fbpx
Jóga a meditácia

1. čakra (koreňová) – Muladhara – Tipy na odblokovanie čakry

Popis a tipy na odblokovanie čakry

Vyjadruje predovšetkým vzťah k okoliu, naše zakorenenie do Zeme. Základné potreby, zvieracie pudy, prežitie, vôľu žiť atď. Vyjadruje tiež vzťah k rodine, matke, otcovi, vzťah k práci, peniazom a domovu. Základnými najhrubšími potrebami sú sexualita, potrava, spánok a obrana. Človek by sa mal ale postupne povýšiť na vyššie úrovne a tieto zvieracie fyzické potreby obmedziť na nutné minimum, lebo držia naše vedomie na najnižšej vibrácii a sťahujú nás do kvality nevedomosti. Živá bytosť v ľudskom tele má možnosť chápať jemnejšie pravdy a uvedomiť si svoju čisto duchovnú totožnosť.

Pokiaľ máme problémy s touto čakrou, negatívne sa to odráža na našej sile, sme odmietaví, nemáme pocit pevnej pôdy pod nohami – z materiálneho hľadiska sme nestabilní a neistí. Keď je ale čakra otvorená a funguje tak ako má, sme spokojní, vitálni atď. Táto čakra je dôležitá pre náš rast, ako fyzický, tak aj duchovný. Odblokovanie tejto čakry je preto veľmi dôležité.

Sexuálna energia sa dá využiť ako zdroj veľkého množstva energie, pokiaľ je správne nasmerovaná a nie je mrhaná na uspokojovanie hrubých zmyslov, t.j. hrubá sexualita – sex. Jemná sexualita zas zahŕňa napr. túžbu po uznaní, ocenení, karierizmus atď. Ľudia, ktorí sú v sexe striedmi a držia celibát alebo sú aspoň schopní regulovať túto potrebu dokážu túto energiu využiť na zvýšenie svojej fyzickej sily, na ovládnutie sústredenia a na zvýšenie svojej inteligencie.

Príkladom je množstvo filozofov, svätcov a vedcov, ktorí túto energiu zo sexuálnej zdržanlivosti dokázali odriekaním transformovať na nezvyčajné úspechy. Pytagoras, Hippocrates, Aristoteles, Michalengelo, Pascal, Spinoza, Newton, Leibniz, Handel, Kant, Beethowen, Schopenhauer, Nietzsche, Tesla a iní.

Táto čakra je veľmi dôležitá pre ostatné vyššie stupne. Pokiaľ chceme rásť, nesmie sa nám triasť zem pod nohami a musíme mať ovládnuté naše základné tendencie, ku ktorým sme pripútaní počas mnohých inkarnácií a ťahajú sa s nami. Pokiaľ sa človek drží na úrovni najnižšej čakry a zamestnáva svoj život prioritne v hrubom uspokojovaní zmyslov ako sex, jedlo, spánok a potrava, jeho vedomie mu zabezpečí ďalšie zrodenie v nižšej forme tela ako je ľudské, kde si môže zmyslový pôžitok uspokojovať prirodzenejšie a vo väčšej miere.

 

Popis

Nájdeme ju: Ako už názov napovedá, je to najnižšie položená čakra, medzi kostrčou a krížovou kosťou. Na tomto mieste leží (zrolovaná ako had) naša jemnohmotná sila Kundalini, ktorú keď prebudíme, môžeme využiť jej energiu.

Mantra: Zvuková vibrácia tejto čakry je “LAM”. Polobohom tejto čakry je kráľ polobohov Indra (vládca nebeských planét).

Farba: Červená. Každá farba aktívnej čakry sa premieta do našej aury, vyžarovania nášho jemnohmotného tela.

Element: Zem, najhrubší prvok, obsahujúci všetky ostatné jemnejšie prvky, t.j. vodu, oheň, vzduch a éter.

Zmyslová funkcia: Čuch (nos ako orgán tejto zmyslovej funkcie). Vôňa je atribútom elementu zeme.

Počet okvetných lístkov: 4 (Va, Scha, Sha a Sa), zastupujúce 4 „vritti„, ktorými sú opojná radosť, prirodzená rozkoš, potešenie zo zdržanlivosti od vášne a dokonalé blaho v sústredení.

Choroby spojené so zlou funkciou čakry: Preháňanie, zápchy, hemoroidy, studené nohy a ruky, vysoký alebo naopak nízky tlak, ľadvinové kamene, zápaly močového mechúra, sklon k závislostiam a fyzickému nepokoju.

