fbpx
Meditácia

2. čakra (sakrálna) – Swadisthana

Nájdeme ju: asi 3 prsty dole pod pupkom, ovplyvňuje krížovú časť panvy, vaječníky/semenníky, močový mechúr, ľadviny

Mantra: zvuková vibrácia je “VAM”

Farba: Oranžová ( jedzte ovocie tejto farby, obliekajte sa do tejto farby, pokiaľ cítite, že táto čakra “drhne” )

Element: Voda

Zmyslová funkcia: Chuť (jazyk ako orgán tejto zmyslovej funkcie)

Počet okvetných lístkov: 6, názvy sú bam, bham, mam, yam, ram, lam. Symbolizujú “vritti” (to, čo nás odvádza od kľudu) citovú pripútanosť vo vonkajších veciach, neschopnosť súcitu, deštruktívne pocity, klam (ilúzia, nepochopenie), podozrievavosť, nedôvera.

Čo vyjadruje: kreativitu, tvorbu a sexualitu, pretože tá dokáže priniesť život. Súvisí s emóciami, citmi (v romantickom slova zmysle, tzn. k partnerom) a nevedomím.

V prvej čakre (muladhara) prichádza karma vôbec ku slovu, v druhej je už pozdvihnutá a zatiaľ latentne spočíva a čaká na vyriešenie. V Svadisthane sídlia nevedomé túžby, prejavujúce sa najviac sexualitou, túžbou nadviazať vzťahy všetkého druhu, tvoriť, spájať sa s ostatnými. Prvá čakra, ako bolo spomenuté v predošlom článku, je pudová, a zabezpečuje základné inštinkty, medzi ktoré patrí aj sexualita, rozmnožovanie, túžba prežiť atď. Pomocou tejto druhej čakry sa tento princíp dostáva na jemnejšiu úroveň, tj. jemná sexualita, kde patria aj vzťahy, túžba po uznaní, kreativita a i.

Pre silu kundalini je pomerne obtiažne zdolať túto prekážku na ceste k vyššiemu vedomiu, pretože mnohí z nás sa zamotávajú v medziľudských vzťahoch s partnermi, láskami, v pracovných vzťahoch, atď. Pokiaľ sa táto čakra neotáča dostatočne, pôsobíme chladne, odťažito, s nezáujmom o hravosť, tvorivosť. Pokiaľ je aktívna príliš, znamená to, že sme nevyužili potenciál efektívne, a prejaví sa to napríklad častým striedaním partnerov, kde sex slúži ako nástroj moci. Pokiaľ je všetko v poriadku, v práci si nechávame radi poradiť, netrpíme komplexmi menejcennosti, že nás nikto nemá rád, a v sexuálnej oblasti je pre nás milovanie cestou, ako s láskou pozdvihnúť vzťah s partnerom – na rozdiel od prvej čakry, kde je to čisto na hrubej fyzickej úrovni.

Vďake vodnému elementu vieme odplaviť nepríjemné pocity a uvoľniť sa v spoločnosti ostatných, dovoliť tvorivej sile, aby sa prejavila – napr. maliari, skladatelia – ju majú aktívnu, preto mávajú často svojrázny vzťah k sexualite.

Neduhy spojené s nesprávnou funkciou: problémy s prostatou, cysty na vaječníkoch, endometriióza, nepravidelná menštruácia a celkovo problémy s rozmnožovacím ústrojenstvom. Problémy s ľadvinami a močovým mechúrom.

Tipy na harmonizáciu: Choďte k vode, a to najlepšie v noci. Napr. k jazeru, potoku, moru, atď. Najlepšie je si k tomu obliecť oranžové tričko a zapáliť santalovú vonnú tyčinku. Samozrejme, tých metód je omnoho viac, ale sú zložitejšie a vyžadujú si prácu s mysľou a pokročilých adeptov.

Pozície v jóge: Predklony a ešte viac predklonov. Janurshirsanana (predklon v sede cez narovnanú nohu, zatiaľ čo koleno druhej je ohnuté a chodidlo na vnútornej strane stehna natiahnutej nohy – ako u Stromu, predklon u ktorého je aj twist, takže odbúravate aj tretiu čakru, napr. po nepríjemnom sexuálnom zážitku), Paschimottanasana (predklon dopredu v sede cez narovnané obe nohy, stiahnite brucho a vydržte pokojne aj desať minút a odpúšťajte, sebe aj všetkým ex :) , Baddha Konasana (motýľ), Tarasana (Hviezda), Kurmasana (Korytnačka). V stoji tak isto predklon Utanasana, rozkročte nohy a predkloňte sa. Uvoľňujte svaly na zadnej časti tela, tj. stehna, lýtka, chrbát, tam kde sa vám naskladali negatívne dopady všetkých vzťahov. Uvolnením ich prečistíte (vodný element ich odplaví), a vy nájdete pravé sebavedomie, ktoré nezávisí na okolí.

Ideálnym a najrýchlejším spôsobom ako harmonizovať naše telo je pomocou mantra-yogy, ktorá usmerňuje a ukľudňuje našu myseľ. Výsledky môžeme vidieť v podstate okamžite, na duchovnej, jemnohmotnej a aj hrubohmotnej úrovni. Pre tento vek – Kali-yuga, je to tak isto odporúčaný druh obete, Sankírtana-yajna. Opakovaním tejto duchovnej zvukovej vibrácie sa živá bytosť postupne povýši na vyššie úrovne vedomia, čo automaticky aktivuje vyššie energetické hladiny v tele – čakry. Mantry je potrebné si opakovať pravidelne, ideálne ešte pred svitaním, a snažiť sa sústrediť svoju myseľ a zmysly na zvukovú vibráciu toho, čo vyslovujeme. Vždy, keď nám myseľ uletí k nejakej inej myšlienke, je potrebné si to včas uvedomiť a vrátiť ju späť k mantre.

 

Zdieľajte článok s vašimi priateľmi

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by vás zaujímať

8. júna 2016 Rovnováha

  Najlepšie je kráčať životom pokojne a vyrovnane – nebyť príliš ovplyvnený tým, čo sa nám...

ČÍTAŤ VIAC
11. mája 2013 Kšatrija

Kšatrija je druhou najvyššou spoločenskou triedou. Tradične sa jedná o vládnucu či vojenskú triedu....

ČÍTAŤ VIAC