fbpx
logo
Jóga a meditácia

3. čakra (solar plexus) – Manipura – Tipy na odblokovanie čakry

🕐 3 min

Popis a tipy na odblokovanie čakry

Vyjadruje sebavedomie, spoľahnutie sa, dôveru. Je to sídlo pocitov a emócií. Prezentuje vzťah ku všetkým, ktorým sme ublížili my, najskôr z vlastného strachu a nedôvery k sebe. Je to centrum sily, tu sa mení energia prijímaná zvonku, prebieha tu premena energie z vonkajšieho prostredia (pocity, jedlo) na energiu vnútornú (vitalita, sila). To všetko za asistencie elementu ohňa (agni), takže vzniká teplo a my sa “rozpíname”, rastieme vnútorne, nielen silou, ale aj intelektom.

Treťou čakrou začíname reagovať priamo s okolím. Tak ako pečeň, odfiltrovávame negatívne od pozitívneho. Výsledkom je potom zdravý názor (rozlišovanie čo áno a čo nie), vnútorná vyrovnanosť a vitalita, priateľskosť vyplývajúca zo spokojnosti samého so sebou. Keď máte čakry vyššej úrovne dostatočne zladené, budete pôsobiť ako magnet. Pokiaľ nefunguje dostatočne, cítite sa nedocenení a ste utiahnutí. Ľudia, ktorí sa vyhovárajú, sú nervózni, všade vidíte nástrahy, máte nedostatok odvahy, a tak kopete do všetkého okolo seba. Odblokovanie tejto čakry je preto veľmi dôležité.

Všetko to vyplýva z vnútornej nedôvery. Také osoby nemajú radi cestovanie, neradi poznávajú nové veci, odmietajú pozvania od priateľov a nechcú sa zoznamovať s novými ľuďmi. Keď sa ale čakra točí až príliš, budete prehnane sebavedomí, otravne energetickí, na všetko budete mať odpoveď a budete chcieť všetkým dokazovať, že máte pravdu. Pretože tak sami seba ubezpečujete o svojej hodnote, chýba vám vnútorná spokojnosť a máte potrebu všetkých “valcovať”.

 

Popis

Nájdeme ju: Asi 3 prsty tesne nad pupkom, ovplyvňuje bedernú oblasť, solar plexus, tráviace orgány, pečeň, slezinu, žalúdok, dvanástorník, kožu.

Mantra: Zvukovou vibráciou je “RÁM”

Farba: Žltá (jedzte ovocie tejto farby, obliekajte sa do tejto farby, keď cítite, že táto čakra “drhne”).

Element: Oheň

Zmyslová funkcia: Zrak (oči ako orgán tejto zmyslovej funkcie)

Počet okvetných lístkov: 10, názvy sú dda, ddha, nna, ta, tha, da, dha, na, pa, a pha. Symbolizujú “vritti” – nevšímanie si duchovna, žiarlivosť, faloš, hanba, strach, odpor, klam, hlúposť a smútok.

Neduhy spojené so zlou funkciou:  Choroby zažívacieho ústrojenstva, žalúdočné vredy (zrejme agresivita, potlačená aj vyjadrená), zlá funkcia pečene, žalúdku, črevné problémy, žlčové kamene, diabetes.

 

Odblokovanie čakry

Tipy na harmonizáciu: Nastavte tvár Slnku, v noci choďte k ohňu, najlepšie v zlatofarebnom odeve s citrínom alebo topasom vo vrecku. Potom za sprievodu rytmických úderov začnite pohupovať bokmi a usmievať sa na ostatných okolo. Nebojte sa, usmejú sa na vás tiež 🙂 .

Doma si vymaľujte steny žltou farbou, priťahuje priateľov a zároveň uvoľňuje všeobecnú náladu. Pokiaľ ste aktívni až príliš, zapáľte si doma levanduľu a skúste mantra meditáciu. Externe môže pomôcť aj kameň tygrie oko.

Pozície v hatha-yoge: Twisty (výkruty) do strán, čokoľvek, čo funguje ako ručník emócií, ktoré sa z tela snažíte odstrániť. Ardha Matsyendrasana, Mudrc (Marichyasana), Parivritta Utkatasana (stolička obrátená do strán), hoďte potom jednu nohu dozadu a zostaňte vo výkrute. Obrátený trojuholník, Obrátený polmesiac, z tých pokročilejších Vrana do strany.

