmierna riava Niagarských vodopádov. Úplný potenciál kundalini je skrátka obrovský a nepredstaviteľný.

 

Ako prebudiť silu Kundalini

Jóga posilňuje kanály energetického systému a pripravuje ľudské telo na zvýšený tok kundalini. Meditácia zvyšuje činnosť kundalini a intenzitu jej pôsobenia. Keď sú telo a energetické kanály posilnené cvičením jógy, človek lepšie znáša zvýšenú aktivitu kundalíni. Koncentrovanejšia a pozornejšia myseľ uvádza do pohybu viac energie. Tak vyzerá v skratke proces fungovania kundalini.

Energia kundalini môže narastať mnohými spôsobmi. Niekedy je to pomalý, takmer nebadaný, rovnomerný proces, pri ktorom postupne rastie energia a mentálna bystrosť. Môže to však byť aj rýchlo sa stupňujúci proces, pri ktorom človek cíti, ako mu po chrbtici vystupujú teplé energetické prúdy. Podobné pocity sú u cvičencov jógy a meditujúcich pomerne bežné. Kundalini však môže vzrásť aj nečakane, bez varovania a jej intenzita môže človeka úplne odzbrojiť. Kundalini môže po chrbtici preskočiť ako horúci blesk a roztvoriť čakry ako dynamit, ktorý odstráni zával pri vchode do jaskyne. Zážitky tohto druhu naháňajú strach a dezorientujú, sú zdrojom senzačných a zlovestných povestí o kundalini.

Keď cvičíte jógu a sústredene meditujete, ste pomerne dobre pripravení na vzrast toku kundalini v tele. Zdôrazňujem, že iba pomerne dobre, pretože úplná pripravenosť na takú monumentálnu silu, akou je kundalini, nie je možná. Môže prekvapiť a premôcť aj najsilnejších a najlepšie trénovaných ľudí. Jediné, čo sa dá spraviť, keď vami preteká jej mohutný prúd, je nebrániť sa a poddať sa tomuto zážitku. Nebojujte proti tejto energii, pretože kundalini je silnejšia ako všetko, s čím ste sa kedy stretli.

Prebudenie kundalini je veľmi rozsiahly proces. Inými slovami, môžete sa vybrať na cestu intenzívnejšieho prebúdzania tejto energie, avšak nebudete schopní ovládnuť všetky jej aspekty, najmä to, ako a kedy sa prebudí. Kundalini nie je len psychobiologická energia. Takmer každý ju už zažil, zvyčajne vo chvíľach náhlej inšpirácie alebo pri orgazme. Sexuálny zážitok kundalini sa prejavuje pocitmi pádu do priestoru, stratou sebaovládania a pocitom vlny extázy. Kundalini je v hre vo chvíľach, keď sa svet zdá mimoriadne nádherný a bohatý.

 

Tréning

Tréningom sa dá zvýšiť kapacita toku kundalini a stimulovať viac tejto sily v tele. Môžete to bezpečne dosiahnuť cvičením Piatich Tibeťanov a meditačnými technikami. Čakry a prvotné energetické dráhy sa postupne stávajú aktívnejšími a živšími, každý deň sa trocha viac pootvoria a telom bude kolovať viac energie kundalini. Potreba cvičiť jogu alebo meditovať pochádza z kundalini. Táto sila nás poháňa vpred a povzbudzuje pri očiste tela a pozdvihovaní mysle na vyššiu úroveň. Pri jej zvýšenom toku dochádza k mnohým zmenám. Človek sa cíti silnejší, bystrejší a na vyššiu úroveň vystupuje aj zmyslové vnímanie. Zmysly súvisia s čakrami a každý z nich sa stáva bystrejším, keď kundalini prúdi telom silnejšie. Potrava má výraznejšiu chuť, ľahšie sa vnímajú jemné chute, farby sú živšie, dotyky plnšie, hudba nadobúda silnejšie zvukové dimenzie a tak ďalej. Svet sa stáva vzrušujúcejším.

Spolu s rastom toku kundalini narastá aj základná energetická hladina. Niektorí ľudia v začiatkoch cvičenia jógy potrebujú viac odpočinku ako zvyčajne. Pociťujú väčšie telesné a energetické zmeny. Je to prechodný jav. Postupne sa nároky na odpočinok znižujú. Budete sa cítiť aktívnejší a vzpruženejší, aj keď budete menej spať a udržíte si stálu hladinu energie cez deň. Zistíte, že ste schopní dlhší čas riešiť náročné intelektuálne úlohy bez veľkého vyčerpania. A navyše uvidíte, že dokážete zhromaždiť energiu vtedy, keď to naozaj treba.

Zvýšený tok kundalini vplýva aj na spánok. Pravdepodobne vám bude stačiť kratší spánok, vaše sny budú neobyčajne živé, až prorocké. Meditácia vám umožní zážitok neskaleného, jasného snívania, teda stavu, keď si v spánku uvedomujete, že to, čo sa deje, je len sen (lucídne snívanie).

Zosilnený pohyb kundalini často sprevádzajú určité telesné zážitky. Najbežnejší z nich je pocit tepla na základni chrbtice. Tento pocit môže byť celkom príjemný, niekedy sa vám môže zdať, že sedíte na niečom horúcom. Tento zážitok často sprevádza mimoriadne silná sexuálna túžba, ktorú ale treba vedieť ovládnuť, lebo spôsobuje poklesnutie.

