fbpx
Meditácia

Kundalini

Energetický systém človeka je sústava, ktorou v nás prúdi životná energia. Táto energia má mnoho mien. Patria k nim aj či, ki, bioenergia a podobne. Terminológia sa líši podľa rozličných kultúr, tradícií a jazyka. Energia však zostáva stále tá istá…

Kundalíni je prvotná energia, ktorá nás oživuje a je “sídlom všetkej geniality.”

Energetický systém človeka je sústava, ktorou v nás prúdi životná energia. Táto energia má mnoho mien. Patria k nim aj či, ki, bioenergia a podobne. Terminológia sa líši podľa rozličných kultúr, tradícií a jazyka. Energia však zostáva stále tá istá.

Slovo kundalíni vyvoláva zvedavosť, strach a podozrievavosť. Tento pojem sa zle chápe najmä preto, lebo senzáciechtivá literatúra zdôraznila jeho temné, exotické aspekty a potlačila jeho priaznivé základy. Kundalíni je naša prvotná životná energia, prvotná evolučná sila, zlomok absolútna v ľudskom tele. Kundalíni sa niekedy označuje aj ako hadia sila a zobrazuje sa ako had, skrútený na základni chrbtice.

V skutočnosti je sídlom kundalíni ľudský mozog. Kundalíni aktivizuje čakry. Zvyčajne ju cítime najskôr na základni chrbtice, v prvej čakre. Šiva Samhita to opisuje Šivovými slovami: “Sušumna sa rozprestiera od základne alebo koreňa podnebia nadol, kým nedosiahne múladháru (prvá čakra) a hrádzu…”. Ďalej sa vo verši hovorí: “V dutine sušumny sídli jej vnútorná sila kundalíni.” Kundalíni nie je mystický had, je to prvotná psychobiologická sila, energia, ktorá oživuje a motivuje telo i myseľ.

Kundalíni je vždy aktívna. Poháňa celý energetický systém človeka, vyvoláva v ľudskom tele ustavičný kolobeh životnej energie. Väčšina ľudí má minimálnu aktivitu kundalíni, avšak kundalíni v nás pôsobí vždy. Keby sme ju prirovnali k prúdu tečúcej vody, väčšina ľudí by mala v tele iba priškrtený malý záhradný rozstrekovač, zatiaľ čo plná sila kundalíni je ako nesmierna riava Niagarských vodopádov. Úplný potenciál kundalíni je skrátka obrovský a nepredstaviteľný.

Jóga posilňuje kanály energetického systému a pripravuje ľudské telo na zvýšený tok kundalíni. Meditácia zvyšuje činnosť kundalíni a intenzitu jej pôsobenia. Keď sú telo a energetické kanály posilnené cvičením jogy, človek lepšie znáša zvýšenú aktivitu kundalíni. Koncentrovanejšia a pozornejšia myseľ uvádza do pohybu viac energie. Tak vyzerá v skratke proces fungovania kundalíni. Energia kundalíni môže narastať mnohými spôsobmi. Niekedy je to pomalý, takmer nebadaný, rovnomerný proces, pri ktorom postupne rastie energia a mentálna bystrosť. Môže to však byť aj rýchlo sa stupňujúci proces, pri ktorom človek cíti, ako mu po chrbtici vystupujú teplé energetické prúdy. Podobné pocity sú u cvičencov jogy a meditujúcich pomerne bežné. Kundalíni však môže vzrásť aj nečakane, bez varovania, a jej intenzita môže človeka úplne odzbrojiť. Kundalíni môže po chrbtici preskočiť ako horúci blesk a roztvoriť čakry ako dynamit, ktorý odstráni zával pri vchode do jaskyne. Zážitky tohto druhu naháňajú strach a dezorientujú, sú zdrojom senzačných a zlovestných povestí o kundalíni.

Keď cvičíte jogu a sústredene meditujete, ste pomerne dobre pripravení na vzrast toku kundalíni v tele.  Zdôrazňujem, že iba pomerne dobre, pretože úplná pripravenosť na takú monumentálnu silu, akou je kundalíni, nie je možná. Kundalíni môže prekvapiť a premôcť aj najsilnejších a najlepšie trénovaných ľudí. Jediné, čo sa dá spraviť, keď vami preteká mohutný prúd kundalíni, je nebrániť sa a poddať sa tomuto zážitku. Nebojujte proti tejto energii, pretože kundalíni je silnejšia ako všetko, s čím ste sa kedy stretli.