 

Odblokovanie čakry

Tipy na harmonizáciu: Červená farba pomáha rozhýbať túto čakru a prebudiť zdravú asertivitu. Takisto sú dobré zemité farby. Z aromaterapie vôňa klinčeka, cédru a pod., zemité vône. Z kameňov je odporúčaný granát, rubín a červený koral.

Pozície v hatha-yoge: Všetky pozície v stoji tzn. Tadásana (aktivujte mula bandhu), Bojovníci, Trikonásana (trojuholník), Strom, Tanečník. Snažte sa nevrtieť, ale stáť v pokoji a vyrovnane. Pri cvičení si skúste predstaviť červené svetlo v oblasti okolo kostrče.

 

Skutočná sebarealizácia pre tento vek

Ideálnym a najrýchlejším spôsobom, ako harmonizovať naše telo, myseľ a dušu je pomocou bhakti-yogy. Výsledky môžeme vidieť v podstate okamžite, na duchovnej, jemnohmotnej a aj hrubohmotnej úrovni. Pre tento vek – Kali-yuga, je takisto odporúčaný druh obete – Sankírtana-yajna, spievanie Mahá-mantry. Opakovaním tejto duchovnej zvukovej vibrácie sa živá bytosť postupne povýši na vyššie úrovne vedomia. To automaticky aktivuje vyššie energetické hladiny v tele – čakry. Mantry je potrebné si opakovať pravidelne. Ideálne ešte pred svitaním a snažiť sa sústrediť svoju myseľ a zmysly na zvukovú vibráciu toho, čo vyslovujeme. Vždy, keď nám myseľ uletí k nejakej inej myšlienke, je potrebné si to včas uvedomiť a vrátiť ju späť k mantre.

 

Haré Krišna Haré Krišna

Krišna Krišna Haré Haré

Haré Ráma Haré Ráma

Ráma Ráma Haré Haré

 

Táto mantra obsahuje všetky energie, duchovné aj hmotné, a prináša absolútny prospech tomu, kto ju recituje na všetkých úrovniach. Je potrebné koncentrovať sa na samotnú zvukovú vibráciu mantry a tak ovládnuť našu myseľ. Keď sa bude snažiť myseľ odbehnúť k nejakým svetským námetom, treba ju pritiahnuť späť. Pomocou načúvania a sústredenia sa na zvuk, počúvanie mantry, ktorú si opakujeme, je možné ovládnuť naše myslenie, upokojiť tak naše vedomie a postupne sa naladiť na čistú duchovnú vibráciu, ktorá očisťuje naše bytie, postupne ničí naše pripútanie sa k hmotnému zmyslovému pôžitku a dáva nám chuť v duchovných témach vrátane čítania transcendentálnej literatúry ako Bhagavad Gíta, Šrímad Bhagavatam a pod.

108x zarecitovaná mantra na ruženci mála znamená, že máme za sebou 1 „kolo“. Aby mantra priniesla výsledky v čo najkratšej dobe, je dobré sa ustáliť na istom počte kôl denne, ktoré potom dodržíme. Na začiatok napr. 2 kolá denne a keď v tom objavíme vyššiu chuť, postupne zvýšime na 4, 8 atď.

S praktikovaním tejto mantra-yogy môžeme realizovať, že postupne strácame záujem o nízkovibračné aktivity ako jedenie mäsa, požívanie omamných látok, holdovanie exponovanému sexuálnemu životu, hazard atď. Viac o týchto princípoch sa dočítate v článku 4 regulácie podporujúce slobodu. Naša myseľ sa prečistí, budeme vedieť triezvo uvažovať a ovládať svoje zmysly. Získame tak kontrolu nad svojou existenciou a budeme sa vedieť objektívne rozhodovať na báze našej inteligencie. Tá už nebude pútaná nenásytnými zmyslami prostredníctvom rozrušenej mysle.

 

Zdieľajte článok s vašimi priateľmi

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by vás zaujímať

25.jún 2012 2. čakra (sakrálna) – Swadisthana - Tipy na odblokovanie čakry

Popis a tipy na odblokovanie čakry Vyjadruje kreativitu, tvorbu a sexualitu, pretože tá dokáže priniesť život....

ČÍTAŤ VIAC
4.máj 2019 Skutočná yoga (Teória všetkého, 10. časť)

Kto sa dočítal až sem, bude mojim vysvetleniam rozumieť (aspoň by mal), a kto začal len týmto v poradí desiatym...

ČÍTAŤ VIAC
10.máj 2019 Čo určite nie je "duchovno" (Teória všetkého, 3. časť)

Som duchovný? Čo si dnes ľudia predstavujú pod pojmom „som duchovný?“ Je to len akási nálepka, vďaka...

ČÍTAŤ VIAC

Pin It on Pinterest

Zdieľaj článok priateľom