fbpx
Meditácia

3. čakra (solar plexus) – Manipura

Nájdeme ju: asi 3 prsty tesne nad pupkom, ovplyvňuje bedernú oblasť, solar plexus, tráviace orgány, pečeň, slezinu, žalúdok, dvanástorník, kožu.

Mantra: zvukovou vibráciou je “RAM”

Farba: žltá (jedzte ovocie tejto farby, obliekajte sa do tejto farby keď cítite, že táto čakra “drhne”).

Element: Oheň

Zmyslová funkcia: Zrak  (oči ako orgán tejto zmyslovej funkcie)

Počet okvetných lístkov: 10, názvy sú dda, ddha, nna, ta, tha, da, dha, na, pa, a pha. Symbolizujú “vritti” nevšímanie si duchovna, žiarlivosť, faloš, hanbu, strach, odpor, klam, hlúposť a smútok.

Čo vyjadruje: sebavedomie, spoľahnutie sa, dôveru. Je to sídlo pocitov a emócií. Je to vzťah k všetkým, ktorým sme ublížili my, najskôr z vlastného strachu a nedôvery k sebe.  Je to centrum sily, tu sa mení energia prijímaná zvonku, prebieha tu premena energie z vonkajška prostredia (pocity, jedlo) na energiu vnútornú (vitalita, sila), to všetko za asistencie elementu ohňa (agni), takže vzniká teplo a my sa “rozpíname”, rastieme vnútorne, nie len silou, ale aj intelektom. Treťou čakrou začíname reagovať priamo s okolím. Tak ako pečeň, odfiltrovávame negatívne od pozitívného, výsledkom je potom zdravý názor (rozlišovanie čo áno a čo nie), vnútorná vyrovnanosť a vitalita, priateľskosť vyplývajúca zo spokojnosti samého se sebou, a keď máte čakry vyššej úrovne dostatočne zladené, budete pôsobiť ako magnet. Pokiaľ nefunguje dostatočne, cítite sa nedocenení, ste utiahnutí ľudia, ktorí sa vyhovárajú, sú nervózni, všade vidíte nástrahy a máte nedostatok odvahy a tak kopete do všetkého okolo seba. Všetko to vyplýva z vnútornej nedôvery. Také osoby nemajú radi cestovanie, neradi poznávajú nové veci, odmietajú pozvania od priateľov, a nechcú sa zoznamovať s novými ľuďmi. Keď sa ale čakra točí až príliš, budete prehnane sebavedomí, otravne energetickí, na všetko budete mať odpoveď a budete chcieť všetkým dokazovať, že máte pravdu, pretože tak sami seba ubezpečujete o svojej hodnote,  chýba vám vnútorná spokojnosť a máte potrebu všetkých “valcovať”.

Neduhy spojené so zlou funkciou:  choroby zažívacieho ústrojenstva, žalúdočné vredy (zrejme agresivita, potlačená aj vyjadrená), zlá funkcia pečene, žalúdku, črevné problémy, žlčové kamene, diabetes.

Tipy na harmonizáciu: Nastavte tvár slnku, v noci choďte k ohňu, najlepšie v zlatofarebnom odeve s citrínom alebo topasom vo vrecku. Potom za sprievodu rytmických úderov začnite pohupovať bokmi a usmievať sa na ostatných okolo, nebojte sa, usmejú sa na vás tiež :)   Doma si vymaľujte steny žltou farbou, priťahuje priateľov a zároveň uvoľňuje všeobecnú náladu. Pokiaľ ste aktívni až príliš, zapáľte si doma levanduľu, pustite si orchestrálnu hudbu a začnite triediť myšlienky (k tomu si môžete zobrať kameň “tygrie oko”).

Pozície v jóge: Twisty (výkruty) do strán, čokoľvek, čo funguje ako ručník emócií, ktoré sa z tela snažíte odstrániť. Ardha Matsyendrasana, Mudrc (Marichyasana), Parivritta Utkatasana (stolička obrátená do strán), hoďte potom jednu nohu dozadu a zostaňte vo výkrute. Obrátený trojuholník, Obrátený polmesiac, z tých pokročilejších Vrana do strany. Až budete v pozícii, žmýkajte zo seba výčitky, odpustite si. V danej situácii ste urobili, čo ste mohli.  Nadýchnite sa a dovoľte, aby sa vám telo naplnilo vierou samého v seba. Skúste zamestnať brušné svaly v Navásane, posilníte vnútornú silu, nebudete mať potom už potrebu ubližovať iným.

Ideálnym a najrýchlejším spôsobom ako harmonizovať naše telo je pomocou mantra-yogy, ktorá usmerňuje a ukľudňuje našu myseľ. Výsledky môžeme vidieť v podstate okamžite, na duchovnej, jemnohmotnej a aj hrubohmotnej úrovni. Pre tento vek – Kali-yuga, je to tak isto odporúčaný druh obete, Sankírtana-yajna. Opakovaním tejto duchovnej zvukovej vibrácie sa živá bytosť postupne povýši na vyššie úrovne vedomia, čo automaticky aktivuje vyššie energetické hladiny v tele – čakry. Mantry je potrebné si opakovať pravidelne, ideálne ešte pred svitaním, a snažiť sa sústrediť svoju myseľ a zmysly na zvukovú vibráciu toho, čo vyslovujeme. Vždy, keď nám myseľ uletí k nejakej inej myšlienke, je potrebné si to včas uvedomiť a vrátiť ju späť k mantre.

 

Zdieľajte článok s vašimi priateľmi

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by vás zaujímať

16. júna 2015 Adam a Eva trocha inak

ADAM & EVA (Adama & Havyavatí)   Každý znalec indických Véd pozná Pánduovcov,...

ČÍTAŤ VIAC
15. mája 2013 Sanskrit संस्कृत

SANSKRIT (saṁskṛt)  संस्कृत   Sanskrit  je jedným z najstarších známych jazykov....

ČÍTAŤ VIAC
26. júna 2012 Obetovanie jedla

Kedy sa jedlo stáva Prasadam? Prednáška Shivaramu Swámiho Január / Február 2007 (viac…)

ČÍTAŤ VIAC