Jedným z najvzrušujúcejších zážitkov s kundalini je náhly výbuch, keď energia vystreľuje po chrbtici nahor, často sprevádzaná pocitom horúca a niekedy aj živými farbami. Je to akési vnútorné divadlo farieb spojené s pocitmi radosti, rozpínania a duševnej vyrovnanosti. Je to príjemný zážitok. Keď príde, nastal čas na sústredenie pozornosti a meditáciu, aby sa zo situácie dalo vyťažiť viac ako prchavý zážitok. Keď to spravíte, ste schopní mentálne sa spojiť so silou kundalini, čo sa prejaví v dlhodobých pocitoch jasnej mysle, živej bdelosti, sily a životného entuziazmu. Väčšina zážitkov kundalini je krátkodobá. Iba niektoré trvajú dlhšie.

Akokoľvek sú tieto skúsenosti obohacujúce a zaujímavé, je potrebné na sebe skutočne duchovne aktívne pracovať, aby sa človek povzniesol na vyššiu úroveň vedomia. Nárast síl, akými je aj kundalini, je potom jedným z vedľajších efektov nášho duchovného pokroku, ktorý sa prejavuje aj na mentálnej a fyzickej úrovni.

 

Skutočná sebarealizácia pre tento vek

Ideálnym a najrýchlejším spôsobom, ako harmonizovať naše telo, myseľ a dušu je pomocou bhakti-yogy. Výsledky môžeme vidieť v podstate okamžite, na duchovnej, jemnohmotnej a aj hrubohmotnej úrovni. Pre tento vek – Kali-yuga, je takisto odporúčaný druh obete – Sankírtana-yajna, spievanie Mahá-mantry. Opakovaním tejto duchovnej zvukovej vibrácie sa živá bytosť postupne povýši na vyššie úrovne vedomia. To automaticky aktivuje vyššie energetické hladiny v tele – čakry. Mantry je potrebné si opakovať pravidelne. Ideálne ešte pred svitaním a snažiť sa sústrediť svoju myseľ a zmysly na zvukovú vibráciu toho, čo vyslovujeme. Vždy, keď nám myseľ uletí k nejakej inej myšlienke, je potrebné si to včas uvedomiť a vrátiť ju späť k mantre.

 

Haré Krišna Haré Krišna

Krišna Krišna Haré Haré

Haré Ráma Haré Ráma

Ráma Ráma Haré Haré

 

Táto mantra obsahuje všetky energie, duchovné aj hmotné, a prináša absolútny prospech tomu, kto ju recituje na všetkých úrovniach. Je potrebné koncentrovať sa na samotnú zvukovú vibráciu mantry a tak ovládnuť našu myseľ. Keď sa bude snažiť myseľ odbehnúť k nejakým svetským námetom, treba ju pritiahnuť späť. Pomocou načúvania a sústredenia sa na zvuk, počúvanie mantry, ktorú si opakujeme, je možné ovládnuť naše myslenie, upokojiť tak naše vedomie a postupne sa naladiť na čistú duchovnú vibráciu, ktorá očisťuje naše bytie, postupne ničí naše pripútanie sa k hmotnému zmyslovému pôžitku a dáva nám chuť v duchovných témach vrátane čítania transcendentálnej literatúry ako Bhagavad Gíta, Šrímad Bhagavatam a pod.

108x zarecitovaná mantra na ruženci mála znamená, že máme za sebou 1 „kolo“. Aby mantra priniesla výsledky v čo najkratšej dobe, je dobré sa ustáliť na istom počte kôl denne, ktoré potom dodržíme. Na začiatok napr. 2 kolá denne a keď v tom objavíme vyššiu chuť, postupne zvýšime na 4, 8 atď.

S praktikovaním tejto mantra-yogy môžeme realizovať, že postupne strácame záujem o nízkovibračné aktivity ako jedenie mäsa, požívanie omamných látok, holdovanie exponovanému sexuálnemu životu, hazard atď. Viac o týchto princípoch sa dočítate v článku 4 regulácie podporujúce slobodu. Naša myseľ sa prečistí, budeme vedieť triezvo uvažovať a ovládať svoje zmysly. Získame tak kontrolu nad svojou existenciou a budeme sa vedieť objektívne rozhodovať na báze našej inteligencie. Tá už nebude pútaná nenásytnými zmyslami prostredníctvom rozrušenej mysle.

 

Zdieľajte článok s vašimi priateľmi

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by vás zaujímať

4.máj 2019 Skutočná yoga (Teória všetkého, 10. časť)

Kto sa dočítal až sem, bude mojim vysvetleniam rozumieť (aspoň by mal), a kto začal len týmto v poradí desiatym...

ČÍTAŤ VIAC
10.máj 2019 Čo určite nie je "duchovno" (Teória všetkého, 3. časť)

Som duchovný? Čo si dnes ľudia predstavujú pod pojmom „som duchovný?“ Je to len akási nálepka, vďaka...

ČÍTAŤ VIAC
6.máj 2019 Reinkarnácia (Teória všetkého, 8. časť)

Reinkarnácia bola v posledných desaťročiach podrobne študovaná a skúmaná aj v západnom svete. Aj keď...

ČÍTAŤ VIAC

Pin It on Pinterest

Zdieľaj článok priateľom