fbpx
Meditácia

6. čakra (tretie oko) – Ajna

Nájdeme ju: uprostred obočia na čele, niekedy sa uvádza existencia ďalšej čakry tzv. bindu, v tomto koncepte však tvorí jednu, ktorá preniká skrz hlavu a odráža sa ako na plátno doprostred čela. Ovplyvňuje činnosť uší, očí, hypotalamus, nervy.

Mantra: zvukovou vibráciou je “AUM” (óm)
Farba: fialová (mliečna)

Element: Akasha – poznanie bytia, transcendentálne vedomie

Zmyslová funkcia: Všetky zmysly, mimozmyslové vnímanie tzv. tretie oko, intuícia

Počet okvetných lístkov: 2, reprezentujúce dokonalé zladenie ľavého a pravého kanála (cieľ hatha-jógy), zjednotenie Šiva a Šakti (poznanie a hnacia energia)

Čo vyjadruje: tu končí vnímanie pozemského bytia, sídli tu intelekt, rozum, intuícia, vôľa. Zakúšame vyššie duchovné bytie. Je mylné sa ale domnievať, že čakra nefunguje, keď nelevitujeme :)  Jej harmónia sa prejavuje v pochopení duchovných konceptov, filozofie, a tým, že “vidíme” aj bez logického vysvetlenia, dokážeme predvídať a chápeme procesy, ktoré k pochopeniu vyššieho bytia viedli. Blokácia sa prejavuje tým, že sa riadite len tým, čo sa dá logicky a vedecky vysvetliť (netuším, ako potom vysvetlíte vedomie, myslenie, intuíciu, vôľu, atď.), odmietate akúkoľvek vieru a filozofiu, a máte potrebu duchovne založených ľudí presviedčať o pravosti vašich myšlienok. Keď je čakra slabá a prúdi v nej málo energie, ste apatickí k akýmkoľvek rečiam o spiritualite, radšej si myslíte, že spiritualita je blábol, pretože ju nedokážete “uchopiť” a z náročných duchovných konceptov vás bolí hlava. Váš život preto prebieha väčšinou na každodennej konzumnej úrovni, keď sa nezaujímate o seba ako osobnosť, ale idete skôr s väčšinou. Keď však potom zakúsite zdanlivo bezvýchodiskovú situáciu, v ktorej ste sami, a nie je sa za koho schovať, panikárite (napr. idete ako skalní neveriaci do kostola, neviete, čo s tým). Aby sme pochopili vesmírny poriadok, musíme sa odpútať od pozemského Ja a veriť vo vyššie poznanie skrz svojich učiteľov. Jedným z ďalších prejavov, kedy máte síce prístup k informáciám vyššieho vedomia, ale chýba vám akýsi rád, sú rôzne psychické poruchy.

Neduhy spojené so zlou funkciou:  migrény, tlaky v oblasti hlavy, mozgové nádory, problémy so zrakom, zápaly dutín.

Tipy na harmonizáciu: Dajte si jasmínový čaj a potom choďte na miesto, kde v noci krásne svietia hviezdy. Sadnite si, zadívajte sa na temnú oblohu a predstavujte si seba ako súčasť vesmíru. Veľmi priaznivé je recitovanie duchovných mantier.

Pozície v jóge: pozícia dieťaťa, ako výraz úplného odovzdania sa, prichádzate k svojim učiteľom ako prázdny pohár, s oddanosťou a bez pochýb, pretože chcete, aby vás niečo naučili.

Ideálnym a najrýchlejším spôsobom ako harmonizovať naše telo je pomocou mantra-yogy, ktorá usmerňuje a ukľudňuje našu myseľ. Výsledky môžeme vidieť v podstate okamžite, na duchovnej, jemnohmotnej a aj hrubohmotnej úrovni. Pre tento vek – Kali-yuga, je to tak isto odporúčaný druh obete, Sankírtana-yajna. Opakovaním tejto duchovnej zvukovej vibrácie sa živá bytosť postupne povýši na vyššie úrovne vedomia, čo automaticky aktivuje vyššie energetické hladiny v tele – čakry. Mantry je potrebné si opakovať pravidelne, ideálne ešte pred svitaním, a snažiť sa sústrediť svoju myseľ a zmysly na zvukovú vibráciu toho, čo vyslovujeme. Vždy, keď nám myseľ uletí k nejakej inej myšlienke, je potrebné si to včas uvedomiť a vrátiť ju späť k mantre.

Zdieľajte článok s vašimi priateľmi

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by vás zaujímať

17. októbra 2017 Nájdete nás už aj na Instagrame :)

Sledujte nás na Instagrame, kde budeme pridávať takéto pekné animované...

ČÍTAŤ VIAC
11. mája 2013 4 varny (spoločenské triedy)

Úvod   Dodnes je postavenie jedinca v indickej spoločnosti založené na zrodení v určitej rodine. To je...

ČÍTAŤ VIAC
20. júna 2012 Metódy poznávania

Porovnanie metód poznávania západnej materialistickej vedy a východného transcendentálneho poznania... ...

ČÍTAŤ VIAC