Až budete v pozícii, žmýkajte zo seba výčitky, odpustite si. V danej situácii ste urobili, čo ste mohli.  Nadýchnite sa a dovoľte, aby sa vám telo naplnilo vierou samého v seba. Skúste zamestnať brušné svaly v Navásane, posilníte vnútornú silu, nebudete mať potom už potrebu ubližovať iným.

 

Skutočná sebarealizácia pre tento vek

Ideálnym a najrýchlejším spôsobom, ako harmonizovať naše telo, myseľ a dušu je pomocou bhakti-yogy. Výsledky môžeme vidieť v podstate okamžite, na duchovnej, jemnohmotnej a aj hrubohmotnej úrovni. Pre tento vek – Kali-yuga, je takisto odporúčaný druh obete – Sankírtana-yajna, spievanie Mahá-mantry. Opakovaním tejto duchovnej zvukovej vibrácie sa živá bytosť postupne povýši na vyššie úrovne vedomia. To automaticky aktivuje vyššie energetické hladiny v tele – čakry. Mantry je potrebné si opakovať pravidelne. Ideálne ešte pred svitaním a snažiť sa sústrediť svoju myseľ a zmysly na zvukovú vibráciu toho, čo vyslovujeme. Vždy, keď nám myseľ uletí k nejakej inej myšlienke, je potrebné si to včas uvedomiť a vrátiť ju späť k mantre.

 

Haré Krišna Haré Krišna

Krišna Krišna Haré Haré

Haré Ráma Haré Ráma

Ráma Ráma Haré Haré

 

Táto mantra obsahuje všetky energie, duchovné aj hmotné, a prináša absolútny prospech tomu, kto ju recituje na všetkých úrovniach. Je potrebné koncentrovať sa na samotnú zvukovú vibráciu mantry a tak ovládnuť našu myseľ. Keď sa bude snažiť myseľ odbehnúť k nejakým svetským námetom, treba ju pritiahnuť späť. Pomocou načúvania a sústredenia sa na zvuk, počúvanie mantry, ktorú si opakujeme, je možné ovládnuť naše myslenie, upokojiť tak naše vedomie a postupne sa naladiť na čistú duchovnú vibráciu, ktorá očisťuje naše bytie, postupne ničí naše pripútanie sa k hmotnému zmyslovému pôžitku a dáva nám chuť v duchovných témach vrátane čítania transcendentálnej literatúry ako Bhagavad Gíta, Šrímad Bhagavatam a pod.

108x zarecitovaná mantra na ruženci mála znamená, že máme za sebou 1 „kolo“. Aby mantra priniesla výsledky v čo najkratšej dobe, je dobré sa ustáliť na istom počte kôl denne, ktoré potom dodržíme. Na začiatok napr. 2 kolá denne a keď v tom objavíme vyššiu chuť, postupne zvýšime na 4, 8 atď.

S praktikovaním tejto mantra-yogy môžeme realizovať, že postupne strácame záujem o nízkovibračné aktivity ako jedenie mäsa, požívanie omamných látok, holdovanie exponovanému sexuálnemu životu, hazard atď. Viac o týchto princípoch sa dočítate v článku 4 regulácie podporujúce slobodu. Naša myseľ sa prečistí, budeme vedieť triezvo uvažovať a ovládať svoje zmysly. Získame tak kontrolu nad svojou existenciou a budeme sa vedieť objektívne rozhodovať na báze našej inteligencie. Tá už nebude pútaná nenásytnými zmyslami prostredníctvom rozrušenej mysle.

 

Zdieľajte článok s vašimi priateľmi

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by vás zaujímať

25.jún 2012 4. čakra (srdcová) – Anahata - Tipy na odblokovanie čakry

Popis a tipy na odblokovanie čakry Vyjadruje bezpodmienečnú lásku a schopnosť súcitu a odpustenia. Musíte mať...

ČÍTAŤ VIAC
4.máj 2019 Skutočná yoga (Teória všetkého, 10. časť)

Kto sa dočítal až sem, bude mojim vysvetleniam rozumieť (aspoň by mal), a kto začal len týmto v poradí desiatym...

ČÍTAŤ VIAC
10.máj 2019 Čo určite nie je "duchovno" (Teória všetkého, 3. časť)

Som duchovný? Čo si dnes ľudia predstavujú pod pojmom „som duchovný?“ Je to len akási nálepka, vďaka...

ČÍTAŤ VIAC

Pin It on Pinterest

Zdieľaj článok priateľom