fbpx
Meditácia

3. čakra (solar plexus) – Manipura

Nájdeme ju: asi 3 prsty tesne nad pupkom, ovplyvňuje bedernú oblasť, solar plexus, tráviace orgány, pečeň, slezinu, žalúdok, dvanástorník, kožu.

Mantra: zvukovou vibráciou je “RAM”

Farba: žltá (jedzte ovocie tejto farby, obliekajte sa do tejto farby keď cítite, že táto čakra “drhne”).

Element: Oheň

Zmyslová funkcia: Zrak  (oči ako orgán tejto zmyslovej funkcie)

Počet okvetných lístkov: 10, názvy sú dda, ddha, nna, ta, tha, da, dha, na, pa, a pha. Symbolizujú “vritti” nevšímanie si duchovna, žiarlivosť, faloš, hanbu, strach, odpor, klam, hlúposť a smútok.

Čo vyjadruje: sebavedomie, spoľahnutie sa, dôveru. Je to sídlo pocitov a emócií. Je to vzťah k všetkým, ktorým sme ublížili my, najskôr z vlastného strachu a nedôvery k sebe.  Je to centrum sily, tu sa mení energia prijímaná zvonku, prebieha tu premena energie z vonkajška prostredia (pocity, jedlo) na energiu vnútornú (vitalita, sila), to všetko za asistencie elementu ohňa (agni), takže vzniká teplo a my sa “rozpíname”, rastieme vnútorne, nie len silou, ale aj intelektom. Treťou čakrou začíname reagovať priamo s okolím. Tak ako pečeň, odfiltrovávame negatívne od pozitívného, výsledkom je potom zdravý názor (rozlišovanie čo áno a čo nie), vnútorná vyrovnanosť a vitalita, priateľskosť vyplývajúca zo spokojnosti samého se sebou, a keď máte čakry vyššej úrovne dostatočne zladené, budete pôsobiť ako magnet. Pokiaľ nefunguje dostatočne, cítite sa nedocenení, ste utiahnutí ľudia, ktorí sa vyhovárajú, sú nervózni, všade vidíte nástrahy a máte nedostatok odvahy a tak kopete do všetkého okolo seba. Všetko to vyplýva z vnútornej nedôvery. Také osoby nemajú radi cestovanie, neradi poznávajú nové veci, odmietajú pozvania od priateľov, a nechcú sa zoznamovať s novými ľuďmi. Keď sa ale čakra točí až príliš, budete prehnane sebavedomí, otravne energetickí, na všetko budete mať odpoveď a budete chcieť všetkým dokazovať, že máte pravdu, pretože tak sami seba ubezpečujete o svojej hodnote,  chýba vám vnútorná spokojnosť a máte potrebu všetkých “valcovať”.

Neduhy spojené so zlou funkciou:  choroby zažívacieho ústrojenstva, žalúdočné vredy (zrejme agresivita, potlačená aj vyjadrená), zlá funkcia pečene, žalúdku, črevné problémy, žlčové kamene, diabetes.

Tipy na harmonizáciu: Nastavte tvár slnku, v noci choďte k ohňu, najlepšie v zlatofarebnom odeve s citrínom alebo topasom vo vrecku. Potom za sprievodu rytmických úderov začnite pohupovať bokmi a usmievať sa na ostatných okolo, nebojte sa, usmejú sa na vás tiež :)   Doma si vymaľujte steny žltou farbou, priťahuje priateľov a zároveň uvoľňuje všeobecnú náladu. Pokiaľ ste aktívni až príliš, zapáľte si doma levanduľu, pustite si orchestrálnu hudbu a začnite triediť myšlienky (k tomu si môžete zobrať kameň “tygrie oko”).

Pozície v jóge: Twisty (výkruty) do strán, čokoľvek, čo funguje ako ručník emócií, ktoré sa z tela snažíte odstrániť. Ardha Matsyendrasana, Mudrc (Marichyasana), Parivritta Utkatasana (stolička obrátená do strán), hoďte potom jednu nohu dozadu a zostaňte vo výkrute. Obrátený trojuholník, Obrátený polmesiac, z tých pokročilejších Vrana do strany. Až budete v pozícii, žmýkajte zo seba výčitky, odpustite si. V danej situácii ste urobili, čo ste mohli.  Nadýchnite sa a dovoľte, aby sa vám telo naplnilo vierou samého v seba. Skúste zamestnať brušné svaly v Navásane, posilníte vnútornú silu, nebudete mať potom už potrebu ubližovať iným.

Ideálnym a najrýchlejším spôsobom ako harmonizovať naše telo je pomocou mantra-yogy, ktorá usmerňuje a ukľudňuje našu myseľ. Výsledky môžeme vidieť v podstate okamžite, na duchovnej, jemnohmotnej a aj hrubohmotnej úrovni. Pre tento vek – Kali-yuga, je to tak isto odporúčaný druh obete, Sankírtana-yajna. Opakovaním tejto duchovnej zvukovej vibrácie sa živá bytosť postupne povýši na vyššie úrovne vedomia, čo automaticky aktivuje vyššie energetické hladiny v tele – čakry. Mantry je potrebné si opakovať pravidelne, ideálne ešte pred svitaním, a snažiť sa sústrediť svoju myseľ a zmysly na zvukovú vibráciu toho, čo vyslovujeme. Vždy, keď nám myseľ uletí k nejakej inej myšlienke, je potrebné si to včas uvedomiť a vrátiť ju späť k mantre.

 

Zdieľajte článok s vašimi priateľmi

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by vás zaujímať

11. júna 2016 Zdravie

“Najvyšší cieľ života môžeme dosiahnuť pokiaľ je naše telo zdatné a silné. Mali by sme preto žiť tak,...

ČÍTAŤ VIAC
20. júna 2012 Tri kvality hmotnej prírody

Existujú rôzne druhy živých bytostí podmienené hmotnou prírodou. Jedny sú šťastné, iné nadmieru aktívne,...

ČÍTAŤ VIAC