Prebudenie kundalíni je veľmi rozsiahly proces. Inými slovami, môžete sa vybrať na cestu intenzívnejšieho prebúdzania energie kundalíni, avšak nebudete schopní ovládnuť všetky jej aspekty, najmä to, ako a kedy sa prebudí. Kundalíni nie je len prvotná psychobiologická energia. Takmer každý ju už zažil, zvyčajne vo chvíľach náhlej inšpirácie alebo pri orgazme. Sexuálny zážitok kundalíni sa prejavuje pocitmi pádu do priestoru, stratou sebaovládania a pocitom vlny extázy. Kundalíni je v hre vo chvíľach, keď sa svet zdá mimoriadne nádherný a bohatý.

Tréningom sa dá zvýšiť kapacita toku kundalíni a stimulovať viac tejto sily v tele. Môžete to bezpečne dosiahnuť cvičením Piatich Tibeťanov a meditačnými technikami. Čakry a prvotné energetické dráhy sa postupne stávajú aktívnejšími a živšími, každý deň sa trocha viac pootvoria a telom bude kolovať viac energie kundalíni. Potreba cvičiť jogu alebo meditovať pochádza z kundalíni. Táto sila nás poháňa vpred a povzbudzuje pri očiste tela a pozdvihovaní mysle na vyššiu úroveň. Pri zvýšenom toku kundalíni dochádza k mnohým zmenám. Človek sa cíti silnejší a bystrejší a na vyššiu úroveň vystupuje aj zmyslové vnímanie. Zmysly súvisia s čakrami a každý z nich sa stáva bystrejším, keď kundalíni prúdi telom silnejšie. Potrava má výraznejšiu chuť, ľahšie sa vnímajú jemné chute, farby sú živšie, dotyky plnšie, hudba nadobúda silnejšie zvukové dimenzie a tak ďalej. Svet sa stáva živším a vzrušujúcejším.

Spolu s rastom toku kundalíni narastá aj základná energetická hladina. Niektorí ľudia v začiatkoch cvičenia jogy potrebujú viac odpočinku ako zvyčajne. Pociťujú väčšie telesné a energetické zmeny. Je to prechodný jav. Postupne sa nároky na odpočinok znižujú. Budete sa cítiť aktívnejší a vzpruženejší, aj keď budete menej spať a udržíte si stálu hladinu energie cez deň. Zistíte, že ste schopní dlhší čas riešiť náročné intelektuálne úlohy bez veľkého vyčerpania. A navyše uvidíte, že dokážete zhromaždiť energiu vtedy, keď to naozaj treba.
Zvýšený tok kundalíni vplýva aj na spánok. Pravdepodobne vám bude stačiť kratší spánok, vaše sny budú neobyčajne živé, až prorocké. Meditácia vám umožní zážitok neskaleného, jasného snívania, teda stavu, keď si v spánku uvedomujete, že čo sa deje, je len sen.

Zosilnený pohyb kundalíni často sprevádzajú určité telesné zážitky. Najbežnejší z nich je pocit tepla na základni chrbtice. Tento pocit môže byť celkom príjemný, niekedy sa vám môže zdať, že sedíte na niečom horúcom. Tento zážitok často sprevádza mimoriadne silná sexuálna túžba, ktorú ale treba vedieť ovládnuť, lebo spôsobuje poklesnutie.

Jedným z najvzrušujúcejších zážitkov s kundalíni je náhly výbuch, keď energia vystreľuje po chrbtici nahor, často sprevádzaná pocitom horúčosti a niekedy aj živými farbami. Je to akési vnútorné divadlo farieb spojené s pocitmi radosti. Rozpínania a duševnej vyrovnanosti. Je to príjemný zážitok. Keď príde, nastal čas na sústredenie pozornosti a meditáciu, aby sa zo situácie dalo vyťažiť viac ako prchavý zážitok. Keď to spravíte, ste schopní mentálne sa spojiť so silou kundalíni, čo sa prejaví v dlhodobých pocitoch jasnej mysle, živej bdelosti, sily a životného entuziazmu. Väčšina zážitkov kundalíni je krátkodobá. Iba niektoré trvajú dlhšie.

Zdieľajte článok s vašimi priateľmi

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by vás zaujímať

1. decembra 2015 Mesiac

  Mesiac — Čandralóka (Candra-loka)   V dnešnej spoločnosti je verejne prijatý konsenzus, že...

ČÍTAŤ VIAC
25. júna 2012 Óm

Aj keď je posvätný zvuk óm  často spájaný s impersonalistami, iba oddaní chápu jeho plný význam... ...

ČÍTAŤ VIAC
29. júla 2019 Teória všetkého: 10. diel – Dosiahnutie dokonalosti

Toto je posledný z desiatich článkov, ktoré vysvetľujú "Všetko". Ako sa postupne náročnosť tém zvyšovala,...

ČÍTAŤ VIAC